rozwiń zwiń

Efekt Motyla Zbrodni

Akemi Akemi
27.06.2017
Okładka książki Łowcy ognia Mons Kallentoft Logo Patronat

Rok 2017 przyniósł Czytelnikom sposobność do kolejnego spotkania z Malin Fors. Tym razem jednak pani komisarz ma do rozwiązania sprawę, która wydaje się przekraczać jej możliwości.

W kontenerze na śmieci znaleziono ciało dziewięcioletniego chłopca. Śmierć dziecka porusza wszystkich pracujących nad sprawą funkcjonariuszy. Jednak dla Malin zadanie, jakie przed nią postawił los, okazuje się walką z własnymi duchami z przeszłości. Jej umysł zaczyna pracować na przyspieszonych obrotach, budząc uśpione demony. Nie dany mu będzie jednak odpoczynek. Nie upływa bowiem dużo czasu, gdy podążając śladami ostatnich chwil życia chłopca, pani komisarz odnajduje w lesie zwęglone ciało kobiety. Obie ofiary z pozoru nie łączy nic, poza pechowym laskiem. Malin jednak nie opuszcza dręczące przeczucie, że chłopiec z kontenera i zwęglona kobieta mają ze sobą coś wspólnego. Postanawia podążyć za swoim instynktem i odszukać ów tajemniczy wspólny mianownik. Gdzie zaprowadzą ją tropy? Jaka mroczna historia kryje się za śmiercią dwójki niewinnych osób? W jak ciemne rejony własnego umysłu będzie musiała zagłębić się nasza pani komisarz, żeby doprowadzić do rozwiązania tych spraw? I czy w ogóle jej się to uda? Zaciekawieni…? Być może nadszedł więc czas, byście sami wybrali się w podróż śladami „Łowców ognia” i odkryli kolejną mroczną kartę w kryminalnej historii Linköpingu?

„Łowcy ognia” są powieścią niezwykle złożoną. Jako kryminał, zapewniają Czytelnikom długie godziny intelektualnej rozrywki. Kallentoft stawia przed nami do rozwiązania dwie skomplikowane i z pozoru nie związane ze sobą sprawy kryminalne. Zmusza do odszukania łączących je ogniw łańcucha zbrodni. Kierując przy tym naszą uwagę nie tyle na personalia mordercy, co powody, jakie nim kierowały. Wiek, płeć i pochodzenie ofiar wzbudzają emocjonalny huragan, gdy tymczasem tropy prowadzą donikąd, a motywy zdają się tak przerażające, że trudno przyjąć je do świadomości.

Kryminalne zmagania stanowią tu jednak również swoiste wprowadzenie do powieści obyczajowej. Malin Fors ma własne sekrety, bolesne wspomnienia i biesy, którymi rozdziela hojnie Czytelników wraz z rozwojem fabuły. I nie tylko ona. Poznajemy również codzienne dramaty, małe i duże, pozostałych pracujących nad sprawą policjantów Linköpingu. Wkraczamy w mroczny świat ludzkiego umysłu, w którym dobro i zło nie mają już tak jaskrawych barw, jak nam się wydaje. Zaś granica między nimi zdaje się być elastyczna, a zarazem delikatniejsza od pajęczej sieci. Ta złożoność charakterów i postaw jest niezaprzeczalnym atutem powieści Kallentoft. Nie tylko świadczy o niezwykłym talencie pisarskim, ale pozwala Czytelnikowi utożsamić się z bohaterami, którzy nie są już idealnymi kreacjami, ale jak każdy z nas mają swoje problemy i słabości. Dla zaznajomionych z niuansami ich prywatnego życia, „Łowcy ognia” stanowić mogą pogłębienie analizy postaci. Dla pozostałych Czytelników zaś są doskonałym wprowadzeniem, dzięki któremu powieść tę nie czyta się niczym wyrwany z kontekstu fragment jakiejś nieznanej im rzeczywistości, lecz jako niezależną całość.

Jakby tego było mało, fabuła „Łowców ognia” osadzenia została również w szerszym kontekście społecznym, skłaniając tym samym Czytelnika do głębszych rozważań nad kondycją współczesnego globalnego społeczeństwa. To, co dzieje się w naszych rodzinnych stronach, może mieć swoje źródło na drugim końcu globu. Nasze zwykłe codzienne decyzje mogą pośrednio wpływać na życie nieznajomego, oddalonego kilka tysięcy kilometrów od nas. Patrząc na świat z bardziej globalnej perspektywy… czy nasze wybory życiowe nadal są włącznie naszą własną sprawą?

Ta złożoność najnowszej powieści Kallentoft sprawia, że nie można oderwać się od lektury. Starzy przyjaciele Malin Fors, fani jej zmagań z kolejnymi kryminalnymi zagadkami i własnymi demonami, nie zawiodą się. Zaś przypadkowi goście, zabłąkani w świecie „Łowców ognia”, nie natrafią tu na żadne większe przeszkody w zrozumieniu tej nowej rzeczywistości, za to znajdą sporo wartościowej rozrywki, intelektualnych łamigłówek, a i niemało przestrzeni do głębszych rozważań. Słowem – jest to książka dla wszystkich, którzy odważą się sięgnąć po nią i stanąć oko w oko z prawdziwym złem.

Klaudia Matuszyńska