poezja
railanachoret

źródło okładki: materiały wydawnictwa

WeronikaStępkowska | 2018-09-14
Na półkach: Przeczytane, Poezja

Uhonorowany w tym roku Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej zbiór – nie licząc czterech "luźnych" wierszy – dwudziestu ośmiu utrzymanych zgodnie z tradycją we wzniosłej tonacji psalmów na cześć życia, rozumianego zarówno biologicznie, jak i personalistycznie. Zamysł zaiste ciekawy, choć ten religijny sztafaż-stylizacja wzbudził gdzieniegdzie we mnie, jako osobie niewierzącej, wrażenie niepotrzebnego patosu, budując raczej efekt dystansu niż zdolność utożsamienia się. Warto się jednak wczytać w te, miejscami sprawiające wrażenie zbyt oszczędnych i uniwersalistycznych, wiersze, bo składają się na spójne wyznanie wiary, także

w kobietę z pomarańczowym parasolem,
kiedy minęło lato i jesteśmy w Warszawie,
(...). przez nią jestem swoja zupełnie
inaczej (...).

To feeria drobiazgów czyni z tomu Fiedorczuk, bardziej niż apoteozę – afirmację. Niekiedy ogromnie przejmującą, jak w eliptycznych zakończeniach wielu utworów, w tym moim ulubionym:

21.
a kiedy się rozsypią, wszystko jest na...

kinga | 2018-05-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2018

umlaut | 2018-06-13

ładne, pełne spokoju i konsekwencji

SleepingBeauty | 2018-09-11
Przeczytana: 29 czerwca 2018
Abdita | 2018-06-10
Przeczytana: 08 października 2018

Nominacje do VI edycji Nagrody im. W. Szymborskiej

19 kwietnia 2018 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Bohdan Zadura z Silesiusem za całokształt twórczości

Jedenastym laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Bohdan Zadura, poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki, związany od 1998 roku z Biurem Literackim, gdzie wydał już trzydzieści jeden książek. Najnowszy tom „Po szkodzie", będący zarazem jednym z najważniejszych w karierze literackiej poety, ukazał się miesiąc temu. Statuetkę za całokształt twórczości Zadura odbierze w pięćdziesięciolecie debiutu poetyckiego.