Rozmyślania o Europie

Meditación de Europa
83-235-0183-1
socjologia, Europa, esej
patrycja

Jose Ortega y Gasset był prorokiem naszej współczesności. Ostrzegał przed człowiekiem masowym, tyranią głupoty, rewoltą nacjonalizmów. Nadziei dla naszej kultury poszukiwał w idei Europy, której na imię była historia i różnorodne tradycje narodowe. Nie chciał, jak wielu współczesnych, budować Europy ponad narodami. Wierzył w liberalny kanon wartości. Pozostał wzorem mędrca i duchowego arystokraty. Jego dzieło Rozmyślania o Europie od dziesiątków lat jest i zapewne pozostanie klasyką myśli politycznej. Zachwyca ładem i oddechem wielkiej, klasycznej humanistyki.

AnnaSikorska | 2015-11-19

Książkę czyta się z lekkim dreszczykiem. Kiedy polecam ją znajomym bez uświadomienia, że pisano ją prawie 100 lat temu myślą, że to pisarz współczesny