Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Bad Samaritans: The Myth of Free Trade and the Secret History of Capitalism
ekonomia, kapitalizm, gospodarka,
biznes, finanse

Źli Samarytanie. Tajna historia kapitalizmu to porywająca historia awansu nędzarzy do rangi czempiona globalnych rynków. Opowieść nie nowa, ale mało znana – ponieważ dotychczas to zwycięzcy pisali historię i naginali ją do własnych potrzeb, kreując użyteczne dla swych interesów mity. Orędownicy wolnego handlu, niewidzialnej ręki rynku i wycofania państwa z gospodarki pragną by inni zapomnieli, że dzisiejsi liderzy światowej gospodarki, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, sami zamykali dostęp do swych rynków, chronili swój raczkujący przemysł przed konkurencją, wspomagali prywatny biznes za publiczne pieniądze, a wolny handel wymuszali na słabszych przemocą.

źródło opisu: wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

almos | 2017-04-30
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Autor twierdzi, podając masę przykładów, że polityka ekonomiczna narzucana krajom rozwijającym się przez państwa bogate, nie służy biedakom, za to służy bogaczom (którzy kiedyś, gdy się rozwijali, zalecanej polityki nie stosowali). Mówiąc bardziej ogólnie: nie ma zawsze słusznych teorii ekonomicznych; wszystko zależy od kontekstu. Mimo czasami kontrowersyjnych tez to b.inspirująca lektura.

Autor, profesor ekonomii z Cambridge, napisał książkę o polityce gospodarczej teraz i kiedyś, w szczególności poddając analizie politykę gospodarczą zalecaną, a czasami wmuszaną państwom rozwijającym się przez kraje bogate (USA, Wlk. Brytania, etc). Główna teza książki Changa jest taka, że nie ma obiektywnych, ponadczasowych teorii ekonomicznych, wszystkie one sprawdzają się w pewnych krajach i warunkach, w innych zaś nie. Wiele zależy od stopnia rozwoju ekonomicznego i politycznej sytuacji w danym kraju. Mamy więc nienową tezę, że ekonomia jest nauką polityczną.

Więcej, Chang twierdzi, że...

Jarek Zawisza | 2018-01-03
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2017

Jeżeli interesujesz się szeroko pojętą ekonomią i gospodarką, to jest to książka dla Ciebie.
Jeżeli nie masz pojęcia o ekonomii i nigdy cię ten temat nie interesował, to jest to książka dla Ciebie.

Jeżeli zastanawia Cię fakt, że biedne państwa tak wolno nadrabiają dystans do bogatych, pomimo dobrodziejstw wszelakich oferowanego im tak hojnie globalnego rynku, to również jest to książka dla Ciebie.

Fenomenalna analiza rynku, napisana z polotem, prostym i przystępnym językiem.
Czyta się ją praktycznie jak powieść, a potrafi niezawodnie poustawiać w głowie parę rzeczy.

Kapitalizm, to niewątpliwie najlepszy pod słońcem system gospodarczy.
Warto jednak pamiętać, że istnieje on jedynie po to, aby bogatym żyło się łatwiej :)
Serdecznie polecam!

Petroniusz | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia, 2016
Przeczytana: listopad 2016

Popularnonaukowa pozycja pokazującą że inna ekonomia jest możliwa ;).

Książka jest i ekonomiczną ale i ma ciekawy rys historyczny dotyczący właśnie współczesnej historii rozwoju gospodarek Azjatyckich i ich sposobów na wchodzenie na drogę rozwoju. Lekkie pióro publicysty połączone z twardymi danymi.

Autor stawia generalną tezę że obecnie rozwinięte gospodarcze kraje promują prowadzenie liberalnej gospodarki, podczas gdy same do swojej pozycji dochodziły stosując zgoła odmienne recepty. Było to wspieranie rozwoju wybranych branż, bariery celne, dopłaty eksportowe i wiele innych.

Książka ma raczej formę eseju niż twardej analizy historii gospd ostatnich 200-300 lat, to wszystko jest bardzo ciekawe i niezwykle ożywcze, dla naszej dość ubogiej dyskusji i o gospodarce. Zwrócę jednak uwagę na fakt, że Autor czasem pomija niektóre aspekty które nie będą pasowały do tezy, np. sporo miejsca poświęca na chwalenie polityki prowadzonej w jego rodzinnej Korei płd przez gen. Parka –...

mihal | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

Nie rozumiem dlaczego ludzie inteligentni ( to portal dla takich prawda ? :)
prawie nie czytają ( brak recenzji ) tej ksiązki.
Dla mnie absolutny MUST READ dla każdego tutaj ! - otwiera oczy na wiele "tajemnic" współczesnego świata.

Zwłaszcza polecam wiernym wyznawcom teorii o Balcerowiczu jako zbawcy Polski i tym podobnych bredni.
Pisane prze Koreańczyka - profesora Oksfordu - a tematu Polski tam praktycznie nie ma co jest zaletą (analogie inteligentnym wystarczą).

Tłumaczenie jest dobre choć nie idealne (pewne niekonsekwencje w tłumaczeniu skrótów) a narracja dosyć wartka. Dla osób niezaznajomionych z ekonomią fragmenty mogą być nie do końca zrozumiałe ( ciężko to ocenić zawodowcowi - jednak poziom kształcenia ekonomicznego w PL jest żałosny) ale chyba nie przeszkadza to w odbiorze całości.

Pewnie jako literatura "faktu" nie zasługuje na 10* ale to naprawdę TRZEBA przeczytać !

Carmel | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Świat makroekonomii i gospodarek w świecie globalnym, to wielowymiarowa struktura naczyń połączonych, w której nic nie jest pewne.

Ha-Joon Chang w ciekawej, popularnej książce "Źli Samarytanie" postawił kilka frapujących tez punktujących dominującą neoliberalną wolnorynkową doktrynę ekonomiczną.

Całość wywodu można sprowadzić do tezy, że kraje, które w wolnorynkowych relacjach gospodarczych czują się pewnie, jako potęgi ekonomiczne, dopiero mając przewagę nad konkurentami, stawiają na liberalizację, dążąc do jej pełnej realizacji wśród krajów rozwijających się. Taka postawa miałaby pozwolić im na dalsze wzmacnianie własnej przewagi gospodarczej i kontrolę nad potencjalnymi konkurentami rynków wschodzących.

Do pokazania obłudy i cynizmu polityki potęg gospodarczych, przede wszystkim USA i Wielkiej Brytanii, opisał w zarysie polityki ekonomiczne tych krajów na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Obala mit, jakoby zawsze kroczyły ze sztandarami wolności gospodarczej. Opisuje...

Martins | 2018-01-22

Autor książki postawił sobie za cel zakwestionowanie neoliberanej recepty na rozwój gospodarczy narzucanej krajom rozwijającym się przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne podobne instytucje, a także przez same państwa bogate. Trzeba przyznać, że robi to w sposób dość przekonujący.

Styl i narracja książki są bardzo przejrzyste nawet dla takich laików ekonomicznych jak ja (może z wyjątkiem kilku fragmentów). Pozycja jest ze względu na swoje założenia z natury nieco tendencyjna, ale nie jest przy tym natarczywa czy emocjonalna. Ha-Joon Chang nie próbuje też udowodnić, że receptą na rozwój jest zawsze protekcjonizm czy też tym bardziej centralne planowanie gospodarcze. Jego celem jest jedynie pokazanie, że polityka uchodząca wolnorynkowa nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem dla państwa uboższego.

W pierwszych dwóch rozdziałach autor dość przekonująco pokazuje, że dzisiejsze potęgi gospodarcze wcale nie doszły do tego stanu z pomocą liberalnej polityki, którą propagują innym...

lindas | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

Kolejna świetna - choć "chronologicznie" w sumie wcześniejsza- książka koreańskiego ekonomisty, pokazująca zakłamania dominującego i niesprawdzającego się paradygmatu neoliberalnego. Pokazuje jak międzynarodowe instytucje wymuszają na krajach rozwijających się politykę "liberalizacji" i "deregulacji" na korzyść krajów najbogatszych i międzynarodowych korporacji - jednocześnie stosując podwójne standardy z "ochroną" dla dziedzin w których "liberalizacja" nie opłaca się USA czy korporacjom. Przy okazji mamy przegląd historii gospodarczej pokazujący w jaki sposób kraje bogate stały się bogate, i jak dwulicowo wymagają teraz od biednych państw prowadzenia polityki skazującej je na "wieczne bycie biednymi/ słabo rozwiniętymi ekonomicznie"
Absolutny MÓST RIID, choć k*rwiniątka i tak będą się "dokształcały" na Uniwersytecie Jutuba i Wykopa z "demaskatorskimi filmikami jak_jest_naprawdę"

Cyfranek | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Nie jest łatwo logicznie i rzeczowo odnieść się do dominującej czy panującej ideologii. Z powodzeniem robi to autor "Złych Samarytan", przeciwstawiając się przytłaczającemu neoliberalizmowi gospodarczemu. To książka bardzo potrzebna, może niekoniecznie jako odtrutka, ale może na przykład jako przyczynek do przemyśleń, dyskusji, innego spojrzenia. Obowiązkowa pozycja dla ekonomistów, geografów, politologów, ciekawych świata...

Katarzyna | 2016-11-13
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 13 listopada 2016

Bardzo ciekawa książka wyjaśniająca założenia ekonomi neoliberalnej oraz jej wpływu na rozwijające się gospodarki. Pokazuje jak rozwinięte kraje w Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone dbają o swoje interesy, aby kraje rozwijające się nie stanowiły dla nich konkurencji na światowych rynkach.

Michał Winiarski | 2017-03-03
Przeczytana: 02 marca 2017

MUST READ !
Książka pisana przez doświadczonego profesora Cambridge, jest prostym opisem hipokryzji światowych mocarstw, jak i wszelkich zagrożeń skierowanych w stosunku do rozwijających się państw. Wszelkie aspekty poruszane w lakturze są prosto wyjaśnione, zazwyczaj na podstawie analogicznych przykładów z życia codziennego.
Książka ta jest to majstersztyk literatury faktu/ekonomicznej. Polecam ją każdej osobie, niezależnie czy ma podstawy wiedzy ekonomicznej, czy też nie.