Bunt ciała

Wydawnictwo: Media Rodzina
Die Revolte des Körpers
978-83-7278-142-0
przemoc, dzieci, psychologia

Najnowsza książka Alice Miller po raz kolejny burzy społeczne stereotypy dotyczące powiązań między metodami wychowawczymi w dzieciństwie a późniejszym losem krzywdzonych dzieci. Analizując biografie znakomitych artystów i przypadki własnych klientów, dostrzega, jak destrukcyjną więzią jest związek dziecka, a później dorosłego człowieka z rodzicami, którzy maltretowali go w...

Analizując biografie znakomitych artystów i przypadki własnych klientów, dostrzega, jak destrukcyjną więzią jest związek dziecka, a później dorosłego człowieka z rodzicami, którzy maltretowali go w dzieciństwie.

Utrzymywanie takiej relacji, opartej na iluzjach i niespełnionych oczekiwaniach wobec rodziców, odbywa się kosztem zdrowia dziecka, a później dorosłego, bowiem ciało buntuje się przeciwko wymuszonym uczuciom, jak miłość czy wdzięczność.

Uświadomienie sobie strachu przed rodzicami i zrozumienie własnych, prawdziwych uczuć może pozwolić na uwolnienie się od niszczących więzi i wykorzystanie tłumionych sił witalnych na rozpoczęcie pełnego i szczęśliwego życie.

Saura | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Jest to pierwsza książka Alice Miller, którą przeczytałam. I ta książka do mnie przemawia. Pozwoliła mi sporo zrozumieć. Pozwoliła mi sprecyzować jakiego terapeutę potrzebuje. Zrozumiałam dlaczego zdystansowani terapeuci nigdy mi nie pasowali, dlaczego nie potrafiłam się przed nimi otworzyć. Nie czułam się przez nich rozumiana, nie czułam tego ciepła, którego tak bardzo potrzebowałam.

Jednak nie potrafię się zgodzić, że terapeuci psychoanalityczni tak bardzo naciskają na to by wybaczać rodzicom.

Z pewnością do tej książki wrócę. Może po terapii, może w trakcie. Jest to ważna dla mnie pozycja.

PannaAnna | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zawodowo, 2015
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Sięgnęłam zachęcona próbą interpretacji relacji rodzinnych wielkich pisarzy i artystów. Temat jednak bardzo spłycony. Choć autorka zastrzega, że żeby nie zgubić wątku przewodniego i swojej tezy nie analizuje zbyt dogłębnie życiorysów ...to jednak traci na tym rzetelność argumentacji. Zbyt zero-jedynkowo potraktowany temat. Szkoda. bo somatyzacja to częsty chleb w gabinetach psychoterapeutów.
Brawa mimo to za odważną tezę ,że jednak nie każdych rodziców trzeba szanować i wybaczać.....bo sama zmagam się z tym tematem....bo moja pacjentka najbardziej to jednak swojej matki powinna nienawidzieć ...

Nazgulica | 2011-07-03

Nie spodziewałam się niczego wielkiego, ale nie powiem: książka dobra. Nawet chyba wrócę do niej za jakiś czas.

Kasia b | 2016-06-06

Pier...niczenie o Szopenie. Strata czasu, nadęcie i maksymalnie naciągane, powtarzane do znudzenia teorie, okraszone megalomanią autorki

Brises | 2016-05-21
Przeczytana: 06 maja 2016

Pierwsza książka Miller, jaką przeczytałam, i może dlatego spodziewałam się czegoś trochę innego- mniej poradnika dla osób, które zmagają się z pewną przypadłością, a bardziej dokładnego opisu zjawiska somatyzacji. W niektórych momentach, szczególnie w części analizującej życiorysy sławnych ludzi, miałam wrażenie, że wnioskom wyciąganym przez autorkę brakuje solidnej podstawy merytorycznej.

angeszka | 2011-05-05

Książka tendencyjna. Autorka ma koncepcję, do której na siłę dostosować chce przytaczane przykłady..

Tomek Wałaszek | 2011-01-22
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Ksiazka o chorych relacjach na linii dziecko - rodzic(e)
"Dostojewski, Kafka, Nietzche, Virginia Woolf, Marcel Proust, James Joyce, Fryderyk Schiller, Artur Rimbaud, Yukio Mishima, Antoni Czechow to ofiary zlego traktowania w dziecinstwie." (tekst z okladki)
Autorka opisuje destrukcyjne skutki w zyciu doroslym, ktorych przyczyna sa krzywdy doznane w dziecinstwie.
Cialo jest potraktowane jako straznik prawdy tzn.zapamietuje w nieuswiadomiony sposob doznane emocje.
Konkluzja: naucz sie ufac swoim uczuciom zamiast je zwalczac pozostaje w zwiazku z mottem ksiazki "Emocje to nie luksus, lecz wielostrunny instrument wspierajacy nas w walce o przetrwanie"

Angie | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Podoba mi się podejście autorki do krzywdy i jej przebaczania. Podkreśla, jak kultura na siłę forsuje wybaczanie rodzicom i spycha krzywdę dziecka w mroki podświadomości. Cenię sposób w jaki autorka pokazuje, że w tym wszystkim najważniejsze jest dobro dziecka, a nie rodzice czy relacja z nimi. Najpierw dziecko musi przyjąć, że zostało skrzywdzone, poradzić sobie z tym uczuciem, dopiero wtedy jest szansa na wybaczenie. Działanie na skróty jedynie krzywdzi dodatkowo i umniejsza wcześniejsze rany.

DNAeda | 2016-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Uważam, że trzeba do tematu podejść z dużym dystansem. Rozumiem, że specjalista w swojej dziedzinie, terapeuta, ale jak dla mnie mechanizm odszczepienia mocno naciągany. Ciągłe przypisywanie nieświadomości swojego problemu zwykłym jednostkom i wielkim ludziom. Nie wydaje mi się, aby kluczem do sukcesu, kluczem do odkrycia był empatyczny świadek. Dla mnie zbyt schematycznie. Nie mniej jednak polecam przyjrzeć się tej pozycji.

adorable | 2011-12-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Książka niezwykle interesująca. Powoduje, iż człowiek zaczyna rozmyślać nad sobą, swoim życiem, nad tym jak różne zdarzenia z dzieciństwa wpłynęły na to, jakimi jesteśmy teraz ludźmi.
"Bunt ciała" przedstawia historie znanych osób, które były maltretowane w dzieciństwie oraz ukazuje jaki to miało wpływ na ich życie i twórczość.