Notatki na mankietach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Izbrannaja proza Michaila Bulgakova
Opowiadania
Arek

Utwory w tomie tym zamieszczone to Bułhakowowskie rozmaitości, mała proza znakomitego pisarza. Są to rzeczy bardzo różne we wszystkim: gatunkach, ambicjach, punktach widzenia, kształtach, zawartościach. Tyle że dotknięcie tego pióra nadaje im tożsamość. Mieszczą się z grubsza w tym samym okresie: pierwszej połowie lat dwudziestych. Rzeczy tu zebrane są po trosze poletkiem doświadczalnym -...

Rzeczy tu zebrane są po trosze poletkiem doświadczalnym - pisarz jednak już w tych utworach ujawnia dar bystrego obserwatora, werwę i lekkość pióra. Są to zapisy urywane, skrótowe, ekspresyjne, chwytające w migawkowych ujęciach cząstki świata.

Utworami tu zebranymi bierze Bułhakow swój wielki rozpęd. Jest to jego uparta i codzienna "praca nad marzeniem". Obok literatury i przez nią znajdujemy tu przyczynki do pisarskiego losu, świadectwa trudnej, z pasją i wytrwałością komponowanej biografii. Można się z tego wiele dowiedzieć o samym człowieku, pisarzu, którego wielu jego polskich czytelników zdążyło zaliczyć do ludzi bliskich.

| 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, Pоссия...
Przeczytana: 17 lipca 2014

Książa ta to zbiór krótkich form różnej maści.
Bułhakow był znakomitym obserwatorem. W jego opowiadaniach pełno jest spostrzeżeń dotyczących ówczesnej rzeczywistości. Trudne i kontrowersyjne tematy ubierał w formę satyry, historię przedstawiał z dającym się odczuć własnym doświadczeniem. Jego bohaterowie to ludzie z krwi i kości, z którymi nierzadko miał sposobność stykać się w swojej praktyce lekarskiej i pisarskiej.
Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie "Zapiski młodego lekarza". Doświadczenie zdobyte na głuchej wsi wydaje się być bezcenne. Opis ciemnoty chłopskiej poraża. Czytając to człowiek cieszy się, że żyje w innych czasach.
Jak zwykle polecam prozę autora jako ciekawą lekcję historii, obyczajowości i rozrywki jeśli chodzi o satyryczne ujęcie świata.

monasco | 2017-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Splątane, chaotyczne, pachnące… Acz niemożliwe pić wodę przy takiej literaturze! Żądam samowaru, cicho pyrkającego w kącie, lampy żeliwnej i śnieżycy za oknem. W sam raz, by z dala od ludzi i innych bodźców chłonąć treść kolejnych opowiadań. Z których to każda strona niesie nową dawkę emocji, a Bułhakow, pomimo upływu lat nie starzeje się. Więcej nawet! Czuję jak gdyby był moim rówieśnikiem i miał te same bolączki, spostrzeżenia. Niestety nie ubieram ich w tak piękne zdania i strony. Pozostaje wzdychać nad jego kunsztem. Polecam, koniecznie z kubkiem mocnej herbaty.

Dawid Gawałkiewicz | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Dowód na to, że żeby pisać trzeba coś niecoś przeżyć. Książka absolutnie przeciętna i nie umywająca się do „Mistrza i Małgorzaty”.

OoFF | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Zbiór kilkudziesięciu dłuższych i krótszych opowiadań. Tematy są tu przeróżne, w zasadzie jedyną osią łączące większość z dziełek jest okres kiedy powstawały: niemal wszystkie w pierwszej połowie lat 20. XX wieku. Liczba opowiadań jest dość monstrualna, przez co mamy okazję poznać Bułhakowa i jego twórczość z rozmaitych stron.

Wg mnie książka wyraźnie dzieli się na dwie części. W pierwszej znajdziemy nowelki z bardzo wczesnego okresu twórczego Bułkakowa i mam wrażenie, że są to dzieła przeznaczone przede wszystkim dla zagorzałych fanów twórczości Kijowianina. Ich wartość literacka jest bowiem... taka sobie. Dowiemy się za to sporo na temat historii; czy to burzliwych lat wojny domowej, czy też, co chyba jest najciekawsze, specyficznego okresu porewolucyjnego z lat 21-24, gdy w Rosji mieliśmy miszmasz bolszewizmu z NEP-em (Nową Polityką Ekonomiczną). Fascynujące czasy! Jest to też pewnie niezły rarytas dla biografów Bułhakowa, bo aż roi się od przeróżnych osobistych wątków i...

problem | 2018-07-09

Zebrane w tym tomie teksty to atrakcje dla historyków literatury lub najbardziej zagorzałych miłośników Bułhakowa. Jak te "inedita", które niekoniecznie powinny być publikowane po śmierci autora.

Paweł Grzybowski | 2017-05-11
Przeczytana: 10 maja 2017

Po lekturze powyższej pozycji oraz "Białej Gwardii", "Psiego Serca", "Fatalnych Jaj" i "Życia Pana Moliera" już wiem, że Bułhakow to nie tylko "Mistrz I Małgorzata". Polecam wszystkim bliższe zaznajomienie się z jego twórczością. Większość na pewno doceni jego styl (m.in. dowcip, groteskę) i spojrzenie na ówczesną rzeczywistość.

boyaryshnya | 2014-08-22

Zniechęcona przez początek, zacisnęłam zęby by dotrwać do samego wnętrza tego soczystego pomidora. Warto było okazać nieco cierpliwości, by sztambuch zadrżał od dużej ilości cytato-myśli.
Fanom Bułhakowa - polecam.

GabrielL Kamiński | 2010-11-28
Przeczytana: 07 czerwca 1984

Pisarskie Miscellanea Buhakowa świetnie pokazujące radziecką Rosję lat - 20-tych

Divian | 2015-02-26

musze do niej wrocic, bo nie dokonczylam

marijestmoja | 2018-04-25
Przeczytana: 01 stycznia 2008