Litery

Wydawnictwo: a5
poezja polska
poezja
Abdita

Twórczość Tomasza Różyckiego, poety z roczników siedemdziesiątych, nie jest kojarzona z młodą poezją. Jej wyraźna kontynuacyjność każe myśleć o Różyckim jako spadkobiercy gigantów modernizmu, który dzieli poetyckie doświadczenie ze swoimi poprzednikami, a nie z rówieśnikami. Poezja ta jest w sposób dosłowny i metaforyczny związana z przestrzenią. „Tomasz Różycki jest poetą obdarzonym...

„Tomasz Różycki jest poetą obdarzonym niezwykłą plastycznością słowa, siłą poetyckiej wyobraźni, przenikliwością spojrzenia. Pisze wiersze finezyjne, o czystym rysunku frazy, brzmiące w muzycznych rejestrach polszczyzny. Jest w nich wysoka nuta – ślad rozpoznania czegoś przejmującego, ślad intensywności doznania świata, intensywności widzenia. Te wiersze potrafią się śmiać, umieją bawić się jak dzieci. Ale przechowują też w sobie wulkaniczny żwir, ślady zakrzepłej krwi, popiół spalonych map”.
Paweł Próchniak

źródło opisu: http://www.wydawnictwoa5.pl/index.php?s=karta,id,214&zdod=Litery

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/index.php?s=karta,id,214&zdod=Litery

adb | 2017-07-23
Przeczytana: 03 lipca 2017

"Litery" Tomasza Różyckiego to zbiór 99 liter. Cały cykl jest wyjątkowo spójny i układa się w dialog z ... Z kim to już nie takie oczywiste. Podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do odbiorcy, wykorzystując np. pocztówkowy zwrot: "Szkoda, że cię tu nie ma" - dokładnie tak, jak to zrobił wcześniej Stanisław Barańczak. Rozmowa z Bogiem? W innym wierszu pyta: „Gdzie jesteś teraz, pod jaki adres pisać, / jak się nazywasz?” Próba odkrycia kim jest adresat wierszy fascynuje, tym bardziej że i nic tu pewnego i adresat jest zmienny. Ja liryczne potrzebuje odbiorcy do komunikacji, adresat jest pretekstem do wyrażania myśli i do samego myślenia. A refleksje, które pojawiają się w tym "adresowanym monologu" dotyczą życia, postrzegania, zjawisk natury, filozofii w końcu.
Ja liryczne usytuowane jest w świecie, który obserwuje i analizuje. Krajobrazy otwierają wiersze i drogi przemyśleń, a te dotyczą spraw naprawdę istotnych, choć wywołane są znanym już widokiem. Zdumiewa ilość możliwych...

Dominika Rygiel | 2016-11-17
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 17 listopada 2016

Dzisiaj poznasz czytelnika.
To robak, mieszka wśród liter.

KRYZYS CZYTELNICTWA s. 94

Właśnie trzymam je w ręku. Nocą przewiercałam się przez ich struktury, analizowałam ich rozmieszczenie i konstelacje, próbując znaleźć w nich jakiś ukryty sens i przeszmuglowane przesłanie. I stwierdziłam, że nie będę powielać szkolnego stereotypu, nie będę doszukiwać się w nich tego, co autor mógł mieć na myśli. Napiszę jednak o tym, co ja, jako przeciętny zjadacz liter (a pożerałam jedną za drugą bardzo zachłannie!), odczułam. Spróbuję tym tekstem odpowiedzieć na pytanie, czy można omawiany tomik sklasyfikować jako pełnowartościowy posiłek dla duszy? A może są to utwory z kategorii tych, które powodują gorzki posmak w ustach?

Litery to jedenasta polskojęzyczna publikacja Tomasza Różyckiego. Laureat Nagrody Kościelskich oraz nominowany dwukrotnie do Nagrody Nike (w 2007 i 2011 r.) poeta, po swojej ostatniej typowo prozatorskiej książce Tomi. Notatki z miejsca postoju, od wydania której...

Mateusz R | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Praski Golem pełny słów-zaklęć. Jestem pod olbrzymim wrażeniem. To po pierwszym czytaniu, ale od razu zaczynam ponownie, w skupieniu, pojedynczo, na raty. Różycki w tomiku "Litery" zawarł nieprzemijającą wielość smaków - dosłownie liter składających się w czarowne zaklęcia, od których nie sposób się oderwać. Ten tomik to co najmniej poetyckie wydarzenie roku.

Chiara | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Dawno nie czytałam tak dobrego, bardzo równego i spójnego tomu wierszy. Niemal każdy tekst zachwyca ! Dużo tu intymności, rozmowy z kimś bliskim, a jednocześnie otwarcia na otaczającą rzeczywistość. Uderza niezwykła precyzja i piękno języka. Jest tu i duch, i litera. To wiersze do zaczytania....!

Katarzyna | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Tomasz Różycki zdolnym poetą jest, utytułowanym i każdy wiersz w tym tomiku jest piękny. Ale jako całość "Litery" są zbyt monotonne. Nie rozumiem podziału na trzy części tego tomiku, jakoś nie wyróżnicowuje się wyraźnie ich myśl przewodnia; nie rozumiem, dlaczego autor upodobał sobie cztery zwrotki jako dominującą formę wiersza, która sprawia, że przy kolejnym odwróceniu kartki tylko się ziewa. "Strzępiaste" obrazowanie sprawia, że tym bardziej trudno skupić uwagę. Nawet zaczęłam sie bawić i rozpisałam toto na prozę poetycką, bo miałam wrażenie, że w innej formie te dobre wiersze jeszcze by zyskały;)

PS Jeden z wierszy tego monotonnego tomiku zaczyna robić internetową karierę
(o kryzysie czytelnictwa);)

Karolina Kułakowska | 2017-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja, 2017
Przeczytana: 06 lipca 2017

Różycki po raz kolejny wyszedł z dobrą książką,
która może i nie zaskakuje, ale też nie rozczarowuje.
Najlepiej tomik czytać w kilku turach, ponieważ
99 wierszy pod rząd może zmęczyć.

Rosa | 2018-01-06
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Elanesse | 2017-05-11
Na półkach: Przeczytane, Poezja
5. edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nominacje

26 kwietnia 2017 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do 5. edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.