Świat króla Artura. Maladie

Bogów jest wielu i mają wiele imion. Ale jest tylko jedna Bogini… Wielka, Biała, Potrójna – Ona to Graal! Po opublikowaniu trzynastu opowiadań o wiedźminie Geralcie, zebranych w tomach Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia, po rozpoczęciu zakrojonej na wiele ksiąg sagi z Geraltem i młodą wiedźminką Ciri w rolach głównych, Andrzej Sapkowski, AS polskiej fantasty, wraca do korzeni gatunku....

Bogów jest wielu i mają wiele imion.
Ale jest tylko jedna Bogini…
Wielka, Biała, Potrójna – Ona to Graal!

Po opublikowaniu trzynastu opowiadań o wiedźminie Geralcie, zebranych w tomach Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia, po rozpoczęciu zakrojonej na wiele ksiąg sagi z Geraltem i młodą wiedźminką Ciri w rolach głównych, Andrzej Sapkowski, AS polskiej fantasty, wraca do korzeni gatunku. Przed Państwem nowe wcielenia Sapkowskiego: prowokującego eseisty zakochanego w legendzie o rycerzach Okrągłego Stołu i błyskotliwego interpretatora historii o miłości, która przetrwała wieki.

W eseju Świat króla Artura i w mikropowieści Maladie o drugoplanowych statystach love story Tristana i Izoldy, którzy stawiają opór przeznaczeniu, by zagrać o własne szczęście, znajdujemy właściwą Sapkowskiemu zuchwałość i dociekliwość. Mistrz akcji i dialogu odsłania tajemnicę swego literackiego powodzenia: wielką fascynację postaciami króla Artura, czarodzieja Merlina, Lancelota, Tristana, Pani Jeziora – grzesznymi i nieśmiertelnymi bohaterami mitu.

źródło opisu: http://www.supernowa.pl/

źródło okładki: http://www.supernowa.pl/

Marcin | 2018-10-09

Andrzej Sapkowski jako eseista, erudyta i znawca mitów, tradycji, historii... Wszystko to zgodne jest z prawdą, tyle że dlaczego ta książka została napisana tak knajackim językiem (sir Tomasz Malory nie tylko "siedział w pudle", on zwyczajnie "kiblował" - str.143), dlaczego jest to tak prostackie zarówno w warstwie językowej, jak i co do wniosków (któż nie wpadłby na to, że romantyczny ideał rycerza daleki jest od prawdy i że w rzeczywistości byli to głównie zbóje i rozmiłowane w przemocy prymitywy)? Książka raczej słaba, niewiele wnosząca do stanu wiedzy nawet tych, którzy tematem arturiańskiej tradycji i legendy interesują się choćby tylko pobieżnie. Sam autor z niezwykłą uczonością raczył też stwierdzić, że "Są tacy, którzy nie bardzo wiedzą, jak to było z tym Łazarzem w Betanii czy co dokładnie wydarzyło się podczas przyjęcia weselnego w Kanie - ale każdy wiernie powtórzy historię o wyciągnięciu miecza utkwionego w głazie lub kowadle" (str. 7). Doprawdy? Oprócz kilku...

Andrzej Sapkowski porwał mnie w świat swojej prozy dwoma tomami opowiadań wprowadzającymi w świat wiedźmina Geralta, natomiast ,,Świat króla Artura. Maladie" jest czymś innym, różnym, a zarazem podobnym, z pewnością równie znakomitym.

,,Świat króla Artura" 7/10

,,Świat króla Artura" to esej przedstawiający najważniejsze postacie i motywy związane z legendą o królu Arturze. Ta część sprawiła, że bardziej zwróciłam uwagę na ową legendę i zainteresowałam się nią, aczkolwiek chwilami byłam przytłoczona ilością imion, które ciężko jest wymówić. Poza tym jest to świetnie napisane dzieło, chwilami zabawne, czyta się je błyskawicznie, choć podejrzewam, że dla większych fanów fantastyki jest ciekawsze, bo wyjaśnia rozmaite nawiązania i motywy, które pojawiają się chociażby u Tolkiena. Nie mam pomysłu i nie czuję się odpowiednią osobą, by głębiej rozwodzić się nad tematyką tego utworu, więc wypiszę tylko, co przychodziło mi do głowy podczas czytania(ostrzegam, że to są moje osobiste...

Oba teksty: esej o licznych postaciach pojawiających się w legendzie o Królu Arturze i jej wersjach oraz opowiadanie o śmierci Tristana, jednego z bohaterów, uzupełniają się, stąd naprawdę dobrym pomysłem jest publikowanie ich razem.
Esej przypomina najważniejsze imiona (Sapkowski umieszcza tu nawet ich indeks, odwołując się do bogatej literatury tematu - angielskiej, francuskiej, niemieckiej, oraz do celtyckiej mitologii, a nawet do niektórych późniejszych utworów fantasy) i wątki, przygotowując pewniejszy grunt ("udeptując ziemię"?) dla wciąż jeszcze nie za dobrze obeznanego z tematem polskiego czytelnika (jeśli się już potykać, to na choć trochę udeptanej ziemi właśnie). Bo jak dotąd większość tekstów i źródeł literatury arturiańskiej pozostaje wciąż niedostępna, nieprzetłumaczona na nasze.
"Maladie" (choroba miłości) to wariacja na temat epizodu z historii Tristana i Izoldy, z typowym dystansem autora zarówno do amorów, a zwłaszcza tych nieszczęśliwych (uraz do romansów?),...

Maciek | 2013-05-23

Erudycja, polot, humor – to mieszanka wybuchowa, która eksploduje na kartach książek Sapkowskiego. Wpierw w eseju dotyczącym legend arturiańskich, autor imponuje ogromem wiedzy, podanej przy tym lekko i z klasą. Następnie, jak południowo amerykański postmodernista, prowadzi wysmakowaną grę literacką, zasadzoną na Tristanie i Izoldzie J.Bediera. Maladie, bo o tym opowiadaniu mowa, można okreslić jako swego rodzaju apokryf do wcześniejszej wersji legendy. Dla miłośników dobrej literatury i podanej z gracją oraz humorem (to się nie wyklucza) wiedzy o kulturze Starego Kontynentu, pozycja ta to niemal mus.

czarna_maggie | 2017-08-17
Przeczytana: sierpień 2017

Ściągawka i przypomnienie moich ulubionych legend- świetnie opisane wpływy na legendę na przestrzeni wieków. Co do opowiadania/nowelki- urzekła mnie scena i Tristanem i Izoldą o Białych Dłoniach. Ona kochała go prawdziwie.

atimere | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Nigdy nie byłam fanką mitu o królu Arturze, ale ta książka na prawdę jest świetna. Mimo, że większą jej część zajmuje rozprawa dotycząca mitu o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu, to czyta się to świetnie. Właściwa jej część beletrystyczna też jest przyjemna, wciągająca i świetnie napisana. Skutek lektury tej książki to lista innych tytułów, nie tylko beletrystycznych, które przeczytać trzeba w wolnej chwili.
Co dla mnie nie bez znaczenia książka te jest miła feministkom, bo nie wieje z niej szowinizmem, wręcz odwrotnie.

Mateusz | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Jeśli jesteście fanami Wiedźmina i widząc na okładce nazwisko autora - Andrzej Sapkowski - zawiedziecie się :p
Książka jest taką jakby luźną pracą naukową o królu Arturze (zresztą sam tytuł o tym mówi). Sapkowski fajnie rozpracowuje to zagadnienie - od strony czysto historycznej jak i legendarnej. Dla chcących wiedzieć więcej o tym na półlegendarnym władcy pozycja znakomita. Dla szukających wartkiej akcji, intrygi a tym bardziej Wiedźmina - niekoniecznie.

Autora tej książki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, myślę że nie będzie nadużyciem nazwanie go najważniejszym autorem polskiej fantastyki od czasów Stanisława Lema. Sławę przyniósł mu cykl poświęcony Wiedźminowi Geraltowi z Rivii, jednak inne jego dzieła, takie właśnie jak „Świat Króla Artura. Maladie” są również warte uwagi.

Ten tomik jest dość specyficzny, większą jego część zajmuje rozprawka na temat mitu Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu. Fascynacja autora legendami, kształtującymi Wielką Brytanię aż kipi z każdej strony tego paranaukowego eseju. Sapkowski przybliża czytelnikowi oblicza zmieniającej się legendy oraz okoliczności w jakich te zmiany następowały. Dla kogoś, kto o najsławniejszym Królu Brytów wszech czasów słyszał jedynie pobieżnie, jest to świetna okazja by poznać różne oblicza legendy. Ci, którzy o Królu Arturze wiedzą więcej mogą zgłębić temat i skonfrontować swoje wyobrażenie tej historii, z tym, jakie prezentuje nam autor.

Dzięki pierwszemu...

Hrosskar | 2016-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Legenda o Królu Arturze jest inspiracją dla całej rzeszy autorów, którzy czerpią z niej pełnymi garściami - zarówno tworząc własne opowieści o tym legendarnym królu, jak również przerabiając ją, czy inspirując się. Stąd też w gąszczu książek można przeczytać wiele wersji historii o rycerzach Okrągłego Stołu, różniących się niekiedy nieistotnymi elementami, bądź nawet znacząco. Jak więc nie pogubić się i oddzielić fakty od mitów? Z pomocą przychodzi Andrzej Sapkowski ze swoją krótką książką Świat Króla Artura. Maladie.

Świat Króla Artura jest esejem w której autor sięga aż korzeni, czyli mitologii celtyckiej oraz historii, aby przedstawić genezę opowieści o tym legendarnym królu Brytów i jej związku z rzeczywistością. Przedstawia i uzasadnia dlaczego ta opowieść jest wciąż tak popularna pomimo setek lat od jej powstania. Konfrontuje także ze sobą elementy legendy z prawdą historyczną i snuje rozważania nad tym, kim mógł być w rzeczywistości Artur i jego rycerze. Obnaża przy tym...

kaki15 | 2018-06-30
Przeczytana: marzec 2014

Kiedyś sięgnęłam po "Wiedźmina" i zdecydowanie się zniechęciła do tego autora. Sporo czasu później, trafiłam na "świat króla Artura..." szukając bibliografii do jakiejś pracy którą musiałam napisać na studiach, i czytając tą książkę z ulgą stwierdziłam, że to da się przeczytać
Swoją opinię skupię na pierwszej części książk - a jest to rodzaj eseju o micie Arturiańskim, którego elementy pojawiają się w wielu powieściach zwłaszcza z Fantazy. Co mogę o tym powiedzieć?
Po pierwsze- Styl Sapkowskiego, nie należy do moich ulubionych (bardzo delikatnie mówiąc), w książce tej jest on widoczny, ale ze względu na to,iż nie jest to powieść a esej naukowy jest nieco przytłumiony – dla mnie to DUŻY PLUS, ale wydaje mi się, że fani autora też nie będą zawiedzeni.
Po drugie zawiera w sobie mnóstwo ciekawych informacji, dotyczących najogólniej to ujmując legendy o królu Arturze, które to informacje naprawdę warto poznać, i które potrafią zaciekawić.
Po trzecie mnogość zawartych w książce...