Zmącony spokój Pani Labiryntu

Cykl: Joe Alex (tom 5)
Wydawnictwo: Elipsa

Inne wydania

Joe Alex to doskonałe, detektywistyczne wcielenie znanego autora Macieja Słomczyńskiego (1922-1988). Alex, pisarz i detektyw, z pasją rozwiązuje zagadki kryminalne stając się postrachem przestępców i sprzymierzeńców Scotland Yardu. Prawdziwe wyzwanie dla Czytelnika! Nakłady kryminałów Słomczyńskiego osiągnęły kilka milionów egzemplarzy i wciąż cieszą się wielkim powodzeniem wśród miłośników kryminalnych zagadek.

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/k/78983/Zmacony-spokoj-Pani-Labiryntu

Mako | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

To najsłabsza z powieści Joe Alexa. Mój główny zarzut celuję w bardzo przewidywalną fabułę. Ku memu niebotycznemu zdziwieniu autor nie wysilił się nawet na wymyślenie rzetelnego, alternatywnego tropu. To jak pułapka na przeciwnika, wykonana przez dziesięciolatka podczas zabawy: wszystko widać zza gałęzi.
Mocne strony to jak zawsze dobry styl, elegancki język i erudycja autora widoczna w detalach. Pomimo wpadki z fabułą czytało mi się miło, bo jestem fanką autora, osobom które nic jeszcze nie czytały spod jego pióra polecam sięgnąć po jakąkolwiek inną pozycję.

byrcyn11 | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Tym razem Joe nie popisał się, ani zagadką kryminalną, ani samą książką jako taką, choć miała wszelkie szanse, bo akcja zaczyna się ciekawie (co prawda standardowo), od odczytania przez panią archeolog starego dokumentu napisanego prze Kreteńczyków, będących wówczas u szczytu swej potęgi morskiej. Trzeba było odnaleźć wyspę i ukryte skarby. Wszystko gra cały zespół archeologów jedzie na wyspę + jeden miejscowy Grek i zaczyna się; jeden z nich zostaje zamordowany ... Lecz; całe przygotowania trwają za długo jak na kryminał, a późniejsza zagadka kryminalna za krótko i do tego dość przewidywalnie i... to właściwie tyle ;(

michall_1985 | 2016-01-26
Przeczytana: styczeń 2016

Joe Alex coraz mniej mnie zachwyca.I to pomimo tematyki i miejsca akcji,które opisał w tej powieści.

Grecja,starożytny papirus,legenda,zaginiona świątynia,ekspedycja archeologów,z moim zboczeniem zawodowym powinienem byc w "siódmym niebie".Byłem,do czasu.

Kryminał,w którym opisane są idealne warunki do popełnienia morderstwa,bezludna wyspa na Morzu Śródziemnym,latarnik i grupka ośmiorga archeologów,której towarzyszy Joe Alex,towarzysząc swojej ukochanej Karolinie.Ale w kryminale tym brakuje nieboszczyka.

Przez 2/3 książki jest to raczej książka przygodowa w stylu przygód Indiany Jonesa.
Pomiędzy opisami przyrody i groźnej aury dowiadujemy się,że jedna osoba nie jest lubiana przez innych członków wyprawy i kilka osób ma motyw.Ale na skalistej wysepce,podczas huraganu łatwo o wypadek...

Długo rozkręcająca się akcja,trochę banalne i przewidywalne zakończenie oraz skrótowo potraktowana intryga to minusy,które zauważą fani kryminału,którzy czekają na super zagadkę.Niestety,nie tym...

Uwielbiam tę serię.Mało akcji , krwi,strzelania,za to mnóstwo zagadek .
Czytając, trzeba przełączyć mózg na wysokie obroty.To jak układanie puzzli , łączenie ze sobą najdrobniejszych elementów tej układanki, jaką jest śledztwo prowadzone przez bohatera.
Nic mnie tak nie cieszy,jak autor ,który mnie przechytrzy ,i udowodni,że moje główkowanie na nic się zdało.
Uważam ,że te książki zostały niesłusznie zapomniane - są świetne.

Hana | 2015-08-04
Na półkach: Alex Joe, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2015

Tym razem Joe Alex wyrusza na wyprawę archeologiczną do Grecji. Przygoda w towarzystwie naukowców, w tym Karoliny, i historii starożytnej. Znowu odosobnione miejsce i …..morderca jest wśród nas. Budowa tego kryminału jest taka jak innych tego autora. Nawet karę ponosi zbrodniarz z własnej ręki (jak zwykle u Alexa). Jeszcze nie byłam świadkiem żadnego aresztowania! Mimo to podobała mi się ta książka,ale już nie tak bardzo, bo ZNOWU powiela schemat.

Ella | 2016-08-02

Świetny kryminał ( klasyka to klasyka ) do przeczytania właściwie za jednym posiedzeniem. Rzecz dzieje się na morzu, na niedostępnej, odludnej, skalistej i niegościnnej wyspie, gdzie ekspedycja archeologiczna poszukuje świątyni starożytnej bogini. Dochodzi do zabójstwa, ale wśród uczestników wyprawy przypadkiem jest również nasz niezawodny Joe Alex. Sprawca nie może więc pozostać bezkarny...
Krótki ale treściwy i klimatyczny kryminał z wątkami archeologicznymi w tle - przeczytałam raz, dwa pięć, za jednym posiedzeniem, w drodze powrotnej z wakacji.
Polecam!

emciaaxx | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Zmącony spokój Pani Labiryntu

Ile byłbyś w stanie zrobić dla osoby, na której Ci zależy? Standardową odpowiedzią jest "pójście na koniec świata". W pewnych okolicznościach ta niemożliwość staje się zupełną możliwością... tym bardziej w porównaniu do wyprawy w nieznane w celu poszukiwania czegoś, co prawdopodobnie nie istnieje.

Karolina Beacon nareszcie skończyła tłumaczenie starego kreteńskiego papirusu. Dokument mówi o świątyni Pani Labiryntu; świątyni, której odkrycie byłoby fenomenem w świecie archeologii. Pragnąca czynu dziewczyna postanawia wyruszyć tam wraz z kolegami po fachu, aby ową świątynię odnaleźć. Natomiast Joe Alex ma dość uczucia tęsknoty, jedzie więc razem z nimi. Wyspa, na której prawdopodobnie znajduje się przybytek Pani Labiryntu jest niemal bezludna - mieszka na niej tylko latarnik. Nie rośnie na niej żadna roślinność. Jak więc możliwe jest morderstwo, w czasie którego wszyscy obecni byli zebrani w jednym pomieszczeniu?

Z radością powitałam na nowo Karolinę....

Rafał | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Maciej Słomczyński,pisarz na wskroś polski.Chociaż nie płynęła w nim ani kropla polskiej krwi.Dla mnie ta książka to jedno z najlepszych wcieleń Joe Alexa.Zakochany po uszy w obiecującej młodej pani archeolog popularny pisarz kryminałów i detektyw amator wyrusza na wymarzony urlop na jedną z greckich wysp gdzie na ekspedycji archeologicznej przebywa jego ukochana Karolina.Po rozszyfrowaniu tajemniczego papirusu pewnego starożytnego żeglarza greckiego ekipa archeologów wraz z Joe Alexa (niejaką maskotką wyprawy) poszukuje zapomnianej świątyni Pani Labiryntu która obłożona jest klątwą.Wyspa jest naturalną skałą w której woda drąży tunele od milionów lat tworząc w nim labirynt podobny do tego który nazywamy mitologicznym labiryntem w którym mieszkał Minotaur,i który prowadzi właśnie do świątyni wspomnianej już bogini.Podczas rekonesansu grupę badaczy zaskakuj wiatr będący zwiastunem nadciągającego sztormu.Wtedy ginie jeden z naukowców.Czy aby na pewno za sprawą przerażającej klątwy ?

książek: 2023
Agata | 2010-12-12
Przeczytana: 2010 rok

Dla miłośnikòw klasycznych kryminałòw - gratka. Dla mnie rewelacja - trzyma w napięciu przez cały czas, wartka akcja, ciekawi bohaterowie. Polecam!!!

nina19 | 2016-02-19

Kryminały Joe Aleksa czytałam jako nastolatka, a i to tylko dlatego, że miałam już za sobą parę rzeczy Szekspira w jego tłumaczeniu (tzn. w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego:-))i te tłumaczenia mnie zachwyciły. Dzisiaj te kryminały mocno jednak trącą myszką. Ale nadal jest to pisane z żelazną logiką i pięknie po polsku.
A propos Macieja Słomczyńskiego... Warto przeczytać książkę "Nie mogłem być inny. Zagadka Macieja Słomczyńskiego" Małgorzaty Słomczyńskiej-Pierzchalskiej - córki Macieja. Świetnie napisane wspomnienia o ojcu.