Płynna nowoczesność

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Nowe wydanie. Kolejna po Europa niedokończona przygoda Razem osobno oraz Życie na przemiał błyskotliwa i pisana z pasją próba opisania najważniejszych problemów współczesnego świata. Jedna z najważniejszych książek współczesnej socjologii. Klasyczna, programowa, definiująca pojęcia, które rozwija Bauman w późniejszych pracach. Jej angielskie wydanie ukazało się w 200

Falko | 2014-09-09
Przeczytana: 2014 rok

Kiedy dotarłem do posłowia "Płynnej nowoczesności" lekko zdębiałem. A to dlatego, że mimo iż zgadzam się z opisem świata prezentowanym przez Autora - też uważam, że państwo zaczęło bać się odpowiedzialności za społeczeństwo, że człowiek jest sam sobie sterem czy tego chce, czy nie, że przynależność do wspólnot daje jedynie ułudę bezpieczeństwa - to jednak do ostatnich stron oczekiwałem wyjaśnienia: DLACZEGO jest właśnie tak, a nie inaczej.

Bauman zręcznie opisuje zjawiska, ale nie tłumaczy ich genezy. Wskazuje jedynie, co zaobserwował, ale jakby nie wysila się (czy może nie ryzykuje) wskazywać na źródła zjawisk. A tego oczekiwałbym od światowej klasy naukowca. Odwagi właśnie.

A co do wzmiankowanego posłowia, to włos mi się zjeżył, kiedy - po właśnie ciekawym, acz raczej nie skupiającym się na wyjaśnianiu, traktacie - ujrzałem zdanie, że głównym zadaniem socjologii jest w y j a ś n i e n i e (str. 327, wydanie z 2006 r.). Trochę to sick and sic!

nocny_marek | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Lektura niełatwa, ale nie nieprzystępna. Jeżeli jesteś człowiekiem interesującym się rzeczywistością, w której żyjesz przeczytaj ją koniecznie.

Maleńki fragment: "Zrozumieć swój los to uświadomić sobie, że jest on czymś różnym od przeznaczenia. Zrozumieć swój los to także poznać skomplikowaną sieć przyczyn, które nadają kształt temu losowi i uczyniły go różnym od przeznaczenia. Żeby działać w świecie (a nie tylko poddawać się działaniu świata), trzeba wiedzieć, jak działa świat."

"Płynna nowoczesność"- lektura obowiązkowa. Zygmunt Bauman- autor obowiązkowy.

BartG | 2013-11-20

„Płynna nowoczesność” Zygmunta Baumana nie jest bez wątpienia lekturą łatwą. Sam podchodziłem do tej książki wielokrotnie, ba poszczególne fragmenty studiowałem dość wnikliwie, starając się nie uronić nic z tego co ważne – a ważne jest niemal wszystko na kartach tej pracy.
Dzieło Baumana (choć słowo opracowanie lub analiza byłyby chyba właściwsze), traktuje o przemianach społeczeństwa europejskiego (zachodnioeuropejskiego w szczególności) w drugiej połowie XX wieku, czego efektem jest – zdaniem Baumana – odejście od modelu społeczeństwa nowoczesnego w kierunku formacji, którą on proponuje nazwać społeczeństwem płynnej nowoczesności. Pozornie niewiele różni tę koncepcję od Giddensowskiej późnej nowoczesności, czy drugiej nowoczesności zaproponowanej na kartach prac Ulricha Becka (fani socjologii zapewne zdążyli już polubić obu autorów). Jednak o wyjątkowości, innowacyjności, Baumana świadczy owa płynność. Autor uczynił z tego przymiotnika słowo klucz do interpretacji naszej...

Bibi | 2013-11-18
Przeczytana: marzec 2013

Książka do najłatwiejszych nie należy. Jest to krytycznoliterackie ujęcie problemów związanych z, jak to nazwał autor, płynną nowoczesnością. Jest to jeden z lepszych podręczników akademickich. Bogactwo życiowych przykładów ułatwia odbiór publikacji. Zachęcam do lektury nie tylko teoretyków literatury. Czasem warto się wysilić, aby wzbogacić się o nowe, czyste spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.

Ola | 2012-07-31
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2012 Rok
Przeczytana: 31 lipca 2012

Jeden z ciekawszych podręczników akademickich. Książka jest zrozumiałaa dzięki prostemu językowi i dobrym przykładom.

Filip | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016