Mieć czy być

Tłumaczenie: Jan Karłowski
Wydawnictwo: Rebis
To have or to be
Krzysiek

Książka stanowi dogłębną analizę kryzysu cywilizacji Zachodu i szczegółowy program społecznej i psychologicznej rewolucji mającej uratować zagrożoną planetę. I choć dzieło to ukazało się po raz pierwszy ponad trzydzieści lat temu, wciąż pozostaje aktualne wobec problemów, z którymi boryka się człowiek XXI wieku jako jednostka i jako członek społeczeństwa, niezależnie od tego, w jakiej kulturze żyje.

Opinie czytelników (2076)
martin | 2015-06-30
Na półkach: 2015, Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Dlaczego Fromma warto przeczytać? - nie warto jeśli komuś żyje się dostatnio, przyjemnie i łatwo. A że jest to niewielka grupką pomazańców kapitalizmu, to pozornie może się wydawać, że nas to dnie dotyczy.

Jednak dla każdego z nas może być to lektura dająca mocny przyczynek do odważnej konfrontacji z sobą, może małej rewolucji w życiu. Bez blefu, tych kilkaset stronic może pójść w pięty, jeżeli ktoś ma dość pseudo-kulturowej inwazji i medialno-maindstreamowych zamachów na własną osobę, twórczość i wolność, i czuje że jest tylko machiną w biurokratycznej maszynie, poddaną manipulacji przez rząd, korporacje i PR. Brzmi trochę spiskowo, ale w gruncie rzeczy Fromm rysuje nam taki obraz rzeczywistości. Oczywiście trzeba mieć dystans do pewnych opisów i wniosków, bądź co bądź amerykańskiej society, ale my nie możemy łudzić się, że nasza kultura to przeciwległy biegun tamtejszych trendów. Wiadomo, w pozory, w które hojnie zaopatruje nas świat, że to niby o nas się troszczy i chce...

wicher_Lab | 2013-09-21

Pytanie "mieć czy być?" powszedniejąc utraciło całkiem sporo na znaczeniu. Dowiedziałem się o tym dopiero po przeczytaniu książki Fromma. Przed nim było jeszcze dwóch autorów książek o tym tytule. Myślę, że nigdy za dużo pisania na ten temat. Zagadnienie jest na prawdę wielowymiarowe i nie wyczerpuje się w znaczeniu "mieć kota czy być kotem".

Autor zaproponował dwa typy ludzkiego nastawienia: można żyć w modusie bycia lub modusie posiadania, przy czym są to jedynie bieguny przyciągające, a nie skrajne, zabsolutyzowane postawy. To oczywiście pospolite i zrozumiałe. Natomiast ciekawostką dla mnie było spostrzeżenie, że powyższy podział tworzy się (i infekuje) już na poziomie języka, w samej gramatyce. Fromm podaje przykład dzisiejszego "mam depresję" (modus posiadania) kontra przed-dwudziestowieczne "jest mi jakoś tak smutno" (modus bycia).

Świetne studium alienacji jednostki, wyobcowania (z siebie) poprzez wytworzenie nawyku patrzenia na siebie z zewnątrz, jak na...

Jenny_89 | 2010-12-21
Przeczytana: grudzień 2010

"Kolejna strona: mieć czy być? Czy Erich Fromm wiedział jak żyć? W rzeczywistości ciągłej sprzedaży, Gdzie "być" przestaje cokolwiek znaczyć. " (Myslovitz "Mieć czy być?)... Odpowiadając na pytanie zawarte w cytacie, stwierdzam, że Erich Fromm zdecydowanie wiedział jak żyć. Autor dogłębnie analizuje oba sposoby egzystencji, ale opowiada się tylko za jednym z nich - czyli "byciem". Książka momentami jest niezwykle interesująca, ale zdarzają się fragmenty przeładowane specjalistycznymi terminami. Ciekawa pozycja, chociaż moim zdaniem jest ona "utopijna". Patrząc na współczesny świat naprawdę nie trudno stwierdzić, którym z tytułowych sposobów egzystencji kieruje się obecne społeczeństwo.

Muszę przyznać, że rozumiem osoby, które przydzieliły tej książce 2 gwiazdki... One muszą jednak tym samym uczciwie przyznać, że najzwyklej w świecie nie zrozumiały niełatwej treści tego dziełka!.. To absolutnie bezcenna książka, lektura obowiązkowa nie tylko każdego 'intelektualisty', ale też każdego człowieka dobrej woli (niestety słownictwo jest typowo dla Fromma 'wymagające'...). Nie tylko polecam, ale też błagam - przeczytajcie, przemyślcie, dajcie sobie szansę zrozumieć...

Andrzej Akowacz | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Gdyby to było takie proste wybrałbym “Być” Czemu nie jest proste? Jesteśmy uwikłani tak bardzo w ten świat, tak bardzo wrośliśmy w niego i mamy tyle zobowiązań, zależności. W tej chwili praktycznie nie jest to już możliwe. Od urodzenia jesteśmy wychowywani w modus posiadania i trudno się od tego uwolnić. To opisuje ta książka. Przedstawia te cechy, które z tego wynikają i określa konsekwencje z tego wynikające. Ograniczenia i zagrożenia. Problem w tym jednak jak bardzo chcemy posiadać. I jak bardzo to kieruje naszymi poczynaniami. Można bowiem, wiedząc i zdając sobie sprawę z konstrukcji tego świata. Starać się mimo wszystko w nim “być”. Autor analizuje dogłębnie obie te postawy. Analizuje je w kontekstach politycznych, gospodarczych, ekologicznych i religijnych. Mocno przy tym krytykuje modus posiadania i upatruje w nim przyszły upadek cywilizacji. Na koniec zdaje się podawać przepis i możliwe działania prowadzące do stopniowego ograniczenia czy wręcz wyzbycia się tej zgubnej...

virginia75 | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 marca 2014

Książka niewątpliwie wartościowa, obnażająca wiele absurdów świata kapitalistycznego a także odległego dla naszej części świata komunizmu. Niestety obraz nowego świata jaki przedstawia nam Fromm jest czystą utopią. W końcu komunizm też był wzniosłą ideą, która miała być tym idealnym systemem, który okaże się lekarstwem na całe zło owego świata. A czym okazała się ta idea w praktyce to już każdy z nas najlepiej wie. Autor zapomniał o prostym fakcie - wzniosła idea to jedno ale ludzie ją tworzący nie zawsze mają czyste intencje.

Grażyna | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

skubasowa | 2015-05-25

Warto przeczytać i trochę sobie przewartościować pewne sprawy po skończonej lekturze.

FromNorwayWithLove | 2011-02-10

"Mieć i być" - na taką książkę czekam.

Mieć czy być? Działać!

Pete489 | 2014-07-13

Trwałe pogorszenie pamięci - taki niecodzienny skutek spowodowała u mnie lektura tej książki (prawdopodobnie).

Dlaczego? Wgłębiłem się mianowicie w rozróżnienie dychotomii między "modus posiadania" tak charakterystyczny dla świata Zachodu oraz "modus bycia". Stwierdziłem, że sposób mojego myślenia oraz czerpania przyjemności intelektualnych jest całkowicie oparty właśnie na tym pierwszym sposobie funkcjonowania, co nie spodobało mi się. Ponadto uderzyło mnie pojęcie frommowskiego "sentymentalizmu", czyli "gromadzenia" nie tylko rzeczy, ale wspomnień, myśli, odczuć, emocji. Nie muszę dodawać, że sentymentalizm ten jest oceniany przez autora pejoratywnie, jako zagłębienie się w przeszłości. Jak rażony piorunem zrozumiałem swój błąd.

W tamtym momencie zupełnie zaprzestałem zwracać się ku przeszłości. Dotychczas byłem uważany za osobę o świetnej pamięci i nigdy wcześniej nie miałem z tym problemów. Po tym "przewartościowaniu" znaczenia przeszłości coś we mnie pękło.

Oczywiście...

zobacz kolejne z 2066