Na zachód od Edenu

Wydawnictwo: Agora SA
West of Eden
literatura faktu
LubimyCzytać

Pasjonujący wielogłos o życiu w Hollywood nie jest laurką, bo za wielkimi ambicjami kryją się często małe serca, a za sukcesami – śmierć najbliższych. Kogo tu nie ma? W opowieści o słynnych rodach, które trzęsły Los Angeles i Kalifornią, a poprzez kino – Ameryką i światem, usłyszymy Lauren Bacall i Arthura Millera, Gore’a Vidala i Joan Didion, Dennisa Hoppera i Katherine Hepburn, a także...

Kogo tu nie ma? W opowieści o słynnych rodach, które trzęsły Los Angeles i Kalifornią, a poprzez kino – Ameryką i światem, usłyszymy Lauren Bacall i Arthura Millera, Gore’a Vidala i Joan Didion, Dennisa Hoppera i Katherine Hepburn, a także członków owych klanów – „rodzin paczłorkowych” powiększających się wraz z kolejnymi małżeństwami i rozwodami – oraz ludzi będących na ich usługach, powierników najdziwniejszych sekretów.

„Dzieje Los Angeles są jak podniecająca przejażdżka kolejką górską, która stopniowo zamienia się w koszmar” – stwierdza jeden z bohaterów i zarazem narratorów tej historii, splatanej przez autorkę niczym perfekcyjny warkocz, przywodzący na myśl „samomówiące” książki noblistki Swietłany Aleksijewicz. W pięciu panoramicznych, zazębiających się rodzinnych sagach ten koszmar miewa różną postać.

Dlaczego Edward L. Doheny, legendarny krezus naftowy, oscarowo sportretowany po latach przez Daniela Day-Lewisa w filmie Aż poleje się krew, umarł w biedzie i niesławie? Co zdarzyło się naprawdę między jego synem i sekretarzem: który zastrzelił którego, by po chwili popełnić samobójstwo? Czy Raymond Chandler, opisując tę sprawę w Wysokim oknie, zrekonstruował fakty czy zmyślał?

Jaki mit stworzył Jack Warner, szef słynnej wytwórni Warner Brothers, że „z jednej strony istnieli normalni, szarzy ludzie, z drugiej – Warnerowie”? Ta historia jest dla nas ciekawa wyjątkowo, w końcu bracia przyjechali do Ameryki z Krasnosielca koło Ostrołęki.

„Przyszli znikąd i założyli biznes, o jakim nigdy wcześniej nie słyszano”, a sam Jack tłumaczył Einsteinowi: „Pan ma swoją teorię względności, a ja mam swoją: nigdy nie okazuj względów krewnym!”. Co spowodowało, że zmienił się w potwora?

Książkę zamyka niezwykła historia rodziny samej autorki, której ojciec, litewski Żyd Jules Stein, był jednym z pierwszych kreatorów wielkich karier. Nie tylko aktorskich, o czym świadczy bulwersująca historia politycznych działań młodego Ronalda Reagana.

Choć w Na zachód od Edenu anegdota goni anegdotę, a szokujące bogactwo, ciężkie od diamentów i rubinów wkładanych przez znudzone żony do kąpieli w nowym basenie, sąsiaduje z brakiem jakichkolwiek skrupułów i skrajnym egoizmem, ta znakomita książka jest czymś więcej niż opowieścią o Ameryce w jej skrajnym wydaniu. Owiana specyficzną nostalgią za złotymi latami Hollywood, oświetlająca zdarzenia z różnych, wykluczających się stron, jest kapitalną wiwisekcją ludzkiej natury i ilustracją słynnego cytatu z Chandlera, że „prawo jest wtedy, gdy je sobie kupisz, i na miarę tego, ile zapłaciłeś”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
fossa książek: 334

Fabryka snów i koszmarów

Jean Stein jako autorka książki o Hollywood bez dwóch zdań wydaje się być odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Córka potentata z branży rozrywkowej, od najmłodszych lat obracająca się w towarzystwie gwiazd kina i muzyki, pamiętająca jeszcze czasy złotej ery Hollywood. Ta uprzywilejowana pozycja sprawiła, że Stein prawdopodobnie mogła pozwolić sobie na więcej niż inni autorzy zgłębiający ten sam temat. Jeśli przy pracy nad książką wszystkie hollywoodzkie drzwi stały przed nią otworem to dlatego, że Jean Stein była po prostu jedną z nich.

„Na zachód od Edenu" to pięć opowieści o sławnych i bogatych z Zachodniego Wybrzeża, którzy w swoim czasie zrobili zawrotne kariery. Jak łatwo się domyślić chodzi tu głównie o przemysł filmowy, ale mamy też innych wpływowych bohaterów, którzy swoje fortuny zbili na ropie czy nieruchomościach. Wszystkich łączy upodobanie do wspaniałych i okazałych rezydencji (to zresztą również ulubiony temat autorki), a także rozmaite zgubne skłonności przechodzące chyba z pokolenia na pokolenie. Wychodzi więc na to, że razem z wielkimi pieniędzmi dziedziczono też problemy. I tak: nad rodziną Dohenych zawisł skandal związany z morderstwem, nad Garlandami widmo choroby psychicznej. Z kolei Jennifer Jones bardziej, niż jako dobrą aktorkę poznamy jako złą matkę. Ostatni akord do tych historii doda sama autorka już po publikacji książki; w wieku 83 lat popełni samobójstwo skacząc z okna.

Specyficzna narracja, jaką proponuje Stein niestety nie wszystkim...

Specyficzna narracja, jaką proponuje Stein niestety nie wszystkim przypadnie do gustu. Zamiast spójnej opowieści, autorka oddaje po kolei głos różnym uczestnikom tamtych wydarzeń sprzed lat. Czasami są to bardzo bliscy krewni, czasami ludzie z branży czy jednorazowi znajomi. To oni tworzą tę historię; można porównać to do wywiadu rzeki, gdzie zamiast pytań mamy od razu odpowiedzi. Nierzadko udziela się też sama autorka, a ostatni rozdział poświęca już wyłącznie własnej rodzinie. Czytając tak skonstruowaną narrację, gdzie co chwile zmieniają się rozmówcy (i wciąż dochodzą kolejni) nietrudno stracić wątek i rezon: kto jest tu właściwie kim. Na szczęście sytuację ratuje krótki biogram kilkudziesięciu nazwisk na końcu, bez którego przeciętny czytelnik skazany byłby na wieczną dezorientację.

Jean Stein swoją książką bynajmniej nie odkryła Ameryki, czy w tym wypadku raczej Hollywood. Zamiast tego "Na zachód od Edenu" to mozaika dość przypadkowych ludzkich losów, ich wzlotów i upadków związanych w jakimś stopniu z Hollywood. Trzeba naprawdę siedzieć głęboko w temacie, by czytając tę publikację czuć się swobodnie. Niestety, to, co dla Stein jest oczywiste, dla jej czytelników może okazać się już niejasne (np. to, że Jane Garland nie miała nic wspólnego z Judy Garland, aktorką). Wyobrażam sobie starych hollywoodzkich wyjadaczy siedzących w swoich willach z widokiem na słynny znak, z ową książką w ręku, ciekawych czy ktoś o nich coś wspomniał albo czy chociaż dowiedzą się czegoś nowego o swoich sąsiadach.

Anna Aniszczenko

WielkiBuk | 2017-07-24
Przeczytana: lipiec 2017

„Na Zachód od Edenu” to niezwykła, miejscami nieprawdopodobna niechlubna biografia Los Angeles, a w zasadzie próba uchwycenia międzypokoleniowych, wieloletnich zależności i powiązań, które wykreowały ducha tego specyficznego miasta zachodniego wybrzeża. Zaskakujące opowieści znane z pierwszych stron gazet, z nagłówków, z plotek. Powtarzane z ust do ust zdołały w jakiś sposób przejść do legendy, wraz ze wszystkimi uczestnikami poszczególnych wydarzeń. Teraz to oni snują swoje historie – najbliżsi członkowie poszczególnych wielkich rodów Ameryki, ich przyjaciele, przypadkowi świadkowie, wszyscy, którzy mogą dodać cegiełkę i odsłonić to, co zostało przemilczane. Jean Stein oddaje im głos, tworząc porywającą opowieść o mieście, którego pierwotne ideały odeszły w zapomnienie, gdzie wielkie marzenia zastąpiły zabójcze ambicje, a pragnienie nieskończonego bogactwa zastąpiło zdrowy rozsądek.

Co prawda u Jean Stein nie brakuje plotek, niedopowiedzeń, czy zwyczajnych zatajeń – w końcu...

Czytaczyk | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017