Smażone zielone pomidory

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,12 (3208 ocen i 252 opinie)
tłumaczenie
Alona Biała
Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe

Inne wydania

Rozczulająca i wzruszająca, tryskająca humorem i dramatyczna opowieść o zwykłych ludziach. Kiedy siwowłosa Cleowa Threadgoode opowiada historię swego życia kobiecie, która pogrążyła się w smudze cienia wieku średniego, przenosi się myślami do Alabany lat trzydziestych. We wspomnieniach wraca kawiarnia Whistle Stop, która ma dla swych gości dobrą pieczeń, mocną kawę, namiętności, uczucia, śmiech, a nawet... zbrodnię.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1997

źródło okładki: Zysk i S-ka, 1997

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Nie zmienił się tylko blond
  • Mściciel
  • Zakręceni
  • Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie
  • Podziemny labirynt
  • Te chwile
  • Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Pogromca lwów
  • Próżna
  • Złe psy. W imię zasad
  • Elementarz współczesny
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

8,24 (25 ocen i opinii)
Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
praca zbiorowa

7,5 (4 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Elementarz współczesny
Anna Boboryk

8 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
teri | 2013-10-09
Na półkach: 2013, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 09 października 2013

Madra,ciepla i napawajaca optymizmem,chociaz nie brakuje w niej momentow dramatycznych.Opowiesc Ninny Threadgoode jest tak sympatyczna,ze nie sposob nie usmiechac sie,czytajac ja.Ciezkie czasy,Alabama,lata 20-30(mlodosc Ninny),rasizm Wielki kryzys...a i tak byly to wedlug niej,dobre czasy.Powiesc,ktorej nie sposob zapomniec i nie docenic.Polecam wiec wszystkim goraco!!!Bellissimi ricordi di certa Ninny,comuovente....
Specjalne podziekowania dla Edi_Edi!

asica0 | 2013-07-23

Lekka, miła i przyjemna :) Muszę przyznać, że początkowo myślałam, że będę mieć problem w połapaniu się w opisach, datach i osobach przez dość chaotyczne wpisy. Jednak wrażenie to nie trwało długo i żadnego problemu z "wkręceniem" się w fabułę nie było. Już po niewielkiej dawce książki chce się więcej i więcej o rodzinie Threadgoode. Ochoczo przerzucałam ze strony na stronę.
Było to moje pierwsze zetknięcie z twórczością autorki i podejrzewam, że nie ostatnie chociaż ten rodzaj literatury nie jest moim ulubionym to jestem przyjemnie zaskoczona tym sympatycznym i optymistycznym czytadłem. Nastraja pozytywnie na świat i daje wiarę ludzi! Czytając "Smażone zielone pomidory" można się wyciszyć, ale i zgłodnieć.
Tygodnik Dot Weems bywa zabawnym przerywnikiem, zwłaszcza jeśli chodzi o anegdoty o "drugiej połowie" ;)
Polecam.
Świetna na plażę jak i przy herbatce pod kocykiem :)

allison | 2011-04-18
Przeczytana: 2009 rok

To pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Fannie Flagg - od tej książki zaczęła się moja fascynacja twórczością autorki.
Inteligentny humor, ponadczasowa mądrość, niepowtarzalna atmosfera amerykańskiego Południa - to jest to, co w literaturze amerykańskiej bardzo cenię.
Poza tym, a może nawet PRZEDE WSZYSTKIM - to dla mnie jedna z najpiękniejszych powieści o przyjaźni.

Tathagatha | 2015-04-21
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

'Smażone zielone pomidory' to opowieść głównie o kobietach. O przyjaźni, prozie życia, miłości, życiowych rozterkach i wreszcie o poczuciu własnej wartości. Choć nie brakuje w niej trudnych i smutnych tematów jest to ciepła, sympatyczna i bardzo optymistyczna książka.

Evelyn Crouch jest dojrzałą kobietą, a jednak bardzo zagubioną. Niepewna siebie, nieszczęśliwa kura domowa mimo wielu inicjatyw nie potrafi odnaleźć swojego miejsca na świecie. Podczas odwiedzin teściowej w domu spokojnej starości poznaje staruszkę Ninny.
Ninny - cudowna, gadatliwa istotka zaczyna wspominać swoje życie.
Przenosimy się do lat trzydziestych do małego miasteczka Whistle Stop w Alabamie. I tak zaczyna się magia.
Akcja dzieje się dwutorowo, a chronologia wydarzeń zostaje zaburzona. Na początku miałam obawy bo wydawało mi się chaotycznie, ale z czasem przestało mi to przeszkadzać.

Ogromnym plusem tej powieści jest jej pozytywny wydźwięk i humorystyczny ton. Niejednokrotnie byłam rozbawiona, szczególnie...

bewelka86 | 2014-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Bardzo dobra powieść, którą czyta się spokojnie, choć nie powoli.
Jest to opowieść sędziwej Ninny Threadgoode o jej młodzieńczych latach, które spędziła w Alabamie. Wraz z Ninną i jej słuchaczką Evelyn Couch przenosimy się w lata 30, 40, 50 i 60 -te do małego miasteczka w południowo-wschodnich Stanach. Poznajemy historie mieszkańców Whistle Stop, a w szczególności właścicielek tamtejszej kawiarni, Ruth Jamison i Idgie Threadgoode.

Co chwilę przenosimy się w inną dekadę lub rok, jednak te "przeskoki" w czasie wcale nie zaburzają toku opowieści, a wręcz przeciwnie - nadają całej książce pewnego rytmu.

Historia opowiedziana w sposób ciepły, z dużą dawką humoru i nostalgii. Nie sposób nie polubić jej bohaterów, szczególnie Idgie i jej dość ostrego języka.

Książka naprawdę godna polecenia. A jako bonus mamy też przepis na tytułowe smażone zielone pomidory. Sama jeszcze nie próbowałam, ale myślę, że się skuszę. Wam zaś na początek polecam skusić się na lekturę tej powieści Fannie...

zuzix | 2010-09-06
Przeczytana: 05 września 2010

O taaak! Idealna książka do czytania w parku, albo na długi samotny wieczór. Niby taka zwyczajna, ale ma w sobie to coś. Na czas czytania całkowicie przeniosłam się do kawiarni w Whislte Shop. Od bohaterów "Smażonych zielonych pomidorów" możemy się wiele nauczyć, a autorka między zabawnymi i wzruszającymi historiami z ich życia, potrafiła przemycić tak poważne tematy jak rasizm, prawa kobiet, przemoc w związku itp. Jeszcze raz wielkie dzięki green_tea za polecenie mi jej w dyskusji: http://lubimyczytac.pl/dyskusja/69/426/nasze-rekomendacje#p7044
Sama również polecam innym!

Kornelia | 2010-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2010

Ciepła i zabawna, można się nią delektować ale nie zbyt długo, bo zjada się jednym tchem. Filmu nie oglądałam, może i lepiej, przyjemniej się czyta, z większą uwagą by połapać wszystkie postaci i retrospekcje. Polecam na zimowe wieczory.

Dzieckokwiatu | 2011-08-21
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Mam taki odruch bawienia się ksiażką podczas czytania. Wertuje sobie strony jedną ręką, najczęściej te jeszcze nie czytane. Nigdy nie zepsuło mi to zakończenia, bo szybkość opadanych
stron była za duża. Chyba mam ukrytą nadpobudliwość. Jednak przy tej książce na ostatnich stronach są... przepisy kulinarne! Tak niestety bardzo przyciągają wzrok. Mimo, że książkę
można przeczytać jednym tchnem, to mi zajęło to dużo dłużej, bo cały czas zastanawiałam się: Jak smakują zielone pomidory?

Zdziwiłam mnie reakcja jaką wywołała u mnie ta książka. Jest pełna tragedii, śmierci, niepowodzeń, a mimo to odbieram ją jako pozytywną. Właściwie czytałam o strasznym,
nieszczęśliwym wypadku i się uśmiechałam! Przez chwilę zastanawiałam się, co ze mną jest nie tak! Potem spojrzałam jeszcze raz na książkę i już wiedziałam, że to jej wina. Pani Flagg
tak ją napisała, że ciężko się nie uśmiechać. Jest lekka, przyjemna i pochłaniająca. Niby nic specjalnego - opowiada o losach małego kolejowego...

karuzela | 2013-05-12

Ksiazke czytalam wiele lat temu. Niestety nie pamietam szczegolow - imion bohaterow, nazw miejscowosci etc. Ale pamietam, ze bylam zachwycona trescia, ze na przemian wzruszalam sie i smialam. Wiele watkow, codzienne radosci i troski kilku pokolen. Rewelacja!!
PS.
Na koncu ksiazki podane byly przepisy. Ja skusilam sie na tytulowe pomidory - ohydztwo....:)

marcin-em | 2012-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Wielowątkowa, zabawna, nie pozbawiona dramatycznych wydarzeń historia o przyjaźni, dzięki której możemy zmienić swoje życie. I co ważne, zarówno książka jak i jej ekranizacja trzymają wysoki poziom!