Heban

Wydawnictwo: Czytelnik
978-83-07-03100-2
literatura faktu

Kobra rzucała się i biła w podłogę z taką rozszalałą wściekłością i furią, że wewnątrz lepianki zrobiło się ciemno od kurzu. Biła ogonem z taką energią i siłą, że gliniana podłoga kruszyła się i rozpryskiwała, oślepiając nas tumanami pyłu. W pewnym momencie pomyślałem ze zgrozą, że nie damy rady, że gad wyśliźnie się nam i obolały, ranny, rozjuszony...

• Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
  • Nasza własna wyspa
  • Historia pszczół
  • Uroki
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Niepowszedni. Porwanie

0 (0 ocen i opinii)
Malfetto. Drużyna Róży
Marie Lu

8 (2 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

6 (1 ocen i opinii)
Niepowszedni. Porwanie
Justyna Drzewicka

7,86 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Karolina | 2013-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2013

Afryka, Czarny Ląd, Krwawy Kontynent.

Zamknij oczy i pomyśl o Afryce. Co widzisz? Porastające dziką roślinnością sawanny, stada lwów, słoni, a może rozległą pustynię, spękaną, rozgrzaną do czerwoności ziemię. A jej mieszkańcy? Chudziutkie, niedożywione dzieci z rozdętymi, opuchniętymi brzuchami, władcę plemienia odzianego w skórę tygrysa, kobiety o długich szyjach, przyozdobionych metalowymi bransoletami… Afryka, nam Europejczykom jawi się jako odległy, tajemniczy kontynent, pełen magii, tajemniczych rytuałów a jednocześnie wojen, śmierci i ubóstwa.

„Heban” Ryszarda Kapuścińskiego to zbiór reportaży o Afryce. Jak sam podkreśla autor: „Heban” (…) jest pierwszą z cyklu książek podsumowujących, które mam zamiar napisać. Spędziłem w krajach Trzeciego Świata 40 lat. Przyszła pora żeby podsumować doświadczenia z tych kontynentów i pokazać ich historię i ewolucję. To jest reportaż, który dzieje się równocześnie we współczesności i przeszłości. Chcę uwypuklić wszystko co się w tych...

Arek | 2010-03-19
Przeczytana: 26 października 2008

Kapuściński świetnie opisuje Afrykę, był tam przez wiele lat, na czysto spędził tam 7. Opisuje ten kontynent całościowo, i syntetycznie. Po przeczytaniu pozycji ma się wrażenie że się już o niej wszystko wie i żal że się już Ją opuściło. To biedny kotynent, najbiedniejszy, pełen ludzkich nieszczęść często spowodowanych wojną lub złymi rządami. Kapuściński w tej książce jest w pełnej formie, ma wiedzę dogłębną zarówno dzięki temu co tam przeżył i co doczytał w innych książkach i przyłożył się do tego nie zawaham się powiedzieć dzieła.

irka | 2015-10-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2015

Emocjonalne i zapadające w pamięć reportaże o Czarnym Kontynencie. Czytanie tej książki, to jak dotykanie gołą ręką drgającego i krwawiącego serca Afryki. Najbardziej poruszyło mnie to stwierdzenie Autora "Kto ma broń, ten ma żywność. Kto ma żywność, ten ma władzę. Obracamy się tu wśród ludzi, którzy nie myślą o transcendencji i istocie duszy, o sensie życia i naturze bytu. Jesteśmy w świecie, w którym człowiek, czołgając się, próbuje wygrzebać z błota kilka ziaren zboża, żeby przeżyć do następnego dnia".
Dla mnie Afryka, to abstrakcyjny ląd, więc dzięki tym reportażom co nieco rozumiem.

Anna | 2016-03-12

"Kiedy odjedzie autobus?
Jak to - kiedy? - odpowie zdumiony kierowca.
Kiedy zbierze się tyle ludzi, żeby cały zapełnili."

"Heban" Ryszarda Kapuścińskiego tak dawno przeczytana książka,
której nie można zapomnieć. Po przeczytaniu której własne życie
wydaje się luksusem.GORĄCO POLECAM!

Monika | 2010-09-28
Przeczytana: 28 września 2010

To znacznie więcej niż książka. To znacznie więcej niż zbiór reportaży.
To samo sedno Afryki.
To arcydzieło, które na zawsze pozostanie w moim sercu.

allison | 2012-10-15
Przeczytana: 14 października 2012

Rzetelne, niezwykle sugestywne i poruszające reportaże w Afryki, które na długo pozostają w pamięci.
Autorowi udało się połączyć faktograficzny przekaz z literackim stylem opowieści, co sprawia, że lektura "Hebanu" jest interesująca i oddziałuje na wszystkie zmysły odbiorcy.

Kapuściński pokazał czarną twarz kontynentu, jego cienie, bolączki, tragedie... Codziennością są tu śmiertelne choroby, głód, brud i niewyobrażalna nędza, które zabijają z konsekwencją równą ludobójczym mordom. Plagą są rebelie i wojny domowe, które niszczą dopiero co zdobytą niepodległość - władza przechodzi z rąk do rąk, a ręce te najczęściej nie są w ogóle przygotowane do sprawowania władzy.

Reportaże są smutne i wstrząsające, jednak autorowi udało się także pokazać nieliczne przejawy człowieczeństwa. To np. gościnność, otwartość, szczerość mieszkańców, którzy - mimo traumatycznych przejść, zniechęcenia i zwątpienia w lepsze jutro - zachowali w sobie chociaż cząstkę dobra.

"Heban" dotyczy podróży...

Magdalena | 2014-03-04
Przeczytana: 04 marca 2014

Bardzo podobała mi się ta książka. Jest pełna wielu ciekawostek dotyczących sytuacji politycznych jak i społecznych mieszkańców Afryki. Momentami troszkę mnie męczyła szczegółami, które są w niej zawarte, ale po ukończeniu tej książki wiem jedno, to nie jest ostatnia książka tego autora jaką przeczytałam :)

Elina | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

"Poranek i zmierzch - to najprzyjemniejsze godziny w Afryce. Słońce jeszcze nie pali albo już nie doskwiera - daje istnieć, daje żyć."

Nie miałam w planach pisać recenzji "Hebanu" , uważając , że jest to najbardziej znana książka Ryszarda Kapuścińskiego, popularnego polskiego reportażysty i nie ma potrzeby przybliżać jej czytelnikowi.
Kiedy jednak zaczęłam czytać reportaże opowiadające o Afryce nie mogłam się powstrzymać, by nie napisać kilka słów. Podzielić się emocjami, które wywołał "Heban".

Tym razem nie będzie opowieść o szczęśliwej Afryce. Kontynencie pełnym bogactwa, życia, radości, ciszy, o której opowiadali wcześniej poznani pisarze - Karen Blixen i Jean Marie Gustave Le Clèzio. Zamiast spokojnego przebywania na farmie kawy zostaniemy wrzuceni w sam środek wielkich wydarzeń ubiegłego wieku, o którym współczesny Europejczyk nie wie, nie chce wiedzieć, bo tak prościej - bez wysiłku, bez wyrzutów.

A początek tej swoistej apokalipsy jest tak szczęśliwy - wyzwolenie,...

esa | 2014-04-30

TO JEST ARCYDZIEŁO. Dla mnie książka doskonała. To co autor w niej opisuje i jak mistrzowsko dobiera słowa jest wybitne. Afryka w czystej postaci. Nic nie jest przekoloryzowane ani też opisane nad wyrost. Tam na prawdę tak jest do dzisiaj. Jestem i długo będę pod ogromnym, przeogromnym wrażeniem.

almos | 2014-11-10
Przeczytana: sierpień 2013

PLANETA AFRYKA
Genialny wybór reportaży o Afryce, ukochanym kontynencie Kapuścińskiego, i tą miłość się czuje właściwie na każdej stronie. Można tą wspaniałą książkę czytać na wiele sposobów, jako rzecz podróżniczą, wykład historii Afryki, historię dramatycznych przeżyć autora. Dla mnie najważniejsza jest strona antropologiczna, bo Kapuściński w lekki ale dogłębny sposób pokazuje olbrzymie różnice w mentalności, tradycjach, sposobie życia między nami, Europejczykami i Afrykanami. Jakby oni żyli na innej planecie... Charakterystyczny jest tu rozdział 'Madame Diuf wraca do domu' gdzie widać olbrzymi dystans dwóch kultur.

Zaczyna się od tego, że Afrykanie mają trzy światy: realny, przodków, i duchów, wszystkie trzy równie ważne. A świat duchów jest czasami ważniejszy od rzeczywistego: „Tacy ludzie jak Amba i ich pobratymcy głęboko wierzą, że światem rządzą siły nadnaturalne. Są to siły konkretne, duchy, które mają imiona, czary, które można określić. To one nadają bieg i sens...

"Mistrz i Małgorzata" książką, od której nie sposób się oderwać

Zdecydowaliście, że powieść Bułhakowa jest książką, której czytanie to sama przyjemność. Z liczbą 1014 głosów powieść jest niekwestionowanym zwycięzcą naszego plebiscytu.

Wskaż książkę, której czytanie to sama przyjemność!

Od stycznia do kwietnia na antenie Czwórki Polskiego Radia Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Bibliocreatio polecały wartościową literaturę dla młodych czytelników. Teraz czas na Was – wybierzmy książkę, od której nie sposób się oderwać.