Sztuka i tajemnica ukryta w obrazach. 5 książek o muzeach

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.03.2021

Od soboty 20 marca instytucje kultury będą zamknięte. Nie zasiądziemy więc na widowniach kin i teatrów, nie zwiedzimy wystaw prezentowanych w galeriach sztuki. Ku pokrzepieniu kulturalnych serc czytelników przygotowaliśmy zestawienie 5 książek, w których akcja osnuta jest wokół muzeów, muzealników i sztuki.

Sztuka i tajemnica ukryta w obrazach. 5 książek o muzeach Joshua Earle, Florencja

Krótka przerwa pomiędzy kolejnymi restrykcjami, gdy otwarte były muzea i galerie sztuki, zaowocowała bogatym programem wystawienniczym. W toruńskim CSW była możliwość obejrzenia monograficznej prezentacji fotografii Helmuta Newtona, w Muzeum Narodowym w Poznaniu zawisły obrazy największych polskich malarzy w ramach wystawy „Polska siła obrazu”. W gmachu głównym Narodowego w Krakowie prezentowana była ekspozycja czasowa „Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689–1775)”, monograficzna wystawa z dziełami pracującego w XVIII wieku we Włoszech polskiego artysty porównywanego do największych malarskich nazwisk włoskiego baroku. Tym, którym nie udało się zdążyć na te i inne wystawy, zostaje teraz zwiedzanie wirtualne, a także... czytanie o sztuce. 

Zachęcamy do siegnięcia po powieści, w których muzea są tłem, a nierzadko i jednymi z bohaterów. I choć teraz mamy jedynie możliwość przechadzanie się po wyimaginowanych przestrzeniach muzealnych, znanych z kart książek, to do muzeów i galerii sztuki jeszcze kiedyś na pewno wrócimy.

Kod Leonarda da Vinci Dan Brown„Kod Leonarda da Vinci”, Dan Brown (wyd. Sonia Draga)

Zaczynamy od jednej z nasłynniejszych powieści, których akcja toczy się w muzeum. Jedną z kluczowych postaci w obmyślonej przez Dana Browna intrydze jest zamordowany kustosz Luwru Jacques Saunière. W rozwiązaniu zagadki pomaga profesor Robert Langdon, który podejrzewa, że zamordowany był członkiem Zakonu Syjonu, powstałego w 1099 roku tajnego stowarzyszenia strzegącego miejsca ukrycia bezcennej, zaginionej przed wiekami relikwii Kościoła − Świętego Graala. Do organizacji należeli rzekomo między innymi Leonardo da Vinci i Isaac Newton. Kustosz poświęcił życie, by strzeżony przez zakon sekret nie ujrzał światła dziennego. Kluczowe elementy zagadki kryją się w najsłynniejszych obrazach mistrza renesansu – „Mona Lizie” i w wiszącej w Luwrze „Ostatniej wieczerzy”. 

Książka Dana Browna należy do jednych z największych bestsellerów światowej literatury, została sprzedana w ponad 80 milionach egzemplarzy. Na motywach powieści powstał film „Kod da Vinci” w reżyserii Rona Howarda z Tomem Hanksem i Audrey Tautou w rolach głównych.

Bezcenny Zygmunt Miłoszewski„Bezcenny”, Zygmunt Miłoszewski (wyd. W.A.B.)

Oba tomy cyklu powieściowego Zygmunta Miłoszewskiego (oprócz „Bezcennego” również i „Kwestii ceny”) osnute są wokół dzieł sztuki, muzeów i muzealników. Ich bohaterką jest Zofia Lorentz – polska odpowiedź na Tomb Raidera, historyczka i muzealniczka, której opisane na kartach książek przygody zdecydowanie odbiegają od powszechnego wyobrażenia o pracy w muzeum. W tomie „Bezcenny” Lorentz zajmuje się sprawami dzieł sztuki zrabowanych w czasie II wojny światowej. Na zlecenie polskiego premiera dołącza do grupy, której zadaniem jest odzyskanie obrazu „Portret młodzieńca” Rafaela Santi – najcenniejszego dzieła ziem polskich, po którym ślad zaginął. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Do zespołu historyczki sztuki dołączają: cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

Akcja powieści jest wartka niczym w filmach sensacyjnych. Wraz z jej bohaterami przenosimy się do kolejnych krajów, włamujemy się do pilnie strzeżonego domu i pędzimy samochodem po skutym lodem jeziorze. Całość okraszona humorem i licznymi, jak to u Miłoszewskiego, aluzjami politycznymi komentarzami do otaczającej nas rzeczywistości.

Muzeum luster Luis Montero Manglano„Muzeum luster”, Luis Montero Manglano (wyd. Rebis)

„Muzeum luster” to mrożący krew w żyłach thriller o sekretach ukrytych w obrazach Velazqueza, Goi czy Boscha. Jaką śmiertelną tajemnicę kryją obrazy w Muzeum Prado, jednym z największych muzeów świata, zlokalizowanym w Madrycie?

Podczas Międzynarodowego Konkursu Kopistycznego w Muzeum Prado dochodzi do serii brutalnych zabójstw. Sprawcy odtwarzają w nich najsłynniejsze obrazy ze zbiorów galerii. Policja tkwi w martwym punkcie. Dwie osoby mogą pomóc rozwikłać tajemnicę makabrycznych zbrodni: kopistka amatorka i ekscentryczny specjalista od symboli.

Autor książki jest absolwentem historii sztuki i pracuje na stanowisku profesora sztuki i historii średniowiecznej w Centrum Studiów Romańskich. O powieści tak pisze użytkowniczka Mecha_Kulturacja:

„Muzeum Luster” to powieść wciągająca od pierwszych stron. Autor serwuje czytelnikom mocną, intrygującą historię, w której fikcja przeplata się z rzeczywistością. To świetnie skonstruowany thriller obfitujący w niezliczone analizy dzieł sztuki. Choć mało dynamiczny, to jednak pełen zwrotów akcji, tajemnic i symboliki. Jest to opowieść, w której niebezpieczeństwo i śmierć czają się nie tylko w ciemnych zaułkach miast, ale wśród niezliczonych dzieł sztuki w jednym z najwspanialszych muzeów świata.

Wierzyliśmy jak nikt Rebecca Makkai„Wierzyliśmy jak nikt, Rebecca Makkai (Wydawnictwo Poznańskie)

Według „New York Timesa”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly” książka Makkai to jedna z najważniejszych pozycji ostatnich lat.

Główny bohater książki Makkai to Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wokół AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.

Trzydzieści lat później Fiona, przyjaciółka Yale'a, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się na pewien czas u starego przyjaciela, znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem kobieta zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.

Losy Yale'a i Fiony przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.

Powieść „Wierzyliśmy jak nikt” znalazła się w finale literackiego Pulitzera i National Book Award. Jej polskie wydanie było również nominowane w plebiscycie Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl.

Muza Jessie Burton„Muza”, Jessie Burton (Wydawnictwo Literackie)

Także książka „Muza” angielskiej pisarki Jessie Burto zdobyła nominację w Plebiscycie Książka Roku 2016 w kategorii Literatura piękna. W tej powieści pisarka porywa czytelnika w świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć i niepokoju.

Spoiwem dla powieści jest fikcyjny obraz „Rufina i lew”, tajemniczy malunek, który powstał w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. Jego wartość potwierdzają listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która, choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.

„Muza” Jessie Burton to mądra i poruszająca książka o kobiecości, miłości, sztuce, a także wolności – tej w życiu i tej artystycznej. Sztuka jest również tłem dla debiutanckiej książki autorki pt. „Miniaturzystki”.

Zwiedzający w muzeum na tle obrazów impresjonistów

Jakie jeszczepowieści, których akcja zwiazana jest z muzeami i sztuką, polecilibyście innym czytelnikom? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach!

[aj]


komentarze [16]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BacznyCzytelnik 23.03.2021 09:42
Czytelnik

Miłość i wojna najnowsza książka Czornyja jest mocno związana z muzeami oraz szerokorozumianą sztuką.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Miłość i wojna
Malgorzats 22.03.2021 10:05
Czytelniczka

Mistrz z Prado ,a z naszego podwórka:) wątek artefaktu z przemyskiego muzeum Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Mistrz z Prado  Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót
Róża_Bzowa 21.03.2021 14:40
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

I przewrotnie
Pieniek otwiera muzeum

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pieniek otwiera muzeum
Anna-Maria 21.03.2021 11:36
Czytelniczka

A ja polecam Dziewczyna, którą kochałeś. Wokół jednego portretu osnuta jest piękna historia o miłości.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Dziewczyna, którą kochałeś
awita 21.03.2021 09:24
Czytelniczka

Brakuje mi możliwości pójścia na wystawę, do muzeum. Uwielbiam również powieści, w których obraz, muzeum czy sztuka w ogóle pełnią znaczącą rolę. Polecam kilka z nich:
Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya Jacka Dehnela
Dziewczyna z perłą

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya  Dziewczyna z perłą  Raj tuż za rogiem  Muzeum niewinności
Dorota Karło 20.03.2021 17:47
Czytelniczka

Naszego rodzimego "Pan Samochodzika", który poszukiwał zaginionych zbiorów muzealnych, skarbów templariuszy, psuł szyki handlarzom antyków, a nawet stawiał czoła fałszerzom dzieł sztuki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 20.03.2021 10:07
Czytelnik

Szczygieł i Bezcenny.Polecam Muzeum Historyczne w Drohiczynie i też tam jest kajaków.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 21.03.2021 00:14
Autor

Czytałeś trylogię którą rozpoczynaStół króla Salomona? Bo po opisie Bezcennego przypuszczam, że trzyma podobny klimat.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Tylko_czytam 19.03.2021 19:41
Czytelniczka

Znam nastepujące: Operacja Rafael i Szachownica flamandzka

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Operacja Rafael  Szachownica flamandzka
wpaprociach 20.03.2021 21:49
Czytelnik

Szachownica flamandzka! Tak! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 21.03.2021 00:07
Autor

Szachownica flamandzka to była Literacka uczta!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Róża_Bzowa 19.03.2021 18:32
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Szczygieł

Z innej perspektywy
Muzeum rzeczy nieistniejących

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Szczygieł  Muzeum rzeczy nieistniejących
Ann 19.03.2021 16:10
Czytelniczka

Muzeum luster - bardzo fajnie opisane jest samo muzeum i obrazy jakie się w nim znajdują. Do tego ciekawa historia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post