Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945

2014-11-04
2014-11-04
Tomasz Fiedorek
1945 Armia Czerwona Breslau Hitler

Okładka książki Historia Do Rzeczy 23 (01/2015) Marek Gałęzowski, Richard Hargreaves, Jacek Komuda, Łukasz Nawrocki, Jakub Ostromęcki, Radosław Sikora, Tomasz Stańczyk, Artur Szrejter, Michał Wołłejko, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...

Zdumiewająca ilość cytatów i bibliografii. Czyta się jak dobrą książkę fabularną. Razi trochę dość niesprawiedliwa ocena Polaków w książce. W zasadzie poza cytatami księdza Peikerta trudno się doszukać jakiejś głębszej refleksji nad działaniami Rzeszy Niemieckiej, które doprowadziły do sytuacji Breslau. W zestawieniu z dość negatywna oceną pierwszych polskich osadników po wojnie, wydaje się, że cała książka jest stronnicza.

Pozycja raczej uzupełniająca wiedzę odnośnie Festung Breslau, aczkowiek nie opisująca tylko samego oblężenia ale wydarzenia sprzed (forsowanie Wisły przez Armię Czerwoną) oraz po (wypędzenia Niemców z miasta 1945-1947) z perspektywy kilkunastu osób biorących w nich udział. Uzupełnione jest to dobrze skomponowanymi opisami miejsc i sytuacji. Dla osób dobrze zaznajomionych z tematyką nie będzie w tej książce nic odkrywczego ale warto się z nią zapoznać.

książka pięknie wydana , twarde okładki , szyta , kolorowa obwoluta , papier biały dobrej jakości. Praca liczy 536 stron. w tym 19 rozdziałów licząc wszystko czyli wprowadzenie , wstęp, podziękowania, przypisy , indeks itd.... główna treść to 10 rozdziałów. Praca zwiera 11 dokładnych map ,ale niebyt przydatnych niestety oraz 44 zdjęcia.
Jeśli chodzi o treść to trzeba powiedzieć, że jest dosyć szczegółowa i dokładna , ale nie nudząca. W treści znajdziemy wszystko co trzeba , czyli opis działań wojennych, uwarunkowania polityczne, relacje świadków, grozę wojny i jak to było na prawdę.
Książka opisuje bardzo dokładnie oblężenie Wrocławia, poniesione ofiary, zarówno w ludziach jak i w infrastrukturze miasta.
Moja rekomendacja: książka bardzo dobra, szczegółowa, napisana przystępnym językiem , opisująca walki w mieście jak i dramat cywilów.
Polecam wszystkim zainteresowanym tematem, książka warta uwagi.

Jeśli chodzi o treść to trzeba...

Jako Wrocławianin musiałem w końcu tę książkę przeczytać. Zabrało mi jednak trochę czasu zanim do niej przeszedłem. Teraz żałuję, że tak długo zwlekałem. Książką naprawdę świetna.
Opowieść zaczyna się dość wcześniej – od lat trzydziestych XX po to by pokazać czym miasto żyło przed wybuchem wojny. Narracja płynnie przechodzi do jej wybuchu ale pokazuje miasto jakby sennie gdzie wypadki wojenne są bardzo dalekie i znane tylko z gazet. W końcu mamy sylwester 1944/1945 – nadchodząca fala grozy kiedy front ukraiński zbliża się powoli do Wrocławia. Tutaj autor pięknie wplata opowieść o forsowaniu Wisły na kilku odcinkach – pokazane są losy pojedynczych żołnierzy uciekających na zachód. W końcu front dociera do Wrocławia i tu zaczyna się tytułowa i właściwa opowieść.
Nawet na chwilę nie czułem znużenia podczas lektury pochłaniając kolejne strony. Razem z żołnierzami przemierzałem znane mi ulice, place i miejsca. Opowieść była na tyle plastyczna, że potrafiłem sobie wyobrazić gdzie i jak toczyły się walki. Bohaterami byli Niemcy ci zwykli cywile jak i żołnierze różnych oddziałów, bohaterami opowieści byli również nacierający Rosjanie, w końcu byli i nimi Polacy którzy zaczęli zasiedlać Wrocław za chwilę po zakończeniu wojny.
Smutna opowieść bo oblężenie doszczętnie zniszczyło moje miasto Wrocław. Ilekroć patrzę na przedwojenne zdjęcia miasta tylekroć ogarnia mnie złość i smutek. Bezsens zniszczenia, bezsens wojny, nigdy więcej!

Kawał dobrej roboty.
Historia miasta spleciona z losów pojedynczych ludzi, od lat trzydziestych do piećdziesiątych. Historia miasta, którego zniszczenia były dużo większe niż w Berlinie czy Dreźnie - powszechnie uznawanego za symbol wojennej destrukcji - a odbudowa mozolna.
Obowiązkowa pozycja dla zainteresowanych historią Wrocławia.
Jedno jest pewne: po tej lekturze jeszcze bardziej kocham moje miasto. Choć wydawało mi się to niemożliwe.

Kawał dobrej roboty.
Obowiązkowa pozycja dla zainteresowanych historią Wrocławia.
Jedno jest pewne: po tej lekturze...

Początkowo czyta się ciężko z powodu nagromadzenia bohaterów. Ich losy przeplatają się, ale narracja jest konsekwentna. Dobra książka wojenna, bo antywojenna.

historia obrony i zniszczenia Wrocławia oparta na relacjach i wspomnieniach Niemców, napisana w sposób rzetelny i przerażająco dokładny

No,no zaczynając od wprowadzenia aż do połowy książka była ciekawa, a po drugiej połowie to trochę się zawiodłem. Do tego ciekawe zdjęcia i minimalistyczna treść.

Czytałem dwa razy, chociaż drugi raz już bez końcówki, odbudowy

Czytałem dwa razy, chociaż drugi raz już bez końcówki, odbudowy

Świetna książka opisująca nie tylko same oblężenie, ale i wydarzenia poprzedzające oraz następujące po wojnie. Obowiązkowa pozycja dla każdego Wrocławianina i osoby interesującej się II WW. Polecam bardzo.

• II Wojna Światowa
  • II wojna światowa