Kosmitka

Wydawnictwo: Świat Książki
proza polska
Ag2S

Autobiograficzna opowieść odkrywająca nieznane światy polityki, duchowości i rodzinnej codzienności. Paradoksy, komiczne sytuacje, łączenie wysokiej kultury z bieżączką są żywiołem Gretkowskiej.

W poprzednich dziennikach: "Polce", "Europejce" i "Obywatelce" zmagała się z absurdami polskości.

Wygląda na to, że tym razem nasza rzeczywistość wyrzuca ją w kosmos.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

wiesia | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Gretkowska szczerze i bardzo otwarcie o sobie, rodzinie, znajomych, polityce, literaturze itd. Bardzo dobrze czytało mi się jej dziennik z końcówki roku 2015 i 2016 aż do sierpnia. Miałam w pamięci fakty, o których pisze, więc tym ciekawsza była konfrontacja z jej zapatrywaniami.

Interesujące są refleksje z podróży zagranicznych, bardzo podobał mi się szczegółowy opis rzeźby Berniniego z rzymskiego kościoła przedstawiającej świętą Teresę, miałam wrażenie, że ją widzę.

Okładka mi się podoba, wpisuje się w naszą aktualną rzeczywistość, o której autorka mówi celnie i dosadnie. Pomysł, by samej zachęcić do czytania książki, bo jest znakomita, też uważam za świetny.

LoboBathory | 2016-11-20
Na półkach: Feministyczne, Przeczytane
Przeczytana: 20 listopada 2016

Brakuje mi Gretkowskiej z czasów „My zdies, emigranty”, „Tarota paryskiego” i „Kabaretu metafizycznego”. Nie tylko dlatego, że wolę powieści od dzienników, które są pójściem na łatwiznę. „Kosmitkę” czytało się szybko i przyjemnie, chwyciłam w dłonie kiedy zeszła w pracy z wystawy i kiedy przybyło zamykać, gnałam przez ostatnie dziesięć stron. Psychodeliczne wątki i szamańsko-padaczkowe wizje przypomniały mi dawne powieści tej autorki, wprawiły w nostalgię. Dziennikowi brakowało intymności i rozmachu „Polki”, podobały mi się tylko fragmenty, kiedy Gretkowska się wkurzała, kiedy rzucała kurwami, bo wtedy przynajmniej się identyfikowałam. Całość sprawiała jednak wrażenie zbyt zdystansowanej, jakby rzeczywistość stanowiła pretekst do popisania się zabawną grą słów czy bon motem. Co w powieści sprawdzałoby się lepiej. Żałuję, że dziennik kończy się przed Czarnym Protestem, bo akurat zdanie Gretkowskiej na ten temat jest interesujące. Chociaż też pierwszy raz poczułam różnicę pokoleniową...

bijelodugme | 2016-11-17
Na półkach: 2016, Przeczytane

Wiele tu dobrej, znanej z "Polki" czy "Europejki" Gretkowskiej - rodzina, obyczaje, kultura, polityka: celnie i na temat. Czyta się z wielką przyjemnością.
Mniej nieprzyjemnie brzęczą metafizyczne wstawki o wizjach z przyszłości, odurzaniu się za 100 dolców pod okiem szamana.
Grafika odpowiedzialnego za okładkę należałoby wysłać - a jakże! - w daleki kosmos.

WiktoriaNL | 2016-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2016

Pani Manuela jest osobą ciężko doświadczoną za sprawą różnych mężczyzn włącznie z Donaldem Tuskiem, o czym pisała w jednej z książek. Umie o tym mówić z dystansem i humorem a nawet jedząc rogalika. W jej książce najbardziej podobał mi się wątek Jamala Kahlala co ciągle kaszlał i gdyby nie to byłby kochankiem idealnym. Doceniłam także wątki śląskie i oczywiście fińskie choć oczywiście Finlandia nie z samych drwalów się składa, są w niej też jeziora do których panią Manuelę serdecznie zapraszam

Joanna_Kulik | 2017-01-11
Przeczytana: 18 grudnia 2016
Ewa | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016
Patronaty tygodnia

Dziesięć kolejnych tytułów, które ukazały się w październiku w tygodni targowym, i jedna powieść listopadowa. Na jakie książki warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, sugerujemy, informujemy.