Sługi boże

Okładka książki Sługi boże Adam Forman
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sługi boże
Adam Forman Wydawnictwo: Agora Ekranizacje: Sługi Boże (2016) kryminał, sensacja, thriller
Agora

W matni tajemnic

Konto usunięte
Konto usunięte

1963

Jak na thriller, który powstał na bazie scenariusza mamy coś dobrego. Początek (tak do 7-8 rozdziału) był nijaki, męczyłam się i zastanawiałam się, czy nie przerwać czytania. Przetrwałam ten nijaki początek i powiem Wam, że było warto. Im bliżej połowy książki, tym bardziej historia mi się podoba. Motyw przeszłości, wplątanie w to kościoła i do tego pokazanie jak działały kiedyś układy.

Jedynie co mi nie pasowało to brak tłumaczeń z języka niemieckiego na polski, dlatego moja czytelnicza dusza miała problem, by się wciągnąć.

Dobrze skonstruowana historia, pełno zwrotów akcji i plot twist na koniec - majstersztyk.

Sięgnęłam po tę książkę, bo akcja dzieje się w moim mieście, Wrocławiu. I owszem, opisane są dość dokładnie realia, miejsca, ulice, kościół, ale ... Kościół św. Marii Magdaleny, w którym dochodzi do samobójstw, to katedra polskokatolicka, a nie rzymskokatolicka, a więc nie ma nic wspólnego z Watykanem (a główny wątek to kwestia przekrętów finansowych w kościele watykańskim). Raził mnie taki błąd przy staraniu o dokładność.
Poza tym niepotrzebne epatowanie przemocą i wulgarnością.

"Sługi boże" to kolejna powieść (sprawa niezamierzona!),której akcja toczy się we Wrocławiu.
Komisarz Warski to typowy glina. Alkoholik, facet z przeszłością, szorstki gość. Jego czujność zostaje postawiona na nogi, gdy do śledztwa dotyczącego tajemniczych samobójstw zostaje dokoptowana policjantka z Berlina.
Co łączy samobójców z Mostka Czarownic? W jaki sposób w sprawę wplątany jest Watykan, a konkretnie jeden z wysoko postawionych watykańskich klerykałów? Jaką tajemnicę z przeszłości ukrywa niemiecka policjantka i skąd właściwie się wzięła we Wrocławiu?
Interesująca powieść, sporo tu różnych wątków, nie sposób się nudzić.

Co łączy samobójców z Mostka Czarownic? W jaki sposób w sprawę...

Jakiś czas temu obejrzałam film na podstawie tej książki i spodobał mi się na tyle, by zachęcić mnie do sięgnięcia po nią. I być może dlatego, że już znałam fabułę, trochę się przy powieści A. Formana nudziłam. O ile początek był jeszcze w miarę, o tyle wraz z rozwojem wydarzeń, miałam większą ochotę odłożyć tę książkę i nierzadko błądziłam gdzieś myślami zamiast skupiać się na tym, co czytam.
Nie porwała mnie niestety. Nie mój klimat, w dodatku styl autora - a raczej autorów - też jakoś nie trafił w mój gust. I książka, i film takie na jeden raz.
(P.S. w filmie przynajmniej taki plus, że w rolę komisarza Waldka Warskiego wcielił się Bartłomiej Topa, a Psycholog Joanny Stanisz - Małgorzata Foremniak).

Brutalność, wyuzdanie i nic więcej. Pisana specjalnie pod scenariusz.

Brutalność, wyuzdanie i nic więcej. Pisana specjalnie pod scenariusz.

Mogłoby by być nieco lepiej "rozegrane". Do poduszki może być.

Mogłoby by być nieco lepiej "rozegrane". Do poduszki może być.

Niby dobry ale nie bardzo dobry. Małgorzata Foremniak nie pasuje jako aktorka. Cała reszta obsady super, dużo seksu niepotrzebne. Polskie kino na poziomie.
Sądzę ze fajnie się to będzie czytać, w filmie było napięcie i oczekiwanie na szybką akcję :) POLECAM.

Początkowo ciężka - jak dla mnie. Denerwujące wypowiedzi głównej bohaterki (niemiecka dziwna Krupa;)). Koniec końców akcja się rozkręca i robi się całkiem ciekawie.

Mam dość mieszane uczucia względem tej książki.

Pierwszym minusem albo plusem (w zależności od tego co kto woli) są wstawki z języka niemieckiego. Jeśli ktoś nie uczył się niemieckiego może mieć z tym problem.
Dodatkowo bohaterka próbuje mówić po polsku, przez co zdania maja dziwny wydźwięk, dużo błędów, ale mimo wszystko wprowadza to klimat do książki 👍

Duuuuużo w tej książce intryg, powiązań jednego wątku z drugim, trzecim itd.. Na początku nie mogłam się połapać kto z kim, komu co, czemu tak.
W drugiej części książki jest już lepiej, nie jakoś spektakularne, ale lepiej.
Pani nadkomisarz z Niemiec jest dla mnie w tej książce lepsza od Sherlocka Holmesa 😂
Dobudowuje sobie teorię do ujawnionego śladu, który może mieć związek ze sprawą ( ale nie tylko do śladów) i (uwaga!) w większości ma rację, więc dzięki tej postaci czytelnik nie musi się zbytnio wysilać nad rozwiązaniem zagadki. (a szkoda 😥

Dodatkowo znajdziemy kospiracje finansowe w kościele, zabójstwa, pedofilie, gwałty i inne ,,smaczki,,.

Ogólnie wydaje mi się, że autor za bardzo kombinuje 🤔 ale to moje zdanie.
Zakończenie?
Cóż.... Troszkę naciągane i wlecze się jak flaki z olejem.

Czytałam lepsze książki. Nie jest to jakaś tragedia - da się przeczytać. Raz mnie nawet zaskoczyła 🤫 (ale nie będę spilerować)

5/10

Mam dość mieszane uczucia względem tej książki.

Duuuuużo w tej...

Sięgnąłem po ten kryminał, będąc w szpitalu i ... niby krótką powieść, ale od samego początku po ostatnią stronę strasznie ciężko było mi się wkręcić. Nieciekawi bohaterowie, fabuła: główny heros to alkoholik (jakoś strasznie przypomina mi Harrego Hole),policjantka z Niemiec, a w tle morderstwa, księża i ... zief, już to gdzieś kiedyś czytałem. Powieść zbudowana na kliszach. Patrząc na całość, da się odczuć, że to scenariusz pod film. Do tego, co jakiś czas pojawia się w tekście Gazeta Wyborcza, redaktor Wyborczej itd. Toć to reklama tej gazety. Patrzę, kto jest wydawcą i ... Agora. Wszystko jasne.
Czy polecam tę powieść? Nie, chyba że traficie na nią przypadkiem, jesteście z dala od domu i nie macie przy sobie żadnej powieści, to może wtedy.

• 2016
  • Kryminały