Imperium pragnień. Szura. Paryż.

Okładka książki Imperium pragnień. Szura. Paryż. Nermin Bezmen
Okładka książki Imperium pragnień. Szura. Paryż.
Nermin Bezmen Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Imperium miłości (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Imperium miłości (tom 4)
Shura / Paris 1924-1926
Marginesy
2019-08-28
2019-08-28
Katarzyna Sadowska-Özcan
Paryż dom mody emigracja Rosjanie XX w.

2041

Książka „Imperium pragnień. Szura. Paryż” Nermin Bezmen zabiera nas do ostatniego tomu cyklu "Imperium miłości", który wiele wyjaśnia i pokazuje, jak nieszczęśliwie zakończyła się miłość naszych bohaterów.
Szura wpada w wir pracy, mieszka i pracuje w Paryżu, pragnie połączyć się ze swoją rodzina. Rozstaje się z mężczyzna, który nie był jej pisany. Poznaje kogoś, dzięki komu może zapomnieć raz na zawsze o Kurcie.
Książka powstała na prawdziwych wydarzeniach, jakie przeszedł dziadek autorki. Niestety nie wiemy do końca ile w tym fikcji, a ile prawdy. Cały cykl z dużym potencjałem, jednak nie wszystko było przemyślane.

Po przybyciu do Paryża Szura rozstaje się z Alainem. Mimo jego obietnic o tym, że rozwiedzie się z żoną kobieta zrywa z nim kontakt. Podejmuje pracę jako modelka w IRFE - domu mody założonym przez Feliksa Jusupowa oraz jego żonę Irinę. Nawiązuje również kontakty z przedstawicielami kultury, a także próbuje ściągnąć z Leningradu swoją matkę, bratanicę Katię oraz siostrę Tinę.

"Imperium pragnień" jest to już czwarty tom o nieszczęśliwej miłości Kurta i Szury. O ile poprzedni tom skupiał się na losach Kurta, jego żony Murvet oraz córek, o tyle w tym tomie autorka skupia się na Szurze, która nie potrafiąc zapomnieć o swoim ukochanym rzuca się w wir pracy i zaczyna brać aktywny udział w życiu kulturalnym Paryża. Jednocześnie powoli zdaje sprawę, że musi na nowo poukładać swoje sprawy i zacząć myśleć o swojej przyszłości. Pragnie również odnowić swoje kontakty z rodziną.

W porównaniu z poprzednimi tomami cyklu "Imperium pragnień" ma zupełnie inny klimat. Z uwagi na fakt, że rozgrywa się on głównie w Paryżu nie czuć już tutaj ducha orientalizmu oraz romantyzmu, jaką cechowały się dwa pierwsze tomy. Mam wrażenie, że postaciom zabrakło większej głębi, zaś sama autorka nie do końca skupiła się na ich emocjach i dylematach. Czasem wszystko dzieje się tutaj za szybko. Mam poczucie niedosytu, że niektóre wątki nie zostały mocniej rozwinięte i urywały się w najmniej odpowiednim momencie. Ogólnie tom ten uważam za nieco lepszy, niż "Imperium namiętności", ale sporo mu brakuje do klimatu pierwszych dwóch części cyklu.

Ostatnia część opowiadająca o losach Szury.

Ci, którzy czytają moje opinie wiedzą, że ja lubię Szurę i Kurta osobno, razem są po prostu męczący. Wszyscy mówią o wielkiej miłości tych dwojga, bo poznali się w trudnych czasach i zakochali się w sobie. Jednak jak pierwszy tom był słodki, tak drugi trochę to zrekompensował (okazało się, że miłość tych dwojga nie była idealna) koniec końców - skończyła się tak szybko jak szybko się zaczęła.

W "Imperium namiętności" dostaliśmy dalsze losy Kurta. Kurt postanowił w drugim tomie, że wsadzi Szurę na statek, aby zaczęła nowe życie w Paryżu.

Szura jest w związku z Alainem i czeka, aż ten dostanie rozwód. Jednak sama czuje, że ten związek nie ma przyszłości i postanawia zacząć wszystko od nowa. Znajduje pracę w IRFE, zarabia bardzo dobrze, jest wolna i niezależna, ale samotna. Po związku z Kurtem, postanowiła zamknąć rozdział z etykietką "miłość".

Szura kręciła się w towarzystwie sławnych osób np. Pabla Picassa, Igora Strawińskiego. Poznajemy też historię Rosji, terror Bolszewików, losy Walentiny i braci Szury... Szura bardzo się zmieniła od pierwszego tomu z nastolatki, stała się kobietą. Przeszła długą drogę i cieszę się, że jej historia skończyła się szczęśliwie.

Ostatnia część opowiadająca o losach Szury.

Ostatnia część przygód Szury i Seita. Tym razem autorka skupiła się na losach Szury a chyba najbardziej na przybliżeniu czytelnikowi historii Rosji. Opisuje bardzo dokładnie co się działo z Rosją od 1894 roku i jakie zawirowania społeczne przechodziła.
Jak dla mnie trochę za mało było o Szurze i jej tak naprawdę nieszczęśliwym życiu. Cały czas podobnie jak Seyit poszukiwała prawdziwej miłości i starała się zapomnieć o pierwszej miłości. Jak wiadomo nie było to proste i chyba glównie przez to nie potrafiła ułożyć sobie życia z innym mężczyzną. Wiecznie oddana pracy, próbująca ściągnąć do Paryża swoją matkę i siostrę, zapominająca o sobie i swoim szczęściu.
Jedyne co mnie denerwowało w ostatniej części to fakt, że autorka wracała do lodów Seyita, które dokładnie opisała w trzeciej części sagi. Te same dialogi jego z Murką i fakty, które już się znało wcześniej. Trochę strata czasu na czytanie o tym samym.
Czuć również w tej części, że była ona napisana po dłuższej przerwie od pozostałych. Ma się poczucie, że już nie jest to ten sam klimat powieści co w pierwszej czy drugiej części. Zatraca się klimat tej arystokratycznej Rosji i życia w tamtych czasach. Wkracza bardziej nowoczesność i Szura nie jest już tą bogatą arystokratką tylko zwykłą kobietą w szykownym Paryżu. Zabrakło klimatu z początków powieści.

• Ebook chcę mieć
  • Romans
  • Literatura piękna,powieść,baśnie,opowiadania,itp.
  • Moje e-booki

Dodaj cytat z książki Imperium pragnień. Szura. Paryż.