Słowo honoru

Word of honor
978-83-60192-54-2
wojna,
Ewelinka663

Trzymająca w napięciu historia o lojalności i poczuciu obowiązku, o konflikcie między przyzwoitością, humanitaryzmem i posłuszeństwem wobec przełożonych. To opowieść o wojnie, jej okrucieństwie i bezsensowności i spustoszeniu jakie czyni w ludzkiej psychice. Podczas wojny w Wietnamie oddział, którym dowodził Ben Tyson, dopuścił się okrutnej zbrodni. Kiedy po latach sprawa wychodzi na jaw,...

Podczas wojny w Wietnamie oddział, którym dowodził Ben Tyson, dopuścił się okrutnej zbrodni. Kiedy po latach sprawa wychodzi na jaw, Tyson trafia przed sąd i podejmuje walkę o sprawiedliwość.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/68967

Łokieć_Pana_D | 2016-07-30

Postacie wyrosły nagle i znikąd. Z rowów między akapitami. Bohater od wspomnień. Gadaj kolego - zły jesteś czy dobry bohater? Jego żona obok. Mistrzowska postać drugiego planu. Wojenne epizody, lecz nie o wojnę tu sprawa. O jej obraz raczej, jaki się zachował. W aktorach z frontu. W oku widza, po drugiej stronie oceanu. W sędziach z wyrokiem na ustach. Po latach. Nie zapytamy już tych, co zakopani.
Sąd. Po lewej miłość żony. Chwieje się, lecz nie upada. Po prawej słowo kumpla. Ile warte? A "pani trzecia"? Kochanka to czy żmija na smyczy oskarżyciela? Z tyłu życie, jakie poharatany wojną dowódca układa. A dalej kłamstwo. Dziwak tylko przycupnął na schodach. Prawie nie widać. Odezwie się na końcu. Dziwak o imieniu Honor.

| 2015-11-22
Lilian | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Nie wiem czy arcydzieło czy rewelacyjna czy bardzo dobra. Wiem na pewno, że przez wiele dni nie przestawałam o niej myśleć...
Bo książka jest przede wszystkim bardzo emocjonalna i inteligentna. Trudny temat, niebanalne błyskotliwe przemyślenia, genialne dialogi i sensowni bohaterowie.

Dylematy moralne nie do rozwiązania, bo wszystko wydaje się łatwe i przewidywalne gdy siedzi się w wygodnym fotelu i pije ciepłą herbatę. Z drugiej strony nie może być przyzwolenia na zło...- nic nie jest jednoznaczne.

Główny bohater też nie stara się usprawiedliwiać wobec prawa, od czasu do czasu prywatnie powie coś żonie lub adwokatowi co tylko jeszcze bardziej zaskakuje czytelnika i wprowadza kolejne etyczne rozterki.

Właściwie każda z wielu pobocznych postaci jest stworzona mistrzowsko, nie ma żadnej osoby, która wprowadzałby nudę na karty powieści.
Język też rewelacyjny, czasami żołniersko dosadny, czasami pełen humoru lub sarkastyczny, a pewnie dlatego powieść zajmuje tyle stron bo autor...

Gabriela P | 2015-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Nelson DeMille gościł na moim blogu kilka miesięcy temu, gdy zachwycałam się jego „Szkołą wdzięku”. W tamtej recenzji wspomniałam o służbie autora w wojsku, o tym, jak bardzo jego doświadczenia wpłynęły na realizm powieści opowiadającej o zimnej wojnie. I wciąż tak myślę. Niemniej jednak to, co autor był wstanie zrobić z historią dziejącą się w wojnie w której sam brał udział (Wietnam, ofensywa Tet w 1968 roku), jest nie do opisania. „Słowo honoru” nie bez powodu jest lekturą obowiązkową w wielu college’ach w stanach, choć to, jak twierdzi autor, oprócz kilku ogólnych faktów - powieść całkowicie fikcyjna.

Ben Tyson to weteran wojenny wojny w Wietnamie. Zasłużony, odznaczony, ranny podczas akcji. Dobry mąż, ojciec, biznesmen. Wiedzie mu się dobrze, jest szczęśliwy, niezmiennie zakochany w swojej żonie. Wszystko w jego życiu układa się perfekcyjnie. Niestety tylko na pozór. Jak wielu żołnierzy Ben ma swoje tajemnice. Koszmarne tajemnice, których przysiągł nigdy nie wyjawić. I miał...

Heathcliff1984 | 2014-12-10
Przeczytana: grudzień 2014

Książa ta jest już legendarna i zaliczana jest do klasyki gatunku.
Czy słusznie?

Zbierałem się do niej kilka lat, zawsze znajdując jakąś inną książkę którą muszę wcześniej przeczytać. Ale kilka dni temu się przełamałem i co, czy warto było?

Pierwsze 200-300 stron szło mi ciężko. Akcji niewiele, dużo rozważań, wspomnień. Czy to źle? pewnie nie bo budowało swego rodzaju klimat i obraz bohatera, czasów i sytuacji. Mimo wszystko ciężko było mi przez to przebrnąć. Natomiast dalszą część książki łyknąłem w jeden wieczór siedząc wczoraj do późnej nocy i czytając z zapartym tchem.

Oceniając książkę nie poruszam tematu wojny wietnamskiej, zbrodni dokonywanych tam po obu stronach i osądu moralnego żołnierzy. To już każdy czytelnik musi rozstrzygnąć we własnym imieniu.

Odpowiadając na zadane wcześniej pytanie czy warto było sięgnąć po "Słowo honoru"? odpowiadam, że jak najbardziej warto. Mimo tego ciężkostrawnego dla mnie początku.
Polecam.

DreK | 2014-06-18
Przeczytana: maj 2014

W mojej opinii książkę czyta się genialnie.
Autor, jego styl, na tyle przypadł mi do gustu że po kolejną książkę sięgnę z czystą rozkoszą. :)

Anna | 2013-11-26

Świetna książka, warto przeczytać.

tom | 2013-09-16

Arcydzieło