Lubimyczytać.pl to:

978-83-07-03100-2
literatura faktu
typ
papier
7.7 (2686 ocen i 126 opinii)

Opis książki

Kobra rzucała się i biła w podłogę z taką rozszalałą wściekłością i furią, że wewnątrz lepianki zrobiło się ciemno od kurzu. Biła ogonem z taką energią i siłą, że gliniana podłoga kruszyła się i rozpryskiwała, oślepiając nas tumanami pyłu. W pewnym momencie pomyślałem ze zgrozą, że nie damy rady, że gad wyśliźnie się nam i obolały, ranny, rozjuszony...

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Karolina | 2013-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2013

Afryka, Czarny Ląd, Krwawy Kontynent.

Zamknij oczy i pomyśl o Afryce. Co widzisz? Porastające dziką roślinnością sawanny, stada lwów, słoni, a może rozległą pustynię, spękaną, rozgrzaną do czerwoności ziemię. A jej mieszkańcy? Chudziutkie, niedożywione dzieci z rozdętymi, opuchniętymi brzuchami, władcę plemienia odzianego w skórę tygrysa, kobiety o długich szyjach, przyozdobionych metalowymi bransoletami… Afryka, nam Europejczykom jawi się jako odległy, tajemniczy kontynent, pełen magii, tajemniczych rytuałów a jednocześnie wojen, śmierci i ubóstwa.

„Heban” Ryszarda Kapuścińskiego to zbiór reportaży o Afryce. Jak sam podkreśla autor: „Heban” (…) jest pierwszą z cyklu książek podsumowujących, które mam zamiar napisać. Spędziłem w krajach Trzeciego Świata 40 lat. Przyszła pora żeby podsumować doświadczenia z tych kontynentów i pokazać ich historię i ewolucję. To jest reportaż, który dzieje się równocześnie we współczesności i przeszłości. Chcę uwypuklić wszystko co się w tych kulturac...

Monika | 2010-09-28
Przeczytana: 28 września 2010

To znacznie więcej niż książka. To znacznie więcej niż zbiór reportaży.
To samo sedno Afryki.
To arcydzieło, które na zawsze pozostanie w moim sercu.

allison | 2012-10-15
Przeczytana: 14 października 2012

Rzetelne, niezwykle sugestywne i poruszające reportaże w Afryki, które na długo pozostają w pamięci.
Autorowi udało się połączyć faktograficzny przekaz z literackim stylem opowieści, co sprawia, że lektura "Hebanu" jest interesująca i oddziałuje na wszystkie zmysły odbiorcy.

Kapuściński pokazał czarną twarz kontynentu, jego cienie, bolączki, tragedie... Codziennością są tu śmiertelne choroby, głód, brud i niewyobrażalna nędza, które zabijają z konsekwencją równą ludobójczym mordom. Plagą są rebelie i wojny domowe, które niszczą dopiero co zdobytą niepodległość - władza przechodzi z rąk do rąk, a ręce te najczęściej nie są w ogóle przygotowane do sprawowania władzy.

Reportaże są smutne i wstrząsające, jednak autorowi udało się także pokazać nieliczne przejawy człowieczeństwa. To np. gościnność, otwartość, szczerość mieszkańców, którzy - mimo traumatycznych przejść, zniechęcenia i zwątpienia w lepsze jutro - zachowali w sobie chociaż cząstkę dobra.

"Heban" dotyczy podróży autora z...

Elina | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

"Poranek i zmierzch - to najprzyjemniejsze godziny w Afryce. Słońce jeszcze nie pali albo już nie doskwiera - daje istnieć, daje żyć."

Nie miałam w planach pisać recenzji "Hebanu" , uważając , że jest to najbardziej znana książka Ryszarda Kapuścińskiego, popularnego polskiego reportażysty i nie ma potrzeby przybliżać jej czytelnikowi.
Kiedy jednak zaczęłam czytać reportaże opowiadające o Afryce nie mogłam się powstrzymać, by nie napisać kilka słów. Podzielić się emocjami, które wywołał "Heban".

Tym razem nie będzie opowieść o szczęśliwej Afryce. Kontynencie pełnym bogactwa, życia, radości, ciszy, o której opowiadali wcześniej poznani pisarze - Karen Blixen i Jean Marie Gustave Le Clèzio. Zamiast spokojnego przebywania na farmie kawy zostaniemy wrzuceni w sam środek wielkich wydarzeń ubiegłego wieku, o którym współczesny Europejczyk nie wie, nie chce wiedzieć, bo tak prościej - bez wysiłku, bez wyrzutów.

A początek tej swoistej apokalipsy jest tak szczęśliwy - wyzwolenie, dekolonizac...

Arek | 2010-03-19
Przeczytana: 26 października 2008

Kapuściński świetnie opisuje Afrykę, był tam przez wiele lat, na czysto spędził tam 7. Opisuje ten kontynent całościowo, i syntetycznie. Po przeczytaniu pozycji ma się wrażenie że się już o niej wszystko wie i żal że się już Ją opuściło. To biedny kotynent, najbiedniejszy, pełen ludzkich nieszczęść często spowodowanych wojną lub złymi rządami. Kapuściński w tej książce jest w pełnej formie, ma wiedzę dogłębną zarówno dzięki temu co tam przeżył i co doczytał w innych książkach i przyłożył się do tego nie zawaham się powiedzieć dzieła.

czytanieWwannie | 2013-12-11
Przeczytana: 25 listopada 2013

Stało się. Wylądowałeś na środku gotującej krew w żyłach pustyni. Upał paraliżuje Twoje ciało i umysł przenosząc myśli wszędzie tam, gdzie pragnienie zalewa woda, a chłód oplata ramiona. Widma dalekiej oazy skrzące się w płomieniach mamią cię widokiem palm i sadzawek. Tylko głupiec nie uległby ich pięknu, tylko Afrykańczyk wie, że to złudzenie.
Ledwie funkcjonujesz, a przecież wciąż musisz iść, podążać za grupą, przemianami, sensacją... Walka z demonami, w której wygra silniejszy jest zacięta, bo przegrany zgarnia śmierć.

Przemierzając Etiopię, Erytreę, Tanzanię i Ghanę. Podążając za przemianami autorytarnych reżimów afrykańskich w niepodległe państwa, Ryszard Kapuściński spisuje dziennik, który jest najlepszym thrillerem, horrorem, bajką, powieścią i mitem jaki miałam dotąd okazję przeżyć.

Malaryczne wstrząsy ciała reportera wprawiały w drgania wyobraźnię. Ślimacza przeprawa przez stado bizonów wstrzymywała oddech, a walka z ogromnym wężem wywołała wewnętrzną bojaźń o umiłowanego...

Kasia | 2013-11-27
Na półkach: Podróże, 2013, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2013

Autor w niezwykły sposób ukazuje Akfrykę taką, jaką jest. Daje swymi bogatymi opisami niemal odczuć skwar panujący w najgorętszych zakątkach kontynentu. Pokazuje jak wiele się zmieniło przez lata w postrzeganiu białego człowieka, jakie przemiany polityczne zaszły. Możemy zrozumieć dlaczego wchodząc do miasta, od razu oblegnie nas tłum prosząc o stypendium do Ameryki. Wiele faktów historycznych, opisy sytuacji i przemian politycznych dają nam tym lepszy obraz poszczególnych krajów. Mimo, że nigdy nie byłam w Afryce dzięki Kapuścińskiemu mogę niemal poczuć klimat tego miejsca, jego atmodferę na własnej skórze.

Edi_Edi | 2013-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Kwiecień tego roku spędziłam w Afryce. Dopiero stamtąd wróciłam. Było ... gorąco, lepko, duszno, biednie i bardzo politycznie. Kapuściński pisze wspaniale, ale mi najbardziej podobały się te fragmenty, które opisywały życie afrykańczyków i te gdzie Kapuściński pokazywał swoje osobiste doświadczenia z życia w Afryce. Niestety, z mojego punktu widzenia, książka więcej ma opisów przewrotów, rebelii, ich genezy, skutków, całej tej niestrawnej dla mnie politycznej otoczki.

Jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza książka Kapuścińskiego. Reportaże bardzo ciekawe, świetnie pokazują różnorodność i specyfikę Afryki, pomagają zrozumieć ten kontynent, choć trochę.

Grażyna | 2013-05-21
Na półkach: 2013, Mmm, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Zbiór świetnych, bardzo treściwych reportaży o Afryce, polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto