Autopsja

Manfred's Pain
83-7132-762-5
literatura irlandzka

Inne wydania

Trzecia przełożona na język polski, po "Ulicy marzycieli" i "Zaułku łgarza", powieść znakomitego pisarza irlandzkiego młodego pokolenia. Niepokojąca książka o brzydkim życiu, zmarnowanej miłości i miłosiernej śmierci. Wilson do głębi wstrząsa czytelnikiem, obnażając z precyzją chirurga wnętrze człowieka, który dobrowolnie skazuje się na cierpienie fizyczne i psychiczne. Źródłem tego...

Wilson do głębi wstrząsa czytelnikiem, obnażając z precyzją chirurga wnętrze człowieka, który dobrowolnie skazuje się na cierpienie fizyczne i psychiczne. Źródłem tego cierpienia jest miłość, zazdrość i pragnienie bezwzględnego przywłaszczenia sobie ukochanej osoby, nawet jej przeszłości.

Laura | 2014-03-31

Wstrząsnęła mną ta książka, sprawiła, że chłonęłam z niezakłamanym przejęciem każde zdanie. Język, którym posługuje się autor jest przepiękny, precyzyjny, dogłębny. Wnętrze człowieka zostało obnażone z precyzją chirurga. Czytając emocjonalnie ją przeżywałam, a w głowie kłębiło się tysiąc analiz i pytań dlaczego? Doszukiwanie się przyczyn, rozmyślanie nad skutkami, to wszystko towarzyszy przy odbiorze tej książki. Jest to niezwykle mądra opowieść o tym, jak wiele cierpienia może przynieść nam życie. Obecność bólu i przykrych doświadczeń jest nieunikniona i potrzebna człowiekowi. To dzięki tym bolączkom życia jesteśmy wstanie zrozumieć samego siebie, pojąć trywialne kwestie, nie będące oczywistością dla ludzi, których życie usłane jest różami.

dreamer08 | 2012-09-22
Przeczytana: 2012 rok

To jedna z niewielu książek, na którą tak uparcie polowałam. Przeczytałam i bardzo mocno mną wstrząsnęła.
Jak mogłabym podsumować zawartą w niej historię?
Doskonale obrazuje jak można na własne życzenie zmarnować życie swoje i innych. Autor stara się obnażyć przed czytelnikiem psychikę starego, schorowanego mężczyzny - Manfreda. Nie da się ukryć, że zrobił to w bardzo umiejętny sposób.
Ukazuje przed nami fakt, że psychika ludzka niejednokrotnie może okazać się bardzo skomplikowanym tworem, prowadzącym nawet do samozniszczenia.
Nie da się ukryć, że "Autopsja" należy raczej do ciężkich lektur. Niemniej jednak uważam, że każdy powinien po nią sięgnąć i wysnuć z niej odpowiednie wnioski. Treść w niej zawarta jest bowiem swego rodzaju przestrogą dla czytelników.

Joanna | 2013-10-20

Gorzka książka o zmarnowanym życiu. Autor genialnie odkrywa jak pokręcona może być ludzka psychika i jak wielkie siać zniszczenie. Główny bohater to człowiek nieszczęśliwy i przegrany, a wszystko to na własne życzenie. U schyłku życia zadaje sobie duchowe katusze, rozmyślając o niespełnionej miłości i życiu przegranym na wszystkich frontach. Smutna, ale piekielnie dobra książka, którą koniecznie trzeba przeczytać.

malineczka74 | 2010-09-12
Przeczytana: 11 września 2010

Książka w swej niewielkiej treści zawiera tak wiele.Autor napisał ciekawe studium psychologiczne starszego, chorowanego człowieka Manferda.Jego życie było bardzo urozmaicone,ale jednak zniszczone przez negatywne uczucia.Manfred urodził się w Londynie w żydowskiej a jednak nieortodoksyjnej rodzinie jako jeden z 4 braci.Głową rodziny była matka , a ojciec odumarł go w młodości.Manfred w czasie II wojny swiatowej walczył po stronie aliantów na froncie afrykańskim.Tam odczuł co to piekło wojny ,poznał kumpli na całe życie i zobaczył jaką bestią może stać się człowiek.W czasie wojny stracił dwóch braci ,trzeci uciekł przed wojenną zawieruchą do Ameryki.Po wojnie stacjonował dwa lata w siłach pokojowych w Berlinie.Po powrocie do Anglii pracował początkowo u stolarza , potem wszedł w spółkę z kompanami z wojska - wynajem domów czynszowych dla rodzin żydowkich.Manferd poznał pochodzącą z Pragi Emmę - kiedyś Roszę - Żydówkę która po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego, w którym straciła całą...

MrGuruLimited | 2016-03-11
Przeczytana: 20 sierpnia 2010

Jak dla mnie jest to książka smutna, ale z drugiej strony mogę powiedzieć że na swój sposób wyjątkowa. Zwłaszcza forma w jakiej autor potraktował osobowość głównego bohatera.

GreyShadow | 2010-10-28
Przeczytana: 28 października 2010

Dla mnie bardzo ciężka książka, co nie znaczy, że zła. Wręcz przeciwnie. Pokazuje, że z miłości można się posunąć do niewybaczalnego. Przy tym, na pytanie, czy wszystko można nią usprawiedliwić, już niech każdy sam sobie odpowie... Całe życie musimy uważać żeby z własnej głupoty nie stracić tego co jest dla nas najważniejsze. Niektórych błędów bowiem nie da się naprawić.
Takich historii jak ta jest zapewne więcej. O większości z nich nie słyszymy, gdyż są szczelnie zamknięte w głowach głównych bohaterów.

MrDarius | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Świetna książka, poruszająca, dotykająca... precyzyjna w kwestii opowiedzenia historii i przekazania emocji.

Asoreth26 | 2013-01-31
Przeczytana: styczeń 2013

Książka dobra ale nie porywa. Nie czuję się usatysfakcjonowana prowadzeniem akcji oraz zakończeniem. Nie chcę uprzedzać akcji, ale spodziewałam się odpowiedzi na postawione w książce pytania. Główny bohater to dziwny i skomplikowany człowiek, który chyba nie bardzo odnalazł się z życiu.

sloncek | 2012-12-01
Na półkach: Mam i wącham, Przeczytane

Wstrząsająca i doskonała. Po to właśnie tworzy się literaturę - by zmusić do myślenia.

saaariii | 2011-11-22

O ile dobrze pamiętam, nieco mną wstrząsnęła, ale czytałam ją z zapartym tchem.