SamoDzielna kobieta. O dojrzewaniu do zmian

Wydawnictwo: Zwierciadło
zmiana
poradniki

Pewnego dnia Anna Czarnecka – dziennikarka, felietonistka, trenerka rozwoju osobistego – postanowiła zmienić swoje życie. Na drodze zmiany towarzyszył jej doświadczony mentor – Jacek Santorski. Książka SamoDzielna Kobieta to opowieść o zmianie – dojrzewaniu do niej i utwierdzaniu się w niej. To zapis odnajdywania drogi do samego siebie, mierzenia się z nowymi wyzwaniami i negatywnymi uczuciami, takimi jak gniew i złość. To książka dla każdej kobiety, która czuje potrzebę zmiany w jakimkolwiek obszarze swojego życia.

Sam bunt kobiet przeciw określonym stereotypom, rolom i zachowaniom nie wystarczy. (…) Potrzebny jest raczej bardzo głęboki wgląd psychologiczny. Bez tego wglądu psychologicznego w siebie samą można „przebrać się” w kobietę wyzwoloną, natomiast mentalnie, wewnętrznie, na wpół świadomie pozostać w starym schemacie.

źródło opisu: zwierciadlo.pl

źródło okładki: zwierciadlo.pl

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 69

Świat dojrzałych emocji

Każda z nas już od dzieciństwa ma swoje społeczne role. Ma swoje potrzeby i nadzieje. Ma też swoje niedostatki i problemy. Jak poradzić sobie z tym wszystkim, aby nie zwariować? Jak osiągnąć emocjonalną dojrzałość, tytułową samodzielność?

Jacek Santorski, znany psycholog i trener biznesu rozmawia z Anną Czarnecką, dziennikarką i trenerką rozwoju osobistego. Szkieletem ich dyskusji są felietony Anny, która na podstawie swoich obserwacji stawia pytania i formułuje tezy. Czy zawsze słuszne i prawdziwe? Czy zawsze wyczerpujące? Nie. Bo, żeby poznać i zgłębić prawdę o sobie, potrzeba bardzo wiele przenikliwości, wiedzy i uczciwości w postrzeganiu samego siebie, dojrzałości w wypowiadaniu swoich potrzeb, ocenie niedostatków. I tutaj zaczyna się rola Jacka, który z bezkompromisową szczerością wskazuje naiwność, karci nieszczerość i pokazuje drugie dno motywacji i odczuć.

Kobiety wręcz instynktownie noszą w sobie poczucie odpowiedzialności za emocje i odczucia innych. Równocześnie nie potrafią w natłoku tych emocji odnaleźć tych, które należą do nich, które są dla nich ważne i istotne. W konsekwencji nie mogą ani nazwać ani zidentyfikować swoich potrzeb, poczuć ich i doświadczyć. A to rodzi w nich głód, czują się wciąż niespełnione, nieważne, życie postrzegają jako niepełne. Na to nakłada się jeszcze tysiąc innych braków i natręctw - konieczność bycia idealnym, posiadania idealnego związku, grania głównej roli na scenie życia, ciągłego pośpiechu i pogoni za materialnym odzwierciedleniem szczęścia. Wszystko to oddala kobiety od trzeźwego i świadomego stąpania po ścieżce swojego życia, od samoświadomości i wiedzy o sobie.

Nurtująca kobiety potrzeba przynależności, nawyk emocjonalnego stapiania się z partnerem czy dzieckiem w jedną istotę, społeczna rola umęczonej Matki Polki, idealnej na każdym polu, której potrzeby są zawsze najmniej istotne – te wszystkie problemy napotkać może każda z nas. Czy jest jednak jakiś magiczny sposób na to, żeby pozbyć się tych wszystkich obciążeń i stać się kobietą spełnioną i samodzielną? Niestety nie. Wszystko to jednak można pokonać, wystarczy trochę wysiłku, dużo samoobserwacji i w konsekwencji - samoświadomość.

Jacek Santorski i Anna Czarnecka rozmawiają o próbowaniu, pośpiechu, rozmawianiu, widzeniu i słuchaniu. Dyskutują o ambicji i odwadze, gniewie i miłości, o potrzebach, o zmianach, o własnej przestrzeni. A wszystko to przeplatane solidną wiedzą psychoterapeutyczną, wnikliwością psychologiczną i szczerością w prostym nazywaniu emocji, której autorom wypada jedynie zazdrościć. Jeśli interesujesz się psychologią, poszukujesz w swoim życiu zmiany i chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej o samorozwoju – ta książka jest z pewnością idealna lekturą. Zbudowana w formie komentarzy do krótkich felietonów, nie zamęcza czytelnika trudną tematyką i fachowym słownictwem z psychologicznego podwórka. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdej kobiety która chciałaby być świadoma, dojrzała i SamoDzielna.

Joanna Jurzyk

kryptonite | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Kiedyś w książkach psychologicznych szukałam gotowego rozwiązania swoich problemów. Teraz odnajduję wskazówki oraz poznaję możliwości, jakie mogę wybrać, aby wielki problem zmalał do jak najmniejszych rozmiarów.
Czytałam 'SamoDZIELNĄ kobietę' z czystą przyjemnością. Felietony Anny Czarneckiej oraz jej rozmowy z Jackiem Santorskim są bardzo ciekawe, o wiele bardziej przekonują mnie niż te wszystkie porady, jakie można znaleźć w stylu 'cały czas myśl pozytywnie' lub 'wszystko się może zdarzyć, trzeba tylko chcieć'. Według mnie cała książka jest o wiele bardziej życiowa od abstrakcyjnych zasad postępowania, jakie są zamieszczane w Internecie. I co najlepsze, nie pokazuje od razu całego rozwiązania - za to daje wiele do rozmyślań, zastanowienia się nad kwestiami dotyczących samej siebie, swoich potrzeb, marzeń oraz wad. Po prostu uczy myślenia i zasad działania człowieka, a o to chodzi w psychologii przecież ;-) Każda z nas jest w końcu inna, prawda, i zawsze będą inne możliwości dla...

Elwira | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Do książki najpierw przyciągnęła mnie okładka w kolorze magenty (to takie kobiece prawda) ale i nazwiska na okładce też. W książce autorzy pochylają się nad wieloma tematami dyskutują o słuchaniu, odczuwaniu, rozmowie ale i o ambicjach, złości, gniewie, odwadze (oraz jej braku).
Jest też o tym jak ważne są nasze potrzeby, a zwłaszcza potrzeba zmian. Wnikliwa wiedza, życzliwości i empatia piszących pozwalają bardzo wczuć się w książkę i niejako skroić ją na własna miarę.

Książka ma formę komentarzy do krótkich felietonów (nie męczy trudnym słownictwem)

Tym bardziej była przyjemną lekturą, że sama będąc już w pewnym wieku i na pewnym zakręcie znalazłam w niej mnóstwo wskazówek i bodźców do pozytywnych zmian. To bardzo życiowa lektura do tego końcówka roku czas bilansów podsumowań i nowych postanowień, akurat…

Mapurak | 2017-04-03
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Recenzja męskiego szowinisty.
Książka Anny jest babska. Czytając ją miałem problemy logistyczne, jak zakwalifikować poszczególne problemy, lęki, definicje, wybory i decyzje. Choć rozdziały ułożone są logicznie: O niewidzialnym gorsecie, O torebce, O próbowaniu..., to wewnątrz kipiały emocje, niepewności i sprzeczności. Mój ulubiony rozdział to "O torebce". Zawsze mnie fascynuje, co kobiety tam noszą i jak przebiega proces wyszukiwania czegokolwiek, klucza do "problemu" najczęściej. Lubię czytać takie pisanie, bardzo lubię wiersze Anny i gładko się czytało, choć na początku Santorski przeszkadzał mi swoim kozaczeniem: mentorskim definiowaniem sytuacji, przytaczaniem autorytetów i teorii. Odkupił te niedostatki wprowadzając tezę, że ludzie powinni być ze sobą tak długo, jak długo się czegoś od siebie uczą. A gdy już napisał, że w związku seks jest najważniejszy (uczciwie muszę przyznać, że dodał jeszcze 2 inne elementy), to przypomniała mi się przypowiastka z "Good Night...

Joanka | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

dobrze i trudno jednocześnie się to czyta...takie w punkt dla kobiet w zmianie.Ważna książka dla mnie.

dziczka | 2016-12-12
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Ciekawa, dobrze napisana. Może pomóc zrozumieć siebie i świat dookoła.

Magdalena | 2018-03-30
Rukola | 2017-02-02
kasiace | 2016-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2016
Patronaty tygodnia

Przed nami kolejny jesienny tydzień, przed nami kolejne premiery wydawnicze. W najbliższych dniach w księgarniach pojawi się pięć tytułów pod naszym patronatem. Co ciekawego warto przeczytać? Sprawdźcie!