Listy do młodego kontestatora

Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
Wydawnictwo: Karakter
Letters to the Young Contrarian
Tania

Słynny esej kontrowersyjnego intelektualisty. Odwołując się do przykładów z własnego życia oraz postaw takich ważnych dla niego osób, jak Emile Zola, Rosa Parks, George Orwell czy Vaclav Havel, autor analizuje różne formy sprzeciwu i kontestacji. Opowiada o tym, jak być krytycznym, nie ulegać manipulacji mediów, nie poddawać się politycznej propagandzie i zachowywać twórczy dystans wobec rzeczywistości.

Na co dzień możesz stanąć wobec różnych odmian przemocy albo hipokryzji, bałamutnego powoływania się na wolę ogółu albo małostkowych nadużyć władzy. Jeśli należysz do jakiejś organizacji politycznej, ktoś może cię poprosić o mówienie kłamstw albo półprawd służących jakiemuś krótkoterminowemu celowi. Każdy wypracowuje sobie własne sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami. Staraj się zachowywać, „jak gdyby” nie trzeba było ich tolerować i jakby nie było w nich nic oczywistego – pisze Hitchens do młodego adepta sztuki sprzeciwu.

Christopher Hitchens (1949–2011) – dziennikarz, pisarz, krytyk literacki. Sprzeciwiał się wojnie w Wietnamie i amerykańskiemu imperializmowi, krytykował politykę Henry’ego Kissingera i Billa Clintona. W drugiej połowie życia poróżnił się ze swoim lewicowym środowiskiem, oskarżał je często o nadmierną tolerancję, polityczną poprawność i brak rzeczywistej woli rozwiązywania współczesnych konfliktów. W roku 2003 poparł inwazję na Irak, co odebrano jako zdradę jego wcześniejszych ideałów. Znany był z ostrych wystąpień przeciwko religii; na zaproszenie Watykanu wziął udział w procesie beatyfikacyjnym Matki Teresy, przedstawiając argumenty przeciw beatyfikacji. W Polsce ukazało się kilka jego książek, m.in.: Misjonarska miłość. Matka Teresa w teorii i w praktyce (1995), Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa (2007), Thomas Paine. Prawa człowieka. Biografia (2008), Śmiertelność (2013).

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/listy-do-mlodego-kontestatora

źródło okładki: https://www.karakter.pl

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1515

Myśl!

Tytuł tego słynnego eseju zdradza niemal wszystko, zarówno jeśli chodzi o jego formę, jak i treść. Zacznę od tej pierwszej: „Listy do młodego kontestatora”, cóż za zaskoczenie, rzeczywiście zapisane zostały jako fragmenty korespondencji starego mistrza z jego adeptem; i choć czytelnik ma szansę zapoznać się tylko z wypowiedziami tego pierwszego, to pytania ucznia można zrekonstruować bez trudu. Hitchens radzi sobie z tą formą bardzo dobrze: jego teksty są lekkie i przyjemne w lekturze, a przy tym treściwe i konkretne (dziennikarz pozwala sobie na dygresje bardzo rzadko i w celach merytorycznych; wykładnię zasad radykalizmu zostawia na boku tylko przy okazji ostatniego listu, w którym opisuje swoje doświadczenia z wojny w Bośni – ale i w nim nawiązuje w oczywisty sposób do głównego tematu, zajmując się przede wszystkim oceną postaw społecznych wobec czystek etnicznych i religijnych). Warto zwrócić przy tym uwagę, że choć pisarz wypowiada się z pozycji nauczyciela oraz człowieka zasłużonego dla prądów radykalnych (esej powstał w roku 2001, długo choćby po sprowokowaniu głośnego konfliktu z Henrym Kissingerem), to udaje mu się uniknąć zarówno protekcjonalności, jak i sztucznej skromności; skupia się przykładach swoich prywatnych mistrzów, rzuca niewymuszonymi cytatami, ale nie boi się odwołać także do własnych doświadczeń. To wszystko czyni lekturę doświadczeniem autentycznym, prawdziwym.

Nie pierwszy to jednak esej, który dobrze się czyta – wiadomo wszakże, iż w tym gatunku treść jest jeszcze ważniejsza od harmonijnej formy. Aż chce się powiedzieć, że Hitchens zaczyna od podstaw: przeważająca część „Listów do młodego kontestatora” to wielka zachęta do samodzielnego myślenia. Pisarz nie zostawia czytelnika z tym ogólnym hasłem, a w kolejnych listach albo stara się przeanalizować pewne schematy zachowań (jak chociażby poszukiwanie akceptacji grupy) i obnażyć ich niebezpieczne dla niezależności strony, albo daje nieco bardziej konkretne wskazówki pomagające zachować własny punkt widzenia, których spektrum rozciąga się od tych najbardziej oczywistych („nie ufaj autorytetom tylko dlatego, że są autorytetami”), do tych nieco bardziej zaskakujących (jak choćby namową do podróżowania odgrywającego kluczową rolę w budowaniu własnej tożsamości). Całą wykładnię pisarzowi pomagają budować rozliczne przykłady, od cytatów z klasyków ruchu radykalnego począwszy, aż do wspomnianych już rozmyślań nad przeżytym osobiście konfliktem bałkańskim.

Dla kogo przeznaczone są „Listy młodego kontestatora”? Przede wszystkim dla wszystkich sympatyków myśli radykalnej – szczególnie tych, których pociąg do kontestacji ma podłoże raczej emocjonalne. Dzięki temu esejowi będą mogli odkryć intelektualne podstawy tego stanowiska i zrozumieć je bardziej dogłębnie. Mniej usatysfakcjonowani będą natomiast miłośnicy samego Hitchensa, pragnący dowiedzieć się więcej o jego słynnych konfliktach (wśród adwersarzy dziennikarza byli między innymi Bill Clinton, matka Teresa z Kalkuty czy wspomniany już Henry Kissinger) – opisu tych starć trzeba szukać w innych działach pisarza.

Bartosz Szczyżański

Radosław Gabinek | 2017-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

Jeśli jesteś istotą doceniającą wagę swojego intelektu, jeśli kochasz wolność i cenisz sobie własną indywidualność to po prostu musisz sięgnąć po tą książkę. Nie ze względu na wydawnictwo, które czego się nie dotknie to zamienia to w złoto, nie ze względu na tytuł, który jest niewątpliwie intrygujący i chwytliwy, ale w imię tego że życie jest czymś więcej niż bezwolnym powtarzaniem i klonowaniem tego co powiedzą tobie w ramach regularnego prania mózgu na poszczególnych szczeblach procesu wtłaczania ciebie w schemat.

Kiedy czytałem zawarte w tych tekstach przesłanie Christophera Hitchensa to miałem poczucie, że ktoś stanął obok, poklepuje mnie po ramieniu i mówi do mnie "To nie z tobą jest coś nie tak, lecz z nimi". Wynikająca z tego ulga, towarzysząca mi przy zaznajamianiu się z "Listami do młodego kontestatora" jest uczuciem wręcz fantastycznym. Hitchens, z którym zetknąłem się poraz pierwszy zachęca do indywidualnego myślenia, do sprzeciwu wobec...

Snoopy | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Nie podpisałbym się obiema rękami pod wszystkimi stwierdzeniami autora, ale nie zmienia to faktu, że była to przepyszna lektura, która dodała mi otuchy oraz sprawiła mnóstwo frajdy i satysfakcji. Wzrosła też lista książek do przeczytania. Co nieco już zamówiłem.

Kurt | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Jako urodzony kontestator - kontestuję taki "ciężki styl" pisania ... ! Te listy są jak monity z ZUS'u.
Jak rozprawka! Horror rodem ze szkolnej ławki! Chyba aż tak daleko cofnąłem się w życiorysie, bo po lekturze "ciągle w uszach mi buczy" Vademecum skauta Lady Pank, a to ta sam epoka :)

Jarek1983 | 2017-05-23
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Bezwzględnie inteligentna książka

Christopher Hitchens napisał wyjątkowy podręcznik myślenia. Myślenia niezależnego, ale nigdy zacementowanego. Z największą zajadłością pochyla się on nad sprawami „ugruntowanymi” dając piekielnie, inteligentne rady jak radzić sobie z dogmatami i jak kontestować nawet samego siebie. Bo nic gorszego nas spotkać nie może niż samo zachwyt z własnej myśli, idei czy przekonań. Myślenie nie jest procesem zamkniętym. Dla sportu, to jedna z rad, należy kontestować własne przekonania i poddawać je próbie. Czy przetrwają. Nadmienię, że wychodzi ona w idealnym momencie w Polsce, gdzie temperatura sporu społeczno – politycznego osiągnęła wysoki poziom, co powoduje, że jakiekolwiek głosy wyważone są odrzucane. Dominuje podział czarno – biały, a w istocie taki nie obowiązuje.

Jednakowoż Hitchens przekonuje nas, że „Idea "jedności" promowana jest jako przeciwieństwo negatywnego zjawiska "podziału" albo, co gorsza, "dążenia do podziałów". Zgrzytam...

projekt_książki | 2017-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Christopher Hitchens – brytyjsko-amerykański pisarz, dziennikarz i krytyk literacki, znany był ze sprzeciwu wobec amerykańskiego imperializmu i wojny w Wietnamie, krytyki matki Teresy (za jej poparcie dla reżimu Duvaliera na Haiti), niechęci do Billa Clintona, Henry’ego Kissingera i brytyjskiej rodziny królewskiej, oraz z krytyki religii. W swoich poglądach bywał radykalny a w postawach nieugięty. W książce „Listy do młodego kontestatora”, niczym Rainer Maria Rilke w „Listach do młodego poety”, wykłada swoje credo. Credo wolnomyśliciela.

Credo to ma być inspiracją, radą i wsparciem dla młodego człowieka, któremu w formie listów Hitchens opowiada o własnych wyborach a także stanowiskach tych, których cenił. Wśród przywoływanych pojawią się m.in. George Orwell, Emil Zola, Vaclaw Havel, jego przyjaciele z redakcji „New Statesman” - Martin Amis i Ian McEwan, a także Czesław Miłosz oraz Adam Michnik. Swoje listy Hitchens adresuje do jednej osoby, która jednak reprezentuje całą...

GZal | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Nie wiedziałem czego oczekiwać po Listach do młodego kontestatora Christophera Hitchensa. Poleżała sobie ta niewielka książeczka jakiś czas w zakamarkach czytnika. Sięgnąłem po nią bez większego przekonania.

Co więcej w trakcie lektury przedmowy byłem raczej zniechęcony i zniesmaczony. Odniosłem wrażenie, że napastliwy ton nie wróży dobrze, choć rozumiałem irytację Hitchensa na to, jak współczesne media są w stanie przekręcić cytaty i intencje. Była w tym jakaś nadmierna agresja.

No cóż. Muszę się przyznać, że zaraz po skończeniu całości, zacząłem czytać od początku (z pominięciem wstępu).

[...]
całość

minsky | 2017-06-14

Hitchens nie narzuca swoich poglądów, a pokazuje jak 'zbudować' swój własny, zgodny z sumieniem, rozumem i godnością człowieka oraz trzymać się go w dzisiejszych konformistycznych czasach. Jeżeli jest odpowiednia osoba do sypania takimi przemyśleniami, to zdecydowanie jest nią Hitchens.
Przy okazji można też poznać wiele ciekawych faktów z życia autora

Kuba | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Bardzo przyjemna forma lektury w postaci listów ze studentem. Hitchens stara się w krótki i merytoryczny sposób przedstawić przeciwstawności z jakimi będzie musiał się zmierzyć młody kontestator. Które wartości najlepiej pielęgnować, a którym powiedzieć kategoryczne NIE. Przytacza mnóstwo cytatów i zdarzeń wielu wielkich i wybitnych postaci*, Simone Weil, Jean Paul-Sartre, Milan Kundera a nawet Adam Michnik.
* tautologia celowa użyta w nawiązaniu do jednego z listów ;-)

chrobot | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Niesamowita książka, jestem pod wielkim wrażeniem inteligencji, dociekliwości oraz wiedzy autora.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy próbują zrozumieć człowieka i świat.

Z książki przebija niespotykany wręcz dystans autora do samego siebie.
Nieczęsto zdarza się aby osoby z tak dużym dorobkiem w swej dziedzinie, doświadczeniem życiowym nie uwierzyły w to, że są "superbohaterami z długimi pelerynami", czego niestety częstym następstwem bywa wchodzenie na ambonę mentorstwa.

Z pewnością sięgnę po więcej pozycji tego autora.

mikgom | 2017-08-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2017