Narodziny gniewu

Okładka książki Narodziny gniewu Joanna Jax
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Narodziny gniewu
Joanna Jax Wydawnictwo: Videograf Cykl: Zemsta i przebaczenie (tom 1) powieść historyczna
374 str. 6 godz. 14 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Zemsta i przebaczenie (tom 1)
Wydawnictwo:
Videograf
Data wydania:
2016-11-22
Data 1. wyd. pol.:
2016-11-22
Liczba stron:
374
Czas czytania
6 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378355373
Tagi:
I wojna światowa międzywojnie odmiana losu rywalizacja saga samotność zdrada uczucia romans

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pani Joanno – przepraszam…



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1780 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
830
702

Na półkach: ,

Międzywojenna Warszawa w oczach wielu przyjmuje wyidealizowany obraz, często kojarzony z głosem Hanki Ordonówny czy tekstami Juliana Tuwima. Okres, w którym nowoczesność śmiało wbija się w szeregi tradycji, wychwalany jest pod względem kulturalnym, ale za scenicznym wizerunkiem często kryje się drugie, bardziej drastyczne tło. Joanna Jax tytułem „Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu” podnosi kurtynę nowej historii, której towarzyszy burzliwy nastrój rozpoczynającej się wojny.

Schyłek lat trzydziestych dwudziestego wieku zmusza pozbawione perspektyw pokolenie młodych mieszkańców Chełmic do poszukiwania lepszego jutra w kuszącej rozrywką stolicy. Uzdolniona Hanka Lewin powoli wspina się na szczeblach kariery muzycznej diwy, a jej przyjaciółka, Alicja Rosińska, mozolnie spełnia własne marzenia o poruszaniu męskich zmysłów za pomocą tańca scenicznego. Obie kobiety chcą zamazać pamięć o młodzieńczych miłościach, ale nawet szeroki wachlarz dostojnych amantów nie pozwala im przekreślić wykreowanego dawno uczucia. Julian Chełmicki, którego pragnie rozkochać w sobie Alicja, ma już swoją wybrankę, Adriannę, która zdaje się być idealną kandydatką na jego żonę. Stara miłość Hanki, żydowski kolega Jakub Mozel, pozornie znika z kart powieści, szybko ustępując miejsca innym kandydatom na męża utalentowanej kobiety, ale ślad po nim celowo nie jest zatarty doszczętnie. Stałym towarzyszem czytelnika jest natomiast Emil Lewin, brat Hanki, który dowiaduje się, że jest również przyrodnim bratem bogatego Juliana. Mężczyzna nie może pogodzić się z biedą, jaką zaoferował mu własny ojciec, zamierza więc bezpardonowo utrzeć nosa młodemu bogaczowi i odebrać mu ukochaną narzeczoną. Chwiejny los bohaterów zmienia się diametralnie, gdy na ziemie polskie zaczynają nacierać agresywne wojska niemieckie...

Międzywojenna Warszawa zachęca artystów i kusi wizją scenicznego sukcesu. Łapczywe chwytanie urojonych marzeń staje się celem młodego pokolenia, ale smak kariery czują jedynie wybrańcy. Talent szybko ustępuje miejsca teatralnemu podziemiu, którym rządzi świat wymuszonych namiętności, a rosnąca presja snobistycznego otoczenia sprawia, że najłatwiejszą drogą do wielkiej kariery okazuje się ta prowadząca przez łóżko. Strumień emocji leje się po sercach bohaterów i nie pozostawia złudzeń o ludzkich słabościach, a czytelnik z rosnącym zainteresowaniem obserwuje kolejce sceny. Liryczność fabuły przybiera na sile, gdy brutalna wojna wdziera się do Warszawy i zaczyna kierować wyborami prostych ludzi. Pulsująca życiem stolica przybiera obraz nędzy, którym rządzi egoizm i zwykła pazerność. Joanna Jax śmiało demonstruje waleczną postawę człowieka i pokazuje, jak prymitywna jest moralność w obliczu prawdziwej wojny. Najeżona trudnościami miłość przedziera się przez smutną prozę wojennego życia, ale na jej drodze stoi najgorszy przeciwnik. Kolebka nienawiści potrafi tkwić także w porządnym człowieku i wystarczy iskra złych myśli, aby zabić najpiękniejsze uczucia. Emocjonalny charakter powieści doszczętnie pochłania uwagę czytelnika i nawet drobne przewinienia językowe nie wpływają negatywnie na odbiór tej historii.

Joanna Jax z detalem traktuje chwiejność ludzkiej duszy, a materiałem bazowym do jej opisu są postawy bohaterów, które autorka ubiera w szereg cech, potwierdzających ich niesamowitą autentyczność. Młode pokolenie dosłownie tryska chytrością na lepsze życie, ale każda z przedstawionych postaci ma własny zamysł szczęśliwego dotarcia do materialnej mety. Urażony postawą własnego ojca Emil zdaje się być zawadiaką całej powieści, a jego zachłanny charakter nakazuje mu gonić po trupach do celu. Snobistyczna krew bogacza uzasadnia niektóre z grzeszków młodzieńca, ale dokuczająca mu bieda i zauważalne nierówności społeczne wyzwalają w nim chęć wymierzenia własnej sprawiedliwości. Nieświadoma paskudnej postawy brata Hanka dostaje niepowtarzalną szansę wykorzystania pięknego głosu na warszawskich scenach. Młoda kobieta szybko dogania własne marzenia i chociaż jej kariera ociera się o brutalne realia artystycznego świata, jej decyzje zdają się mieć sensowne podłoże. Większym chaosem może natomiast poszczycić się Alicja, która szczerze wierzy w siłę własnego seksapilu, a jednocześnie nie potrafi przebić się na szczyt kariery tanecznej. Od lat wielbi bogatego Juliana, lecz droga do jego serca wiedzie przez zakazane moralnością szlaki. Julian toczy natomiast wewnętrzną walkę między miłościami swojego życia i nawet trud wojny nie przynosi mu klarownej odpowiedzi na jego rozterki. Każdy z bohaterów toczy bój o lepsze jutro, ale wojenna rzeczywistość przytłacza swoim ciężarem i dusi ochłapy ludzkiej godności.

„Narodziny gniewu” to sugestywny wstęp do poruszającej opowieści, w której czas realizacji przedwojennych marzeń ustępuje miejsca wymuszonym namiętnościom i usilnej walce o przetrwanie. Brzemienna wizja II wojny światowej stawia bohaterów w obliczu najtrudniejszych wyborów, w których łagodny światopogląd przegrywa z żądzą zemsty i zwykłą chciwością. Joanna Jax świadomie wkrada się w tajniki ludzkiej egzystencji, zerka na odwieczną walkę miłości z nienawiścią i pokazuje, jak brutalna rzeczywistość potrafi sterować moralnością człowieka. Przed czytelnikami otwiera się bezlitosny świat intencjonalnych zbrodni, których celem jest pazerność na lepsze jutro, a jedyną kroplą w morzu zdradliwych łez okazuje się wiara w istnienie prawdziwej miłości.

Recenzja opublikowana na stronie: http://www.mozaikaliteracka.pl/2016/11/przedpremierowo-zemsta-i-przebaczenie.html

Międzywojenna Warszawa w oczach wielu przyjmuje wyidealizowany obraz, często kojarzony z głosem Hanki Ordonówny czy tekstami Juliana Tuwima. Okres, w którym nowoczesność śmiało wbija się w szeregi tradycji, wychwalany jest pod względem kulturalnym, ale za scenicznym wizerunkiem często kryje się drugie, bardziej drastyczne tło. Joanna Jax tytułem „Zemsta i przebaczenie....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 144
  • Chcę przeczytać
    1 545
  • Posiadam
    245
  • 2018
    83
  • Ulubione
    69
  • 2019
    50
  • Teraz czytam
    32
  • Audiobook
    29
  • E-book
    29
  • Audiobooki
    24

Cytaty

Więcej
Joanna Jax Narodziny gniewu Zobacz więcej
Joanna Jax Narodziny gniewu Zobacz więcej
Joanna Jax Narodziny gniewu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także