The Bright Hour. A Memoir of Living and Dying
Ag2S

Jak kochać i cieszyć się każdą chwilą w obliczu nieuniknionego. Fantastyczna autoterapia dla szukających pociechy w trudnych chwilach. Bestseller New York Timesa Nina Riggs, młoda mama, żona i poetka, podświadomie wie, że jej kolej w końcu nadejdzie. Pochodzi z silnie obciążonej genetycznie rodziny – jej matka, dziadek, ciotki i kuzynowie umarli na raka. Gdy ma 37 lat, staje twarzą w twarz z...

Jak kochać i cieszyć się każdą chwilą w obliczu nieuniknionego.
Fantastyczna autoterapia dla szukających pociechy w trudnych chwilach.
Bestseller New York Timesa

Nina Riggs, młoda mama, żona i poetka, podświadomie wie, że jej kolej w końcu nadejdzie. Pochodzi z silnie obciążonej genetycznie rodziny – jej matka, dziadek, ciotki i kuzynowie umarli na raka. Gdy ma 37 lat, staje twarzą w twarz z nowotworem. Złośliwy rak piersi. Jedna mała plamka.
Jasna godzina miała być pamiątką dla synów – 9-letniego Freddy’ego i o dwa lata młodszego Benny’ego – która w przyszłości pozwoli im zrozumieć, jak ogromną miłością ich darzyła. Chłopcy widzą chorobę na swój naiwny sposób, a Nina stara się przygotować ich jak najlepiej na czas, w którym jej zabraknie.

Błyskotliwa, rozbrajająco zabawna i głęboko poruszająca Jasna godzina uczy, jak kochać każdego dnia, nawet kiedy coś idzie nie tak. To książka o spojrzeniu śmierci prosto w twarz, a także niezwykle udana próba pogodzenia się z losem. Swoisty balsam dla duszy i forma modlitwy. Nina pisze bez zbędnego patosu, dzieląc się z czytelnikami swoją codziennością. Uczy, jak doceniać proste przyjemności i nie tracić pogody ducha.

Jasna godzina niemal natychmiast po premierze znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Książka podbiła serca amerykańskich czytelników, a prawa sprzedano już do kilkunastu krajów. Dziennikarze i recenzenci porównują ją z bestsellerowym Jeszcze jednym oddechem Paula Kalanithiego, opublikowanym przez Wydawnictwo Literackie w 2016 roku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4377/J...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

allison | 2017-10-16
Przeczytana: 13 października 2017

„Jasna godzina” to wzruszająca opowieść o umieraniu, ale również – paradoksalnie – książka afirmująca życie. Czyta się ją ze ściśniętym sercem, a po lekturze zaczyna doceniać różne drobiazgi, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi.

Gdy Nina Riggs dowiedziała się, że ma raka, była młodą, szczęśliwą i spełnioną kobietą. Wiadomość spadła na nią jak grom z jasnego nieba, chociaż w jej rodzinie kilka osób chorowało i zmarło na nowotwory. Jak to jednak zwykle bywa, i jej wydawało się, że ciężka choroba to doświadczenie, które los szykuje innym, nie nam.

Jak żyć ze świadomością śmiertelnej choroby, zwłaszcza gdy jest się szczęśliwą matką i żoną? Wydawać by się mogło, że na to pytanie nie ma odpowiedzi, a jednak autorce udało się ją znaleźć.
Przede wszystkim podjęła heroiczną walkę o życie i nie zrezygnowała z jego uroków. Nadal spotykała się z przyjaciółmi, starała się być czułą mamą i małżonką, czytała książki, pisała wiersze, artykuły i zaczęła tworzyć bloga, często wspominając...

Anna | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Autorska recenzja przedpremierowa.

Główną bohaterką autobiograficznej książki pt. Jasna godzina. Dziennik z życia i umierania jest Nina Riggs, która dzieli się swoimi osobistymi radościami i smutkami związanymi z jej chorobą – rak piersi.

Nina ma 37 lat, rodzinę, 2 synów Freddiego i Bena, męża Johna, tatę, brata, przyjaciół, na których może liczyć w każdej sytuacji.

Podoba mi pozytywne podejście Niny do rodziny, zwłaszcza do synów, męża Johna, który jest skryty, wrażliwy, ale mimo wszystko stara się zrozumieć żonę, a momentami umie zażartować w sposób, który nie zawsze jest do akceptacji względem codziennej sytuacji związanej z jej chorobą.

Autorytetami dla Niny są jej rodzice. Tata, który posiada, wszelkiego rodzaju uzdolnienia pomimo kłopotu ze wzrokiem potrafi cieszyć się życiem pomimo przeżytych w życiu trudnych chich związanych z utratą zony – Janet Angela Riggs.

Nina zapoznaje się na bieżąco z literaturą fachową dotyczącą jej choroby. Nawiązuje w swojej wypowiedzi do...

Renax | 2017-10-31
Przeczytana: 28 października 2017

Myślę, że ktoś, kto w księgarni zobaczy tę książkę, nie pomyśli, że to książka o kobiecie i kobiety umierającej na raka, która zostawia dwóch małych synów. Taka kolorowa, jasna. Ale takie miało być przesłanie tej książki. Książka miała być pocieszeniem dla rodziny, którą zostawiła. Tak czy siak, ja tam mocno się tą książką wzruszyłam i przejęłam. Bohaterka i narratorka Nina to moja prawie równolatka. Ma 38 lat, męża, którego kocha, synów, którzy są fajni. Ma zainteresowania i w ogóle się spełnia w życiu. Jej matka umiera na raka, ale że tak szybko i ona zachorowała, pomimo, że badania genetyczne nie wykazały u niej tego genu rakowego, to już jest złośliwość losu. Tak myślałam czytając tę książkę. Najgorzej, że to się zdarzyło naprawdę.
Książkę wydało Wydawnictwo Literackie 27 września 2017 roku. W posłowiu mąż Niny mówi, że książkę skończyła pisać pod koniec stycznia 2017 roku, a umarła rankiem, 26 lutego. Wszystko zdarzyło się w tym roku.
Choroba i terapie Niny Riggs trwały...

miki24gr | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Bez patosu i oczekiwania na współczucie- zapiski z poszczególnych faz nieuleczalnej choroby. Książka chwyta za serce. Gorąco polecam.

teresai | 2018-07-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Nie mam słów. Po prostu.
Jak zawsze, gdy staję twarzą w twarz z czymś wyjątkowym.
Bolesnym, tragicznym, tajemniczym i zachwycającym.
Jak piękne życie.
Jak przedwczesna śmierć.
Jak matczyna miłość.
Jak ból, strata, tęsknota.
Jak nadzieja.

jeke | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

Nina Riggs publikowała wiersze i pisała teksty na temat opieki medycznej oraz badań profilaktycznych. Prowadziła bloga ,,Suspicious Country" po tym, jak zdiagnozowano u niej raka piersi w wieku trzydziestu siedmiu lat. ,,Jasna godzina. Dziennik życia i umierania" to opowieść Niny Riggs o zmaganiu się z chorobą nowotworową i o godnym życiu u boku męża Johna oraz synków: siedmioletniego Benny'ego i dziewięcioletniego Freddiy'ego.

Nina z niezwykłym spokojem oswaja się z tragiczną diagnozą. Wraz z mężem, choć są przerażeni, starają się udawać, że nad wszystkim panują. Po początkowym szoku przygotowują się do walki, ale trudno pozbyć się myśli o śmierci. Intensywnie zielony las, glicynie odurzające zapachem, świerszcze i koniki polne niezmordowanie cykające w trawie, kwitnące kwiaty, deszcz, słońce, szum strumyka wywołują prawie ból u Niny...świat jest taki piękny. Na kontrolnym USG po chemioterapii Nina dowiaduje się, że ma drugiego guza w piersi. Czuje, że cały wysiłek związany z...

Niezmienna | 2017-12-03
Przeczytana: 30 listopada 2017

Zastanawiałam się długo czy ocenić tę książkę.
No bo jak można przypinać gwiazdki do piersi śmierci?
Postanowiłam jednak to zrobić z prostego i praktycznego względu - im wyższy ranking tym chętniej czytana pozycja.
A ja chcę ją polecić.. bo Nina Riggs nie epatuje bólem, żalem, cierpieniem, rozpaczą..
Nie wyciska z czytelnika hektolitrów łez. Uwierzcie, że łzę uroniłam czytając dopiero posłowie pióra jej męża.
Autorka w przepiękny, godny, pełen ciepła i humoru sposób godzi się na to co nieuniknione.. i choć jest główną bohaterką nie zawsze jest pierwszoplanową postacią. Jest Niną, matką, żoną, córką, siostrą, przyjaciółką, pacjentką a wszyscy jej bliscy są ważni w tej opowieści.

asna godzina. Dziennik życia i umierania" Niny Riggs, to jedna z tych lektur, które mogą dla mnie stanowić alternatywę dla poradników mających odpowiedzieć na odwieczne pytanie "jak żyć?". Mam w swojej biblioteczce kilka takich publikacji i przyznam szczerze, że właściwie każda z nich w jakiś sposób wpłynęła na moje postrzeganie świata. Tak też było z tą powieścią. "Jasna godzina. Dziennik życia i umierania" z jednej strony jest książką o umieraniu, ale z drugiej i przede wszystkim o życiu. O kochaniu chwil, również tych najcięższych i najtrudniejszych.

Główną bohaterką tej autobiograficznej powieści jest Nina Riggs. Kobieta ma 37 lat, męża, dzieci, rodzinę i przyjaciół. Ma matkę, której towarzyszy w umieraniu na raka. Sama również ma raka. "Jasna godzina" jest zapisem chwil, tych ulotnych, czasem okrutnych, ale jedynych jakie mają. W książce autorka dzieli się z nami swoimi smutkami związanymi z chorobą i lękiem przed ostatecznością, ale również radością z przeżywania kolejnych...

Czytaczyk | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Młoda i pełna życia kobieta w jednej chwili zostaje zmiażdżona przerażającą informacją, która wywraca jej dotychczasowe życie do góry nogami. Nina Riggs to kochająca żona i szczęśliwa matka dwójki chłopców, Freddiego i Bena. Cieszy się dobrymi relacjami z rodziną oraz przyjaciółmi. I to wszystko zostaje naznaczone przez jedną malutką plamkę, która okazała się wyjątkowo złośliwym rakiem piersi. Nina gdzieś tam w zakamarkach świadomości miała, że członkowie jej rodziny są obciążeni genetycznie i istnieje duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się u nich raka, jednak realność tej sytuacji, to nie to samo co ewentualna możliwość. Od tego nie ma ucieczki, to już jest pewne. Mimo druzgocącej wiadomości kobieta nie łamie się pod ciężarem choroby i stara się jak najlepiej wykorzystać pozostały jej czas. Zawzięcie planuje i realizuje cele, które stawia sobie, żeby jak najlepiej przygotować rodzinę na swoje odejście. Nie poddaje się, pociesza swojego męża i malutkich synów. Stara się również...

zetbasia | 2018-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Autorka w wieku 38 lat dowiaduje się, że ma raka. Ma wspaniałego, wspierającego męża i dwóch synów. To dla nich walczy z chorobą i żyje ciesząc się życiem każdego dnia, aż do końca. Akceptuje to co przynosi los, godnie znosi przeciwności. Niesamowicie dzielna i waleczna kobieta. Pokazuje nam co jest najważniejsze lepiej niż poradniki pozytywnego myślenia. Wzrusza i zmusza do refleksji.