M jak magia

M is for Magic
978-83-7480-052-5
Neil Gaiman, M jak magia,
literatura piękna

Neil Gaiman tak mówi o swojej nowej książce: W zebranych tu opowiadaniach spotkacie twardego detektywa ze świata dziecięcych bajek i grupę ludzi, którzy lubią jadać najróżniejsze rzeczy, znajdziecie też wiersz o tym, jak się zachować, gdy traficie do magicznego świata, i historię o chłopcu, który spotyka pod mostem trolla i dobija z nim targu. Jest tu też opowieść, która stanie się częścią mojej następnej książki dla dzieci, “Księgi cmentarnej” o chłopcu, który mieszka na cmentarzu, wychowywany przez umarłych, a także opowiadanie, które napisałem w młodości, zatytułowane “Jak sprzedać Most Pontyjski”, historia fantasy zainspirowana przez autentycznego człowieka, “Hrabiego” Victora Lustiga, który naprawdę sprzedał wieżę Eiffla, mniej więcej w taki właśnie sposób (po czym w kilka lat później zmarł w więzieniu Alcatraz). Jest tu kilka nieco strasznych historii, kilka innych raczej zabawnych, a także parę nie należących do żadnej z tych kategorii. Mam jednak nadzieję, że i tak się wam spodobają.
Gdy byłem chłopcem, Ray Bradbury wybrał ze swoich wcześniejszych zbiorów opowiadania, które, jak uznał, przypadną do gustu młodszym czytelnikom i wydał je w książkach “R jak rakieta” i “K jak kosmos”. Skoro zdecydowałem się na to samo, spytałem Raya, czy miałby coś przeciw temu, gdybym zatytułował ten zbiór “M jak magia”. (Nie miał.)
M naprawdę jest jak magia, podobnie jak wszystkie litery, jeśli złoży się je razem jak należy. Można z nich tworzyć magię i sny. A także, mam nadzieję, kilka niespodzianek.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,2,131,139,253--0-0-M_jak_Magia.html

Meowth | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Lubię zbiory opowiadań, bo są trochę takie, jak zestaw najlepszych firmowych zakąsek zamiast jednego (niekoniecznie przecież odpowiadającego moim gustom) dania: różne smaki, różne pomysły, różne klimaty.

Gaiman serwuje tym razem półmisek, na którym jest i trochę magii, i trochę grozy, trochę humoru i trochę smutnej zadumy. Mniej więcej w połowie książki przypadkowy rzut oka na opis z tyłu okładki uświadomił mi, że jest to wybór adresowany do młodszych odbiorców - naprawdę tego nie odczułam w czasie lektury, opowiadania nie są bynajmniej naiwne czy nazbyt uproszczone. Z drugiej strony nie wiem, czy ów "młodszy odbiorca" do końca odczyta smutek i gorycz zakończenia "Trollowego mostu" czy opowieści Października, zawartej w opowiadaniu "Październik w fotelu". Ale za to może bardziej spodoba mu się "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach", które mnie wydało się najmniej ciekawe.
Porwało mnie za to opowiadanie "Nagrobek dla wiedźmy", pięknie rozbudowane fabularnie, z bogatym...

Po rozczarowaniu jakie przeżyłam przy lekturze "Nigdziebądź", pełna obaw, postanowiłam dać Gaimanowi jeszcze jedną szansę. "M jak Magia" było przyjemnym strzałem w dziesiątkę, chociaż zazwyczaj nie lubię zbiorów opowiadań. Prawdą jest cytat z owej książki, który naprawdę przypadł mi do gustu:

"Opowiadania, które przeczytamy w odpowiednim wieku towarzysza nam już zawsze. Możemy zapomnieć kto je napisał i jaki nosiły tytuł. Czasami zapominamy nawet, co się w nich działo. Ale jeśli opowiadanie nas poruszy, pozostaje z nami, ukryte w zakamarkach naszego umysłu, które my sami rzadko odwiedzamy."

Myślę, że te opowiadania mają w sobie coś, co zasługuje na chwilę uwagi. Także szczerze polecam! W sam raz na deszczowy wieczór.

Wybrałam zbiór krótkich opowiadań, aby "liznąć" fantastykę. Niestety nie był to strzał w dyszkę (ba, czuję, że nawet nie trafiłam w tarczę), bo czytając głównie ziewałam... a pod koniec, wstyd przyznać, kartkowałam...

Nic nie poradzę na to, że opowiadania Gaimana kojarzą mi się z bajką opowiadaną przez mojego trzyletniego wówczas Synka. Uwaga, opowiadam:

"Były sobie TRZY (z wyraźnym akcentem i lekką pauzą). zwierzątka. Kotek, piesek i sowa. Poszły do lasu nazbierać jagód, grzybów i liści. Zrobiły z tego PYSZNY sok. Koooooniec". =) (każda kolejna bajka to wariacja tej, ze zmianą liczby zwierzątek, ich rodzaju i rzeczy, które zbierały).

Niemal wszystkie opowiadania w "M jak magia" bazują na rewelacyjnym, oryginalnym pomyśle. Ciekawi bohaterowie (trzy zwierzątka;)) przeżywają niesamowite przygody (idą do lasu i zbierają coś). Jednak nie zaznamy tu głębokiej kreacji postaci (okej, wiem, to krótkie opowiadania) i przede wszystkim nie otrzymamy wyraźnej puenty tylko takie właśnie...

Meszuge | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

„Opowiadania to niewielkie okienka do innych światów, innych umysłów i snów. To podróże, które pozwalają odwiedzić drugi koniec wszechświata i zdążyć wrócić na kolację”*.

I taki właśnie jest ten zbiorek jedenastu opowiadań. W jego skład wchodzą: „Sprawa dwudziestu czterech kosów”, „Trollowy most”, „Nie pytaj diabła”, „Jak sprzedać most pontyjski”, „Październik w fotelu”, „Rycerskość”, „Cena”, „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”, „Ptak słońca”, „Nagrobek dla wiedźmy” (jest to fragment „Księgi cmentarnej”) i „Instrukcja”.

Opowiadania może nie są specjalnie ambitne, ale… sympatyczne. Niezła rozrywka.

* Neil Gaiman, „M jak magia”, tłum. Paulina Braiter, wyd. Mag, 2007, s. 8.

Sanderka1985 | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Świetna książka. Niby troszkę dla młodszych czytelników, ale jednak... Mnie osobiście urzekła. Jak pisze sam autor, że w opowiadaniach dobre jest to że jeśli jakieś nam sie nie podoba to i tak spodziewamy się, że zaraz czeka nas na pewno coś innego- lepszego bądź gorszego. Tutaj wszystko było dobre, niektóre lepsze a inne najlepsze. W autorze widać świetnego obserwatora rzeczywistości. Poprzez opowiadania na pograniczu fantazy i grozy pokazuje nam relacje międzyludzkie. Po lekturze całości nawet nie potrafie jednoznacznie stwierdzic, które z opowiadań urzekło mnie najbardziej... czy to Październik w fotelu, Rycerskość czy może Cena. A może całkiem inne, gdyż każde można traktować jako odrębną cegiełkę- perełkę stanowiącą o zbiorze. Polecam gorąco.

Adrian Jeżak | 2018-03-15
Na półkach: Przeczytane, Neil Gaiman
Przeczytana: 13 marca 2018

Zbiór ciekawych i oryginalnych opowiadań. W pewnej części z nich łatwo dostrzec pomysły na późniejsze książki a niektóre to tak naprawdę ciekawsze fragmenty z ich treści. Część porywa i szybko mija bo są aż tak wciągające a część niestety się wlecze ale jak wiadomo nie każdy autor może pisać same idealne powieści.
Polecam każdemu,
Adrian Jeżak

PolishPopkulturę | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Zaskakująco równy zbiorek, wszystkie zawarte w nim opowiadania są co najmniej dobre. Niektóre teksty znałem z adaptacji komiksowych czy z rozbudowanych wersji powieściowych, inne dopiero poznałem. Polecam bardzo, bo gdzie Gaiman, tam i magia.

Więcej o książkach i komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

BlueCarmen | 2016-06-25
Na półkach: Przeczytane, Sprzedane
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Coś do Gaimana nie mam szczęścia i po raz kolejny nie udało mi się przepaść w jego twórczości. Może to dlatego, że sięgnęłam do tej pory po twory nie zaliczane do sztandarowych. M jak magia okazała się zbiorem poprawnym i w zasadzie tylko tyle mogę o niej powiedzieć. Ze trzy opowiadania porwały mnie bardziej, w kilku język został irytująco uproszczony, a "poezja" na samym końcu zbiorku to jakieś nieporozoumienie. Na pewno nie porzucę planów czytania innych książek Gaimana, ale na pierwszy ogień z tym autorem nie polecam opowiadań, choć niewielka objętość może kusić.

Justilla | 2011-09-13
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

"M jak magia" jest to zbiór opowiadań fantastycznych z czarnym humorem i lekkim dreszczykiem. Jest ich jedenaście, niektóre bardzo krótkie, inne na kilkanaście stron. Ostatnia jest instrukcja, bardzo zagadkowa. Każda historia opowiada o czym innym, a łączy je jedno - magia.

Moim ulubionym opowiadaniem jest to o kocie, który broni właścicieli przed diabłem. Jest bardzo krótka, ale najbardziej mnie poruszyła, może też dlatego, że kocham koty. Zakończenie zawsze przyprawia mnie o łzy. Innym opowiadaniem, które mnie urzekło, była historia żywego chłopca żyjącego z umarłymi. Dla nowo poznanej dziewczyny-ducha przekroczył granice cmentarza i wszedł w świat żywych, aby spełnić jej marzenie. W innej historii diabeł z pudełka nawiedza umysły dzieci, które kiedyś się nim bawiły. Spotkanie miesięcy nad ogniskiem. Święty Graal. Poszukiwania ptaka słońca i jeszcze kilka innych.

Każde opowiadanie zwraca uwagę na inne wartości. Na pierwszy rzut oka zdają się bez sensu, czasem bohaterowie zdają...

Basia | 2013-11-16

Do Gaimana zdecydowanie pasuje litera M. Każde jego opowiadanie wręcz przesiąka magią i co najlepsze zawsze inną. Kolejny zbiór opowiadań, który mnie urzekł i pozytywnie zaskoczył. Niektóre z opowiadań czytałam już w poprzednim zbiorze, ale ten szczegół wcale nie zaważył na mojej ocenie, mogłam dzięki temu ponownie je sobie przypomnieć. Zabawne, ze były to jedne z moich ulubionych. Polecam na magiczne wieczory, chociaż nie ma nic lepszego niż zacząć dzień z jednym lub dwoma opowiadaniami Gaimana. Reszta czekającego nas dnia od razu staje się ciekawsza.