Churchill - najlepszy sojusznik Polski?

Seria: Historia [Rebis]
Wydawnictwo: Rebis
9788380620322
historia

Nowa książka autora bestsellerowego Zamachu W Polsce Churchilla osnuwa czarna legenda, wedle której jest on niewiele mniej niż Stalin winien nieszczęść, które spadły na nas w 1945 roku. Legenda ta powstała w zniewolonych umysłach historyków krajowych, lecz przychylali się też do niej badacze emigracyjni zawiedzeni w nadziejach na wolną Polskę. Tadeusz Kisielewski zwraca jednak uwagę, że w II...

Nowa książka autora bestsellerowego Zamachu

Tadeusz Kisielewski zwraca jednak uwagę, że w II wojnie światowej Wielka Brytania miała przeciwko sobie nie tylko III Rzeszę, ale i grający na jej zmarginalizowanie tandem sowiecko-amerykański. Jednak nawet w tak niesprzyjającym układzie sił Churchill walczył o polskie interesy. Niestety, jego pozycja w „wielkiej trójce” zależała od dobrej woli Roosevelta, toteż była to walka beznadziejna.

Autor osadza polityczne gry Churchilla ze Stalinem w kontekście ówczesnej sytuacji geostrategicznej i dowodzi, że to, co historycy przedstawiają jako sprzedanie przezeń Sowietom połowy Europy, było desperacką próbą zachowania w owej połowie wpływów Zachodu.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl

Arturion | 2016-11-21

Pytanie zawarte w tytule książki u wielu Polaków starej daty wywołuje zgrzytanie zębów. Kisielewski jednak odpowiada na nie zdecydowanie twierdząco. To prawda, że sprzedała nas w Teheranie "wielka trójka", ale też akurat premier Wielkiej Brytanii był tym najmniej liczącym się z wielkich koalicjantów. W konsekwencji w Jałcie starał się tylko ratować pozory potęgi Imperium. No i gra szła o resztę Europy, w której nastroje były komunizmowi bardzo przyjazne.
Churchill wręcz walczył ze Stalinem i - co gorsza - z Roosveltem o jak najkorzystniejsze dla Polski warunki. Roosvelt Polskę i kraje bałtyckie odpuścił od razu zafascynowany osobowością "Wujka Joe". Nie przyjmował, jakby nie wiedział, do świadomości, że gros potęgi Stalin zawdzięcza głównie jego dostawom wojennym. Prezydent USA grał wraz ze Stalinem, by osłabić Wielką Brytanię i wyznaczyć jej dalsze miejsce w powojennym ładzie.
Biorąc to wszystko pod uwagę nie mogliśmy - zdaniem Kisielewskiego - otrzymać więcej. No, może udział w...

Mecha_Kulturacja | 2016-10-23

Tadeusz Antoni Kisielewski to autor wielu ciekawych i stawiających mocne tezy publikacji oraz prac. Jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych. Zajmuje się geopolityką i geostrategią. Autor licznych książek, z których większość ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. W swoich publikacjach odnosi się przede wszystkim do historii i wydarzeń z okresu II wś, w których zadaje wiele niewygodnych pytań dotyczących między innymi Katynia i katastrofy gibraltarskiej.

W swojej najnowszej książce także wychodzi naprzeciw utartym i powielanym przez wielu historyków schematom. Otóż, zadaje pytanie czy Churchill był najlepszym sojusznikiem Polski? Jak jednak wiadomo działania Wielkiej Brytanii i samego Churchilla, który w latach 1940 - 1945 był premierem Królestwa, doprowadziły do utraty przez Polskę połowy terytorium. Czy jednak jest to wina samego Churchilla?

Autor podejmuje polemikę z tą tezą. Zwraca przede wszystkim uwagę na fakt, że Wielka Brytania tocząc wojnę z III...

Aneta | 2016-11-07

Obwiniać, czy wynosić na piedestał?

Winston Churchill. Dla jednych bohater i popularny polityk, cieszący się dobrą sławą, a dla drugich symbol politycznych nieszczęść. Obwiniać, czy wynosić na piedestał? A może wystarczy spojrzeć na tę postać przez pryzmat sytuacji politycznej w Europie i następujących po sobie faktów?

Autor przedstawia sylwetkę tego przywódcy w obiektywnym świetle. A zaczyna od dzieciństwa Winstona, które, choć niewielu o tym pamięta, również wpłynęło na ukształtowanie jego charakteru. Czy był egoistą? Być może, gdyż wyznawał zasadę, że kto mierzy wysoko, ten powinien liczyć głównie na siebie. Aż dziw bierze, że w późniejszych politycznych dokonaniach jednak liczył na pomoc sojuszników. Każdy z etapów dojścia do władzy to charakterystyczne decyzje strategiczne i ich konsekwencje.

Niewątpliwie był realistą i wyśmienitym mówcą. To słowa wzniosły go na wyżyny polityki. Jak każdy człowiek, odnosił sukcesy i porażki, na które był wyjątkowo odporny, co wyróżniało go...

MIXER | 2017-02-06

Książka bardziej o samym Churchill'u są nawiązania do sprawy polskiej acz nie tyle ile byśmy się spodziewali. Książka jest raczej przedstawienie politycznej kariery sir Winstona Churchilla.

Wojtek | 2017-07-13
Dariusz Kopytek | 2017-08-01
davl | 2017-07-27
Ciakmen Pakmen | 2017-03-20
Magazyn Literacki Książki wybrał Książki Roku

Już po raz piętnasty redakcja „Magazynu Literackiego Książki” przyznała Nagrody za Książki Roku. Jednocześnie wręczone zostały również wyróżnienia za Audiobook Roku, dla Wydawcy Roku 2016, za Wydarzenie Roku 2016 i dla Człowieka Roku 2016.