Imperium miłości. Tom 2

Tłumaczenie: Robert Waliś (Lotan)
Cykl: Imperium miłości (tom 2)
Wydawnictwo: Marginesy
Kurt Seyt & Shura
Robert Waliś
Ag2S

Drugi tom uwielbianej przez miliony ludzi na całym świecie niezwykłej miłosnej historii. Krymski Tatar Kurt Sejit, carski oficer, który w 1918 roku musiał potajemnie opuścić Krym zajęty przez bolszewików i na łódce przepłynął Morze Czarne w poszukiwaniu azylu w Turcji, oraz jego ukochana, Rosjanka Szura Werżenskaja, która razem z nim udała się na wygnanie. Ucieczka z Krymu uratowała Sejitowi...

Krymski Tatar Kurt Sejit, carski oficer, który w 1918 roku musiał potajemnie opuścić Krym zajęty przez bolszewików i na łódce przepłynął Morze Czarne w poszukiwaniu azylu w Turcji, oraz jego ukochana, Rosjanka Szura Werżenskaja, która razem z nim udała się na wygnanie. Ucieczka z Krymu uratowała Sejitowi życie; wszyscy jego najbliżsi – jako zamożni posiadacze ziemscy – zginęli w rąk bolszewików.
Powieść jest barwnym, miejscami bardzo emocjonującym opisem ostatnich lat wystawnego życia wyższych warstw społecznych Moskwy, Petersburga i Krymu oraz późniejszych, tragicznych wydarzeń: pierwszej wojny światowej (udział Kurta w walkach na froncie galicyjskim), rewolucji październikowej i upadku Turcji osmańskiej.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

MałaPisareczka | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Jednak mam jakiegoś nosa do książek - drugi tom Imperium miłości jest o wiele lepszy od pierwszego. O wiele więcej się w nim dzieje, otoczka historyczna nabrała rumieńców, a prawdziwe wydarzenia, które naprawdę miały miejsce w życiu głównych bohaterów, po prostu rozkruszają serca. Błagam o więcej a przy tym potrzebuję chwili na oddech!

Głównym bohaterom udaje się w końcu odnaleźć, czym samym ocalają swoje życie. Poświęcają dla swej miłości wszystko - życie rodzinne, przeszłość i przyszłość. Kurt Seyit i Szura starają się ułożyć sobie życie tylko we dwoje, jednakże - jak się okazuje - przeznaczenie i prawdziwa miłość to nie wszystko. Na drodze do ich szczęścia staje zarówno religia i obyczaje, jak również niefortunne nieporozumienie, które stopniowo ich od siebie oddala. Kurt żeni się z młodą Turczynką Murką... a Szura pozostaje mu wierna.

Drugi tom jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej części... a ja sama jestem zachwycona! Ostatnie 100 stron było istnym rollercoasterem - aż...

Marthuu | 2017-03-10

Tak samo jak w I tomie.
Nic się nie zmieniło, bo niby co?

Ostatnie strony i tak mną wstrząsnęły, bo po prostu szkoda życia.
I gdzie ta prawdziwa miłość?
Zawód nie z powodu stylu, ale z zakończenia.

Najsmutniejsze jest to, że bohaterowie nie są wymyśleni, tylko kiedyś, dawno temu Kurt Seyit Eminof, Aleksandra Werżeńska i wielu innych bohaterów, żyło naprawdę, a ta dwójka straciła się nawzajem.

Sybi | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Jeszcze słabszy niż poprzednia część. Powiedziałabym, że to taki dłuuugi harlequin, gdyby nie to, że historia jest oparta na faktach. Nie wiem, ile w tym jest wyobraźni autorki, a ile rzeczywiście odkryła, ale nie ulega dla mnie wątpliwości, że jej dziadek, Kurt Seyit to zwyczajny dupek (sorry, inaczej tego określić nie można).
Po pierwszej części byłam przynajmniej zaintrygowana, bo historia dzieciństwa Kurta wydawała się ciekawa, a w drugiej jedynym interesującym fragmentem był opis szykującej się do ślubu Murki i tureckich zwyczajów.
Szkoda czasu.

joan-na | 2018-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Za dużo w tej pozycji ochów i achów, a do tego - z niechęci spoilerowania, ujawniać treści nie będę, przez co może zabraknąć odpowiedniego kontekstu (kto czytał ten wie) - jeśli faktycznie jest to powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, dlaczego w TAKICH detalach opisywać przeszłość swoich przodków? I nie o wiarygodność mi tu chodzi lecz o nacisk w tej powieści, mam wrażenie (o ile jest to tylko wrażenie) romanse zwane miłością (albo odwrotnie), sposoby jej wyrażania i budowania głównie na tym całej historii - choć może właśnie o to chodziło...

Niby czyta się dobrze, choć trąci niepotrzebną wzniosłością - w bohaterach nie ma wad, a jeżeli nawet popełniają błędy, niemal natychmiast znajduje się dla nich wytłumaczenie. Podobnie jest z wydarzeniami, ukazane są jednowymiarowo, a wnioski z nich, jak i same powody powstania, dyktowane są również przez autorkę, przez co brak jest na swobodną orientację i osąd czytelnika. Cóż o rodzinie przecież źle mówić nie wypada, a pomnik...

dywanik12 | 2018-07-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2018

Jest to kolejna część książki , która opowiada o losach Kurta Seyita i Szury.
Książka jest porywająca , wzruszająca , smutna ale prawdziwa . Gorąco polecam książkę !!

Laperus | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Jestem pozytywnie zaskoczona i zachwycona II tomem Imperium miłości, gdyż po przeczytaniu tomu I nie miałam najmniejszej ochoty kontynuować tej historii.
Lecz nieprzeniknionym trafem książka wpadła mi w ręce i postanowiłam jednak ją dokończyć.

Zakończenie historii Kurta Seyita i Szury w tomie II jest znacznie lepsze, wydarzenia chronologiczne, przytoczone ciekawie losy historyczne tamtych czasów oraz zwyczaje i tradycje.

Smutna, a wręcz tragiczna miłość tej pary, gdzie nie potrafili sobie poradzić ze słabościami charakteru i niefortunnymi naciskami otaczającego społeczeństwa/środowiska pokazuje, że ludzkie zrozumienie, zaufanie czy miłość jest bardzo krucha i łatwo można to stracić.

{Trafiłam dziś na kilkusekundowy fragment serialu i już po tym stwierdziłam bardzo szybko, że ta historia bardzo dobrze prezentuje się w wyobraźni i oglądniecie serialu tylko zepsuje całą wspaniałą historię. A wiadomo jakie są seriale podkoloryzowane i często mijające się z prawdą (co najmniej w tym...

| 2016-12-04

Tom I o wiele lepszy.
Podobnie było z serialem, 1 sezon lepszy od 2.

anna | 2018-02-04
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane