Kosmitka

Czy nadal umiecie się dziwić?

Naprawdę kosmitka. Monotematyczność feministyczna.

Naprawdę kosmitka. Monotematyczność feministyczna.

Nawet się nie spodziewałem, że tak fajnie będzie się to czytać. Z reguły unikam lektury dzienników czy pamiętników czując nie wiem skąd się biorącą niechęć do takiej literatury. Po Kosmitkę sięgnąłem jednak ze względu na jej stosunkowo nieduże rozmiary i przedsięwzięty niedawno zamiar zapoznania się z twórczością Manueli Gretkowskiej w miarę największym możliwym stopniu.

No i proszę, okazało się, że Kosmitka daje się czytać niesłychanie lekko i przyjemnie, kolorowy misz-masz opisywanych zdarzeń, refleksji na rozmaite życiowe tematy, wspomnień z podróży i codziennych przeżyć jest czymś bardzo smacznym literacko. Autorka „Tarota paryskiego” mówi bezpośrednio o sobie łącząc wiele różnorodnych wątków. Zwiedzanie Rzymu, Jerozolimy i Paryża zbiega się z własnymi praktykami duchowymi oraz próbą oceny naszej przykrej rzeczywistości społeczno-politycznej. Lekkie pióro Gretkowskiej czyni to wszystko bardzo przyjaznym w odbiorze. Cechuje autorkę nadzwyczajne, ironiczne i oryginalne poczucie humoru, nader błyskotliwy dowcip kreujący takie frazy jak „Dawniej Alfą i Omegą był Chrystus jako początek i koniec. Zawęziliśmy jego boską naturę do ludzkiej. Alfą można zostać po treningach manipulacji, z Omegi wyciśnęliśmy olej.” Już za ten jeden aforyzm nadałbym Gretkowskiej tytuł nie najlepszej może (wszak są Tokarczuk i Masłowska) ale na pewno najdowcipniejszej polskiej pisarki współczesnej.

Kilka tygodni z życia Autorki, bardzo eklektycznych. Rzeczy bardzo ważne (aborcja, kryzys imigracyjny),a z drugiej strony odloty po ayahuasca, dziwni jogini i familijna wiwisekcja, z momentami nachalną autopromocją. Na koniec "penis jest jedną z najpiękniejszych części świata". Cała ta mieszanka, łącznie z okładką wkurwia, ale tak dobrze, że Jej zazdroszczę.

Książka niesamowicie mnie wciągnęła, pochłonęłam ją w dwa wieczory. Tematy skłoniły mnie wielokrotnie do przemyśleń i refleksji. Autorka nic nie robi sobie z tzw. tabu. Wszystko to oprószone humorem. Polecam zapoznać się z tą pisaną w formie dziennika/wspomnień książką.

Książki, które czytam dzielę na te relaksujące i te wartościowe, do tych ostatnich zaliczam literaturę Manueli Gretkowskiej. Szanuję jej poglądy i postrzeganie rzeczywistości, Takie książki mnie rozwijają jako czytelniczkę i kobietę. Kosmitka to dziennik w którym autorka przedstawia nam epizody swojego życia np, wizyta w wydziale komunikacji, jednak robi to w swoim mistrzowskim stylu. Zwykłe rzeczy widziane oczami Gretkowskiej nagle stają się ciekawe, zabawne, szczere i prawdziwe. Jestem pod wrażeniem jej zmysłu obserwatora, żaden absurd otaczającej nas rzeczywistości nie ujdzie jej uwadze. Luzackie spojrzenie na córkę nastolatkę to prawdziwa petarda. Ciekawa osoba,. Choć książka nie jest z tych, które pozostają w pamięci na długo to mimo to polecam.

Życie samo napisało recenzję dla tego czytadełka. Kosz wyprzedażowy w Biedronce. 5 polskich nowych złotych. Uważam, że można lepiej spożytkować tego piątaka.

Lubię Gretkowską za poglądy, niektóre książki oceniam bardzo wysoko, ale zdarzają się takie jak ta, które kompletnie mi nie podchodzą. Bzdury, banialuki, + więcej synonimów tego słowa. Padaczka skroniowa jest motywem przewodnim tej książki, ale rozumiana jakoś pokracznie. Medycyna charakteryzuje padaczkę skroniową jaką chorobę, której objawem są halucynacje i w ogóle różne jazdy, Manuela w każdym możliwym momencie mówi, że ją ma, także w innych książkach, więc wiem o tym dobrze, ale tutaj jest jakaś mistyczna, magiczna, uduchowiona, matko bosko nie wiem co jeszcze. Pisarka uważa, że ona przewiduje przyszłość, wróży, w ogóle moce nadprzyrodzone, specjalne. Ezoteryka, wizje, ja wysiadam.

Stęsniłam się za Gretkowską w formie pamiętnika. O wiele bardziej cenię ją jako autorkę tej formy literackiej niż autorkę powieści. O ile lubię jej trafne niekiedy bardzo osądy dotyczące rzeczywistości, tak przeniesienie ich z prywatnego podwórka do świata fikcyjnych bohaterów zawsze wydawało mi się nietrafione. Manuela jest specyficzna i taki jest jej świat. Nie koniecznie świat innych ludzi wokół. Dlatego też jej powieści zawsze wydawały mi się dziwaczne, nietrafione, odrealnione. Co innego pamiętnik - świat według Gretkowskiej. Można przeczytać, zastanowić się, porównać jej odbiór świata z odbiorem własnym.

Miałam lekkie opory przed przeczytaniem książki autorstwa Manueli Gretkowskiej, ze względu na różne opinie przeczytane na portalach plotkarskich, ale po przeczytaniu tej książki mam ochotę na kolejne pozycje tej autorki

Jak zawsze na poziomie

Jak zawsze na poziomie