poezja
railanachoret

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Zuba | 2018-12-27
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Czytałam ten tomik wierszy powoli i w bardzo sprzyjających okolicznościach przyrody, czyli na lotnisku. Człowiek jest wtedy w zawieszeniu, otoczony ludźmi ale praktycznie zupełnie sam, lubię ten moment. Co więcej, podróż lotnicza, pomimo wszystkich optymistycznych statystyk, ma w sobie coś z igrania ze śmiercią, a to zmienia perspektywę i skłania do namysłu.

Niestety nie mogę tego napisać o "Psalmach". Rezonowały we mnie jedynie pojedyncze frazy, nie zdarzyło się, żeby cały wiersz zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Przepływały jeden za drugim, nie różniąc się wiele od siebie. Czułam, że są to wiersze współczesne - znajdowałam w nich molekuły i piksele. Było w nich miasto i macierzyństwo, pośpiech i pory roku, ptaki.

Nie wiem, do kogo skierowane są te psalmy - do Boga najwyraźniej nie - do miasta, do dziecka (swojego i nie-), w nicość? Dla mnie to byłoby podstawowym pytaniem do zadania autorce, sama nie umiem na nie odpowiedzieć.

Z powodu braku otrzaskania z poezją i...

WeronikaStępkowska | 2018-09-14
Na półkach: Przeczytane, Poezja, Posiadam

Uhonorowany w tym roku Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej zbiór – nie licząc czterech "luźnych" wierszy – dwudziestu ośmiu utrzymanych zgodnie z tradycją we wzniosłej tonacji psalmów na cześć życia, rozumianego zarówno biologicznie, jak i personalistycznie. Zamysł zaiste ciekawy, choć ten religijny sztafaż-stylizacja wzbudził gdzieniegdzie we mnie, jako osobie niewierzącej, wrażenie niepotrzebnego patosu, budując raczej efekt dystansu niż zdolność utożsamienia się. Warto się jednak wczytać w te, miejscami sprawiające wrażenie zbyt oszczędnych i uniwersalistycznych, wiersze, bo składają się na spójne wyznanie wiary, także

w kobietę z pomarańczowym parasolem,
kiedy minęło lato i jesteśmy w Warszawie,
(...). przez nią jestem swoja zupełnie
inaczej (...).

To feeria drobiazgów czyni z tomu Fiedorczuk, bardziej niż apoteozę – afirmację. Niekiedy ogromnie przejmującą, jak w eliptycznych zakończeniach wielu utworów, w tym moim ulubionym:

21.
a kiedy się rozsypią, wszystko jest na...

kinga | 2018-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 maja 2018

Nominacje do VI edycji Nagrody im. W. Szymborskiej

19 kwietnia 2018 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Bohdan Zadura z Silesiusem za całokształt twórczości

Jedenastym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Bohdan Zadura, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, związany od 1998 roku z Biurem Literackim, gdzie wydał już trzydzieści jeden książek. Najnowszy tom „Po szkodzie", będący zarazem jednym z najważniejszych w karierze literackiej poety, ukazał się miesiąc temu. Statuetkę za całokształt twórczości Zadura odbierze w pięćdziesięciolecie debiutu poetyckiego.