Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Medellin

Petro Poroszenko obejmował urząd prezydenta, gdy Ukrainę uznawano za państwo upadające: stracony Krym, dojrzewająca rebelia w Zagłębiu Donieckim, zniszczone finanse publiczne, zdemoralizowana armia, słabnąca w oczach hrywna, zakręcony przez Rosję kurek z gazem, biedniejący obywatele – to tylko niektóre z wyzwań, którym musiał sprostać. Biegle władający angielskim i doskonale radzący sobie na...

Biegle władający angielskim i doskonale radzący sobie na zagranicznych salonach Poroszenko jedną nogą dalej tkwił w starych układach. Chciał być jak Święty Jerzy, który przestaje współpracować ze złem i ucina głowę smoka. Ale jak dawniej jednego dnia poklepywał w Davos po ramieniu najważniejszych polityków, a drugiego robił awanturę szefowi telewizji, który zapomniał sfilmować jego bohaterski wyjazd do Doniecka.

Jego sukcesem było powstrzymanie staczania się Ukrainy w chaos. Historyczną porażką – lęk przed podjęciem radykalnych reform.

To książka o tym, jak system trawi i niszczy dobre intencje. I o polityku, który zamiast zostać wielkim reformatorem, zamieszkał w pałacu otoczonym murem, a w środku postawił symbol swoich przywar i awansu społecznego – kryształowy fortepian.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/krysztalowy-fortepian

źródło okładki: https://czarne.com.pl/uploads/catalog/product/cover/967/poroszenko.jpg

herion | 2017-03-16

Książkę zdecydowanie polecam. Napisana dobrym stylem, w intrygujący sposób; rozdział po rozdziale poznajemy nie tylko biografię Poroszenki i historię osiągnięcia przez niego wpływów w kraju, ale też analizę sytuacji na Ukrainie pod różnymi względami. Ale po kolei.
W mojej opinii książka wyraźnie dzieli się na dwie części:
Pierwsza z nich to historia Poroszenki, jego rodziny oraz regionu, z którego się wywodzi, a także losy jego dojścia do bogactwa i wpływów politycznych i biznesowych. Druga skupia się bardziej na samej Ukrainie, zaś obecny prezydent zdecydowanie jest dla tej części tłem; możemy więc dowiedzieć się, jak wyglądały próby walki nowej administracji prezydenckiej ze starymi układami na przykładzie Zakarpacia i Odessy, próby integracji z Unią Europejską, dzieje walki o Krym oraz utrzymanie Donbasu, a także relacje polsko-ukraińskie w kontekście polityki historycznej (przede wszystkim Wołyń - duży plus za fragment dotyczący Polaków w Związku Sowieckim przed 1939 r.). Nie...

Amiel | 2017-01-27
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Kulisy władzy na Ukrainie.

DawSal | 2017-08-10
Przeczytana: 13 września 2017