Pamięć operacyjna

Wydawnictwo Literackie
2017-09-28
2017-09-28
48 min.
człowieczeństwo człowiek poezja refleksja uczucie wiersze
Inne

Okładka książki Wirujący ogon antylopy. Sebastian Brejnak do Ewy Lipskiej. Ewa Lipska do Sebastiana Brejnaka Sebastian Brejnak, Ewa Lipska
Wirujący ogon ... Sebastian Brejnak, ...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Sięgając po poezję trochę porwałam się z motyką na słońce. A już taką poezję to nawet z "szydełkiem". Po pierwszym przeczytaniu pomyślałam, że znowu mnie przerosła, że to nie dla mnie, zabrakło zdolności intelektu. Niemniej po kolejnym czytaniu stwierdziłam, że mam jednak jakieś przemyślenia i sporo do mnie trafia. Kilka wierszy dotyczyło uczuć, kilka opowiadało o współczesnych problemach i zagwozdkach cywilizacyjno-technicznych, które też zrozumiałam. Nie jest to może materia, która jest w moim wąskim obszarze zainteresowań, ale już w szerszym myślę, że dałabym radę przyswoić i sięgnąć ponownie.

To poezja współczesna, o dzisiejszych problemach człowieka. Tak zmieniliśmy ten świat, aby był łatwy, dostępny, podporządkowany, a on stał się dla nas podtruwający, kłopotliwy, wciągający w jakieś gęste zarośla albo grząskie bagna. Czujemy się wyobcowani, poszukujemy kogoś bliskiego, ale coraz trudniej jest się odnaleźć. Ludzi otaczają maszyny, telefony siedzą w ich dłoniach, głowach i sercach. Spędzają wolny czas w pracy stresują się, potem szukają odstresowania się na siłowni, itd. Jedna przeciwność goni drugą, zapętlają się smętki, szarości i smog. Chcemy brać nie dając nic w zamian, ale gdzieś jest kres i warto o tym pamiętać. Pamięć własna czy operacyjna? Przy poezji czas na kontemplację powolnych myśli, na zatrzymanie i zapisanie tego co ważne.

Wybrane utwory z dwudziestu czterech, te najbardziej do mnie trafiające to: Postęp, Strach, Reportaż ze snu, Wokół naszej miłości, O sobie bez narzekań, Chłodnia, Byliśmy jeszcze wszyscy.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Ewy Lipskiej i od tego zaczął się mój zachwyt nad Jej poezją. Wyjątkowy dobór słów i metafor. W każdym wierszu prezentuje się wizja lub ocena świata współczesnego, rozwoju techniki i cywilizacji i to, jaki ma to wpływ na człowieka.

Zwykle oceniam tomiki Ewy Lipskiej 10/10, w przypadku tego odstąpię jednak od swojego zwyczaju, gdyż pomimo nominacji do Nagrody "Nike", nie urzekł mnie tak jak inne. Może odwykłem od czytania wierszy pani Lipskiej, a może one same zaczęły ewoluować w coraz bardziej obcą mi stronę hermetycznych skrótów myślowych. Oczywiście jest tu widoczny niepodrabialny styl poetki, jej stałe poszukiwania novum i wnikliwa obserwacja zdarzeń ale brakuje mi takiej prozaicznej "urody" słowa. Może robię się z wiekiem sentymentalny?

Dość wybrzydzania! Skoro oceniam tomik jako bardzo dobry, to podam kilka argumentów za tym, że jednak taki jest.
- "O sobie bez narzekań" - rewelacja!
- Podobnie "Wokół naszej miłości" - trochę stylistycznie przypomina mi niektóre wiersze Szymborskiej.
- Interesujący jest także "Johannes Kepler".
- Piękne nawiązania do przemijania i nietrwałości, jak choćby w "Zbiorach listów miłosnych"

• Poezja
  • Nike-poezja
  • Współczesna

Dodaj cytat z książki Pamięć operacyjna