Imperium miłości. Tom 1

Okładka książki Imperium miłości. Tom 1 Nermin Bezmen
Okładka książki Imperium miłości. Tom 1
Nermin Bezmen Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Imperium miłości (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Imperium miłości (tom 1)
Kurt Seyt & Shura
Marginesy
2016-09-28
2016-09-28
Robert Waliś
Robert Waliś

2066

Książka „Imperium miłości. Tom 1” Nermin Bezmen zabiera nas do historii, która wydarzyła się na początku XX wieku.
Losy porucznika armii carskiej Kurta Seyita Eminowa oraz Rosjanki z szanowanego domu Aleksandry „Szury” Wierżeńskiej, którzy zakochują się w sobie, ale na drodze do szczęścia stają ich rodziny oraz wybuch I wojny światowej.
Książka lekka, przyjemna. Uwielbiam sięgać po literaturę, która oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Książka lekka, przyjemna. Uwielbiam...

Opowieść o historii niezwykłej (jak na tamte czasy) miłości z wojenną zawieruchą w tle - w tym przypadku wyjątkowo okrutną. Polecam na dwa-trzy jesienne lub zimowe wieczory.

W szkole ( podstawowej i średniej ) niezbyt przykładałam się do nauki historii - zwłaszcza historii świata. Nudziły mnie te wszystkie bitwy, powstania, rewolucje i zawieranie pokojów. Nauka dat, nazw miejscowości i nazwisk była dla mnie koszmarem. Ale jako dojrzała kobieta polubiłam poznawanie historii poprzez podróże czy też czytanie właśnie takich powieści jak ta....

Dobra książka, dla tych którzy lubią historie miłosne związane podczas wojny.
Polecam.

Dobra książka, dla tych którzy lubią historie miłosne związane podczas wojny.
Polecam.

Czy ja się kiedys naucze, żeby nie kupować książek po 5 zl w markecie? Z jakiegoś powodu, są takie tanie.

Piotrogród, 1916 rok.
Seyit Eminow porucznik i cesarski huzar zakochuje się od pierwszego wejrzenia w młodziutkiej Aleksandrze Wierżeńskiej. Bohaterowie są świadomi, że ich związek nie ma przyszłości, ale dają się ponieść uczuciom. Wkrótce Seyit rusza na front, a Szura umiera z tęsknoty. Wybucha wojna i zaczyna się walka o przeżycie.

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie notatka, że jest oparta na prawdziwej historii. Od pierwszych stron jest wciągająca, a szczególnie jej druga połowa.
Historia zaczyna się od krótkiego romansu, później wątek miłosny schodzi na dalszy plan i fabuła skupia się na postaci Seyita. Poznajemy jego dzieciństwo, rodzinne strony i jego zmagania na wojnie.
Seyit pochodzi z zamożnej, tureckiej rodziny, która mieszka na Krymie. Od małego był mocno związany z ojcem i chciał pójść w jego ślady. Wstąpienie do Akademii Wojskowej sprawiło, że musiał szybko dorosnąć i nabrać odwagi. Często towarzyszył mu smutek i tęsknota za rodziną, lecz starał się być dzielny i odważny. Podobała mi się jego silna więź z ojcem i mądre nauki, które od niego otrzymywał.
Przystojny porucznik jest otoczony arystokratkami i w życiu miał wiele kobiet, ale żadna nie zauroczyła go tak, jak Aleksandra Wierżeńska. Młoda, piękna i niewinna Szura skradła jego serce i była typem kobiety z którą mógłby się związać na całe życie.
Nastoletnia Aleksandra pochodzi z Kisłowodzka i jest córką udziałowca spółki naftowej. Jest bardzo wrażliwa, emocjonalna i delikatna. Dla dziewczyny miłość do Seyita była czymś nowym i podchodziła do niej bardzo poważnie i naiwnie. Nie do końca w tą nagłą miłość uwierzyłam, bo jest trochę przekoloryzowana, tym bardziej że bohater jest strasznym kobieciarzem, a para podczas krótkiego "związku" zamieniła ze sobą kilka zdań.
Bardzo mi się podobał wątek wojenny, wstawki historyczne i końcowy dodatek w postaci zdjęć prawdziwych bohaterów.
Jestem ciekawa dalszych losów i z pewnością sięgnę po następny tom.

Piotrogród, 1916 rok.

Do przeczytania tej książki zachęciła...

Rosja końca imperium Romanowów, rewolucja bolszewicka, strajki, morderstwa. I w tym wszystkim oni- Kurt Seyit, potomek bogatych Tatarów z Krymu i Szura, córka bogatego Rosjanina. Spotykają się przypadkiem na przyjęciu i od razu coś ich do siebie przyciąga. Ona młodziutka, szesnastoletnia dziewczyna, on dwudziestoczteroletni wojak. Zupełnie różni- on lekkoduch, bawidamek, ona spokojna, oddana rodzinie. Mimo to rodzi się romans między nimi.
Tak zaczyna się pierwszy tom czterotomowej historii. Później autorka poświęca miejsce opisowi czasu dorastania Kurta. Jako młody chłopiec był szkolony na żołnierza armii Rosji i było mu wpajane, że to jego obowiązek. Ten tom zdecydowanie jest nastawiony na jego losy a miłość między dwojgiem ludzi to tylko dodatek i przerywnik. Jest to dobrze napisana powieść historyczna.
Pozytywnie zaskoczył mnie barwny język. Autorka w świetny sposób przedstawia losy Rosji. Opisuje dokładnie życie w ówczesnym Petersburgu. Ńie ominie nas śmierć, radość, romanse, miłostki, intrygi, kłótnie. Obok bohatera pierwszoplanowego, pojawia się mnóstwo innych drugoplanowych osób, które nie pozwalają się nudzić i czynią tą powieść jeszcze ciekawszą.

2086

24- letni bawidamek i oficer spotyka na balu 16-letnią dziewuszkę z prowincji, pozbawia ją dziewictwa (wcale nie w dniu ślubu, choć to czasy carskiej Rosji) i... Kto to czyta?

Moja pierwsza styczność z Nermin Bezmen.

"Imperium miłości" jest prawdziwą historią o miłości Kurta Eminowa i Aleksandry "Szury" Wierżeńskiej. Historię tę postanowiła zgłębić i napisać wnuczka Kurta. "Imperium miłości" było pokazywane w TVP 2, jako serial.

Na początku dostajemy spotkanie Kurta i Szury na balu. Kurt, prosi Szurę do tańca i młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia (ja nie wierzę, w taką miłość, ale nie będę kwestionować prawdziwej historii) i później spotykają się parę razy, ale Seyit musi wyjechać na front.

Później autorka, przenosi nas w historię Kurta (obrzezanie, Akademia Wojskowa, pierwszy raz Kurta, wojny i spotkanie Kurta z kobietami) i tak przez większość książki. Czytało się to dość szybko.

Pod koniec książki, przenosimy się w rok 1916, kiedy Kurt wraca z frontu i planuje się spotkać z Szurą, pomimo niebezpieczeństwa...

To chyba moja najkrótsza recenzja. W kilku słowach można by napisać "To już na pewno czytałeś/czytałaś", a jednak nie do końca.

Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę uwierzyć w taką miłość. Chce mi ktoś powiedzieć, że wystarczy jedno spojrzenie i co? I już mamy wielką miłość? Może w książkach to działa, ale w życiu? Tu zostawiam ocenę indywidualną każdemu z Was. Ja nie wierzę w taką miłość. Zawsze uważałam, że jak się w kimś zakochujemy, to musimy mieć jakąś podstawę np. wspólne zainteresowania, stabilność, poczucie bezpieczeństwa... i charakter.

Drugą sprawą jest to, że nie mogę uwierzyć w tą miłość, ponieważ nie mamy jej przedstawionej tak jak zazwyczaj. Zazwyczaj jest tak, że bohaterka wzdycha i tęskni za bohaterem, a on za nią też i czytam o tym przez całą książkę. Tutaj autorka mnie zaskoczyła, ale nie wiem czy to był plus. Chyba jednak nie.

Niezaprzeczalnym plusem książki jest fakt iż historia jest autentyczna. Znajdziecie tutaj opisy walk na froncie, protesty ludności przeciwko Carowi... Kolejny plus to szersze przedstawienie postaci Kurta (jego rodziny, rodzeństwa, wydarzeń z życia) a o Szurze, nie wiemy prawie nic.

Nie chodzi mi oto, żeby w książce, był cały czas wątek miłosny. Jednak czuję, że czegoś mi zabrakło... Czytało się szybko, historia wciągała, ale wątek miłosny w tej książce to jakiś niedosyt jest.

Patrząc na okładkę książki, myślałam, że mam do czynienia z typowym romansem. Tutaj trafia w punkt powiedzenie: "Nie oceniaj książki po okładce".

Cóż mogę napisać...? Książka nie jest zła. Ma parę wad np. za długie rozdziały (można było zrobić ich więcej, a jeden rozdział długi można było przedzielić na pół) wątek Szury i Kurta jest niedopracowany, bohaterowie są tacy nijacy, nudni.

Nie wiem czym różni się serial od książki, bo oglądnęłam tylko 12 odcinków a i to dawno i z tego co pamiętam to też mnie nie zachwycił.

Jednak zamierzam przeczytać "Imperium miłości", tom 2, bo wierzę, że tam będzie więcej wyjaśnień i będzie lepiej napisana.

Polecić mogę fanom serialu jako dodatek informacyjny o głównych bohaterach serialu.

Moja pierwsza styczność z Nermin Bezmen.

Potomek tatarskiej rodziny Kurt Seyit Eminow spełnia wolę ojca i zostaje przyjęty do rosyjskiej armii. Z dala od rodzinnego domu przeżywa różne przygody i pobiera nauki w szkole wojskowej. Kilkanaście lat później tj. w 1916 r. podczas balu poznaje nastoletnią Szurę Werżeńską. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, jednak ich rodziny nie akceptują tego związku i chcą wydać swoje dzieci za kogoś innego. Kurt i Szura spędzają czas razem i konsumują swój związek. Niebawem jednak Kurt zostaje wysłany na front, gdzie walczy z wojskami austro-węgierskimi. W trakcie jednej z bitew zostaje ranny, kiedy spada z konia i zostaje przez niego stratowany. Kiedy wraca do Piotrogrodu okazuje się, że w Rosji narastają nastroje rewolucyjne. Z pomocą przyjaciela Celila oraz jego ukochanej Tatii postanawia wyruszyć w głąb kraju i odnaleźć Szurę.

Przyznam się, że widziałem jedynie kilka fragmentów serialu "Imperium Miłości", więc nie orientuję się, jakie różnice są między nim a powieścią. Wiedziałem jedynie, że Nermin Bezmen napisała tę książkę opierając się na historii życia swojego dziadka i jego ukochanej oraz informacjach, jakie uzyskała od ich rodzin. Moim zdaniem pomysł na tę książkę jest bardzo dobry. Został on całkiem zrealizowany z całkiem dobrym skutkiem.

W pierwszym tomie obok początków miłości Kurta i Szury, autorka opisuje narodziny i dzieciństwo głównego bohatera, a także jego pobyt w Piotrogrodzie. Opisy rodziny Eminowów i dzieciństwa Kurta są ciekawe i wciągające, jednak moim zdaniem powinny być krótsze. Wątki przedstawione w powieści są wciągające, choć kilka fragmentów uważam za zbędne. Zastrzeżenia mam też do niektórych zachowań postaci. Dużą zaletą są za to pisane barwnym językiem dialogi oraz tło historyczne.

Ogólnie jest to książka ciekawa, którą czyta się bardzo szybko. Nie jest to rewelacja i pewne elementy wymagałaby poprawki. Mimo to mogę polecić ją miłośnikom powieści historycznych.

Cudowna książka , która porusza czytelnika! Polecam!!

Cudowna książka , która porusza czytelnika! Polecam!!

• 2016
  • 2017