Smażone zielone pomidory

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
1 174
Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe
literatura piękna

Rozczulająca i wzruszająca, tryskająca humorem i dramatyczna opowieść o zwykłych ludziach. Kiedy siwowłosa Cleowa Threadgoode opowiada historię swego życia kobiecie, która pogrążyła się w smudze cienia wieku średniego, przenosi się myślami do Alabany lat trzydziestych. We wspomnieniach wraca kawiarnia Whistle Stop, która ma dla swych gości dobrą pieczeń, mocną kawę, namiętności, uczucia, śmiech, a nawet... zbrodnię.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1997

źródło okładki: Zysk i S-ka, 1997

fineczka | 2019-07-28
Przeczytana: lipiec 2019

Niebanalna, ciekawa, wzruszajaca, budzaca usmiech na twarzy - tak wiele emocji przez jeden weekend dzieki tej powiesci! Niemalze lykalam kolejne rozdzialy, ciagle chcialam wiecej. A gdy nadszedl koniec, to tak jakby ktos zjadl ostatni kawalek ulubionego ciasta i zostaly tylko okruszki. Chcialoby sie wiecej tych historii, postaci, humoru!

Dominika | 2019-07-10
Przeczytana: 06 lipca 2019

Oczekiwałam dobrej, klimatycznej powieści dla kobiet osadzonej w latach 30. XX wieku na amerykańskiej prowincji i owszem- dostałam lata 30. XX wieku, dostałam amerykańską prowincję, skuszę się też o stwierdzenie że książka ta jest poniekąd klimatyczna. Jednakże dużo jej brakuje, abym ze spokojem mogła nazwać ją dobrą literaturą kobiecą. Czy pokazuje znaczenie kobiecej przyjaźni? Tak, ale na późniejszej linii czasowej, rozgrywającej się w latach 80. To co mi najbardziej przeszkadzało to brak jakiejkolwiek chronologii w opisywaniu zdarzeń- lata trzydzieste mieszają się z latami osiemdziesiątymi i to jeszcze nie jest złe, ale w obrębie tych lat trzydziestych przeskakujemy sobie latami jak autorce się podoba, przez co ja jako czytelnik nie potrafię powiedzieć co było wcześniej. Nie jest to książka zła, ale liczyłam na coś o wiele lepszego, bardziej wciągającego i poruszającego.

bika_books | 2019-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, #2019

Bardzo przyjemna, klimatyczna, pełna "ciepła". Polecam!

Charlie | 2019-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2019

Niezwykle ciepła i barwna opowieść. Napełnia spokojem i pozostawia z uśmiechem na ustach.
Aż chce się przenieść do Whistle Stop, usiąść w słynnej kawiarni nad talerzem smażonych zielonych pomidorów, uśmiechając się do Ruth i Idgie.

Mimo, że nic nie zapowiadało jakiejś udanej książki, to okazała się ona naprawdę interesująca. Pełna emocji, opowieści.. Bardzo lubię takie książki.

MałaPisareczka | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2019

Kiedy brałam książkę z biblioteki, nie spodziewałam się aż tak dobrej lektury. Początkowe strony na to nie wskazują, ale im dalej w las, tym więcej emocji.
To historia o przemijaniu, godzeniu się ze śmiercią, zmianą swojego życia, dobru i złu... a w dodatku o świecie, który już nie powróci.
Naprawdę wyjątkowa książka, którą po prostu trzeba przeczytać!

andy | 2019-05-22
Przeczytana: styczeń 2019

w h o l e s o m e

charu | 2019-05-19

Rewelacyjna. Wciągająca. Uwielbiam opowieści z tamtych czasów, specyficzny klimat. Książkę zdecydowanie polecam, mimo kilku błędów jakie pojawiają się we wspomnieniach starszej Pani (być może zamierzonych). I o ile w innych książkach (np. u Kinga) nie przepadam za wszelkimi wycinkami prasowymi, tak tutaj zdecydowanie ma to swój urok.
Ps. Smażone pomidory na bekonie? aż tak ryzykować w kuchni nie lubię.

Lucy | 2019-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 maja 2019

Fantastyczne oderwanie od rzeczywistości.

Nina | 2019-04-04
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2019
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Od wieków chciałam przeczytać tę książkę. Wiele lat temu obejrzałam film i zakochałam się. Kiedy kupiłam ebooka nie zaczęłam czytać od razu, bo zawsze coś się wpychało na pierwszą pozycję. W pewnym momencie zapomniałam o niej zupełnie. Może to dobrze, że przeleżała w czeluściach czytnika tyle czasu, bo trafiła na moment, kiedy właśnie takiej książki potrzebowałam. Książki o zwykłych, niezwykłych ludziach. O mieszkańcach małego miasteczka Whistle Stop w Alabamie, w którym na pozór życie toczy się sielsko i anielsko. Ale nawet w tak małej społeczności znajdziemy wszystko to, na co składa się życie: ogromną przyjaźń, miłość, niechęć i nienawiść ba, nawet zbrodnię. A wszystkiego tego dowiadujemy się z opowieści pensjonaruszki domu spokojnej starości pani Threadgoode, z którą zaprzyjaźnia się odwiedzająca swoją teściową Evelyn, która jest "za młoda, żeby być starą, i za stara, żeby być młodą'.
Piękna jest to opowieść, niespieszna ale nudzić się nie można. Razem z bohaterami przeżywamy...

Marzy mi się książka, w której...

Zdarzają wam się sytuacje, w których macie ochotę przeczytać COŚ, w konkretnym klimacie, ale nie wiecie CO? Chodzi za wami np. krwawy horror o mutantach, albo ckliwy romans na południu Francji, albo poważna powieść obyczajowa o niedolach ludzkiego losu, ale sami nie możecie znaleźć konkretnego tytułu? Z pomocą może przyjść nasze forum.

Wiosenne fiksum-dyrdum

Wiosna nie sprzyja pracy. Wiosna jest wrogiem koncentracji i systematyczności, szczególnie zaś jej pierwsze akordy. Trudno się skupić na obowiązkach, trudno pisać i robić cokolwiek, gdy za oknem przyroda radośnie oznajmia swój triumfalny powrót.