Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Das Parfum: die Geschichte eines Mörders

Wydawnictwo: Diogenes
1 157
2 415
3 250
5 505
3 013
1 847

"Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders" ist die Geschichte des am 17. Juli 1738 auf dem Fischmarkt in Paris geborenen Jean-Baptist Grenouille, dessen Mutter wegen Kindesmordes hingerichtet wird, der seine frühen Jahren bei bezahlten Ammen und dann als Gerberlehrling verbringt.

Paco | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Synapsa
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Poraża inteligencją.
Osobliwa powieść. Zapachem mówiąca.
Widząca jaźnią. Duchem trwająca.
Węch – wyróżniony pośród innych zmysł. Podniesiony do rangi metafizycznej. Zreferowany awangardowo i niepowtarzalnie. Suto uposażony paralelami. Użyte zostały, wszystkie znane przymiotniki, określające powonienie. Nieznane też :)
W jakim celu ? Ano zgoła odmiennym od olfaktorycznych pokrewieństw. Misją jest wyartykułowanie osamotnienia. Surowej, okrutnej alienacji. Wyizolowania. Całości dopełniają lekkie płomienie cynizmu, doskonale wplecione w fabułę. Abstrahując od treści, przeogromna wiedza autora na tematy higieniczno – pielęgnacyjne i agrarno - biologiczne spowodowała opadnięcie szczęki mej :).
Ale to jeszcze nic! Trafił mi się, po Remarque, kolejny Niemiec, który mnie poruszył.
I jak amen w pacierzu bakcyla połknąłem .

Nie przepadam za literaturą niemiecką, toteż obawiałam się tej książki. Na szczęście niepotrzebnie. Klimat średniowiecznej Francji szybko mi się udzielił, chociaż czytanie szło opornie ze względu na znikomą ilość dialogów. Historia jest umiejętnie opowiedziana przez narratora-obserwatora, który stopniowo przybliża nam postać Grenouilla. Traktowałam tę książkę trochę jak baśń przez to w jaki sposób została opowiedziana.

Główny bohater posiada doskonały węch, który jest jego darem i przekleństwem jednocześnie. Prowadzi nędzną egzystencję i jest zdany jedynie na siebie. Byłam ciekawa jak potoczy się akcja i muszę przyznać, że podziwiam autora. Udało mu się stworzyć powieść, która momentami odstręcza a jednak nie można się od niej oderwać. Można ją traktować jako kryminał choć zabójca i jego motyw od początku będą nam znane, nie każdemu to będzie odpowiadało.
Zakończenie wprawiło mnie w spore osłupienie. Za pewien czas znowu przeczytam tę książkę, by zobaczyć czy dostarczy mi tylu...

książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

MEA CULPA!!! DOPIERO TERAZ tj po otrzymaniu 42 like'ów POCZYTAŁEM INNE RECENZJE.I muszę powiedzieć: to nie jest książka o perfumach czy człowieku bez zapachu, a O ALIENACJI I SAMOTNOŚCI CZŁOWIEKA, jak i CIEMNYM MOTŁOCHU - SKŁONNYM DO NIENAWIŚCI I ŁATWO STEROWALNYM. /Niewinnego kochanka majstrowej storturowano i zamordowano!!!
----------------------------------------------------------------------------------

Co do Suskinda /umlaut/, /ur.1949/, to recenzowałem pozytywnie "Kontrabasistę i inne opowiadania" i obdarzyłem siedmioma gwiazdkami. To bardzo dobry wynik, bo zbiorek dość przypadkowy z bardzo różnych okresów twórczości. Omawiana książka z 1985 roku, jest jego wizytówką i nic nie zapowiada, by to uległo zmianie.

Zaglądam na LC i widzę 1044 opinie. To co ja będę się wymądrzał, jak i tak nikt tego nie przeczyta? To ja tylko powiem, że już od pierwszych stron ...

Ettelea | 2010-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2010

"Pachnidło" to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, który został pobłogosławiony, a zarazem przeklęty nadzwyczajnym zmysłem powonienia i brakiem własnego zapachu. Historia jego przesiąkniętego kłamstwem życia przedstawiona jest na kanwie zmian przemysłowych i światopoglądowych osiemnastowiecznej Francji.
Dzięki niezwykłym zdolnościom mężczyzny stajemy się uczestnikami podróży po niezwykle szerokim i zróżnicowanym królestwie zapachów. Fabuła snuje się bez pośpiechu, bogata w poetyckie opisy wywołujące mieszane uczucia zachwytu i obrzydzenia.
Genialne, choć okrutne pomysły bohatera budują pewną grozę. Nie cofnie się on przed niczym aby osiągnąć swój szatański plan stworzenia nadzapachu, dzięki któremu będzie w stanie zawładnąć każdą ludzką jednostką.
Jednak czy to ma sens? Czy można być szczęśliwym, kiedy już nie mamy o czym marzyć?
Zaciekawionych zapraszam do ujmującej lektury.

Bardzo "aromatyczna" książka. Dlaczego aromatyczna? Od pierwszych stron, niemal do końca czytelnik ma do czynienia z zapachem. To jedna z wielu rzeczy, które mi się podobały kiedy czytałam "Pachnidło": czyli to, że podczas czytania opisy miasta - Paryża - ulic, ludzi, przedmiotów, straganów itp. mogłam "poczuć czytając".
W tym wszystkim historia człowieka - mordercy - którego pragnieniem przez całe życie było to aby... być kochanym. Do czego zaprowadzi młodzieńca jego niezwykły talent (tak doceniany i tak podziwiany przez Grimala czy też Baldiniego)?

Książka odbiega od filmu. Jest jednak wciągająca, a to, że jest inna niż film jest tylko jej zaletą.

Modliszeg | 2015-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Miał w swych rękach moc większą niż moc pieniądza, moc strachu czy moc śmierci: niezwyciężoną moc wzbudzania ludzkiej miłości. Ta moc zawodziła tylko w jednym punkcie: nie pozwalała mu poczuć samego siebie."

Historia mordercy Jana Baptysty Grenouille.

17 lipca 1738 roku. Paryż. Narodziny niezwykłego dziecka, które poznaje świat przez węch. Od pierwszych dni życia niechciany, przekazywany z rąk do rąk, zmieniający otoczenie.
Bohater już jako dziecko wytwarza wokół siebie negatywne uczucie. Rówieśnicy omijają chłopca.

Dorastający Jan Baptysta Grenouille jest człowiekiem pozbawionym podstawowych potrzeb moralnych. Unika uczuć, znajomości, głębszych relacji. Jego jedynym celem jest przeżyć kolejny dzień.

Wyrasta na mężczyznę dogłębnie pozbawionego empatii. Żyje opancerzony sam w sobie. Jednym azylem bohatera są zapachy, które pochłania, zanurza się w nich. Otoczenie odbiera go jako upośledzonego umysłowo, choć dla pojedynczych jednostek jest osobą wyjątkową. Jako, że życie go nie...

Malwina | 2010-10-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Nie bardzo wiem, skąd te wszystkie zachwyty nad tą książką. Jest przez większą część nudna, niewiele się dzieje, nie czyta się jej z wypiekami na twarzy. Opisy zapachów oceniam na plus, faktycznie udało się autorowi oddziaływanie na czytelnika - można sobie te zapachy skutecznie wyobrazić. Ale fabuła kuleje. Gdzie pośród opisów zapachów są te wszystkie morderstwa, których możemy się spodziewać po tytule? Zostały opisane jedno czy dwa, a reszta to już pole do popisu dla naszej wyobraźni. Zmarnowany potencjał. W dodatku zakończenie budzi mieszane uczucia: pozwala nieco zrozumieć głównego bohatera i nawet umniejszyć jego winy, ale z drugiej strony jest przesadnie groteskowe. Dziwna książka ;-/

Danway | 2013-06-26
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Pachnidło jest kolejną książką, którą poleciła mi moja narzeczona i po raz kolejny bezsprzecznie trafiła w mój gust literacki. Książka opowiada o człowieku, który przez pewnego przeora został nazwany Janem Baptystą na przekór jego osobowości i charakterowi. Bohater cechuje się doskonałym węchem, brakiem własnego zapachu oraz ogromną siłą przeżycia, czym posłał własną matkę na stryczek.

Pachnidło należy do tej grupy powieści, która wciąga od pierwszej strony i opuszcza czytelnika po ostatnim słowie w książce. Chociaż druga część nieco męczy, gdyż niewiele w niej się dzieje, a obejmuje okres 7 lat. Jednak kolejne części wynagradzają tę nieco słabszą część. Po kolei poznajemy przygody nad wyraz inteligentnego Grenouille'a, który potrafi omamić wszystkich wokół siebie. Śmiało można rzec, że bohater jest geniuszem w stosunku do ludzi, ale także w stosunku do zapachów, które tworzy i które przechowuje w swojej głowie.

Zapachy i XVIII wieczna Francja są tłem dla tej niesamowitej...

Historia XVIII-wiecznego Paryża, gdzie urodził się nasz główny bohater Jan Baptysta Grenouille. Chłopiec, a potem mężczyzna który posiadał węch doskonały, mogąc rozpoznać dowolny zapach w całym otaczającym go świecie.
Taki niepozorny, małomówny chłopak osiągnął coś, co pragnie zdobyć każdy człowiek, być w czymś doskonałym, najlepszym. I Jan Baptysta był arcymistrzem w swojej dziedzinie, gdzie widział to, co dla innych było niewidzialne i nieosiągalne, co jemu przychodziło tak łatwo jak oddychanie, a innym nawet ciężką pracą nie potrafili po to sięgnąć i nie byli nawet w połowie tak dobrzy jak on.

Pragnąc odkryć cały świat węchem, zapragnął stworzyć pachnidło doskonałe, po którym wszystko przestanie mieć znaczenie, po którym przeniesiemy się w przeszłość będąc bezgranicznie szczęśliwi, gdzie jedna kropla wystarczy aby zwojować cały świat nieświadomych ludzi, będąc gotowym na wszystko nawet na morderstwo w celu jego wyższego "ja", bo nie cofnie się przed niczym, aby to...

Jest to historia mordercy, ale nie jest to zwykła opowieść. Książka pełna jest opisów atakujących nasze zmysły z każdej kolejnej kartki.
Z jednej strony jest to niesamowite, ale z drugiej strony nie każdemu czytelnikowi taka forma opowiedzenia historii zbrodniarza się spodoba.
Na pewno było to dla mnie nowe doświadczenie i kiedyś przeczytam ją ponownie.