Polska na kozetce

Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
Polska, Polacy, pytania, zmiany
literatura faktu
Julka

Jacek Santorski i Eliza Michalik udzielają odpowiedzi na fundamentalne dla funkcjonowania społeczeństwa pytania. Ponad ćwierć wieku po ogromnych zmianach gospodarczych i politycznych w Polsce Jacek Santorski i Eliza Michalik zadają pytania milionom Polaków. Czy jest nam lepiej? Co zmieniło się w naszym życiu? Co sprawia, że do dziś nie ma języka, który opisałby stan w jakim Polska się...

Ponad ćwierć wieku po ogromnych zmianach gospodarczych i politycznych w Polsce Jacek Santorski i Eliza Michalik zadają pytania milionom Polaków. Czy jest nam lepiej? Co zmieniło się w naszym życiu? Co sprawia, że do dziś nie ma języka, który opisałby stan w jakim Polska się znajduje? Czego my, jako obywatele, powinniśmy oczekiwać od Państwa, a Państwo od nas?

„Napisaliśmy tę książkę, bo jesteśmy przekonani (więcej: mamy na to dowody J), że tak, jak pojedynczy człowiek może osiągnąć spektakularny sukces i stworzyć dobrą firmę, rodzinę, życie – uwaga! – z własnych słabości i ograniczeń, tak my, obywatele, na fundamencie tego, co tu i teraz boli nas najbardziej: braku pracy, lęku o przyszłość, niewiary w elity, braku zaufania, świadomości niedostatków wolności i praw – możemy zbudować przyjazną Polskę.”

Jak przestać mówić językiem pogardy? Jak nawyki pogardy rozpoznać w sobie i w swoim otoczeniu? Jak inaczej myśleć i działać? Jak zmieniać otoczenie i jak się zmieniać? Jak przebudować polskie przedsiębiorstwa z dyktatury w demokratury? Czy jesteśmy narodem „folwarcznych parobków”?

Osobiste oceny teraźniejszej sceny politycznej oraz kondycji polskiej gospodarki staną się impulsem do systematycznej pracy nad własnym sposobem myślenia. Pozostają dwa pytania.

Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7386,Polska-na-kozetce

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7386,Polska-na-kozetce

almos | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Książka jest próbą opisania polskiej mentalności folwarcznej. Zamierzeniem autorów było też zaprezentowanie sposobów wyrwania się z owej mentalności. Wszystko to przedstawiono w formie rozmów autorów ze sobą i z zaproszonymi gośćmi. Chociaż temat jest ciekawy, wynik nie przekonuje: wygląda to wszystko dosyć powierzchownie, poziom wywiadów jest bardzo nierówny. Niemniej ważne, że ten ważny i gorący temat został podjęty.

Punktem wyjścia książki jest obserwacja, że „stosunki w polskich firmach i w życiu wiernie odtwarzają stosunki na pańszczyźnianym folwarku, czasem tak dokładnie, że obserwując firmę, rodzinę czy grupę społeczną, można dokładnie określić, kto odgrywa w niej rolę parobka, dziewki folwarcznej, ekonoma, a kto pana.”. I jeszcze „nad każdą z kobiet i folwarcznych dziewek… stoi pan – nawiedzony polityk, kapryśny szef, ksiądz, nieraz jakiś mądrala z telewizji, który krytykuje, grozi, obraża, a czasem znęca się fizycznie, psychicznie i materialnie, wiedząc, że – jak to na...

| 2016-04-13
Na półkach: Przeczytane, 52/2016
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Mistrzostwo świata, nie książka! Forma jest luźna - zapis kilku rozmów. Punkt widzenia kilku myślących osób. Treść dotyka całej masy aspektów współczesnego życia w Polsce. Nie będę wymieniać, bo mi wyjdzie recenzja wielkości samej książki. Wspomnę tylko o jednym aspekcie: o "folwarczaności" współczesnych stosunków społecznych w Polsce. Zjawisko zostało doskonale sportretowane, choć to nie podręcznik. Każdy z uczestników rozmowy pokazuje folwarczność już przefiltrowaną przez własne przemyślenia. Punkty widzenia nakładają się na siebie tworząc trójwymiarowy obraz zjawiska. Genialny zabieg.

Polecam bardzo gorąco.

Gregor | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Wybitna! Genialna książka! Autorzy diagnozują w trafny sposób problemy współczesnej Polski. Dają do tego odpowiedzi i wskazują drogi, którymi można podążać. Na mnie książka wywarła świetny wpływ - czerpię stąd motywację do pracy i rozwoju.
Rozprawa niełatwa i nie dla każdego. Polecam!

geodetka | 2019-01-19
Na półkach: 2019, Przeczytane