I. Refleksje o przywództwie jutra

Okładka książki I. Refleksje o przywództwie jutra Paweł Oksanowicz, Jacek Santorski
Okładka książki I. Refleksje o przywództwie jutra
Paweł OksanowiczJacek Santorski Wydawnictwo: Agora biznes, finanse
biznes, finanse
I. Refleksje o przywództwie jutra
Agora
2020-10-21
2020-10-21
biznes przywództwo sukces zarządzanie

Okładka książki Dekada polskiego e-commerce Dorota Bachman, Szymon Bujalski, Witold Chomiczewski, Jakub Gierszyński, Marta Kasztelan, Jacek Kinecki, Marta Mikliszańska, Zbigniew Nowicki, Paweł Oksanowicz, Łukasz Piech, Patrycja Sass-Staniszewska, Justyna Skorupska, Marta Szymborska, Łukasz Szymula, Wojciech Tomaszewski, Grzegorz Wójcik, Marek Zagórski
Dekada polskie... Dorota Bachman, Szy...
Okładka książki Technologiczne magnolie Dominika Bettman, Paweł Oksanowicz
Technologiczne... Dominika Bettman, P...
Okładka książki Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka Paweł Oksanowicz, Aleksandra Przegalińska
Sztuczna Intel... Paweł Oksanowicz, A...
Okładka książki Rozmowy o odpowiedzialności. Tom II. Zachłanność Małgorzata Bonikowska, Justyna Dąbrowska, Łukasz Grass, Anna Kamińska, Piotr Mazik, Grzegorz Nawrocki, Paweł Oksanowicz, Krystyna Romanowska, Agnieszka Rosner, Jarosław Traczyński, Artur Włodarski
Rozmowy o odpo... Małgorzata Bonikows...

Niestety mocno rażą mnie ciągłe odniesienia/reklamy biznesu Jacka Santorskiego. Przez pierwsze 60 stron ma się wrażenie jakby się było w środku marketingowego storytellingu APP, szkoda. Później nie jest dużo lepiej. Może nieświadomie kupiłem książkę-reklamę.

Przechodząc do oceny merytorycznej muszę przyznać, że pozycja ta jest świetnym przewodnikiem po literaturze tematu, tj. przywództwa. Znalazłem kilka świetnych prac (głównie Ray Dalio i Jim Collins) na które powołuje się Jacek Santorski. Przy całym szacunku dla jego wiedzy, sposobu bycia, profesjonalizmu i dokonań niestety odnoszę wrażenie, że pozycja ta jest wersją demo jego kursu w postaci folderu reklamowego.
Niemniej jednak muszę się podzielić moimi notatkami. Oto wartościowe rzeczy jakie wyniosłem.
1. Versatile Leadership - różnorodne, szerokie przywództwo. Łączące pozorne przeciwieństwa: strategię i pracę operacyjną, wsparcie pracownika i wymagania, skupienie na sobie i na otoczeniu, bycie budowniczym i architektem itd.
2. Identyfikacja własnych martwych punktów, która odnosi się głównie do poznania swoich mocnych i słabych stron. Dzięki temu możemy wdrożyć self-monitoring, który pomoże nam unikać "przegięcia" w którąś stronę.
3. Jasne i przejrzyste kontrakty z partnerami biznesowymi, pracownikami i samym sobą. Konieczność mocnego ich przestrzegania. Otwartość w komunikowaniu niezadowolenia z podejścia i wspieranie przy poprawie. Gdy nadal nie ma woli poprawy przedstawienie wyboru/ultimatum.
4. Terapia Gestalt. Polega na dogłębnym zrozumieniu siebie i autorefleksji. Dzięki czemu można łatwiej wdrażać zmiany.
5. Strategia blue ocean. Szukania rynków, w których konkurencja jest mała, tworzenie unikalnych produktów, proponowanie produktów do odbiorców, którzy jeszcze nie wiedzą, że ich potrzebują.
6. 4 sekundy dla uspokojenia na każdy etap wdech-wstrzymanie-wydech-bezdech.
7. Pozyskać feedback. Mieć mentora/przyjaciela z którym można omawiać swoje sprawy i uzyskać od niego lustro ale i jego opinię. Weryfikować własne przeświadczenia i pomysły.
8. Merytokracja. Atmosfera prawdy w organizacji. Prosić o prawdę, feedback, tworzyć sytuacje, w których każdy będzie czuł, że może swobodnie się wypowiedzieć, wyrazić. Trzeba uważać by nie przeholować bo niektórzy mogą tego nie udźwignąć albo wykorzystać.
9. Leader powinien mieć punkt widzenia, który będzie się przewijał we wszystkim co robi. Dobrze, żeby był zgodny z why? organizacji oraz jej celem i misją.
10. Najpierw kontakt potem kontrakt. Wszelkie ustalenia zadań i wymagań od pracowników powinny poprzedzać rozmowy o ich lękach oraz oczekiwaniach, na ich podstawie poninniśmy się umawiać na dalsze zadania.
2 gwiazdki odejmuję za uciążliwość ciągłej reklamy, jedną za brak szacunku dla czytelnika.

Osobiście bardzo lubię sposób patrzenia p.Santorskiego.
Autor porusza w książce bardzo wiele kwestii związanych z przywództwem w przyszłości i jaką drogę muszą przebyć dzisiejsi liderzy.

Książka zdecydowanie podnosi jakość warsztatu, więc polecam każdemu, kto na co dzień jest liderem, bądź chce nim się stać.

Osobiście bardzo lubię sposób patrzenia p.Santorskiego.

Bardzo na czasie, pozwala zrozumieć niektóre współczesne zjawiska społeczne i biznesowe. I sporo mądrości, jak to u osób z dużym życiowym doświadczeniem, który stara się zrozumieć i nadążyć z zmieniającym się świtem, unikając dogmatyzmów.

• Science
  • Praca