23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie

Okładka książki 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie Ha-Joon Chang
Okładka książki 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie
Ha-Joon Chang Wydawnictwo: Krytyka Polityczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
23 Things They Don't Tell You About Capitalism
Krytyka Polityczna
2013-10-09
2013-10-09
2011-01-01
Barbara Szelewa
ekonomia kapitalizm neoliberalizm

Ciekawa, ciężko mi jednak ocenić ją od strony merytorycznej.

Ciekawa, ciężko mi jednak ocenić ją od strony merytorycznej.

Dużo ciekawych faktów, zdecydowanie skłania do refleksji. Była moją pierwszą pełną lekturą na tematy społeczno-gospodarcze, dzięki której do tej pory utrzymuje moje zainteresowanie tym obszarem. Polecam

Książka dość ciekawa, wątki są opisane w sposób przejrzysty jednak na pewno zauważam jeden defekt. Otóż we wstępie do książki autor wskazuje że będzie obalał mity dotyczące kapitalizmu tymczasem w poszczególnych rozdziałach (gdzie autor pisze ciekawie i mądrze na tematy ekonomiczne) w zasadzie nie obala ani jednego z nich tylko krąży wokoło tematyki wolnego rynku. W praktyce jednak uważam że książka warta przeczytania i poszerzenia horyzontów nt. ekonomiczne.

Ależ to jest wybitnie zła książka. I nie jestem tym faktem zaskoczony, bo patrząc na recenzje nie spodziewałem się dobrej książki. Zaskoczeniem było to, że jest ona AŻ TAK ZŁA. Negatywne recenzje jakie można tu przeczytać nie oddają w pełni tego z jak wielkim dziadostwem mamy do czynienia. Bubel rodem z najgorszych koszmarów ekonomistów.

Może uznacie, że przesadzam, ale czytanie tej książki przez osobę, która ekonomie rozumie to zwykła męczarnia. Dość powiedzieć, że w samym wstępie znalazło się tyle głupot, błędów i przeinaczeń, że zapisałem aż trzy strony notatek. Tylko ze wstępu!!! A potem tych notatek było więcej i więcej.

W zasadzie jedyną zaletą (jeśli tak można o tym powiedzieć) jest to, że książka ta może posłużyć do demaskowania dyletantów ekonomicznych. To znaczy, kiedy zobaczymy, że ktoś zachwyca się nad jej treścią to z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że taka osoba nie ma pojęcia o czym mówi.

Ogrom błędów jest tak duży, że nie zdołam ich wszystkich umieścić w tej recenzji. Ale też nie zdążyłem przeredagować i opatrzyć komentarzem moich notatek, dlatego też dłuższą listę błędów dodam po jakimś czasie. Póki co skupię się jedynie na przedstawieniu ogólnych problemów jakie posiada książka.

Zacznijmy może od tego, że według autora "ideologia wolnorynkowa rządzi światem począwszy od lat 80", a wolnorynkowy kapitalizm jest dominującym modelem gospodarczym i cała polityka została podporządkowana zaleceniom wolnorynkowców.
Jest to oczywiście bzdura i nawet nie muszę tego komentować.
Jak widać zaczynamy z grubej rury, począwszy od niezrozumienia definicji jakiej używa, przez kłamstwa, aż po teorie spiskowe. Zresztą autor często używa słowa neoliberalizm, które to jest nienaukowym, pejoratywnym określeniem rzucanym w stronę oponentów politycznych, aby ich urazić oraz jednym z ulubionych wyrazów w słowniku każdego foliarza.

Potem autor stwierdza, że wolnorynkowcy nas oszukali, bo gospodarka nie działa tak jak mówili. No może dlatego, że politycy, wbrew twierdzeniom Changa, nie stosują się do zaleceń wolnorynkowych i prowadzą silnie interwencjonistyczną politykę. No któż by się spodziewał, że rynek nie działa jak należy kiedy nie pozwala się mu poprawnie działać.
Chociaż i tak według autora : "kapitalizm jest najlepszym systemem gospodarczym jaki wymyśliła ludzkość." Strasznie niezdecydowany to człowiek.
Ale dalej jest jeszcze lepiej.

Pamiętacie jak Chang zapewniał nas, że wolny rynek rządzi światem? No to teraz przygotujcie się na twist fabularny. Otóż autor stwierdza, że wolny rynek nie istnieje...
Nie tylko nie istnieje, ale też nie ma definicji wolnego rynku, nie da się stwierdzić jakie są jego granice i czy jakieś działanie władz jest czy nie jest wolnorynkowe. I jeszcze wymienia poszczególne regulacje rynku włącznie z bankowością centralną. Niezła schizofrenia.

W całej książce autor wymyśla absurdalne, chochole teorie, które następnie wciska w usta wolnorynkowców, a następnie dzielnie je obala. Zarzuca im niemalże religijne i nieuzasadnione przywiązanie do zasad wolnego rynku i nadmierne upraszczanie rzeczywistości. Oczywiście jeśli chcecie sprawdzić skąd autor wziął takie rewelacje to macie pecha. Odnośników w książce do rzekomych wypowiedzi wolnorynkowców brak. No może poza sporadycznym cytowaniem Adama Smitha, którego Chang przedstawia jako niepodważalnego guru tychże ekonomistów. Same twierdzenia wolnorynkowców nie dość, że poprzekręcane lub wymyślone na kolanie, to jeszcze przedstawione w tendencyjny sposób.

Jak wspomniałem konkretną listę dodam w przyszłości, a teraz skupię się na ogólnych błędach.
Z innych takich ogólnych problemów można wymienić takie jak:

-Autor próbuje krytykować główny nurt ekonomii. Tyle, że robi to tak nieudolnie i kłamliwie, że można się tylko załamać. A później stwierdza, że ekonomia to nawet nie jest nauka tylko praktyka polityczna. XD. No, kiedy uprawia się ją w taki sposób jak on to na pewno.

-Nie rozumie realiów jakie panowały w XIX wieku, więc nie rozumie też zjawiska pracy dzieci.

-Porównuje handel narkotykami do handlu ludzkimi organami XD

-Autor utożsamia przepisy prawne wprowadzone przez państwo z wolnym rynkiem

-Nie do końca rozumie zjawiska spółek z. o. o. On naprawdę myśli, że nikomu w korporacji nie zależy na rozwoju firmy. Mówi o powstaniu nowej profesji "zawodowych menadżerów" i nie potrafi połączyć kropek. Ich działalność polega na dbaniu o rozwój i zyskowność firm

-Snuje czarne wizje o tym jak to złe korporacje powodują, że bogaci się bogacą, oczywiście kosztem innych, więc biedni biednieją i tracą pracę. Będę łagodny i zrzucę to na fakt, że książka została napisana niedługo po kryzysie 2008, więc autor mógł pomylić konsekwencje kryzysu z działaniem rynku, ale to z kolei stawia w złym świetle jego wiedzę o kryzysach ekonomicznych.

-Autor tworzy obraz według, którego firmy nie mają pojęcia co faktycznie przynosi im zyski, co wykorzystują cyniczni menadżerowie i w ten sposób firmy prowadzą do swojego upadku. Oczywiście światli intelektualiści jak Chang o tym mówią, ale firmy nie chcą tego słuchać, bo żyją w neoliberalnym, wolnorynkowym przeświadczeniu, że tak musi być. XD

-według autora firmy dążą do maksymalnego wyciśnięcia pracownika, a nie do jego największej efektywności, więc nie obchodzi ich zmęczenie personelu.

-Według autora udziałowcy nie interesują się funkcjonowaniem firmy. Niech chang otworzy biznes sprzeda udziały i niszczy firmę a potem zobaczy czy udziałowcy i zarząd go nie zwolnią.

-Nie rozumie, że spadek i sprzedaż akcji firmy są negatywnymi skutkami, chang uważa, że to niczego nie zmienia. Przecież firmy wcale nie będą się starały aby zmienić sytuację, prawda? Tylko pracownicy tracą a inni mają wszystko w d...

-Autor nie potrafi powiązać złych przepisów prawnych i polityki monetarnej rządów z tendencjami do większego ryzyka firm i częstszego podejmowania błędnych decyzji

-nie widzi problemu w państwowym posiadaniu udziałów czy zagrożenia związanego z silnym uzwiązkowieniem firm. Jest ekonomistą a nie zna negatywnych skutków nacjonalizacji? Nie słyszał nigdy o teorii wyboru publicznego?

Chang tak naprawdę często krytykuje państwowy interwencjonizm zamiast wolnego rynku, ale nie potrafi tego dostrzec.
Nie rozumie wielu teorii ekonomicznych i to nawet tych podstawowych, czy różnicy między pracą dobrowolną, a przymusową. Nie wie dlaczego niewolnictwo nie jest częścią idei wolnorynkowej i w ogóle chyba zapomniał, że niewolnictwo istniało od dawien dawna, i to przyzwolenie instytucji państwa pozwalało na utrzymywanie tego barbarzyńskiego zjawiska.

No ogólnie nie ma żadnego pojęcia o wolnym rynku, kapitalizmie i jak widać również o ekonomii, przeinacza i wymyśla fakty. Ale książkę napisał, bo czemu nie.

I głównym problemem książki nie jest nawet ta nieudolna próba obalenia "ekonomii wolnorynkowej", lecz że to zwykły pseudonaukowy bubel, pełen dyletanctwa, teorii spiskowych, i wciskania ludziom głupot do głowy. Nieświadomy i naiwny czytelnik po lekturze tej książki będzie po prostu zmanipulowany.

Podsumowując: książka to bubel, autor to dyletant, wydawcy to szarlatani, a ja straciłem czas na czytanie tego badziewia. Nie popełnijcie mojego błędu.

Może uznacie, że przesadzam, ale...

W przeciwieństwie do niektórych tutaj zamieszczonych opinii książka ta nie jest jednostronną krytyką kapitalizmu (dostaje się bowiem też komunizmowi). Jedynie w bardzo przystępny sposób pokazuje, że uwalnianie rynku za wszelką cenę - co dla wolnorynkowców jest wartością samą w sobie - powinno być tylko narzędziem w przemyślanej i odpowiedzialnej polityce gospodarczej - owszem - państwa opiekuńczego.

konkretnie i ciekawie...

konkretnie i ciekawie...

Jedna z najgorszych książek o ekonomii jakie w życiu czytałem. Autor miota się w często pozbawionej sensu argumentacji opartej o walenie chochoła i wymyślanych, pisanych na kolanie teoriach, rzekomo wolnorynkowych, w rzeczywistości nie istniejących. Książka pełna sprzeczności logicznych i zwykłego dyletanctwa.
Taki bubel nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego, jak bardzo zdesperowani byli wydawcy w swojej nienawiści do kapitalizmu, że zdecydowali się to wydać. Ta książka to jedna wielka kompromitacja i nieporozumienie.
Jak wielkim ignorantem trzeba być, aby uwierzyć autorowi tej szmiry i wystawić mu za to wysoką notę. Serio, ludzie, zanim zaczniecie pisać recenzje udając nie wiadomo jakich inteligentów i intelektualistów, podniecając się jakiej to prawdy o świecie autor nie odkrył, przeczytajcie sporą dawkę naukowych książek pisanych z różnych perspektyw, tak abyście byli oczytani i dopiero wtedy udzielajcie się w internecie, bo póki co wystawiając wysoką ocenę i pisząc pozytywne recenzje tej książce tylko się kompromitujecie i pokazujecie jak mało w rzeczywistości wiecie oraz jak łatwowierni jesteście. Czy naprawdę wystarczy rzucić paroma statystykami i brzmieć naukowo, abyście we wszystko uwierzyli?

Taki bubel nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego, jak...

To ważna ksiazka w kontekscie sytuacji Polski po tzw transformacji. Ksiązka diagnozuje przyczynu braku demokracji, autokratyzmu i mizerii moralnej, materianej, gospodarczej. Nie wprost, rzecz jasna.

Bardzo dobrze się czytało. Autor rzuca nową (dla mnie) perspektywę na obecny system ekonomiczny. Dużo z tego co przyjmowałem do tej pory się zmieniło. Wychodzi na to, że finansami w dużej mierze zarządzają chciwe osoby, które same są kontrprzykładem tez które głoszą. Książka zawiera liczne przykłady (na liczbach i faktach),które jasno zaprzeczają powszechnie przyjętym prawom rynku i kapitalizmu. Jest to krytyka systemu zwanego kapitalizmem wolnorynkowym, który nie jest wolnorynkowy i który promuje stosowanie podejść, które są dobre tylko dla niewielkiej części społeczeństwa (bogatych),a czasem nawet dla nich nie jest dobry (w dłuższej perspektywie).

Argumenty przedstawiane przez autora są logiczne i oparte na przykładach. Bardzo polecam!

Gdybym nie wiedział kim jest autor (a jest wybitnym ekonomistą wykładającym na czołowych uniwersytetach w Anglii i nie tylko),uznałbym, że napisał to jakiś jajcarz. Ale bardzo fajna książka, rozszerza horyzonty i sposób patrzenia na różne sprawy.

• Ekonomia