Pakt

Amber
2021-09-20
2021-09-20
Małgorzata Stefaniuk

Szóstka przyjaciół– intelektualna elita liceum All Souls, nudzi się w wakacje, czekając na wyniki matur. Wypełnione alkoholem dni płyną powoli jeden po drugim. Tala, Amber, Ksawi, Felix, Dan i Megan wymyślają więc sobie bardzo ryzykowną rozrywkę, która jednego dnia kończy się tragicznie. Aby uniknąć zrujnowania świetlanej przyszłości całej paczce, Megan bierze winę całkowicie na siebie. W zamian za to, po odbyciu kary, każdy będzie dłużny dziewczynie jedną przysługę, o cokolwiek ona nie poprosi. Dwadzieścia lat później Megan wychodzi na wolność i rozpoczyna się gra z byłymi przyjaciółmi.
Akcja książki rozpoczyna się bardzo szybko i na początku byłam trochę skołowana nadmiarem postaci. Jednak w trakcie przesłuchania ich przez policję, bałam się, że bohaterowie pogubią się w zeznaniach, co oznacza, że już się w jakiś sposób do nich przywiązałam. Takie napięcie zostało ze mną aż do ostatnich stron, chociaż uważam, że zakończenie było zbyt ogólnikowo napisane. Bardzo dużo się działo i zabrakło mi dokładniejszych opisów oraz motywów, którymi kierowali się bohaterowie. Mimo, iż fabuła książki przeskakuje w pewnym momencie aż o 20 lat, autorka znakomicie prowadzi czytelnika razem z Megan przez wszystkie te lata, które bohaterka spędziła w więzieniu. Poznajemy więc nie tylko ścieżki, które wybrali w życiu dawni przyjaciele, ale też to, jak układały się ich relacje, ich lęki i marzenia. Niektóre zwroty akcji były całkiem proste do przewidzenia, inne zaś absolutnie niespodziewane."Pakt" to pierwsza książka Sharon Bolton jaką przeczytałam i z chęcią sięgną również po pozostałe. Jeśli szukacie dobrego thrillera, przy którym nawet przez minutę czytania nie będziecie się nudzić, sięgnijcie po tę pozycję, gwarantuję, że spędzicie z nią dobrze czas.

Świetna książka i historia w niej zawarta.
Trochę trudno uwierzyć że mogła się zdarzyć, ale z drugiej strony, wszystko jest możliwe.
Świetnie napisana, wciągająca, i co dla mnie najważniejsze, zaskakująca.
Polecam wszystkim lubiącym dobry thriller z ciekawie zarysowanymi bohaterami.

Świetna książka i historia w niej zawarta.
Świetnie napisana, wciągająca, i co dla mnie najważniejsze, zaskakująca.
Polecam wszystkim lubiącym dobry thriller z ciekawie zarysowanymi bohaterami.

Przykro mi to pisać, ale rozczarowała mnie ta powieść. Wcześniejsze książki autorki (a przeczytałam większość wydanych w Polsce) były o wiele lepsze choćby pod względem pogłębionej analizy psychologicznej bohaterów (przykładem niech będzie seria z Lacey Flint).

Jedno wydarzenie. Jedna decyzja. Jeden pakt, który wiąże przyjaciół na zawsze.

Nauka w szkole dobiegła końca i teraz grupa przyjaciół z ekscytacją wyczekuje tego, co przyniesie ma im przyszłość. Młodzi dorośli mają marzenia i wielkie plany. I wierzą, że życie zawsze będzie wspaniałe.
Gdy świętując wkroczenie w dorosłość, biorą udział w tragicznym wydarzeniu, wszystko się zmienia. Niewinność dobiega końca, świetlana przyszłość znika. Podobnie wielkie plany na dorosłe życie, o którym tak bardzo każde z nich marzyło. Sekundy mijają, w głowach pojawia się milion myśli, a każde z nich wie, że od teraz nic nie będzie już takie samo.
Gdy po latach mroczny sekret sprzed lat powraca, muszą spłacić dług. I zrobić wszystko, aby przeżyć.

Sharon Bolton to jedna z tych autorek, po której książki można sięgać w ciemno, ponieważ człowiek się nie zawiedzie. A "Pakt" to potwierdzenie tych słów.
Bohaterowie i gęsta atmosfera sprawiają, że książki nie sposób odłożyć na bok. Świetnie poprowadzona akcja trzyma w napięciu do ostatniego zdania. A samo zakończenie zaskakuje.

Ta książka to świetne studium ludzkiego zachowania, myślenia i emocji w ekstremalnych momentach. Autorka w doskonały sposób ukazała wątek przyjaźni, która miała trwać wiecznie, a która rozpadła się jak domek z kart. A tocząca się powolnym tempem akcja pozwala zatopić się w tej historii, stać się jednym z bohaterów, poczuć ten niepokój.

"Pakt" to świetny thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do samego końca. Thriller, który serdecznie polecam, jak również pozostałe książki autorki. Jestem pewna, że miłośnicy gatunku się nie zawiodą.

Jedno wydarzenie. Jedna decyzja. Jeden pakt, który wiąże przyjaciół na zawsze.

Pakt autorstwa Susan Bolton okazał się zaskakująco dobry i lepszy niż się spodziewałam. Intryga wciąga od pierwszych stron, od samego początku towarzyszy nam też przeczucie, że nadciąga jakaś katastrofa, że pozornie niewinne wydarzenia wcale nie będą miały szczęśliwego zakończenia i że głównych bohaterów czeka jeszcze wiele nieprzyjemnych niespodzianek.

Cała opinia:

Cała...

Dawno nie czytałam tak wciągającej i pełnej akcji książki!
Uwielbiam Sharon Bolton za sposób prowadzenia powieści. Jest przenikliwa, nie rozwleka się, zaskakuje i powoduje, że powieść staje się nieprzewidywalna. Nagłe zwroty akcji i masa emocji dają niesamowitą satysfakcję z każdej przeczytanej strony!

Dawno nie czytałam tak wciągającej i pełnej akcji książki!

Grupka osiemnastolatków. Wyzwanie na autostradzie. Śmiertelny wypadek w wyniku, którego ginie trzyosobowa rodzina. Megan postanawia wziąć winę za wypadek na siebie pomimo, że go nie spowodowała. Przed pójściem do więzienia spisują oświadczenie i nagrywają filmik . Jest to oświadczenie obciążające i pogrążające każdego z nich. Po 20 latach kiedy Megan wychodzi na wolność, domaga się aby każdy z jej przyjaciół wypełnił przysługę, której był jej winien w ramach odbycia kary więzienia.
Nikomu z dawnych znajomych nie są jej żądania na rękę. Postanawiają działać na własnych zasadach.
Kiedy zaczynają ginąć poszczególne osoby z paczki, zaczynają podejrzewać Megan.Czy zaczęła zabijać dawnych przyjaciół z zemsty?
Koniec okazuje się zaskakujący.

Pomysł bardzo ciekawy. Ale tylko to. Powieść bardziej psychologiczna niż dobry kryminał. Ilość zwrotów akcji powala. Da się jednak przeczytać...

Bardzo lubię twórczość Bolton, ale w tym przypadku jestem rozczarowana. Liczyłam na krwawą rozgrywkę, pełną zaskakujących zwrotów akcji i zemsty po latach, a dostałam mocno przeciętny thriller, gdzie fabuła trochę nudzi. Samo zakończenie też mnie mocno rozczarowało ze względu na motyw.

Dobrze się czyta, chociaż główne założenie kryminalne nie jest nowatorskie (nie napiszę jakie, bo byłby spoiler). Dobre studium rozpadu przyjaźni, odpowiedzialności za stare winy i granicy poświęcenia, jakie jesteśmy w stanie podjąć dla świętego spokoju.

Dodaj cytat z książki Pakt