Życie owadów

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Žizn' nasekomyh
powieść rosyjska

Pomysłowa, pełna alegorii, fantastyki i filozoficznych dociekań historia, rozgrywająca się w świecie, w którym wszystko jest ze sobą powiązane. Samuel Sacker, amerykański biznesmen, przyjeżdża do nadmorskiego hotelu na spotkanie ze swymi dwoma rosyjskimi partnerami. Po chwili wszyscy trzej, już jako komary, wyruszają na poszukiwanie hemoglobiny i glukozy. Widzimy dwa żuki gnojaki, ojca i syna, którzy dyskutują o zagadkach wszechświata, kobietę imieniem Marina, a zarazem muchę, która haruje w spółdzielni przypominającej ul, inżyniera Sieriożę – jednocześnie cykadę, z racji długich wąsów często mylonego z karaluchem, i wiele innych postaci, których losy krzyżują się w najbardziej zdumiewający sposób. Ten niesamowity świat i zaludniający go bohaterowie są znakomitą, niepokojącą metaforą ekonomicznego upadku i społecznego chaosu w dzisiejszej Rosji.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

tsantsara | 2015-07-02
Przeczytana: 2004 rok

Nieprawdopodobnie ironiczne opowiadania, ukazujące poprzez losy różnych owadów, w sposób absurdalnie fantastyczny, a zarazem psychologicznie zaskakująco wierny, charaktery i stosunki społeczne panujące w Związku Radzieckim vel postradzieckiej Rosji. Wielki obraz w małej formie. Realizm w fantastyce. Genialne! Zwłaszcza po rosyjsku.

Kamasz | 2014-04-09
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Lekturze towarzyszą uczucia zmienne jak kształty jej bohaterów. Wyjątkowo zgryźliwy i obrazoburczy obraz rosyjskiej mentalności pokazany oczyma/czułkami owadów. To znaczy Rosjan i Amerykanina. To znaczy ludzi-owadów, ale nie jakichś Spidermanów.

Wielka alegoria, która przekracza wszelkie dostępne granice. Czytelnik z początku nie wie o co chodzi, bohater raz jest komarem, raz ma ludzki kształt - i odwrotnie. Zaraz potem mistyczny rozdział o gnojownikach, potem znajdą się filozoficzne ćmy, pluskwy konopne (tak, z tych konopii) czy mrówki. I w tym surrealistycznym, a jakże rzeczywistym świecie, poznajemy życie - brzmi to jak banał, jak przesadnie patetyczna laudacja, lecz niesamowitość tej realności owadziej, staranność w opisywaniu, ironia... Pielewin oszałamia najmniejszą cząstką życia, które rozwija na cały glob.

Niepokojące jak trafne to dzieło. Zjadliwe wobec kultury masowej, ale dostaje się także Markowi Aureliuszowi. Mikroświat staje się makrokosmosem nie na przestrzeni...

Łukasz Witt | 2014-07-16
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2014

Pierwszy raz zdołałem przeczytać do połowy, mimo że książka aż tak nie odpychała, bez sentymentu jednak odłożyłem ją na półkę. Ponowne podejście spowodowała chęć wnikliwszego spojrzenia na Rosję, jej społeczeństwo, obecne imperialistyczne zapędy, a że pod ręką była ta odłożona na zapomnienie pozycja książkowa podejście nr 2 stało się faktem. Przez paręnaście godzin owady filozofują. Postanowione. Już pierwsze strony wykluczają słabość. Zetknięcie dwóch światopoglądów, postsowieckiego, a szeroko rozumianego zachodu. Dalej pojawiają się głupie dyskoteki, używki, niedorzeczności w postaci myśli wedle minionego ustroju. Dużo, a nawet ogrom filozoficznych rozważań, niekiedy na tyle wymagających, że musiałem czytać do tyłu(o, ile tak można). Czy cel, do którego zmierzamy, jest tym odpowiednim światłem, a co, jeśli tylko przewidzeniem albo co gorsza parą dwóch czerwonych żuków? Co wtedy? Czy jestem tym kim jestem, a może, jednak muszę dopiero odkryć kim jestem? Całość znośna, nie żałuję...

katherine | 2012-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Tą pozycję trzeba przeczytać żeby łatwiej przyjmować rzeczywistość. Przepełniona symbolami i pełna absurdu obrazuje w wyrafinowany sposób życiowe prawdy, do których przywykliśmy na tyle, że przestaliśmy je zauważać. Całość ma być satyrą-miejscami jednak z gorzkim wydźwiękiem skłaniającym do przemyśleń. Wszystko co zbyt dosłowne kryje w sobie drugie i trzecie dno. Cała akcja podzielona sprytnie przez autora na różne wątki splata się z wielką precyzją wprowadzając niewątpliwie w zachwyt. Charakterystyczny rosyjski styl dodaje pieprzu bogatemu językowi i składni. Proponuję nie poprzestawać na jednokrotnym przeczytaniu. Śmiem domniemywać, że sposób pojmowania treści zależy od osobistych doświadczeń czytelnika, stąd warto do lektury powrócić. Ja na pewno to zrobię.

figgin | 2011-01-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Moje pierwsze zetknięcie z tym autorem. Nie miałam pojęcia czego się spodziewać i bylam nieźle zaszokowana. Niesamowity, surrealistyczny klimat i niezwykle wnikliwa obserwacja rosyjskiej rzeczywitości. Mocna rzecz.

megiddovl | 2011-10-30
Na półkach: Przeczytane, Do kupienia
Przeczytana: 02 listopada 2011

Co tu dużo będę pisał - świetna książka!

rasilio | 2015-02-06
Na półkach: Szafa 1a, Własne, Przeczytane

Spodziewałem się grup ludzkich kojarzących się autorowi swym zachowaniem z różnymi gatunkami zwierząt. Oczekiwałem że może nie aż tak stereotypowymi jak to od wieków widzimy w „Folwarku zwierzęcym” czy bajkach zwierzęcych.
Tu mamy realne zachowania (w pewnym uproszczeniu ale zgodne z biologią) różnych „owadołaków”. Ich zwierzęce sposoby egzystencji cechują się dwiema głównymi cechami:
Mają ezoteryczne podłoże filozoficzno –religijne zgodne z komercjalną papką post new-age (typu odwieczne nowe antykomercyjne dla wybranych sprzedane w 300 mln egzemplarzy)
Odbiegają znacznie od zachowań ludzkich którym w zamierzeniu autora mają odpowiadać co troszkę podważa sens tej bajki.
Nowe wzorce zachowań są tak odmienne od moich kulturowych przyzwyczajeń, że trudno je przyjąć jako coś naturalnego.
W porównaniu ze „Świętą księgą wilkołaka” całość wygląda mało autentycznie a powiązana jest raczej tylko pozorną fabułą.

Lalanel | 2014-02-18

jestem fanką rosyjskiej prozy, nie wiem czemu, ale są tak inne niż cała reszta, że zawsze czytanie to przygoda. Tutaj właśnie tak było, po Empire V, która jest moją ulubioną książką Pielewina Życie Owadów jest zupełnie inne, jednak równie intrygujące (:

tysek | 2014-01-27

Zbiór świetnych opowiadań o życiu... szczególnie w opowiadaniu o żukach..

nellanna | 2012-03-26
Przeczytana: 25 marca 2012