Notatki na mankietach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Izbrannaja proza Michaila Bulgakova
Opowiadania
Arek

Utwory w tomie tym zamieszczone to Bułhakowowskie rozmaitości, mała proza znakomitego pisarza. Są to rzeczy bardzo różne we wszystkim: gatunkach, ambicjach, punktach widzenia, kształtach, zawartościach. Tyle że dotknięcie tego pióra nadaje im tożsamość. Mieszczą się z grubsza w tym samym okresie: pierwszej połowie lat dwudziestych. Rzeczy tu zebrane są po trosze poletkiem doświadczalnym -...

Rzeczy tu zebrane są po trosze poletkiem doświadczalnym - pisarz jednak już w tych utworach ujawnia dar bystrego obserwatora, werwę i lekkość pióra. Są to zapisy urywane, skrótowe, ekspresyjne, chwytające w migawkowych ujęciach cząstki świata.

Utworami tu zebranymi bierze Bułhakow swój wielki rozpęd. Jest to jego uparta i codzienna "praca nad marzeniem". Obok literatury i przez nią znajdujemy tu przyczynki do pisarskiego losu, świadectwa trudnej, z pasją i wytrwałością komponowanej biografii. Można się z tego wiele dowiedzieć o samym człowieku, pisarzu, którego wielu jego polskich czytelników zdążyło zaliczyć do ludzi bliskich.

| 2014-07-18
Na półkach: Pоссия..., Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2014

Książa ta to zbiór krótkich form różnej maści.
Bułhakow był znakomitym obserwatorem. W jego opowiadaniach pełno jest spostrzeżeń dotyczących ówczesnej rzeczywistości. Trudne i kontrowersyjne tematy ubierał w formę satyry, historię przedstawiał z dającym się odczuć własnym doświadczeniem. Jego bohaterowie to ludzie z krwi i kości, z którymi nierzadko miał sposobność stykać się w swojej praktyce lekarskiej i pisarskiej.
Niesamowite wrażenie zrobiły na mnie "Zapiski młodego lekarza". Doświadczenie zdobyte na głuchej wsi wydaje się być bezcenne. Opis ciemnoty chłopskiej poraża. Czytając to człowiek cieszy się, że żyje w innych czasach.
Jak zwykle polecam prozę autora jako ciekawą lekcję historii, obyczajowości i rozrywki jeśli chodzi o satyryczne ujęcie świata.

OoFF | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Zbiór kilkudziesięciu dłuższych i krótszych opowiadań. Tematy są tu przeróżne, w zasadzie jedyną osią łączące większość z dziełek jest okres kiedy powstawały: niemal wszystkie w pierwszej połowie lat 20. XX wieku. Liczba opowiadań jest dość monstrualna, przez co mamy okazję poznać Bułhakowa i jego twórczość z rozmaitych stron.

Wg mnie książka wyraźnie dzieli się na dwie części. W pierwszej znajdziemy nowelki z bardzo wczesnego okresu twórczego Bułkakowa i mam wrażenie, że są to dzieła przeznaczone przede wszystkim dla zagorzałych fanów twórczości Kijowianina. Ich wartość literacka jest bowiem... taka sobie. Dowiemy się za to sporo na temat historii; czy to burzliwych lat wojny domowej, czy też, co chyba jest najciekawsze, specyficznego okresu porewolucyjnego z lat 21-24, gdy w Rosji mieliśmy miszmasz bolszewizmu z NEP-em (Nową Polityką Ekonomiczną). Fascynujące czasy! Jest to też pewnie niezły rarytas dla biografów Bułhakowa, bo aż roi się od przeróżnych osobistych wątków i...

boyaryshnya | 2014-08-22

Zniechęcona przez początek, zacisnęłam zęby by dotrwać do samego wnętrza tego soczystego pomidora. Warto było okazać nieco cierpliwości, by sztambuch zadrżał od dużej ilości cytato-myśli.
Fanom Bułhakowa - polecam.

GabrielL Kamiński | 2010-11-28
Przeczytana: 07 czerwca 1984

Pisarskie Miscellanea Buhakowa świetnie pokazujące radziecką Rosję lat - 20-tych

Divian | 2015-02-26

musze do niej wrocic, bo nie dokonczylam

Ijon_Tichy | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016