23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie

23 Things They Don't Tell You About Capitalism
ekonomia, kapitalizm, feminizm
popularnonaukowa
joly_fh

Czy lepiej opłacany dyrektor osiągnie lepsze wyniki? A. Tak B. Nie Czy ludzie w krajach rozwijających się nie są przedsiębiorczy? A. Tak B. Nie Czy reputacja gospodarki planowej runęła wraz z komunizmem? A. Tak B. Nie Jaki wynalazek miał większy wpływ na gospodarkę? A. Internet B. Lodówka Jeśli na wszystkie te pytania udzieliliście odpowiedzi „A”, nie mieliście racji. Koniecznie sięgnijcie...

Czy lepiej opłacany dyrektor osiągnie lepsze wyniki?
A. Tak B. Nie

Czy ludzie w krajach rozwijających się nie są przedsiębiorczy?
A. Tak B. Nie

Czy reputacja gospodarki planowej runęła wraz z komunizmem?
A. Tak B. Nie

Jaki wynalazek miał większy wpływ na gospodarkę?
A. Internet B. Lodówka

Jeśli na wszystkie te pytania udzieliliście odpowiedzi „A”, nie mieliście racji. Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, zaskoczy was bardziej niż inwazja Marsjan. Jeśli wybieraliście poprawne odpowiedzi, gratulujemy. W 23 rzeczach znajdziecie jeszcze wiele innych dowodów na to, że to wy macie rację, a mainstreamowa ekonomia nie.

To książka dla tych z nas, którzy dekadę czy dwie temu uwierzyli, że ekonomia jest nauką ścisłą, po czym zajęliśmy się swoimi sprawami, potulnie uznając w sferze gospodarczej monopol ekspertów od wolnego rynku. Teraz czujemy, że coś tu nie gra, że trzeba było lepiej pilnować interesu. Ta książka, napisana ze swadą, humorem i całą masą barwnych przykładów, pokazuje jak bardzo zostaliśmy zmanipulowani i wzywa do samodzielnego myślenia o rynku. Mamy prawo mieć na kapitalizm inne poglądy od neoliberałów, co nie znaczy, że staniemy się przeciwnikami samego kapitalizmu.

23 rzeczy polecam też feministkom – jest tu rozdział poświęcony kobietom (choć dla niepoznaki ma w tytule pralkę i internet). Jest też wyjaśnienie, dlaczego mikrokredyty (rzekomy dowód na to, że wolny rynek służy kobietom) okazały się niewypałem.
Agnieszka Graff

Ha-Joon prosto, zabawnie i zrozumiale mówi, co medialni ekonomiści owijają w bawełnę, dlaczego to robią i jak świat naprawdę się kręci. Dzięki niemu nie będziecie już więcej bezradni wobec głupstw, które wmawiają nam wyznawcy neoliberalizamu.

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/

Koronczarka | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

W miarę przybywania lat, doświadczeń życiowych i, mam nieskromną nadzieję, mądrości, świat powinien wydawać mi się coraz bardziej zrozumiały. Przynajmniej tak myślałam jeszcze nie tak dawno. Tymczasem jest odwrotnie. Świat wydaje mi się coraz bardziej skomplikowany, wręcz niemożliwy do ogarnięcia moim słabiutkim, kobiecym rozumkiem. Szukam więc książek, które by mi to rozumienie ułatwiły. "23 rzeczy" są jedną z nich. I uczucia mam mieszane. Bo z jednej strony niektóre rzeczy wreszcie rozumiem - na przykład na czym dokładnie polegała ta bańka inwestycyjna, która dała początek obecnemu kryzysowi; a z drugiej strony autor zbyt widocznie naciąga argumentację pod niektóre swoje tezy, co powoduje, że nie do końca mu wierzę. A co za tym idzie ekonomia nadal wydaje mi się chaosem, nad którym chyba nikt nie jest w stanie zapanować. Więc w kwestii przybywania mądrości ciężko mi idzie.

Paweł | 2014-03-04

Nareszcie jakiś człowiek zdroworozsądkowy napisał książkę o ekonomii ! - to pierwsza myśl.
Książkę którą warto przeczytać z prostego powodu.
Przywraca pewność każdemu i tego że wystarczy być pewnym swojego zdrowego rozsądku a będzie dobrze.
Ekonomiści prowadzący krucjatę liberalizmu strzeżcie się !
Koniec z ekonomią jako cudowną tajemnicza nauką.
Koniec z ekonomią która podaje się za naukę ścisłą.
Koniec z ekonomią i eksperymentami Chicago Boys.
Ta książka to także zdroworozsądkowe argumenty dla każdego prostego człowieka przeciw tyrani kapłanów drapieżnego kapitalizmu.
Jeśli nie za bardzo przepadasz za ekonomią a drażni Cię fakt że nic nie wiesz - przeczytaj ją.

Poleć ją sobie, bratu i siostrze, poleć przyjaciołom i dzieciom.

"Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat."

Luetyk | 2014-07-09
Przeczytana: 04 lipca 2014

Dziwią mnie bardzo entuzjastyczne opinie innych Czytelników. Wprawdzie z wykształcenia nie jestem ekonomistą, ale pewną wiedzę posiadam, żeby dostrzec istotne braki. Zresztą książka jest pisana dość przystępnym językiem, tezy tłumaczone są zrozumiale, czasem nawet za bardzo.

Książka podzielona jest na 23 rozdziały o prawie identycznym schemacie:
1. (Co Ci mówią) Zagadnienie widziane oczami kapitalistów
2. (Czego Ci nie powiedzą) Rozwinięcie powyższego zagadnienia, w którym przestawiane jest "drugie dno", a autor demaskuje prawdziwe złe oblicze libertarian
3. Uzasadnienie, polemika etc.

Problem jest taki, że często w punkcie drugim (a czasem już w pierwszym) stawiane są kompletnie fałszywe tezy, które potem w trzecim punkcie autor znakomicie zwalcza. Tylko, że nic z tego nie wynika.

Ogólnie książka szybko robi się męcząca, bo w kółko powtarza się to samo: przeinaczone myśli kapitalistyczne, a potem wykazywanie ich niepoprawności.

FromNorwayWithLove | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Przystępny wykład na temat tego, czemu gospodarka oparta na założeniach kapitalizmu wolnorynkowego jest szkodliwa dla społeczeństwa w długim okresie.
Warto przeczytać, by lepiej rozumieć świat, w którym się żyje. Szczególnie polecam tym, którym nie odpowiada polityka obecnego rządu, ale nie potrafią do końca powiedzieć dlaczego.

clsBartek | 2016-01-16
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Moje wnioski wyciągnięte z książki stanowią jej antytezę.Autor stosuje tak haniebne uproszczenia oraz manipulacje, iż już po dwóch pierwszych "Rzeczach" postanowiłem napisać ten komentarz.

Po pierwsze autor na wstępie oznajmia, iż "wolny rynek" jako taki nie istnieje po czym opisuje mankamenty obecnej sytuacji ekonomicznej jako wady systemu wolnorynkowego. Duża sprzeczność.

W drugim rozdziale autor oznajmia, iż spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (akcjonariusze nie odpowiadają całym swoim majątkiem, a maksymalnie wkładem w inwestycję),mimo iż uznane przez Adama Smitha, jako zaprzeczenie wolnorynkowości, są wadą i mankamentem wolnego rynku. Na wstępie autor słusznie pisze, iż ideą wolnego rynku jest maksymalizacja zysku przedsiębiorstwa przez akcjonariuszy, którzy w pełni za nie odpowiadają. Następnie wypisuje mankamenty aktualnej sytuacji ekonomicznej, w której to spółki zarządzane są przez managerów, których celem jest maksymalizacja akcji ("wartości akcyjnej")...

Fox Mulder | 2013-10-31
Przeczytana: 01 grudnia 2013

"Ekonomia jest niezwykle użyteczna jako forma zatrudnienia ekonomistów" - cytuje Johna K. Galbraitha autor książki, Ha-Joon Chang, sam z zawodu i wykształcenia ekonomista.

Dlaczego więc kala własne gniazdo? Autor nie sprzeciwia się kapitalizmowi jako takiemu, lecz jego szczególnie nieefektywnej odmianie, która dominuje od trzydziestu lat w ideologii wszystkich managerów, rządów i uniwersytetów. Chodzi o okrutny i ślepy na wszystko kapitalizm wolnorynkowy, gospodarczą materializację neoliberalnej wiary.

W tych dwudziestu trzech "rzeczach", czyli rozdziałach, punktujących przekonania o rzeczywistości wprowadzonej do ustroju całego Zachodniego świata (a potem eksportowanym do ich biedniejszych sąsiadów), Chang potrafił logicznie wyłożyć wszelkie wady takiego wolnorynkowego myślenia. W skrócie można wymienić kilka najważniejszych: nie jesteśmy istotami racjonalnymi, edukacja nie wpływa na wzrost gospodarczy, nie istnieje "wolny" rynek, nie istnieje społeczeństwo postindustrialne, a...

Tomasz | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Genialne! Teorie neoliberałów miażdżone w sposób tak konkretny, że nie oczekiwałbym specjalnej polemiki z ich strony - czytać.

Antagonista Esklaważu | 2015-06-12

Wybitnie podła książka. Autor kreuje się na ekonomistę spoza mainstreamu podczas gdy reprezentuje właśnie ekonomię mainstreamową. Bredzi coś o szkodliwości wolnego rynku, podczas gdy on wolnego rynku to nigdy na oczy nie widział, bo wszędzie mamy mniej lub bardziej zniewolone gospodarki. I im bardziej ten rynek jest zniewolony, tym gorzej ma się tam przedsiębiorczość. Ale to jeszcze nic. Wykluczył się z grona poważnych naukowców, gdy zaczął pisać o neoliberalizmie. Otóż nie ma czegoś takiego jak neoliberalizm. To słowo nie ma definicji naukowej i różnej maści szarlatani używają jako słowa-młota przeciwko przeciwnikom politycznym. Jeżeli nie zaszczepiłeś się na takie manipulacje poprzez lekturę poważnych ekonomistów np. austriackich, to odradzam ci sięganie po to piśmidło. Obfituje ono w zmyślone i poprzekręcane twierdzenia kapitalistów i "dzielnie" je obala. Taki lep na niewykształcone, etatystyczne robaki.

mysz_książkowa | 2016-06-18
Na półkach: Non-fiction, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Na początek taka mała anegdota: „Dlaczego wolny rynek jest wolny? Bo państwo go spowalnia”.
W czasach, kiedy „korwinki” mnożą się jak grzyby po deszczu trzeba czymś przywrócić równowagę w przyrodzie. Ta pozycja świetnie się do tego nadaje, choć nie jest bez wad. Trochę brakuje mi dokładniejszych danych – jak na poważną literaturę trochę za dużo tu ogólników (a jestem lewackim laikiem, nie żadnym ekonomistą). Szkoda, że wśród Rzeczy nie ma również drażliwej kwestii płacy minimalnej, tak znienawidzonej przez "szybkorynkowców". Strasznie dużo tu odniesień do książki „Bad Samaritans” - nie wiem jak wy, ale ja dostępu do oryginału nie mam, a szkoda. Możliwe, że Krytyka Polityczna zdecyduje się je wydać (w końcu ma już 2 jego książki).
Próbowałam przeczytać 7 razy, czyli tak jak sam autor do tego zachęca, ale przy piątym czytaniu doszłam do wniosku, że czeka mnie parę innych pozycji do czytania. Niemniej jednak do bardzo dobra metoda na poznanie paru bardziej ogólnych problemów i ich...

Rhey | 2014-10-09
Przeczytana: 09 października 2014

Książka jest całkiem sprawnie napisana i można znaleźć w niej kilka ciekawych obserwacji na temat współczesnego świata. Problem w tym, że nie znajdziemy w niej tego co obiecuje nam tytuł. Autor nie dzieli się z nami fundamentalnymi prawdami na temat kapitalizmu. Książki tej nie można też uznać za atak na wolny rynek (choć autor prawdopodobnie tak o niej myślał). W rzeczywistości mamy do czynienia z wytknięciem kilkudziesięciu dziur w tezach często stawianych przez współczesnych neoliberałów. Autor robi to całkiem skutecznie problem w tym, że cała jego argumentacja rozsypuje się jak domek z kart w konfrontacji z argumentami wolnorynkowców, którzy nie ulegli czarowi ekonometrii. W książce znajdziemy też nadużycia typowe dla przeciwników wolnego rynku np. próby określenia mianem wolnorynkowych jak najszerszej grupy państw (oczywiście chodzi o państwa gdzie źle się dzieje). Nie zmienia to faktu, że ta książka może być świetnym prezentem dla monetarysty, któremu chcecie zrobić na złość.