Witaj na świecie, maleńka

Wydawnictwo: Nowa Proza
Welcome to the World, Baby Girl!
978-83-7534-044-0
Flagg
foolosophy

Fannie Flagg, przenosząc się w swej powieści z beztroskiego amerykańskiego miasteczka lat czterdziestych do bezwzględnego świata mediów Nowego Jorku w latach siedemdziesiątych, odkrywa przed nami historię pięknej młodej dziennikarki telewizyjnej, Deny Nordstrom, której przyszłość wygląda obiecująco, teraźniejszość to jeden wielki chaos, a przeszłość spowija mgła tajemnicy. Wraz z nią poznajemy galerię niezapomnianych postaci – od uroczej sąsiadki Dorothy, nadającej audycje radiowe w Elmwood Springs, po cynicznego szefa sieci telewizyjnej Irę Wallace’a – i niemal na każdym kroku odkrywamy śmiech i hipokryzję, dobro i determinację, uprzedzenia i rozpacz, miłość i walkę o przeżycie. [merlin.pl]

Okładka słodka, ale treść nie opisuje różowych zdarzeń. Życiowe problemy ubrane w ciepłe ale i cierpkie słowa okraszone momentami humorem. Zderzenie amerykańskiej prowincji z wielkim, bezwzględnym miastem. Rzecz o pracy w mediach, która przysparza więcej wrogów niż zaszczytu i o samotności, dręczących lękach wydobywających się z człowieka pod okiem psychiatry. A wszystko to w klimacie lat 50-70, w warunkach społecznych jakie wtedy panowały w Ameryce i jaki odcisnęły ślad na młodej kobiecie.

Życie podporządkowane karierze za cenę zdrowia i samotności. Ktoś powie, że nic nowego, bo dziś spotyka nas to na co dzień, nawet przy nisko płatnej pracy boimy sie wziąc chorobowe, nigdy nie wiadomo czy będzie do czego wracać. Jednak świat Maleńkiej to Wielki Świat, czyli wszystko w najwyższej skali, tak jak obroty, na których trzeba pracować. Może łatwiej bywa gdy praca bywa uzależnieniem, stając się wyznacznikiem w życiu? Może należeć do przyjemności, ale może też niszczyć człowieka. W...

wiejskifilozof | 2014-09-13

Mi się trafiła brzydsza okładka,taki pęknięty dzbanek.Ale książka jest świetna,mamy tu przekrój przez społeczeństwo Ameryki lat 50,60,70 i 8O.
Czyta się to książkę,lekko i przyjemnie.Poznajemy kulisy pracy w tv.
I możemy sobie porównać jak to wygląda dziś,a jak było wtedy.
Dla mnie ta książka jest odzwierciedleniem marzeń o zrobieniu kariery.
Pokazuje też,nietolerancje i uprzedzenia.I jak z tym walczyć.
Fajnie się czyta.

allison | 2011-04-18
Przeczytana: 2011 rok

Jak każda powieść F. Flagg - pełna humoru, optymistyczna, zabawna, ale i skłaniająca do refleksji... Czyta się jednym tchem:)

Grażyna | 2011-03-11
Przeczytana: 07 marca 2011

Bardzo lubię książki tej autorki, przede wszystkim za ciepło jakie roztaczają, ta również zaspokoiła moje oczekiwania

Czytam-Sobie | 2014-10-07
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2014
Przeczytana: 07 października 2014

Przyjemna lektura - jak to Fannie Flagg :).
Jednak przyjemność czytania popsuło niestaranne wydanie: mnóstwo literówek i błędy stylistyczne (np. "trudny orzech do zgryzienia").

książek: 1903
foolosophy | 2010-03-04

Powieść Fannie Flagg jest na swój sposób sposobnością poznawania ludzkiej psychiki. Pod pazuchą zwykłej powieści ukryty jest ból, tęsknota i realne życie lat 70 XXw.
Autorka dużo wrzuciła w tę książke i mogło by się wydawać, że powstał mętlik, wcale tak nie było. Znajdziemy tu poszukiwania własnych korzeni, pracę w telewizji oraz koszty pracy w tym zawodzie, poznamy kilka wspaniały osób oraz samą Dene Nordstrom.
W pewnym momencie zaczął mnie irytować fakt, że Dena jest taka idealna(mówię o figurze, sposobie poruszania, mówienia i wyglądzie), ale kiedy dowiadujemy się co w niej “siedzi” zaczynamy jej naprawdę współczuć. Bowiem Dena w wieku piętnastu lat została porzucona przez matkę. Poprzez pięcie się w górę swojej kariery, Dena stara się zapomnieć o tym co się zdarzyło. Jest zawsze ambitna i wszystko to co robi wychodzi jej świetnie. Jednak zdrowie daje się we znaki, stres zjada ją od środka, a praca to jej jedyna ucieczka.
Brnąc przez kolejne strony poznajemy Denę z zupełnie...

ola | 2011-02-19
Przeczytana: 2011 rok

Sympatyczna i ciepła książka. Mam jednak obawę, że to lektura , o której się zapomina po góra kilku tygodniach. No i za "przebieranie nózkami" dla tłumacza wielki minus.

minbeat | 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

To nie pierwsza książka tej autorki, jaką miałam przyjemność czytać. Jej szczególny sposób przedstawiania życia, ludzi i zdarzeń zdecydowanie do mnie trafia. Książki Fannie Flagg czytam zawsze z uśmiechem na ustach i mam wrażenie, że w literackim świecie stworzonym przez autorkę życie jest dobre i ludzie są dobrzy. Choć zdarzają się czasem ludzie źli i gorsze momenty (a nawet katastrofy), ale takie jest po prostu życie i już.

Chociaż i tym razem się nie zawiodłam, to oprócz uroczej historii, ciekawych postaci i ponadczasowych małych mądrości, w tej powieści dostrzec można całkiem poważne i jak najbardziej realne problemy - siłę plotek, bezdusznych reporterów czy uprzedzeń. Ale dla mnie to opowieść przede wszystkich to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, własnego, prawdziwego ja, w świecie, który potrafi być bezlitosny. I o tym, że w pewnym momencie te poszukiwania mogą zmienić się w prawdziwą walkę.

kolmanka | 2015-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

"- Co sprawia, że człowiek zdradza drugiego człowieka i mówi publicznie o jego prywatnych i najbardziej intymnych sprawach? To największa zdrada, jaka istnieje, nie uważa pani? – Odwrócił wzrok. – Niedobrze się robi. Ale teraz to jest na porządku dziennym. Kochankowie zdradzają kochanków, dzieci zdradzają rodziców. Kiedyś powiedziałem, że nic, co ludzkie, nie jest mi obce, ale myliłem się".

Jako, że na dworze coraz częściej pojawia się słońce i wakacje zbliżają się wielkimi krokami, postanowiłam sięgnąć po nieco "lżejszą" lekturę. Książki Fannie Flagg to wciągające i typowo kobiecie (chociaż dostałam informację od dwóch panów, którzy również ją podczytują) czytadła na wiosenny oraz letni czas. Mam w swojej biblioteczce prawie wszystkie książki autorki. Nic dziwnego, ponieważ okładki wydawnictwa Nowa Proza są utrzymane w podobnej konwencji i kuszą kolorami.

Przejdźmy jednak do zawartości książki. Powstało kilka seriali i filmów przedstawiających brutalny i bezwzględny świat...

Edi_Edi | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Dobrze mi się czytało "Witaj na świecie Maleńka". Historia Deny wciągnęła mnie. Choć muszę przyznać, że teraz, po jej przeczytaniu zastanawiam się dlaczego. To dość przewidywalna historia i momentami mocno naciągana. Ale niewątpliwie Fannie Flag stworzyła ciepła historię o poszukiwaniu własnej tożsamości, swojego JA i wewnętrznej odwadze.