Maestro

Prześcignąć mistrza

Czas rekonwalescencji pozwala nadrobić zaległości czytelnicze. Padło na „Maestro” Geira Tangena i nie żałuję. Nie jest to powieść wybitna, ale z całą pewnością trzyma solidny, skandynawski poziom. Autorowi udało się wpleść w fabułę kilka świeżych pomysłów, których nie będę ujawniał bo stanowiłoby to zbyt duży spoiler. Mimo wszystkich lektur na moim koncie byłem kilka razy zaskoczony i choćby dla tych „twistów” warto sięgnąć po „Maestra”. Oczywiście nie jest to powieść bez wad. Jedną z najdotkliwszych było bardzo długie ujawnianie danych poszczególnych podejrzanych, którzy wybijali się na miejsce nr 1 w rankingu „most wanted”. No i kilka scen było nie do końca przemyślanych, szczególnie jedna, ale pisarz nadrobił tempem akcji oraz wspomnianymi powyżej zwrotami akcji.

Momentami nie można się oderwać, dobra końcówka. Niestety przez część czasu wieje też nudą, brakuje nieco mroczniejszego klimatu (być może przez czasami zbyt prosty język). Parę zupełnie niepotrzebnych wątków. Czasami fabuła chyba nieco nazbyt chaotyczna (za częste przeskoki).

Niestety ta książka nie wciągnęła mnie. Pomysł na fabułę wykorzystany wielokrotnie więc niespecjalnie ciekawy. Na plus zapisuję zakończenie, ponieważ takiego rozwiązania nie brałam pod uwagę. I mimo kilku wad polubiłam Lotte Skeisvoll. Praca śledczych także wymaga dopracowania. Ale to debiut autora zatem należy dać mu jeszcze szansę. Może kolejna pozycja będzie lepsza.

Sama chciałabym wiedzieć co skłoniło mnie do sięgnięcia po tę książkę. Okładka...Opis...Ciężko powiedzieć. A może nieznane mi nazwisko autora....

Geir Tangen... Norweg, z wykształcenia politolog, pracował jako dziennikarz oraz jako redaktor w kilku norweskich wydawnictwach. Obecnie uczy w gimnazjum a od kilku lat prowadzi bloga poświęconego powieściom kryminalnym i thrillerom. Powieść „Maestro” jest jego debiutem.

Haugesund, norweskie miasto na wybrzeżu. Viljar, cierpiący na depresję dziennikarz, dostaje e-mail od zabójcy, który zapowiada wzięcie sprawiedliwości w swoje ręce i wykonanie wyroku na osobach uniewinnionych przez prawdziwy sąd. Wkrótce dziennikarz otrzymuje kolejne listy, a każdy z nich kończy się tajemniczym kodem - dwiema literami i dwiema cyframi. Po trzeciej ofierze policja uświadamia sobie, że popełnione zbrodnie odtwarzają sceny z popularnych norweskich kryminałów...

I nadal nie wiem co mam napisać o tej książce. Jest dziwna...
Nie, to nie to...Zaskakująca....Nieprzewidywalna...Dająca do myślenia.

Mogę napisać jedno – wstrząsnęła mną. Autor zrobił kawał dobrej roboty. Na każdej stronie widać, że wie o czym pisze. Jego bohaterowie są prawdziwi aż do bólu. I antypatyczni aż do bólu. Każdy z nich zmaga się ze swoimi demonami, nikt z nich nie jest bez winy. I każde z nich może paść ofiarą mordercy. Każde skupione tylko na sobie i swoich odczuciach. Nie ma tu superdetektywa, który w ułamku sekundy rozwiązuje całą sprawę.

Nie jest to powieść, którą czyta się lekko. Przez poruszane zmagania psychologiczne robi się momentami bardzo nużąca usypiając czujność czytelnika. Ale autor zastosował świetny trick by na powrót przykuć uwagę do toczących się wydarzeń. Bardzo dużym plusem dla mnie jest to, że wydarzenia są opisywane z perspektywy różnych osób. A sama końcówka... Majstersztyk. Okazuje się, że nic nie jest takie, jak się wydaje. Dawno nic mnie tak nie zaskoczyło.

Maestro jest to tytuł wyrażający uznanie dla kunsztu muzycznego kompozytora, dyrygenta lub wykonawcy. Maestro to ktoś, kto do końca panuje nad tym co się dzieje. Składam głęboki ukłon przed człowiekiem, który stworzył tą historię. I czekam na kolejne dzieła. Polecam z całego serca.

„Maestro” to kolejny kryminalny debiut z rynku skandynawskiego.
Wprawdzie nie rzuca na kolana, ale i tak zaliczam go do udanych, głównie za interesujący pomysł.
Pozornie nie ma tu nic nowego, bo znów mamy do czynienia z seryjnym mordercą. Tym razem nie mający nic do stracenia, nieuleczalnie chory zbrodniarz realizuje w praktyce morderstwa opisane wcześniej przez siebie w książce, której w ten sposób chce nadać rangę nieśmiertelnego dzieła literackiego. Ciekawym zabiegiem miało być wykorzystanie innych skandynawskich powieści kryminalnych jako wskazówka dla śledczych, ale w rzeczywistości nic z tego nie wyniknęło.
Książka jest sprawnie napisana, jest klika interesujących postaci i nie brakuje w niej zaskakujących zwrotów akcji, chociaż akurat takie zakończenie można było wcześniej przewidzieć.
Jak na kryminał skandynawski brakowało mi tu jednak charakterystycznego klimatu i mimo że dobrze mi się czytało, to jednak wrażenie jakiejś powierzchowności nie pozwoliło mi wejść wgłąb akcji i do końca pozostałem jedynie zewnętrznym obserwatorem.
Reasumując - na pewno nie jest to żadna rewelacja, ale pozostawia ogólnie dobre wrażenie i nadzieję na to, że kolejne powieści tego autora będą bardziej dopracowane.

„Maestro” to kolejny kryminalny debiut z rynku skandynawskiego.

Bez wątpienia autor miał ciekawy pomysł na swój debiutancki kryminał. Igranie z konwencją kryminału i nawiązania do mistrzów norweskiego kryminału zasługują na uznanie. Geir Tangen bawi się z czytelnikiem, podrzucając mu wyraźne trop, kto może być nadawcą maili.

Nie miałam nigdy okazji czytać powieści z miasta, w którym mieszkałam lub mieszkam. No, może z wyjątkiem cyklu Marka Krajewskiego z Wrocławia, jednak opisywane czasy były tak odległe, że żadnych miejsc w zasadzie zlokalizować nie mogłam. Teraz jednak przekonałam się jaka to frajda, porzucić wyobrażenie i fantazje o miejscach, gdzie akcja się rozgrywa! Otóż mieszkam w Haugeusnd, tym właśnie mieście, śledziowym mieści, gdzie Maestro rozgrywa swoje requiem. Bez trudności odnajdywałam opisywane miejsca, jakbym się tam znajdowała. Bloki, w których popełniono pierwszą zbrodnię w Haugesund też znam, wielokrotnie tam bywałam w odwiedzinach u znajomych, mieszkających 3 piętra niżej :). NIe wiem, może podniecam się bez powodu, pewno warszawiacy znają ten dreszczyk czytając powieści dziejące się w Warszawce. Musze jednak powiedzieć, że to było dla mnie nowe przeżycie czytelnicze, i jakże ciekawe!

Stron w 2018: 1.967

Książkę poleciła mi pani bibliotekarka. Dziękuję!!! Cóż za świetny pomysł zaczerpnąć wątki od innych autorów, wymieszać je i stworzyć coś nowego i zarazem bardzo dobrego. To jest sztuka.

Niespodziewanie jak dla mnie dobry kryminał, który przypadkiem przeczytałem w okresie świąteczno - noworocznym.
Autor pisze dość prostym i przyjemnym językiem. Na końcu parę zmyłek być może na siłę. Jako całość bardzo pozytywnie i polecam.

Bardzo dobry kryminał, niebanalny. Świetnie się czyta.

Bardzo dobry kryminał, niebanalny. Świetnie się czyta.

• 2017
  • Skandynawia