Fizjolog (gr. Physiológos) wczesnochrześcijański anonimowy tekst grecki powstał prawdopodobnie w Aleksandrii w II-IV w. n.e. Mimo niewyszukanego stylu i formy odegrał doniosłą rolę w dziejach kultury europejskiej. zamieszczone tu fantastyczne, bajeczne opowieści o zwierzętach, roślinach i kamieniach rozpowszechniły się w średniowieczu, dając początek niezliczonym bestiariuszom, i stały się ważnym źródłem chrześcijańskiej symboliki przyrodniczej. zarówno w literaturze europejskiej, jak i w sztuce (malarstwie czy architekturze) znaleźć można wiele nawiązań do Fizjologa: To stąd znamy historię o pelikanie odżywiającym potomstwo własną krwią, o jednorożcu pozwalającym się schwytać tylko dziewicy, o wiernej jednemu małżonkowi synogarlicy czy o przypominającym wyspę wielorybie, na którego grzbiecie żeglarze rozpalają ogień.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Fizjolog-p-2695-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Fizjolog-p-2695-.html