Zabić Pattona. Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała drugiej wojny światowej

Tłumaczenie: Jacek Środa, Adam Bukowski
Wydawnictwo: Rebis
Killing Patton
II wojna światowa, Patton
historia
Getos

Wielotygodniowy numer 1 na liście bestsellerów "New York Timesa"! 1,5 miliona egzemplarzy sprzedanych w USA! Kto stał za śmiercią generała Pattona w grudniu 1945 roku? George S. Patton junior, agresywny, zdeterminowany, jeden z najbardziej kontrowersyjnych dowódców II wojny światowej. Wieczny wojownik, błyskotliwy strateg, bezwzględnie szczery, często obcesowy. Stał się niewygodny dla...

Kto stał za śmiercią generała Pattona w grudniu 1945 roku? George S. Patton junior, agresywny, zdeterminowany, jeden z najbardziej kontrowersyjnych dowódców II wojny światowej. Wieczny wojownik, błyskotliwy strateg, bezwzględnie szczery, często obcesowy. Stał się niewygodny dla polityków, gdy 8 maja 1945 roku, w dniu zakończenia wojny w Europie, zaszokował słuchaczy na konferencji prasowej, ogłaszając, że: "Będziemy potrzebowali nieustającej pomocy Wszechmogącego, jeśli mamy żyć na jednym świecie ze Stalinem i jego morderczymi zbirami (...). Pokonaliśmy jednego wroga ludzkości, ale umocniliśmy drugiego, znacznie gorszego". Kilka miesięcy później, tuż przed powrotem do Stanów Zjednoczonych, Patton zginął na skutek tajemniczego wypadku samochodowego.

Przez ponad 70 lat podejrzewano, że jego śmierć nie była przypadkowa. Na kartach Zabić Pattona autorzy opisują potężnych wrogów, którzy mogli usunąć niewygodnego generała.

Bill O'Reilly, wielka gwiazda telewizji Fox News, i historyk Martin Dugard opisują wkład generała George'a S. Pattona juniora w zwycięstwo aliantów i rolę, jaką jego 3. Armia odegrała w pokonaniu III Rzeszy. Pokazują też, że na polu polityki Patton musiał stawić czoło przeciwnikom znacznie groźniejszym i bezwzględnym niż na polach bitew.

Śmierć Pattona, zaciekłego wroga komunizmu i imperialnych ambicji Rosji, zyskuje obecnie niebezpiecznie aktualne znaczenie. Słowa z maja 1945 roku: "Dzisiaj powinniśmy powiedzieć Rosjanom, że mają iść w cholerę, zamiast ich słuchać, kiedy nam mówią, że mamy się cofnąć", są niestety znów na czasie. Tym bardziej warto poznać kulisy tajemniczej śmierci generała Pattona.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

OCZEK | 2018-04-30
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Jako że wchodziłem w tematykę po raz pierwszy od razu uprzedzę czytelników jeżeli ktoś spodziewa się badań śledczych na temat prób wyeliminowania Pattona może dosłownie przeczytać 3-4 kartki z tej książki z ostatnich rozdziałów i ją zamknąć.
Książka opisuje początek kariert i fenomen Pattona oraz konszachty w sztabie generalnym aliantów.
Reklama typu: bestseller w USA przyznam dałem się nabrać :) nie polecam czytelnikom co chcą rozszerzyć wiedzę w tej kwestii.

Adrian | 2018-03-19
Przeczytana: 19 marca 2018

Czytało się przyjemnie, ale niestety książka nie jest o tym o czym powinna być. Tytuł jest całkowicie mylny. Jeżeli ktoś szuka pozycji wyjaśniającej śmierć Pattona lub próbującej ją wyjaśnić, niech szuka dalej. Jestem lekko rozczarowany i oszukany, dlatego tak słaba ocena :(

grd | 2017-09-22
Przeczytana: 2017 rok

Mam dość mieszane uczucia odnośnie tej książki. Jest to ciekawie przedstawiona historia jednego z największych generałów II WŚ oraz bezsprzecznie nietuzinkowego człowieka. Dużym plusem jest to, że autor nie pomija ani tematów kontrowersyjnych (jak teorie zamachu), ani takich, które kolidują z jego światopoglądem (wiara FDR w komunizm). Minusem jest właśnie ten dysonans pomiędzy oczywistymi wnioskami (wspomniane wsparcie FDR dla komunistów) a próbami utrzymania ślepej wiary we własny światopogląd (peany pochwalne na cześć FDR). Przykład z nawiasów nie jest jedynym, gdzie autor próbuje złagodzić oczywiste konsekwencje historycznych faktów. Mimo wszystko pozycja warta przeczytania zarówno ze względu na walory literackie jak i informacyjne. Wnioski polecam wyciągać samemu.

ughfudoi | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Całkiem przyjemnie czytało mi się tą pozycję. Jednakże dość niedawno oglądałem film Patton z 1970 i zastanawiałem się, co jest bardziej podobne, film do książki z 2014, czy książka do filmu.

"Jezus Maria! To znowu ta cholerna 3. Armia i ten skurwysyn Patton." :D

Stefan | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Cóż, opinie innych czytelników chyba wyczerpały dobre i złe strony tej publikacji - wciągająca, ciekawy styl, dobra dla "niedzielnych znawców" II WŚ, rozczarowująca dla całej reszty. Z każdą kolejną stroną zastanawiałem się, kiedy w końcu przyjdzie pora na główne danie. Ostatecznie zostało jedynie uczucie niedosytu.

Psycho | 2017-05-10
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Mysle ze istnieja bardziej obszerne i dokladne "biografie" o generale Pattonie, jednak styl w jakim opisana jest historia jego ostatnich lat w tej pozycji bardzo mi sie spodobala.
Autor przedstawia wiele niejasnosci raczej objektywnie, pozostawiajac ocene czytelnikowi.
Szczerze, bardzo podobal mi sie opis drogi bojowej oraz rozgrywek na szczycie politycznym, ktore pewnie lekko przyzdobione literackim kunsztem autora bardzo dobrze sie "wchlaniaja".
Bardzo polecam dla "poczatkujacych" pasjonatow Pattona!

kolumban | 2017-04-20
Przeczytana: kwiecień 2017

Wielkie rozczarowanie. Tytuł zapowiada próbę rozwikłania zagadki śmierci jednego z najwybitniejszych generałów ever i ciekawego człowieka. Niczego się nie dowiadujemy. Jest tu dużo plotek i zaglądania do sypialni. Denerwująca jest niekonsekwencja i zaprzeczanie sobie. Chłopaki zbierają sprzęt, paliwo, ludzi i są gotowi do walki, a dwie strony dalej brakuje im paliwa, czołgów nie ma, połowa ludzi gdzieś się zapodziała. Przeczytałem jedynie z sympatii dla George`a.

hamsolo | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Można porównać do hollywoodzkiej produkcji filmu "na faktach". Zbyt dużo rzeczy dopowiedzianych.

Roman Dłużniewski | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Patton. Generał - legenda. Najlepszy dowódca aliancki w Europie. Jedyny, który wiedział kim i czym są Sowiety. Jego śmierć do dziś jest zagadką. Nie tylko dla tych, którzy na co dzień pasjonują się historią.

SondaVoyager | 2016-10-04
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Świetnie napisana, bez chwili nudy. Książka wprowadza w klimat ostatnich miesięcy wojny i pokazuje jak niebezpiecznie blisko idą w parze wojna i polityka.