Chilijski nokturn

Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
Nocturno de Chile
8373198237

Jest noc. Stary ksiądz Sebastián Urrutia Lacroix, krytyk literacki i poeta średniej klasy, leży nękany gorączką. Z ciemności pokoju wyłaniają się twarze przyjaciół i sylwetki bohaterów zasłyszanych historii. Odległe miejsca i wrażenia nabierają złudnej ostrości, a na pół zatarte nazwiska dręczą obolałą pamięć. To fascynujący spektakl cieni, w którym akcja przenosi się z chilijskich salonów...

Jest noc.

Stary ksiądz Sebastián Urrutia Lacroix, krytyk literacki i poeta średniej klasy, leży nękany gorączką. Z ciemności pokoju wyłaniają się twarze przyjaciół i sylwetki bohaterów zasłyszanych historii. Odległe miejsca i wrażenia nabierają złudnej ostrości, a na pół zatarte nazwiska dręczą obolałą pamięć. To fascynujący spektakl cieni, w którym akcja przenosi się z chilijskich salonów literackich do okupowanego Paryża, z hiszpańskiej prowincji do Santiago de Chile, gdzie nastają kolejni dyktatorzy. Dzieją się rzeczy straszne i niewiarygodne, lecz z ust umierającego kapłana nie pada słowo oceny, jakby do końca chciał zachować moralną niezawisłość w delirycznym świecie.

Skondensowana, meandryczna narracja dostarcza niemal fizycznych doznań z pogranicza snu i jawy, wyraźnie nawiązując do literackich tradycji Ameryki Południowej, jednak wybitnej prozy Bolano nie da się z niczym pomylić. Nie da jej się też zapomnieć.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2006

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41322

PMat | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014
MajinFox | 2012-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2012

Literatura iberoamerykańska jest specyficzna i nie przemówi do wszystkich. Charakteryzuje się chaosem w tekście, niedopowiedzeniem, a także próbuje nie oceniać moralności. Do dwóch wielkich dzieł, które mają w sobie wymienione cechy zaliczyć można "Grę w klasy" Cortazara i "Ja, Najwyższy" Bastosa. Znacznie mniejszą powieścią, ale spełniającą te kryteria, jest recenzowany właśnie "Chilijski nokturn" Bolaño.

Już dawno nie zdarzyło mi się przeczytać książki w jeden dzień. Siedząc sobie w kawiarni w ciągu trzech godzin przeczytałem powieść kupioną za 99 groszy w przecenie. Uwielbiam tę serię wizualnie i gdy jest możliwość dokupuję książki, które ładnie komponują się na półce. Jednak po "Namalowanym oknie" Somozy wiem, że znaczna część tych utworów nie przypadnie mi do gustu. Bolaño to osoba, której nie znam, a z zakupionych pozycji, wybrałem najmniejszą i najlżejszą.

Ksiądz Lacroix, który przez całe życie prześladowany jest przez "podstarzałego młodzieńca", cierpi w łóżku i wspomina...

figa1992 | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

Książka naturalnie przeczytana na potrzeby studiów, ale nie żałuję. Powieść zdecydowanie odmienna od tych, po które zwykle sięgam. Narratorem jest leżący na łożu śmierci ksiądz, który decyduje się opowiedzieć nam swoją historię. Robi to w sposób kompletnie niepoukładany, mieszając jakieś wątki z dzieciństwa z przeszłością sprzed kilku(nastu) lat, tę z kolei z otaczającą go teraźniejszością i swoimi omamami... Sytuacja komplikuje się tym bardziej, że w całej powieści nie znajdziecie żadnego akapitu czy rozdziału. Żadnego. Cała historia to nieprzerwany ciąg myśli, wewnętrzny monolog bohatera, próba zarejestrowania tak zwanego "flujo de conciencia", czyli - tłumaczenie własne - biegu świadomości.
Jednakże najciekawszy aspekt pojawia się jakoś w drugiej połowie książki, kiedy narrator zaczyna w swoich wspomnieniach odnosić się do ciężkiej sytuacji Chile, w jakiej przyszło mu żyć: prezydentury Salvadora Allende, a następnie junty wojskowej generała Pinocheta. Sądzę, że powieść ta pełna...

Bluekatte | 2011-07-22
Przeczytana: 08 marca 2011

Roberto Bolaño (1953-2003) chilijski poeta i prozaik. Określany mianem jednego z najwybitniejszych pisarzy latynoamerykańskich swojego pokolenia. W młodości związany był z lewicowym ruchem prezydenta Allende. Po przewrocie politycznym i przejęciu władzy przez generała Pinocheta uciekł z kraju i osiedlił się w Hiszpanii, gdzie mieszkał aż do śmierci. Największa sławę przyniosły mu książki napisane w latach 90 w tym Dzicy detektywi (Los Detectives Salvajes 1998) za która został uhonorowany prestiżowymi nagrodami El Premio Herralde de Novela i El Premio Internacional de Novela Rómulo Gallegos (najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Ameryce Łacińskiej). Inne powieści tego autora przetłumaczona na język polski to Gwiazda daleka (Estrella distante 1996) oraz Monsieur Pain (1999).

Bohaterem i jednocześnie narratorem książki jest stary umierający ksiądz Sebastián Urrutia Lacroix, który nękany gorączką i halucynacjami snuje opowieść o swoimi życiu. Jego wypowiedzi są chaotyczne, pełne...

Robert Frączek | 2012-09-16
Przeczytana: 2012 rok

Książka, mimo swej objętości raczej nie do szybkiego łyknięcia.
Ciekawe i niepokojące. Pełne możliwości do własnych refleksji, poszukiwania znaczeń i metafor.

Patrycja | 2010-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2010

Napisana jak najznakomiciej namalowane dzieło sztuki. Jednak aby dzieło zostało docenione musi wpierw zostac zrozumiane. Polecam.

olaf2009 | 2015-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2015

Niby fantazja, niby dokument, porusza tematykę trudnych czasów dyktatury.

Marta | 2016-07-27
Na półkach: 2016, Przeczytane