Zmącony spokój Pani Labiryntu

Cykl: Joe Alex (tom 5)
Wydawnictwo: Elipsa

Joe Alex to doskonałe, detektywistyczne wcielenie znanego autora Macieja Słomczyńskiego (1922-1988). Alex, pisarz i detektyw, z pasją rozwiązuje zagadki kryminalne stając się postrachem przestępców i sprzymierzeńców Scotland Yardu. Prawdziwe wyzwanie dla Czytelnika! Nakłady kryminałów Słomczyńskiego osiągnęły kilka milionów egzemplarzy i wciąż cieszą się wielkim powodzeniem wśród miłośników kryminalnych zagadek.

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/k/78983/Zmacony-spokoj-Pani-Labiryntu

| 2016-01-26
Przeczytana: styczeń 2016

Joe Alex coraz mniej mnie zachwyca.I to pomimo tematyki i miejsca akcji,które opisał w tej powieści.

Grecja,starożytny papirus,legenda,zaginiona świątynia,ekspedycja archeologów,z moim zboczeniem zawodowym powinienem byc w "siódmym niebie".Byłem,do czasu.

Kryminał,w którym opisane są idealne warunki do popełnienia morderstwa,bezludna wyspa na Morzu Śródziemnym,latarnik i grupka ośmiorga archeologów,której towarzyszy Joe Alex,towarzysząc swojej ukochanej Karolinie.Ale w kryminale tym brakuje nieboszczyka.

Przez 2/3 książki jest to raczej książka przygodowa w stylu przygód Indiany Jonesa.
Pomiędzy opisami przyrody i groźnej aury dowiadujemy się,że jedna osoba nie jest lubiana przez innych członków wyprawy i kilka osób ma motyw.Ale na skalistej wysepce,podczas huraganu łatwo o wypadek...

Długo rozkręcająca się akcja,trochę banalne i przewidywalne zakończenie oraz skrótowo potraktowana intryga to minusy,które zauważą fani kryminału,którzy czekają na super zagadkę.Niestety,nie tym...

Mako | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

To najsłabsza z powieści Joe Alexa. Mój główny zarzut celuję w bardzo przewidywalną fabułę. Ku memu niebotycznemu zdziwieniu autor nie wysilił się nawet na wymyślenie rzetelnego, alternatywnego tropu. To jak pułapka na przeciwnika, wykonana przez dziesięciolatka podczas zabawy: wszystko widać zza gałęzi.
Mocne strony to jak zawsze dobry styl, elegancki język i erudycja autora widoczna w detalach. Pomimo wpadki z fabułą czytało mi się miło, bo jestem fanką autora, osobom które nic jeszcze nie czytały spod jego pióra polecam sięgnąć po jakąkolwiek inną pozycję.

byrcyn11 | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Tym razem Joe nie popisał się, ani zagadką kryminalną, ani samą książką jako taką, choć miała wszelkie szanse, bo akcja zaczyna się ciekawie (co prawda standardowo), od odczytania przez panią archeolog starego dokumentu napisanego prze Kreteńczyków, będących wówczas u szczytu swej potęgi morskiej. Trzeba było odnaleźć wyspę i ukryte skarby. Wszystko gra cały zespół archeologów jedzie na wyspę + jeden miejscowy Grek i zaczyna się; jeden z nich zostaje zamordowany ... Lecz; całe przygotowania trwają za długo jak na kryminał, a późniejsza zagadka kryminalna za krótko i do tego dość przewidywalnie i... to właściwie tyle ;(

Hana | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, Alex Joe
Przeczytana: 30 lipca 2015

Tym razem Joe Alex wyrusza na wyprawę archeologiczną do Grecji. Przygoda w towarzystwie naukowców, w tym Karoliny, i historii starożytnej. Znowu odosobnione miejsce i …..morderca jest wśród nas. Budowa tego kryminału jest taka jak innych tego autora. Nawet karę ponosi zbrodniarz z własnej ręki (jak zwykle u Alexa). Jeszcze nie byłam świadkiem żadnego aresztowania! Mimo to podobała mi się ta książka,ale już nie tak bardzo, bo ZNOWU powiela schemat.

Roman Dłużniewski | 2016-12-14

Słabiutka powieść Alexa/Słomczyńskiego. Schemat goni schemat, żadnych emocji i banalne rozwiązanie. Nie warto.

Georgia | 2017-08-09
Przeczytana: sierpień 2017

Kolejny dobry kryminał Pana Alexa.
Niesamowita sceneria dodaje atmosfery grozy -nieznana wyspa Keros osadzona na skałach gdzie trudno dotrzeć statkiem i samolotem.
Mieszka tam tylko jedna osoba-latarnik.
Zero roślinności.
I tam własnie dociera grupka archeologów w poszukiwaniu labiryntu króla Minosa.
A co się tam wydarzyło można się dowiedzieć sięgając po lekturę "Zmącony spokój pani Labiryntu".
Gorąco polecam!!!

Uwielbiam tę serię.Mało akcji , krwi,strzelania,za to mnóstwo zagadek .
Czytając, trzeba przełączyć mózg na wysokie obroty.To jak układanie puzzli , łączenie ze sobą najdrobniejszych elementów tej układanki, jaką jest śledztwo prowadzone przez bohatera.
Nic mnie tak nie cieszy,jak autor ,który mnie przechytrzy ,i udowodni,że moje główkowanie na nic się zdało.
Uważam ,że te książki zostały niesłusznie zapomniane - są świetne.

Jolka | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2016, Joe Alex
Przeczytana: luty 2016

Dla mnie doskonała, jak każda książka Joe Alexa. Świetny kryminał, tym razem w gronie archeologów, na odludnej wyspie. Czego chcieć więcej?

Ella | 2016-08-02

Świetny kryminał ( klasyka to klasyka ) do przeczytania właściwie za jednym posiedzeniem. Rzecz dzieje się na morzu, na niedostępnej, odludnej, skalistej i niegościnnej wyspie, gdzie ekspedycja archeologiczna poszukuje świątyni starożytnej bogini. Dochodzi do zabójstwa, ale wśród uczestników wyprawy przypadkiem jest również nasz niezawodny Joe Alex. Sprawca nie może więc pozostać bezkarny...
Krótki ale treściwy i klimatyczny kryminał z wątkami archeologicznymi w tle - przeczytałam raz, dwa pięć, za jednym posiedzeniem, w drodze powrotnej z wakacji.
Polecam!

Hefajstosek | 2018-12-05