rozwiń zwiń

Świat dojrzałych emocji

DziewczęZksiążką DziewczęZksiążką
28.11.2016
Okładka książki SamoDzielna kobieta. O dojrzewaniu do zmian Anna Czarnecka, Jacek Santorski Patronat Logo

Każda z nas już od dzieciństwa ma swoje społeczne role. Ma swoje potrzeby i nadzieje. Ma też swoje niedostatki i problemy. Jak poradzić sobie z tym wszystkim, aby nie zwariować? Jak osiągnąć emocjonalną dojrzałość, tytułową samodzielność?

Jacek Santorski, znany psycholog i trener biznesu rozmawia z Anną Czarnecką, dziennikarką i trenerką rozwoju osobistego. Szkieletem ich dyskusji są felietony Anny, która na podstawie swoich obserwacji stawia pytania i formułuje tezy. Czy zawsze słuszne i prawdziwe? Czy zawsze wyczerpujące? Nie. Bo, żeby poznać i zgłębić prawdę o sobie, potrzeba bardzo wiele przenikliwości, wiedzy i uczciwości w postrzeganiu samego siebie, dojrzałości w wypowiadaniu swoich potrzeb, ocenie niedostatków. I tutaj zaczyna się rola Jacka, który z bezkompromisową szczerością wskazuje naiwność, karci nieszczerość i pokazuje drugie dno motywacji i odczuć.

Kobiety wręcz instynktownie noszą w sobie poczucie odpowiedzialności za emocje i odczucia innych. Równocześnie nie potrafią w natłoku tych emocji odnaleźć tych, które należą do nich, które są dla nich ważne i istotne. W konsekwencji nie mogą ani nazwać ani zidentyfikować swoich potrzeb, poczuć ich i doświadczyć. A to rodzi w nich głód, czują się wciąż niespełnione, nieważne, życie postrzegają jako niepełne. Na to nakłada się jeszcze tysiąc innych braków i natręctw - konieczność bycia idealnym, posiadania idealnego związku, grania głównej roli na scenie życia, ciągłego pośpiechu i pogoni za materialnym odzwierciedleniem szczęścia. Wszystko to oddala kobiety od trzeźwego i świadomego stąpania po ścieżce swojego życia, od samoświadomości i wiedzy o sobie.

Nurtująca kobiety potrzeba przynależności, nawyk emocjonalnego stapiania się z partnerem czy dzieckiem w jedną istotę, społeczna rola umęczonej Matki Polki, idealnej na każdym polu, której potrzeby są zawsze najmniej istotne – te wszystkie problemy napotkać może każda z nas. Czy jest jednak jakiś magiczny sposób na to, żeby pozbyć się tych wszystkich obciążeń i stać się kobietą spełnioną i samodzielną? Niestety nie. Wszystko to jednak można pokonać, wystarczy trochę wysiłku, dużo samoobserwacji i w konsekwencji - samoświadomość.

Jacek Santorski i Anna Czarnecka rozmawiają o próbowaniu, pośpiechu, rozmawianiu, widzeniu i słuchaniu. Dyskutują o ambicji i odwadze, gniewie i miłości, o potrzebach, o zmianach, o własnej przestrzeni. A wszystko to przeplatane solidną wiedzą psychoterapeutyczną, wnikliwością psychologiczną i szczerością w prostym nazywaniu emocji, której autorom wypada jedynie zazdrościć. Jeśli interesujesz się psychologią, poszukujesz w swoim życiu zmiany i chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej o samorozwoju – ta książka jest z pewnością idealna lekturą. Zbudowana w formie komentarzy do krótkich felietonów, nie zamęcza czytelnika trudną tematyką i fachowym słownictwem z psychologicznego podwórka. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdej kobiety która chciałaby być świadoma, dojrzała i SamoDzielna.

Joanna Jurzyk