Kultura jako źródło cierpień

Tłumaczenie: Jerzy Prokopiuk
Wydawnictwo: Aletheia
Unbehagen in der Kultur
Ag2S

Sigmund Freud (1856–1939), jeden z filarów XX-wiecznej myśli europejskiej, bez których nie byłaby ona tym, czym była, swoją psychoanalizę odnosił też – na zasadzie analogii – do rozległych rozważań o kulturze i religii. Niniejszy tom zawiera dwa słynne i charakterystyczne eseje temu poświęcone. Są to: Dyskomfort w kulturze (1930) i Przyszłość pewnego złudzenia (1927). Freud uważa, że kultura z samej swojej istoty służy do łączenia ludzi w większe całości, do jednoczenia ich. Odbywa się to na drodze represji, tłumienia indywidualności, narzucania powszechnych reguł. Opiera się jednak na popędzie miłości walczącym z popędem śmierci, z agresją. Kultura, choć tak opresyjna, toczy na śmierć i życie walkę o człowieka. Religia jest częścią kultury, ale szczególnie dotkliwą, gdyż swoje cele przeprowadza, oferując złudzenia. Rozpatrywana psychiatrycznie, jest „nerwicą natręctw”. Choć Freud mówi rzeczy dziś dla ateisty i krytyka kultury dość oczywiste, to na krytyce (lub: diagnozie) nie poprzestaje. Nie domaga się odrzucenia kultury jak później kontrkulturowi radykałowie. Bez niej bylibyśmy zdani na brutalność natury. Złudzenia trzeba demaskować, kulturowe represje łagodzić. Freud wierzy w pracę duchową nad tym. Nie mamy wyboru, musimy być kulturalni.

źródło opisu: http://www.aletheia.com.pl/

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/tytul/122/kultura-jako-zrodlo-cierpien

Ania | 2015-02-18

To bardzo trudna choć niezwykle interesująca książka. Od kilku lat interesuję się filozofią i naukami z nią wiązanymi. Na tę książkę natknęłam się właściwie dzięki Pani Doktor Guzowskiej, która poleciła przeczytać nam te pozycję na zaliczenie jej przedmiotu. Z początku nie mogłam się przegryźć przez pierwsze karty tej pozycji ale potem było coraz łatwiej. Teraz mogę mieć tylko nadzieję że wiedza zdobyta dzięki niej kiedyś zaowocuje w dalszym dojrzałym życiu.

krz | 2012-11-08
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Warto przeczytać choćby dla wielu trafnych spostrzeżeń autora, jednak wiele, jeśli nie większość poglądów Freuda zostało już dawno obalonych, dlatego wskazane jest nieraz przymrużenie oka i solidna dawna sceptycyzmu przed rozpoczęciem lektury. Łatwo się czyta, napisana bardzo sprawnym językiem.

majkabally | 2012-06-05
Na półkach: 52 książki 2012
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Dwa interesujące eseje, Freuda się zawsze dobrze czyta. Jest bardzo przejrzysty. Warto.

halszka31 | 2011-10-12

Oj ,podyskutowałam z autorem, bo było o czym.

LadyEssex | 2016-12-19

Ciekawe spojrzenie na pewne aspekty psychologi. Książkę poleciła mi polonistka i nie żałuję. Są w niej pewne braki, ale wiele też wyjaśnia. Nie jest to jednak prosta książka i wymaga nie lada skupienia. Z pewnością nie nadaje się jako "coś lekkiego" do tramwaju.

kamiskax | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Chwilami ciekawa, chwilami przeciągnięta. Ale warto przeczytać, w końcu to Freud!

Kropledonosa | 2016-02-18

200 stron powtarzania w kółko tego samego + parę fajnych rzeczy