Bunt mas

Tłumaczenie: Piotr Niklewicz
Wydawnictwo: Replika
La rebelión de las masas
Krzysiek

Jedno z najważniejszych dzieł myśli społecznej XX wieku „Bunt mas” to książka ceniona przez psychologów i socjologów na całym świecie. Stanowi swoistą biblię na temat zachowań różnych ludzkich zbiorowości, a w szczególności ukazuje wizję autora na temat buntu, który ma oddzielić naszą epokę od całej wcześniejszej historii. Pozycja ta, której twórcą jest wybitny hiszpański filozof i pisarz,...

Jedno z najważniejszych dzieł myśli społecznej XX wieku

„Bunt mas” to książka ceniona przez psychologów i socjologów na całym świecie. Stanowi swoistą biblię na temat zachowań różnych ludzkich zbiorowości, a w szczególności ukazuje wizję autora na temat buntu, który ma oddzielić naszą epokę od całej wcześniejszej historii. Pozycja ta, której twórcą jest wybitny hiszpański filozof i pisarz, José Ortega y Gasset, nieustannie pozostaje jednym z najbardziej wpływowych dzieł XX wieku.

„Masy możemy zdefiniować jako zjawisko psychologiczne, nie musi to być koniecznie tłum złożony z indywidualnych jednostek.”

„Masy to ludzie przeciętni. W ten sposób to, co było jedynie ilością, tłumem, nabiera znaczenia jakościowego; staje się wspólną społeczną nijakością. Masy to zbiór ludzi nie wyróżniających się niczym od innych, będących jedynie powtórzeniem typu biologicznego”.

José Ortega y Gasset (1883-1955) − hiszpański filozof i autor książek. Absolwent Uniwersytetu Deusto (Deustuko Unibertsitatea) w Bilbao oraz Uniwersytetu Centralnego (La Universidad Central) w Madrycie. Studiował także w Niemczech, co wywarło duży wpływ na obrany przez niego później kierunek filozoficzny, który nazywano racjowitalizmem. Opiera się on przede wszystkim na racjonalnym sposobie poznania rzeczy, przy założeniu, że życie jednostkowe jest tylko fragmentem życia jako takiego. Dziś jako najważniejsze jego dzieło podaje się „Bunt mas”, które pomimo znacznego upływu czasu, odkąd zostało napisane, nie zestarzało się ani trochę.

źródło opisu: replika.eu

źródło okładki: replika.eu

Marcin | 2017-05-18

Jedna z najważniejszych książek XX wieku, znakomicie diagnozująca rzeczywistość, unaoczniająca i nazywająca po imieniu szereg problemów współczesnego świata, czy może raczej Europy, która wedle mniemania autora stanowi tegoż świata kulturowe, polityczne i gospodarcze centrum (nie zapominajmy wszakże o tym, że książka powstała przed II wojną światową). Podobne w każdym razie wrażenie odniesie każdy, kto choćby tylko pobieżnie zapozna się z opiniami na temat tej bardzo popularnej niegdyś i szczęśliwie niedawno wznowionej książki Jose Ortega y Gasseta. Jest to w istocie książka niezwykle ważna. Autor podjął próbę zrozumienia i opisania tytułowej "masy" tworząc sugestywny portret "człowieka pospolitego" (świadomie nawiązuję tutaj do tytułu nieco mniej znanej książki prof. Ryszarda Legutki) z jego bezideowością i niczym nieuzasadnionymi aspiracjami, by z dobrodziejstw cywilizacji czerpać na równi z uprzywilejowanymi na mocy własnych zdolności i rzeczywistych osiągnięć. Owa pospolitość...

Andrzej | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Nie ma nic bardziej przygnebiającego niż czytanie ponurego proroctwa (chociaż które proroctwo nie jest ponure?)wypełniającego się na naszych oczach. Miałem nastrój jak po „Obozie Świętych” Raspaila. Mój smutek, że – mówiac twitterem - „już wszystko zaorane” usmierzała satysfakcja jaką się ma każdorazowo po lekturze doskonale napisanej i przetłumaczonej książki.

Wg Gasseta – zły pieniądz wypiera dobry. A więc społeczeństwa europejskie uważają, że rozwój, bogacenie się i poprawa jakości życia to niezbywalne i nieredukowalne prawo przyrody. W swojej masie to motłoch determinuje rozwój ludzkości. To były jeszcze te cudowne czasy gdy obowiązywało równanie: Europa = ludzkość.

O ile „Obóz świętych” zinterpretowałem jako pamflet na elitę o tyle „Bunt mas” to jak tytuł wskazuje – oskarżenie motłochu, którym jesteśmy my. Żywimy przekonanie, że rozwój intelektualny jest nieskończony i niezagrożony podobnie jak zdobycze cywilizacji. Ortego y Gasset brawurowo obala ten mit. Myślę jednak że...

Radosław Gabinek | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 27 lipca 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

"Bunt mas" to książka nadzwyczaj aktualna, co może być faktem zaskakującym zważywszy na to kiedy powstała. Zdecydowanie nie jest to jednak lektura dla czytelnika, który nie lubi albo też nie potrafi u siebie wypracować choć odrobiny krytycyzmu w myśleniu i otwartości na często kontrowersyjny sposób myślenia o społeczeństwie. Zwracam na to uwagę, bo książka jest nadzwyczaj wymagająca, a żyjemy w rzeczywistości, że zwykły cytat z Hitchensa jest często rozumiany opacznie i dosłownie. Rzecz smutna, ale prawdziwa - wypada uważać co się czyta jeśli nie ma się umysłu otwartego, a z drugiej strony jak otworzyć umysł jeśli nie czyta się wymagających i skłaniających do odmiennej perspektywy książek.

"Bunt mas" to rzecz o degenerującym się społeczeństwie, o zatraceniu się wartości, o upadku kultury i zasad współpracy ogólnoludzkiej, a nade wszystko o zastoju jeśli chodzi o rozwój. Jose Ortega y Gasset dopatruje się źródeł tych niepokojących zjawisk w...

kiniol89 | 2011-10-02

Przeraźliwie aktualna, z pewnością dużo bardziej aktualna niż w momencie pisania, bo czasy gorsze, zaprzaństwo większe, a słowa takie jak kultura czy przyzwoitość mają coraz mniejsze znaczenie. Gasset pewnie by zaprotestował, bo w książce starał się przekonać, że ocena czasów jest zawsze bardzo subiektywna i ludzie przeważnie lepiej oceniają to, co było, a to, co jest i ma nastąpić to przeważnie dość apokaliptyczna wizja, już Horacy pisał: "Po nas zostaną już tylko karły". Na wstępie jeszcze mała refleksja, a propos nieustannego odczucia, że dzieło na każdej niemal stronie epatuje antytotalitarnym charakterem (nie ma się, co dziwić komunizm i faszyzm przybierały na sile), a nawoływanie do budowania internacjonalistycznej wspólnoty jest jakby protestem, krzykiem, próbą zwrócenia uwagi decydentom na skale i powagę sytuacji.

Książka traktuje o buncie mas, przy czym masa nie jest rozumiana tylko, jako kolektyw robotniczy zdolny do rewolucji, buntu, narzucenia swojego często...

lajt | 2010-08-16

"Masa nienawidzi wszystkiego, co nią nie jest", ale masowość jest dziś stanem bytu faktycznego, nie da się od niej uciec, albo niewielu się to udaje.
Jose Ortega y Gasset był liberałem, i z tej pozycji rozpatrywał swój pogląd na rzeczywistość, ferował wyroki, tworzył wizje, które są wartością tej książki, bo się spełniają.

husa | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Poniekąd zgadzam się z autorem i jest to jak najbardziej aktualne, że „człowiek masowy przedkłada jakąś nową moralność nad inną (...) że jego credo życiowym jest dążenie do tego by żyć bez podporządkowywania się jakiejkolwiek moralności”. Moralność definiuje jako „poczucie podporządkowania się czemuś, świadomością służby i zobowiązania”. Krytykując tą postawę autor pomija kwestię wolności obywateli. A co z elitami? Co z ich moralnością? Autor twierdził, że elity to osoby wybitne... jednak czy i one zawsze cechują się wzorową moralnością?

Masy porównywane są do dziczy, barbarzyńców. Przy czym warto zwrócić uwagę na tło historyczne na początku XX wieku, kiedy książka powstawała. Stąd też, odniesienia do faszystów czy komunistów. Jednak czy to nie jest sprowadzenie wszystkich pospolitych obywateli do właśnie tych sfer? Czy wszyscy pospolici obywatele to „rozpuszczone dzieci”? Może rzeczywiście w Hiszpanii w latach 30-tych ubiegłego stulecia tak było. Może również dotyczy to obecnych...

Giero | 2012-10-22

Tą książkę powinien przeczytać każdy Europejczyk żyjący na przełomie wieków XX i XXI. Ja osobiście lubuję się w krytykach tego całego syfu, który nas otacza, pewnie dlatego ta książka bardzo mi się podobała. Pamiętam, że na studiach jeden z wykładowców nam ją polecał. Wtedy nie chciało mi się tego czytać. Teraz widzę w niej wiele prawdy.

Ania | 2015-04-19

Już po raz kolejny mogę spotkać się z tym autorem i to w przeciągu tylko kilku miesięcy. Znów mogę łatwo i przymnie spędzić tych kilka minut czytając o nieco nie przyjemnych procesach opisanych jednak w taki sposób ,że bardzo przyjemnie się to czyta.

sztetter | 2018-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Czy "Bunt mas" jest pozycją aktualną? I tak, i nie.

Zacznę od drugiego. Choć książka jest znana z wniosków socjologicznych, to nie jest to wyrwany z czasu traktat, lecz analiza konkretnej sytuacji, umiejscowionej w historii: geopolitycznych zmian na początku XX wieku, gdy Europa traciła światową hegemonię, oraz dynamiki politycznej tamtego czasu, przede wszystkim kryzysu demokracji oraz pojawienia się faszyzmu i komunizmu. O tym, że książka została napisana około 90 lat temu przypominają nam też prognozy autora. To, że sprawdziły się zaskakująco dobrze, świadczy o jego zdolnościach, ale także o tym, że to, co dla niego było przyszłością - przeszło już do przeszłości.

Z drugiej strony, książka wiele mówi o naszej teraźniejszości. Dzieje się tak dlatego, że zjawisko tam opisywane jest niezykle istotne i kształtuje całą historię - można powiedzieć, że dziś jest ono jeszcze bardziej odczuwalne, bo jego skutki zdążyły się nawarstwić w historii. To zjawisko to tytułowy bunt mas -...

Mateusz | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Książka wybitna pod wieloma względami. Bardzo charakterystycznym punktem tej publikacji jest brak przejawiania przez autora odchyleń poglądowych w jakąkolwiek stronę. To rzetelna analiza stosunków historyczno-kulturowo-cywilizacyjnych, która pozwala na wytworzenie postawy wstrzemięźliwości w odniesieniu do kreowanych wizji świata. Autor stara się wyraźnie udowodnić, że niezależnie od poglądów świat zdąża w jednym kierunku i obecność danego nurtu politycznego nie będzie oddziaływać na społeczeństwa państw dopóty, dopóki nie przywróci się na nowo takiego ducha Europy, w jakim została wychowana.