Obok mnie

Wydawnictwo: Akapit Press

Inne wydania

Zaraz zrobimy kolację i położysz się spać powiedziałam, składając rachunki. Nie usnę, nie będę mógł. Dlaczego? Tyle już pani powiedziałem, to powiem i resztę. Wie pani, ja się boję, że to wszystko zda się tylko psu na budę! wyrzucił z siebie gwałtownie...

źródło opisu: Akapit Press, 2004

marysienkap | 2015-03-01
Na półkach: Audiobook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2015

Bardzo mądre, choć krótkie opowiadania o relacjach między pokoleniami.
Gorąco polecam, szczególnie młodym ludziom dopiero wchodzącym w świat dorosłych.

Reading_is_sexyy | 2011-06-25

Niestety...
Najsłabsza książka Pani Siesickiej...
; (

CyrkNocy | 2013-08-07

Książka wyjątkowa, ponadczasowa. Poza tytułowym opowiadaniem (Obok mnie) znajduje się tam również kilka innych. Wszystkie skłaniają do pewnych refleksji. Mnie, osobiście, najbardziej oczarowało to pod tytułem "Być babim latem..." - szczerze mówiąc, wzruszyłam się, czytając je.

KarolinaO | 2014-08-11

Jestem zawsze bardzo podekscytowana książkami Siesickiej. Uwielbiam ich lekkość oraz to, że w nich każdy bohater coś znaczy, każde spojrzenie ma sens. Nie ma tam podyktowanych kolorów czarne-białe. Można dostrzec dobrego człowieka w każdym bohaterze.
Nie przepadam za krótkimi opowiadstkami, niczyimi. Nawet Hemingweya. Wolę poznawać bohaterów, przyzwyczaić się do nich, polubić, wyrobić opinię. Krótkie opowiadania nie są dla mnie. Choć w tej książce niektóre skłaniały do refleksji, niektóre były po prostu nudne.

Annalynne | 2011-04-05
Przeczytana: 30 marca 2011

Krystyna Siesicka to jedna z niewielu aż tak znanych, polskich autorów. I szczerze – tylko dlatego wypożyczyłam jej książkę. Nigdy nie sięgam po powieść, jeżeli coś – cokolwiek – nie przykuje mojej uwagi. Tutaj nie podziałała ani okładka, która, prawdę mówiąc, jest strasznie pusta, a obrazki do siebie nie pasują, ani tytuł – ot, taki, który kojarzy mi się z wielką miłością między nastolatkami – ani opis z tyłu. Właściwie fragment książki. Gdyby nie nazwisko, z pewnością powieść Obok mnie czekałaby jeszcze długo.

Nie wiem jak inni, ale ja, kiedy wyciągnęłam rękę po którąś z książek Siesickiej, oczekiwałam czegoś lekkiego, przyjemnego, idealnego na przerwy między nauką. Na odpoczynek, chwilę wytchnienia, a tu co? Pierwsze strony rozwiały moje przypuszczenia. Początek był aż nader przedobrzony. Zamiast poznawać historię jakich wiele, musiałam wdrążyć się w styl, który, co na korzyść pani Siesickiej raczej nie wpływa, przypomina mi książki Coelha. Przyznam, jestem po lekturze dwóch...

Thrish | 2013-07-04
Przeczytana: 06 czerwca 2013

"Obok mnie" to zbiór krótkich opowiadań, z których każde ukazuje historię z życia wziętą.
Pokazane tu są dwuznaczności różnych sytuacji, rozumienie bez słów, przemilczane wydarzenia, tajemnice.
Dogłębna analiza psychiki bohaterów pozwala nam utożsamić się z nimi, zrozumieć. Dzięki temu dostrzegamy, że my też znajdowaliśmy się w takich lub podobnych realiach, że zetknęliśmy się takim zdarzeniem.
Może dzięki tej lekturce dowiemy się, co mogliśmy zrobić lub co będziemy mogli zrobić w takich warunkach.
Polecam ją wszystkim, naprawdę wszystkim. Warto sięgnąć po tą pozycję.

| 2014-03-25
Przeczytana: 25 maja 2012

Obok mnie to zbiór kilku przypadkowych opowiadań, które nie mają ze sobą związku. Nie potrafię wybrać, które podoba mi się najbardziej bo jak zwykle zostałam oczarowana ciepłem każdej z tych historii. Bo tak naprawdę w tej lekturze każdy znajdzie coś dla siebie. Cenię panią Siesicką za to, że pisze książki o prostych ludziach... w niesamowity sposób.

klaudiabla2 | 2011-10-14
Przeczytana: 23 września 2011

Nie myślałam, że jest to zbiór opowiadań. W dodatku wiele z nich mi się nie podobała, nie zrozumiałam ich. Książka zawiera sześć opowiadań. Pierwsze, tytułowe ,,Obok mnie” jest strasznie dziwne. Traktuje o Kalinie, która nie chcę się przyznać do pewnej rzeczy młodemu nauczycielowi matematyki. Jakieś takie bez wyrazu, nic z tego nie wyniosłam. ,,Słoneczny, pogodny ranek” nazwałabym raczej drogą przez mękę, Może historia Marka i jego mamy ze szpitala psychiatrycznego byłaby ciekawa gdyby nie wykonanie. Jest ono krótkie, dodatkowo napisane w 2 osobie np. powiedziałaś, zrobiłaś. ,,Możesz iść”. Do schroniska w górach przychodzi nieznajomy, młody człowiek. Kim się okaże? Raczej średnie, myślałam, że pani Siesicka inaczej wyjaśni tożsamość i powód tajemniczego Stasia. ,,Urszula” Opowiada o zakłamanej dziewczynie, której już później nikt nie chce wierzyć. ,,Być babim latem”. Jedno z najlepszych o ile można w tym zbiorze takie wyróżnić. Jest o dziewczynie bardzo kochającej swojego dziadka...

wioletowekruczki | 2016-03-17

Książka zawiera następujące opowiadania dla młodzieży:
1. Obok mnie
2. Słoneczny, pogodny ranek
3. Możesz iść
4. Urszula
5. Być babim latem
6. Nieprzemakalni
To wszystko Siesicka, więc warto.
Projekt okładki: Janina Dzikowska-Najder

Leelunia | 2012-01-15
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Zbiór sześciu dość fajnych opowiadań.