Córka rewolucji

Czwarta Strona
2016-10-12
2016-10-12
Jakub Jedliński
literatura angielska literatura współczesna miłość polityka powieść historyczna relacje damsko-męskie Wielka Brytania XVII w. zdrada

Zbyt ona piękna, zbyt mądra zarazem, zbyt mądrze piękna, stąd istnym jest głazem*

Długo podchodziłam do książki Antonii Senior "Córka rewolucji", kilka lat przeleżała czekając na swoją kolej. Powieść miała niezbyt dobre opinie. Ja jednak przeczytałam ją jednym tchem.
Akcja dzieje się w XVII w Anglii, w czasach Karola I i Cromwella. Prawie nic nie wiedziałam o tych czasach i musiałam się dokształcić. Powieść jest wierna historycznie. Opisuje podstawę bratobójczej wojny religijnej, jej największe bitwy i warunki życia w tamtych czasach.
Głównymi bohaterami są Henrietta Challoner i jej bracia Sam i Ned. To właśnie na ich przykładzie autorka ukazuje jak rozłam w państwie wpływa na jedność rodziny. Ned jest zagorzałym purytaninem, Sam rojalistą a Henrietta, jak każda kobieta w tamtych czasach, jest nieważna, nie ma nic do powiedzenia. Jednak to właśnie Hen musi rozwiązywać konflikty i ponosić konsekwencje działań "tych ważniejszych".
Książka jest bardzo dobra, akcja jest szybka i bardzo interesująca, a jeśli ktoś nie zna kontekstu historycznego, to nic, przecież można to nadrobić.

'Córka rewolucji' - dobra książka dla wielbicieli historii. Fabuła osadzona jest w czasach angielskiej wojny domowej. Ciekawym dodatkiem do opowieści jest romans głównej bohaterki z mężczyzną, którego nie akceptuje jej rodzina. Ten nienachalny wątek miłosny, który pełni wręcz trzecioplanową rolę, stanowi przyjemną odskocznię od zdrady i konfliktu w państwie.

Nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, ale bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Moim zdaniem część druga i trzecia są lepsze niż pierwsza. Bardziej mi się podobały.

Jak dla mnie zbyt pompatyczny i napuszony styl pisania, jakby autorka na siłę próbowała przekonać czytelnika do swojej elokwencji.

Męczyłam się z tą książką.I to bardzo. Jest po prostu nudna. Nie dałam rady dobrnąć do końca (zatrzymała się w połowie). Jeśli to jest najlepsza powieść historyczna 2014 roku, to aż strach się bać innych książek wydanych w tamtym roku.

Ciężka...nic mnie w niej nie pociągało...szkoda czasu na taką lekturę.

Ciężka...nic mnie w niej nie pociągało...szkoda czasu na taką lekturę.

Jak bardzo polityka może poróżnić rodziny? Do jakich tragedii potrafi doprowadzić? I jak to ciągle jest aktualne... i straszne...

W pierwszej części tej powieści w 1640 roku Henrietta ma 15 lat, mieszka z dwoma braćmi, ojcem i nianią w Londynie. Bohaterka jak na dziewczynkę jest bardzo wyedukowana, ma „duszę chłopaka”, poszukuje wiary. Poznaje pewnego chłopaka, zaczyna coś do niego czuć, zdarzają im się niby przypadkowe spotkania. Zaczynają ukrywać swój związek, bez szans na wspólną przyszłość, Hen okłamuje ojca, za co zostaje odesłana do kuzynostwa. Bohaterka wie, jakie ma przekonania, mimo, że jej zdanie się nie liczy w tym świecie.

Pierwsza część jest dosyć spokojna, czasami monotonna. Ale zaczynają się pojawiać informacje o zamieszkach, konflikcie papistów i purytanów. Hen niepokoją słowa w prasie, że w gruncie rzeczy nie ma znaczenia czy przedstawiana historia jest prawdziwa- ludzi fascynuje gwałtowność retoryki.

„Boimy się wojen za granicą, a jednocześnie staczamy się w konflikt, bo nasz sprawia, że jeszcze bardziej angażujemy się w walki.”

Natomiast druga część tej powieści historycznej przynosi czytelnikowi wiele wstrząsających i dramatycznych wydarzeń. Ned, starszy brat bohaterki zostaje pikinierem, „chłopcem bawiącym się w żołnierza”. Był jednym z niewielu, którym udało się przeżyć po bitwie. Nastały smutne czasy, rodziny zostały podzielone przez poglądy- rojaliści kontra parlamentarzyści, Londyn to splądrowane miasto, podłość to pokłosie strachu, i niestety neutralność w przekonaniach politycznych przestała być alternatywą…. Również Hen, angażuje się mocno w wydarzenia, na prośbę ojca, mimo, że wcale to nie jest bezpieczne. Staje się córką rewolucji. A w 1643 roku do ich domu wpadają żołnierze, ktoś idzie do Tower i stamtąd nie wraca…Rozpacz…Oczekiwanie na wieści.

„Myśli o tej dziewczynce, skulonej na poduszkach i zagubionej w słowach, i nie rozpoznaje jej. To obca dla niej osoba.”

„Córka rewolucji” to dosyć udana (chociaż nierówna) powieść historyczna, która mówi o tym, że spory religijne prowadzą do ruiny. Bo w sytuacji, gdy każdy inaczej pojmuje, co jest słuszne, kto ma rację? Jaki jest cel tych wojen, bitw, konfliktów, kiedy to się skończy? Przecież król zawsze będzie królem. Warto poznać losy Hen, córki rewolucji.

Londyn -styczeń 1640-maj 1649r. Poznajemy naszą bohaterkę, Henriett Challoner, która wraz ze swoim ojcem i braćmi (jeden jest jej bliźniakiem)Nedem i Samem wciągnięta jest w wir wojny domowej.
Co ciekawe, bracia stoją po przeciwnych stronach barykady. Ned to zagorzały purytanin, dla którego najważniejsze jest "oczyszczenie" Kościoła anglikańskiego z pozostałości po katolicyzmie.
Mamy więc ciekawe tło historyczne, mamy intrygi, mamy ogromny konflikt rodzinny. Jest kobieta, która wyprzedza swoją epokę, bo czyta książki, chce się kształcić i ma czelność równać się z mężczyznami. Jest też wielka miłość, niestety nieakceptowana przez bliskich Henrietty. Jednak ufamy, że przetrwa burzliwy okres wojny, zarówno tej rodzinnej, jak i domowej.
Brzmi fajnie? No tak, ale...ALE jest ogromne. Bo to wszystko takie miałkie jest, nijakie. Postaci mnie nie przekonują do siebie, walka Henrietty jest dla mnie powierzchowna, płytka; miłość...no cóż nawet ona się nie broni. Jeśli chodzi o język, nijak nie przystaje do epoki. Ojciec, który non stop zwraca się do swej córki per "Pączusiu" czy "kotku" ...eee...nie dla mnie. Emocje-brak. A nie, była jedna chwila wzruszenia-kiedy pada ranny koń...No cóż, dla mnie to za mało, aby wypowiedzieć się o książce pozytywnie.
Żeby nie było, myślę, że książka może się podobać osobom, które dopiero zapoznają się z wiedzą na temat wojny domowej w Wielkiej Brytanii, purytanów i anglikanów.
" Czy ja nie jestem panem domu? Czy nie jestem mężczyzną? Znaj swoje miejsce, kotku".

Lubię książki z historią w tle, ale jak dla mnie jest jej tutaj trochę zbyt dużo. Historia rewolucji, walk, sądów jest jej dla mnie za dużo dlatego ciężko mi się ją czytało. Sama fabuła bardzo ciekawa i koniec zaskakujący. Dwóch braci walczących po różnych stronach a do tego ojciec i siostra próbujący nie opowiadać się po żadnej ze stron. Niestety koniec zasmuca. Czy polecam? Sama nie wiem z jednej strony tak bo opowieść fajna ale jak ktoś nie lubi opisów walk, polityki to szybko się znudzi.

• Powieść historyczna
  • Z historią w tle
  • Do kupienia
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Córka rewolucji