Okładka książki Heban

978-83-07-03100-2
literatura faktu
typ
papier
7.7 (2691 ocen i 130 opinii)

Opis książki

Kobra rzucała się i biła w podłogę z taką rozszalałą wściekłością i furią, że wewnątrz lepianki zrobiło się ciemno od kurzu. Biła ogonem z taką energią i siłą, że gliniana podłoga kruszyła się i rozpryskiwała, oślepiając nas tumanami pyłu. W pewnym momencie pomyślałem ze zgrozą, że nie damy rady, że gad wyśliźnie się nam i obolały, ranny, rozjuszony...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Karolina | 2013-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2013

Afryka, Czarny Ląd, Krwawy Kontynent.

Zamknij oczy i pomyśl o Afryce. Co widzisz? Porastające dziką roślinnością sawanny, stada lwów, słoni, a może rozległą pustynię, spękaną, rozgrzaną do czerwoności ziemię. A jej mieszkańcy? Chudziutkie, niedożywione dzieci z rozdętymi, opuchniętymi brzuchami, władcę plemienia odzianego w skórę tygrysa, kobiety o długich szyjach, przyozdobionych metalowymi bransoletami… Afryka, nam Europejczykom jawi się jako odległy, tajemniczy kontynent, pełen magii, tajemniczych rytuałów a jednocześnie wojen, śmierci i ubóstwa.

„Heban” Ryszarda Kapuścińskiego to zbiór reportaży o Afryce. Jak sam podkreśla autor: „Heban” (…) jest pierwszą z cyklu książek podsumowujących, które mam zamiar napisać. Spędziłem w krajach Trzeciego Świata 40 lat. Przyszła pora żeby podsumować doświadczenia z tych kontynentów i pokazać ich historię i ewolucję. To jest reportaż, który dzieje się równocześnie we współczesności i przeszłości. Chcę uwypuklić wszystko co się w tych kulturac...

Monika | 2010-09-28
Przeczytana: 28 września 2010

To znacznie więcej niż książka. To znacznie więcej niż zbiór reportaży.
To samo sedno Afryki.
To arcydzieło, które na zawsze pozostanie w moim sercu.

allison | 2012-10-15
Przeczytana: 14 października 2012

Rzetelne, niezwykle sugestywne i poruszające reportaże w Afryki, które na długo pozostają w pamięci.
Autorowi udało się połączyć faktograficzny przekaz z literackim stylem opowieści, co sprawia, że lektura "Hebanu" jest interesująca i oddziałuje na wszystkie zmysły odbiorcy.

Kapuściński pokazał czarną twarz kontynentu, jego cienie, bolączki, tragedie... Codziennością są tu śmiertelne choroby, głód, brud i niewyobrażalna nędza, które zabijają z konsekwencją równą ludobójczym mordom. Plagą są rebelie i wojny domowe, które niszczą dopiero co zdobytą niepodległość - władza przechodzi z rąk do rąk, a ręce te najczęściej nie są w ogóle przygotowane do sprawowania władzy.

Reportaże są smutne i wstrząsające, jednak autorowi udało się także pokazać nieliczne przejawy człowieczeństwa. To np. gościnność, otwartość, szczerość mieszkańców, którzy - mimo traumatycznych przejść, zniechęcenia i zwątpienia w lepsze jutro - zachowali w sobie chociaż cząstkę dobra.

"Heban" dotyczy podróży autora z...

Arek | 2010-03-19
Przeczytana: 26 października 2008

Kapuściński świetnie opisuje Afrykę, był tam przez wiele lat, na czysto spędził tam 7. Opisuje ten kontynent całościowo, i syntetycznie. Po przeczytaniu pozycji ma się wrażenie że się już o niej wszystko wie i żal że się już Ją opuściło. To biedny kotynent, najbiedniejszy, pełen ludzkich nieszczęść często spowodowanych wojną lub złymi rządami. Kapuściński w tej książce jest w pełnej formie, ma wiedzę dogłębną zarówno dzięki temu co tam przeżył i co doczytał w innych książkach i przyłożył się do tego nie zawaham się powiedzieć dzieła.

Magdalena | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Bardzo podobała mi się ta książka. Jest pełna wielu ciekawostek dotyczących sytuacji politycznych jak i społecznych mieszkańców Afryki. Momentami troszkę mnie męczyła szczegółami, które są w niej zawarte, ale po ukończeniu tej książki wiem jedno, to nie jest ostatnia książka tego autora jaką przeczytałam :)

Elina | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

"Poranek i zmierzch - to najprzyjemniejsze godziny w Afryce. Słońce jeszcze nie pali albo już nie doskwiera - daje istnieć, daje żyć."

Nie miałam w planach pisać recenzji "Hebanu" , uważając , że jest to najbardziej znana książka Ryszarda Kapuścińskiego, popularnego polskiego reportażysty i nie ma potrzeby przybliżać jej czytelnikowi.
Kiedy jednak zaczęłam czytać reportaże opowiadające o Afryce nie mogłam się powstrzymać, by nie napisać kilka słów. Podzielić się emocjami, które wywołał "Heban".

Tym razem nie będzie opowieść o szczęśliwej Afryce. Kontynencie pełnym bogactwa, życia, radości, ciszy, o której opowiadali wcześniej poznani pisarze - Karen Blixen i Jean Marie Gustave Le Clèzio. Zamiast spokojnego przebywania na farmie kawy zostaniemy wrzuceni w sam środek wielkich wydarzeń ubiegłego wieku, o którym współczesny Europejczyk nie wie, nie chce wiedzieć, bo tak prościej - bez wysiłku, bez wyrzutów.

A początek tej swoistej apokalipsy jest tak szczęśliwy - wyzwolenie, dekolonizac...

Linda | 2014-04-25
Przeczytana: kwiecień 2014

Kocham Kocham !!po prostu rewelacja mam do Ryszarda Kapuścińskiego słabość na podstawie jego książki pisałam prace maturalna która zaliczyłam na 100% .
Jestem zdania że jest najlepszym reporterem i nie tylko w Polsce. Opisuje Afrykę surową, prawdziwą, czyli biedna ale bogatą w kulturę i obyczaje. Polecam każdemu kochającemu podróże siedząc w domu:))

Grażyna | 2013-05-21
Na półkach: 2013, Mmm, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Zbiór świetnych, bardzo treściwych reportaży o Afryce, polecam.

czytanieWwannie | 2013-12-11
Przeczytana: 25 listopada 2013

Stało się. Wylądowałeś na środku gotującej krew w żyłach pustyni. Upał paraliżuje Twoje ciało i umysł przenosząc myśli wszędzie tam, gdzie pragnienie zalewa woda, a chłód oplata ramiona. Widma dalekiej oazy skrzące się w płomieniach mamią cię widokiem palm i sadzawek. Tylko głupiec nie uległby ich pięknu, tylko Afrykańczyk wie, że to złudzenie.
Ledwie funkcjonujesz, a przecież wciąż musisz iść, podążać za grupą, przemianami, sensacją... Walka z demonami, w której wygra silniejszy jest zacięta, bo przegrany zgarnia śmierć.

Przemierzając Etiopię, Erytreę, Tanzanię i Ghanę. Podążając za przemianami autorytarnych reżimów afrykańskich w niepodległe państwa, Ryszard Kapuściński spisuje dziennik, który jest najlepszym thrillerem, horrorem, bajką, powieścią i mitem jaki miałam dotąd okazję przeżyć.

Malaryczne wstrząsy ciała reportera wprawiały w drgania wyobraźnię. Ślimacza przeprawa przez stado bizonów wstrzymywała oddech, a walka z ogromnym wężem wywołała wewnętrzną bojaźń o umiłowanego...

esa | 2014-04-30

TO JEST ARCYDZIEŁO. Dla mnie książka doskonała. To co autor w niej opisuje i jak mistrzowsko dobiera słowa jest wybitne. Afryka w czystej postaci. Nic nie jest przekoloryzowane ani też opisane nad wyrost. Tam na prawdę tak jest do dzisiaj. Jestem i długo będę pod ogromnym, przeogromnym wrażeniem.

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku