Sacrifice

2016-11-24
2009-01-29
Małgorzata Stefaniuk
Małgorzata Stefaniuk

Jestem fanką thrillerów tej autorki. Wiedziałam, że i ta książka mi się spodoba.
Na Szetlandach gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą, młoda mężatka niepochodząca z tych wysp odkrywa przypadkowo na swoim terenie okaleczone ciało młodej kobiety.
Od początku czujemy strach, niepewność, tajemnice, powoli domyślamy się, co się stało, ale gdy wydaje nam się, że już wiemy, jesteśmy dopiero w połowie książki.
Świetnie napisana, klimatyczna, jak zwykle, trzymająca w napięciu, doskonale poprowadzona intryga i bardzo dobre zakończenie.
Polecam, jak najbardziej! :-)

Książkę wygrzebałam z czeluści domowej biblioteczki i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Mroczny kryminał, a nawet powiedziałabym, że thriller okazał się trzymającą w napięciu, ciekawą lekturą od której nie mogłam się oderwać. Niezwykle udany debiut autorki.

Akcja książki dzieje się na Szetlandach, na które lekarka położniczka Tora Hamilton przeprowadza się razem z mężem. Kupują tam stary dom. Gdy Tora kopie dół aby pochować w nim ukochanego konia, który zdechł, natrafia na zwłoki młodej kobiety, która tuż przed śmiercią rodziła, której wycięto serce i wyryto ostrym narzędziem runy na ciele. Takie same znaki są w piwnicy tego domu.

Dochodzenie prowadzi sierżant Dana Tulloh. Między kobietami nawiązuje się nić porozumienia na granicy przyjaźni i obie odkrywają, że zgonów kobiet w tym rejonie było o wiele więcej. Zaczynają wspólnie drążyć sprawę.

Kim są legendarne istoty określane jako trowy i co je łączy ze sprawą? Dlaczego niektórzy mieszkańcy wioski mają zdolności do hipnotyzowania ludzi i zwierząt?

Czy rozwiązania zagadki należy szukać za drzwiami kliniki położniczej usytuowanej na odludnej, niedostępnej wyspie Tronal? Tora i Dana podejrzewają, że za zasłoną legalnie działającej kliniki kryją się nielegalne adopcje dzieci, aborcje na życzenie itp. Czy lekarze, policja i rodzina Tory są zamieszani w cały ten proceder?

Smaczku całej akcji dodaje mroczne otoczenie Wysp Szetlandzkich, w powietrzu przez cały czas zawieszony jest klimat zagrożenia i strachu, nie wiemy kto jest przyjacielem a kto wrogiem Tory, a ona czuje, że nie jest na wyspie bezpieczna odkąd zaczęła na własną rękę badać sprawę tajemniczych zgonów kobiet, będących tuż po porodzie. Zresztą otrzymuje wyraźne (anonimowe) ostrzeżenia, które mają ją zastraszyć i spowodować, że odpuści sobie śledztwo.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki pod każdym względem. Od początku do końca akcja trzyma w napięciu, są emocje, jest ciekawość o co w tym wszystkim chodzi i kto za tym stoi oraz mgła i mrok spowijające tę trochę dziką i wyludnioną krainę Szetlandów. Gorąco polecam, szczególnie na listopadowe, również trochę mroczne krótkie dni i długie wieczory.

Gdzieś w tyle czaszki zaczyna mi pełzać niewygodne przeczucie, że chyba onegdaj zgrzeszyłam czymś mocno i trafiłam za karę na półkę 'pozycje coraz gorsze'.

To było tak złe, obogowie, tak okropecznie koszmarnie niedobre, że aż trudno uwierzyć, że to nie jakiś przypadkowy fanfikowy ukwiał się przypadkiem przykleił do koperty z innym maszynopisem do wydania. Albo pdfem, bez różnicy, wizual do wyboru.

Taki piękny folklor! Takie śliczne otoczenie! Nawet trup wyjściowy taki zachęcający! I zeżarte wszystko brutalnie brakiem logiki, zerowym prawdopodobieństwem, marysuizmem i ogólnym wrażeniem, że jakiś zagubiony bękart Cooka, Crichtona i Mastertona zaciesza właśnie podczas 48h seansu kina akcji lat osiemdziesiątych (klasy B...albo i F!) zawzięcie skrobiąc notateczki, których efekt docelowy właśnie czytamy.
DRRRRRAMAT.

Za dużo. Tak bym to chyba określiła - mimo, że jestem wielką fanką autorki. Wygląda jakby w "Sacrifice" Bolton próbowała upchać legendę, kryminalną zagadkę, zachwyt nad krajobrazem, ważne tematy społeczne i sensację z rodem z "Mission Impossible". Całość jakoś trzyma się kupy, ale czytelnikowi funduje przesyt i zgagę.

Dzisiaj odkryłam tą pisarkę Sharon Bolton to moje pierwsze miłe spotkanie z jej twórczością i fajne,pióro świetne ma,piękne klimaty skandynawskie to co lubię,urzekła mnie,porywała ta powieść kryminalna.
Wciągający i przyjemny kryminał wart przeczytania.
Chętnie sięgnę po następne Bolton,literatura jej mnie się spodoba.

Wciągający i przyjemny kryminał wart przeczytania.
Chętnie sięgnę po następne Bolton,literatura jej mnie się spodoba.

Historia ani nie budzi dreszczy, ani nie zmienia oblicza literatury kryminalnej (jak sugeruje tekst na okładce). Nie wiem czy to wina tłumaczenia, czy tego że jest to debiut autorki, ale „Sacrifice”czytało mi się dość topornie. Sam wątek kryminalny też średnio mnie wciągnął (nie pomógł nawet mit, runy i umiejscowienie historii na Wyspach Szetlandzkich). Rozwiązanie zagadki również nie przypadło mi do gustu, spodziewałam się czegoś innego.
Cóż, jestem starą „wyjadaczką” kryminałów i jakbym miała podsumować całościowo „Sacrifice” powiedziałbym że to typowy średniak, który przeczytać można, ale szału nie ma.

Powieść bardzo dobrze opowiedziana. Zagmatwana historia, trochę zbyt grubymi nićmi szyta ale kupuję. Jedno co mnie trochę raziło to ogromna odwaga młodej pani doktor, oraz dopuszczenie jej do tajemnic śledztwa.
Fabuła wciągnęła mnie i mimo obiekcji daję mocną ocenę.

Fabuła wciągnęła mnie i mimo obiekcji daję mocną ocenę.

Fajny kryminał, nieco inny niż wszystkie ze względu na dość niepowtarzalną historię. Niektóre fragmenty mocno naciągane, ale w końcu nawiązują do istniejącej legendy, a one na ogół są grubymi nićmi szyte. Zdecydowanie na plus fajny styl pisania. Akcja też rozkręcała się bardzo dynamicznie, co pozwoliło wciągnąć się w opowieść już od pierwszych stron. To co mnie najbardziej zniechęcało podczas czytania, to duża liczba literówek, mocno rzucających się w oczy. Niemniej jednak, dla fanów kryminałów ta pozycja będzie jak najbardziej ok!

Książki do czytania zasadniczo się wybiera, czasem do nas trafiają z różnych powodów. Tak się stało z "Sacrifice" Sharon Bolton. Rewelacyjny pomysł z wykorzystaniem legendy, wciągające wątki poboczne, niepowtarzalny klimat Szetlandów, w całości jednak dla mnie za dużo i za bogato na jedną książkę. Jak opadnie przesyt poszukam innej pozycji Sharon Bolton .

Jedna z lepszych powieści Bolton. Jej ulubione zwroty akcji, niesamowita narracja i nieograniczona wręcz wyobraźnia sprawiają, że czytanie jej sprawia dużą przyjemność. Będę czekał na kolejne przekłady tej autorki...

• Kryminał
  • 2017