Heban

Wydawnictwo: Czytelnik
7,7 (2780 ocen i 133 opinie)
978-83-07-03100-2
literatura faktu

Kobra rzucała się i biła w podłogę z taką rozszalałą wściekłością i furią, że wewnątrz lepianki zrobiło się ciemno od kurzu. Biła ogonem z taką energią i siłą, że gliniana podłoga kruszyła się i rozpryskiwała, oślepiając nas tumanami pyłu. W pewnym momencie pomyślałem ze zgrozą, że nie damy rady, że gad wyśliźnie się nam i obolały, ranny, rozjuszony...

Sklep

• Oko Boga
  • Chłopaki niech płaczą
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Pogromca lwów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Noc nad Samborzewem

6,9 (21 ocen i opinii)
Chłopaki niech płaczą
Paweł Piotrowicz , Olaf Lubaszenko

7,3 (10 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Pogromca lwów
Camilla Läckberg

7,6 (897 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

W krainie kolibrów
Sofia Caspari

6,75 (24 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Karolina | 2013-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2013

Afryka, Czarny Ląd, Krwawy Kontynent.

Zamknij oczy i pomyśl o Afryce. Co widzisz? Porastające dziką roślinnością sawanny, stada lwów, słoni, a może rozległą pustynię, spękaną, rozgrzaną do czerwoności ziemię. A jej mieszkańcy? Chudziutkie, niedożywione dzieci z rozdętymi, opuchniętymi brzuchami, władcę plemienia odzianego w skórę tygrysa, kobiety o długich szyjach, przyozdobionych metalowymi bransoletami… Afryka, nam Europejczykom jawi się jako odległy, tajemniczy kontynent, pełen magii, tajemniczych rytuałów a jednocześnie wojen, śmierci i ubóstwa.

„Heban” Ryszarda Kapuścińskiego to zbiór reportaży o Afryce. Jak sam podkreśla autor: „Heban” (…) jest pierwszą z cyklu książek podsumowujących, które mam zamiar napisać. Spędziłem w krajach Trzeciego Świata 40 lat. Przyszła pora żeby podsumować doświadczenia z tych kontynentów i pokazać ich historię i ewolucję. To jest reportaż, który dzieje się równocześnie we współczesności i przeszłości. Chcę uwypuklić wszystko co się w tych...

Arek | 2010-03-19
Przeczytana: 26 października 2008

Kapuściński świetnie opisuje Afrykę, był tam przez wiele lat, na czysto spędził tam 7. Opisuje ten kontynent całościowo, i syntetycznie. Po przeczytaniu pozycji ma się wrażenie że się już o niej wszystko wie i żal że się już Ją opuściło. To biedny kotynent, najbiedniejszy, pełen ludzkich nieszczęść często spowodowanych wojną lub złymi rządami. Kapuściński w tej książce jest w pełnej formie, ma wiedzę dogłębną zarówno dzięki temu co tam przeżył i co doczytał w innych książkach i przyłożył się do tego nie zawaham się powiedzieć dzieła.

Monika | 2010-09-28
Przeczytana: 28 września 2010

To znacznie więcej niż książka. To znacznie więcej niż zbiór reportaży.
To samo sedno Afryki.
To arcydzieło, które na zawsze pozostanie w moim sercu.

allison | 2012-10-15
Przeczytana: 14 października 2012

Rzetelne, niezwykle sugestywne i poruszające reportaże w Afryki, które na długo pozostają w pamięci.
Autorowi udało się połączyć faktograficzny przekaz z literackim stylem opowieści, co sprawia, że lektura "Hebanu" jest interesująca i oddziałuje na wszystkie zmysły odbiorcy.

Kapuściński pokazał czarną twarz kontynentu, jego cienie, bolączki, tragedie... Codziennością są tu śmiertelne choroby, głód, brud i niewyobrażalna nędza, które zabijają z konsekwencją równą ludobójczym mordom. Plagą są rebelie i wojny domowe, które niszczą dopiero co zdobytą niepodległość - władza przechodzi z rąk do rąk, a ręce te najczęściej nie są w ogóle przygotowane do sprawowania władzy.

Reportaże są smutne i wstrząsające, jednak autorowi udało się także pokazać nieliczne przejawy człowieczeństwa. To np. gościnność, otwartość, szczerość mieszkańców, którzy - mimo traumatycznych przejść, zniechęcenia i zwątpienia w lepsze jutro - zachowali w sobie chociaż cząstkę dobra.

"Heban" dotyczy podróży...

Magdalena | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Bardzo podobała mi się ta książka. Jest pełna wielu ciekawostek dotyczących sytuacji politycznych jak i społecznych mieszkańców Afryki. Momentami troszkę mnie męczyła szczegółami, które są w niej zawarte, ale po ukończeniu tej książki wiem jedno, to nie jest ostatnia książka tego autora jaką przeczytałam :)

Elina | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

"Poranek i zmierzch - to najprzyjemniejsze godziny w Afryce. Słońce jeszcze nie pali albo już nie doskwiera - daje istnieć, daje żyć."

Nie miałam w planach pisać recenzji "Hebanu" , uważając , że jest to najbardziej znana książka Ryszarda Kapuścińskiego, popularnego polskiego reportażysty i nie ma potrzeby przybliżać jej czytelnikowi.
Kiedy jednak zaczęłam czytać reportaże opowiadające o Afryce nie mogłam się powstrzymać, by nie napisać kilka słów. Podzielić się emocjami, które wywołał "Heban".

Tym razem nie będzie opowieść o szczęśliwej Afryce. Kontynencie pełnym bogactwa, życia, radości, ciszy, o której opowiadali wcześniej poznani pisarze - Karen Blixen i Jean Marie Gustave Le Clèzio. Zamiast spokojnego przebywania na farmie kawy zostaniemy wrzuceni w sam środek wielkich wydarzeń ubiegłego wieku, o którym współczesny Europejczyk nie wie, nie chce wiedzieć, bo tak prościej - bez wysiłku, bez wyrzutów.

A początek tej swoistej apokalipsy jest tak szczęśliwy - wyzwolenie,...

almos | 2014-11-10
Przeczytana: sierpień 2013

PLANETA AFRYKA
Genialny wybór reportaży o Afryce, ukochanym kontynencie Kapuścińskiego, i tą miłość się czuje właściwie na każdej stronie. Można tą wspaniałą książkę czytać na wiele sposobów, jako rzecz podróżniczą, wykład historii Afryki, historię dramatycznych przeżyć autora. Dla mnie najważniejsza jest strona antropologiczna, bo Kapuściński w lekki ale dogłębny sposób pokazuje olbrzymie różnice w mentalności, tradycjach, sposobie życia między nami, Europejczykami i Afrykanami. Jakby oni żyli na innej planecie... Charakterystyczny jest tu rozdział 'Madame Diuf wraca do domu' gdzie widać olbrzymi dystans dwóch kultur.

Zaczyna się od tego, że Afrykanie mają trzy światy: realny, przodków, i duchów, wszystkie trzy równie ważne. A świat duchów jest czasami ważniejszy od rzeczywistego: „Tacy ludzie jak Amba i ich pobratymcy głęboko wierzą, że światem rządzą siły nadnaturalne. Są to siły konkretne, duchy, które mają imiona, czary, które można określić. To one nadają bieg i sens...

Grażyna | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Zbiór świetnych, bardzo treściwych reportaży o Afryce, polecam.

Anna | 2014-09-19

Wspaniała książka, w której znajdziemy bardzo różne historie, m.in o tym, gdzie mieszczą się cmentarze słoni, a także wiele politycznych kwestii. Kapuściński w bardzo interesujący sposób opowiada o wydarzeniach, które w książce od historii mogłyby wydawać się nudne. Za jego sprawą sięgnęłam po szczegółową mapę Afryki, aby zapoznać się z położeniem opisywanych miejsc. Dowiedziałam się wielu rzeczy o miejscach, które wcześniej były tylko punktem na mapie bądź egzotycznie brzmiącym wyrazem. Gorąco polecam!

Linda | 2014-04-25
Przeczytana: kwiecień 2014

Kocham Kocham !!po prostu rewelacja mam do Ryszarda Kapuścińskiego słabość na podstawie jego książki pisałam prace maturalna która zaliczyłam na 100% .
Jestem zdania że jest najlepszym reporterem i nie tylko w Polsce. Opisuje Afrykę surową, prawdziwą, czyli biedna ale bogatą w kulturę i obyczaje. Polecam każdemu kochającemu podróże siedząc w domu:))