Obok mnie

Akapit Press
2004-01-01
1972-01-01
opowiadania dla młodzieży

Siesicka jak zawsze w prosty i skondensowany sposób o ważnych rzeczach.
Natrafiłam na tę książkę przypadkiem, nigdy wcześniej o niej nie słyszałam, choć w młodości miałam "fazę" na Siesicką.
Polecam, warto przeczytać i zadumać się chwilę.

Siesicka jak zawsze w prosty i skondensowany sposób o ważnych rzeczach.
Polecam, warto przeczytać i zadumać się chwilę.

Nawet nie najgorsza książka. Każdy rozdział inny i zmuszający do refleksji na jego temat. Każdy napisany inaczej (drugi w bardzo ciekawy i oryginalny sposób). Wadą jest jednak to, że każdy jest też krótkim opowiadaniem, w którym nie poznajemy do końca bohaterów ani nie dowiadujemy się, jak zakończyła się ich historia.

Polecam, ale tylko osobom lubiącym krótkie opowiadania. Pozostałym książka nie będzie się raczej podobać.

Polecam, ale tylko osobom lubiącym krótkie opowiadania....

Książka zawiera następujące opowiadania dla młodzieży:
1. Obok mnie
2. Słoneczny, pogodny ranek
3. Możesz iść
4. Urszula
5. Być babim latem
6. Nieprzemakalni
To wszystko Siesicka, więc warto.
Projekt okładki: Janina Dzikowska-Najder

Książka zawiera następujące opowiadania dla młodzieży:
1. Obok mnie
2. Słoneczny, pogodny ranek
3. Możesz iść
4. Urszula
5. Być babim latem
6. Nieprzemakalni
To wszystko Siesicka, więc warto.
Projekt okładki: Janina Dzikowska-Najder

Jestem zawsze bardzo podekscytowana książkami Siesickiej. Uwielbiam ich lekkość oraz to, że w nich każdy bohater coś znaczy, każde spojrzenie ma sens. Nie ma tam podyktowanych kolorów czarne-białe. Można dostrzec dobrego człowieka w każdym bohaterze.
Nie przepadam za krótkimi opowiadstkami, niczyimi. Nawet Hemingweya. Wolę poznawać bohaterów, przyzwyczaić się do nich, polubić, wyrobić opinię. Krótkie opowiadania nie są dla mnie. Choć w tej książce niektóre skłaniały do refleksji, niektóre były po prostu nudne.

Okropnie dołująca, jak większość książek Siesickiej.

Okropnie dołująca, jak większość książek Siesickiej.

Historie życiowe, i choć niedzisiejsze, to ponadczasowe. o ile Czytelnik będzie miał ochotę wyciągnąć z nich coś więcej...

"Obok mnie" to zbiór krótkich opowiadań, z których każde ukazuje historię z życia wziętą.
Pokazane tu są dwuznaczności różnych sytuacji, rozumienie bez słów, przemilczane wydarzenia, tajemnice.
Dogłębna analiza psychiki bohaterów pozwala nam utożsamić się z nimi, zrozumieć. Dzięki temu dostrzegamy, że my też znajdowaliśmy się w takich lub podobnych realiach, że zetknęliśmy się takim zdarzeniem.
Może dzięki tej lekturce dowiemy się, co mogliśmy zrobić lub co będziemy mogli zrobić w takich warunkach.
Polecam ją wszystkim, naprawdę wszystkim. Warto sięgnąć po tą pozycję.

Zbiór sześciu dość fajnych opowiadań.

Zbiór sześciu dość fajnych opowiadań.

Nie myślałam, że jest to zbiór opowiadań. W dodatku wiele z nich mi się nie podobała, nie zrozumiałam ich. Książka zawiera sześć opowiadań. Pierwsze, tytułowe ,,Obok mnie” jest strasznie dziwne. Traktuje o Kalinie, która nie chcę się przyznać do pewnej rzeczy młodemu nauczycielowi matematyki. Jakieś takie bez wyrazu, nic z tego nie wyniosłam. ,,Słoneczny, pogodny ranek” nazwałabym raczej drogą przez mękę, Może historia Marka i jego mamy ze szpitala psychiatrycznego byłaby ciekawa gdyby nie wykonanie. Jest ono krótkie, dodatkowo napisane w 2 osobie np. powiedziałaś, zrobiłaś. ,,Możesz iść”. Do schroniska w górach przychodzi nieznajomy, młody człowiek. Kim się okaże? Raczej średnie, myślałam, że pani Siesicka inaczej wyjaśni tożsamość i powód tajemniczego Stasia. ,,Urszula” Opowiada o zakłamanej dziewczynie, której już później nikt nie chce wierzyć. ,,Być babim latem”. Jedno z najlepszych o ile można w tym zbiorze takie wyróżnić. Jest o dziewczynie bardzo kochającej swojego dziadka i jak ta miłość się przejawiała. ,,Nieprzemakalni”. Do małego domku w lesie przybywa para nieznajomych. Co ich tam sprowadza, bo na pewno nie są tam przypadkowo? Podobało mi się najbardziej, autorka zaciekawiła mnie i z przejęciem czekałam na rozwój wypadków, wyjaśnienia. Jak widzicie opowiadania strasznie słabe i nawet nie wiedziałam co o nich napisać. Może komuś się spodobają. Mi zostaje czytać powieści Siesickiej, a nie jej opowiadania.

Bardzo mądre, choć krótkie opowiadania o relacjach między pokoleniami.
Gorąco polecam, szczególnie młodym ludziom dopiero wchodzącym w świat dorosłych.

Bardzo mądre, choć krótkie opowiadania o relacjach między pokoleniami.

• Młodzieżowe
  • Literatura młodzieżowa