Bez odwrotu

2005-01-01

Polecam nie tylko młodzieży, również rodzice powinni przeczytać

Polecam nie tylko młodzieży, również rodzice powinni przeczytać

2064

Świetna seria, zawierająca prawdziwe historie. Niektóre smutne, niektóre wstrząsające, niekiedy podnoszące na duchu. Krótkie, ale bardzo treściwe.

Książka opowiada o piętnastoletniej dziewczynie, która zaszła w ciąże. Pokazuje problemy nastoletniej mamy. Bohaterka musi radzić sobie z ostracyzmem społeczeństwa, ale może liczyć na rodzinę i przyjaciół. Książka wzbudza wiele emocji i daje dużo do myślenia. Wzrusza i uczy.
Serdecznie polecam.

Serdecznie polecam.

Jest to oparta na faktach historia niemieckiej nastolatki, która w wieku czternastu lat zaszła w ciążę. To była pierwsza romantyczna miłość, Lilli nie jest gotowa do bycia matką. Mimo młodego wieku postanawia zająć się dzieckiem. Czy sytuacja jej nie przerośnie? Czy Dawid jest gotowy do roli ojca? Czy jest dobre wyjście z sytuacji w której się znaleźli?
Mądra, wzruszająca opowieść dająca do myślenia i pokazująca z jakimi problemami musi zmagać się nastoletnia matka.

Mądra, wzruszająca...

Dla każdej osoby, w każdym wieku. Bardzo polecam!

Dla każdej osoby, w każdym wieku. Bardzo polecam!

Książka przeczytana za czasów gimnazjum, ciężko mi po takim czasie ją ocenić. Na pewno kiedyś ją przeczytam jeszcze raz, żeby popatrzeć na nią z innego punktu widzenia. Pamiętam, że była ciekawa i ją szybko przeczytałam, aby sięgnąć po kolejne

,,Bez odwrotu” to oparta na faktach historia niemieckiej nastolatki Lilli, która jest samotnie wychowywana przez matkę. Dziewczyna czuje się samotna, zastanawia się, dlaczego jej ojciec nie utrzymuje z nią kontaktu, ciężko też zaakceptować jej nowy związek matki. Pewnego dnia Lilli poznaje przystojnego Dawida i zakochuje się w nim. Chociaż dziewczyna ma zaledwie czternaście lat, pod wpływem emocji idzie do łóżka ze swoim chłopakiem. Po jakimś czasie okazuje się, że zaszła w ciążę…

Początek książki mnie lekko odstraszył ze względu na bardzo prosty styl, który brzmiał jak rozmowa, a nie powieść. Nadal mam lekkie zarzuty wobec sposobu opowiadania, ale nie to jest w ,,Bez odwrotu” najważniejsze. To szczera i nie owijająca w bawełnę historia o przedwczesnym macierzyństwie. Nie ma tu jednoznacznego zakończenia ani oczywistych wyborów, bo w życiu też ich nie ma. Lilli i jej synek Camillo istnieją naprawdę(Jana Frey zadedykowała im swoją powieść) i zupełnie inaczej czyta się coś, o czym wie się, że jest autentyczne(choć z pewnością autorka nieco ubarwiła historię). Podczas czytania można zastanowić się nad sytuacją Lilli i naszym stosunkiem do nastoletnich matek – sama kilkakrotnie słyszałam bardzo negatywne słowa o nastoletnich matkach(co prawda, starszych od Lilli) wypowiadane przez osoby, które z uporem twierdziły, że ich nigdy w życiu takie coś nie spotka. Jednak Jana Frey pokazuje, że tak naprawdę nic w naszym życiu nie wydarza się zgodnie z planem. Lilli nie była typem ,,łatwej dziewczyny”, niewiele myślała o miłości przed poznaniem Dawida, do samego końca nie wierzyła też, że w tak młodym wieku rozpocznie współżycie. Mimo, że wiele razy zachowała się nieodpowiedzialnie, sądzę, że należy się jej podziw, że podjęła decyzję o urodzeniu dziecka, a przy tym kontynuowała naukę i rozwijała swoje pasje.

Dla polskich czytelników ciekawe może być porównanie realiów Niemiec i Polski. W naszym kraju Dawid poniósłby konsekwencje prawne za współżycie z Lilli, gdy ta miała czternaście lat. Obecnie część kobiet domaga się legalizacji aborcji(miałam nie mieszać polityki do recenzji, ale takie nasunęły mi się skojarzenia, oczywiście, każdy ma prawo mieć swoje zdanie),której nie otrzymują, natomiast w ,,Bez odwrotu” to rodzina próbuje namówić Lilli do usunięcia ciąży, ta natomiast stwierdza, że nie potrafi tego zrobić i rodzi Camilla. Nie jest to jednak pozycja moralizatorska – przeciwnie, w bardzo dosadny sposób pokazuje trudności z wychowywaniem dziecka, gdy samemu jest się jeszcze dzieckiem, pokazuje, że macierzyństwo to nie tylko zachwyty nad dzieckiem, całowanie go i wspólne spędzanie czasu, ale też nieprzespane noce, ciągły stres i brak wolnego czasu. Z drugiej strony, autorka nie mówi też, że nastolatka w żadnym wypadku nie powinna wychowywać swojego dziecka. Raczej daje do zrozumienia, że w tym wypadku każdy wybór jest trudny i nieidealny, z wielkim współczuciem odnosi się do Lilli, ale też pokazuje jej niedojrzałość w podejściu do ciąży i macierzyństwa. Tylko jedno w tej książce jest jasno dane do zrozumienia – w tak młodym wieku nie powinno się rozpoczynać życia seksualnego, ta decyzja musi być przemyślana, a nastoletnie związki rzadko są trwałe i nie warto wierzyć, że zauroczenie dwójki uczniów pokona wszystkie przeszkody stawiane przez życie. Frey pokazuje też jak ważne jest wsparcie i zrozumienie bliskich, gdy spotykają nas trudne sytuacje życiowe.

Mimo, że styl pisania książki nie jest zachwycający, a charaktery bohaterów nie są opisane jakoś bardzo barwnie, to polecam ,,Bez odwrotu” gorąco. Ta książka zmusza do zastanowienia, a najlepsze jest to, że autorka nie tworzy morałów i każdy sam może wyrobić sobie opinię na temat przedstawionej sytuacji.

,, Nikt nie może za ciebie decydować. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, każda będzie właściwa!”

Jedna chwila może bezpowrotnie odmienić życie. Ciąża i macierzyństwo są trudne dla dorosłej kobiety, a co dopiero piętnastolatki. Wyczerpująco, szczegółowo ukazane problemy i rozterki bardzo młodej mamy. Każda decyzja pociąga za sobą konsekwencje. Aborcja? Oddanie dziecka do adopcji? A może podjęcie trudu jego wychowania, kosztem dotychczasowego stylu życia i modyfikacji planów na przyszłość? I możliwości stygmatyzacji, odrzucenia lub wyśmiania przez otoczenie i znajomych, a nawet pogarda obcych ludzi.

Poruszająca opowieść o trudach wychowania dziecka, kiedy samemu jest się jeszcze dzieckiem...

Godna uwagi.

Godna uwagi.

Książka porusza problem, o którym w dzisiejszych czasach słyszy się dość sporo. DZIECI MAJĄ DZIECI. Nastolatkowie decydują się na rozpoczęcie współżycia, nie myśląc o konsekwencjach, jakie to ze sobą może ponieść. A najzwyczajniej w świecie nie są gotowi, żeby stawić im czoła.

Po raz pierwszy "Bez odwrotu" przeczytałam gdzieś w wieku gimnazjalno-wczesnolicealnym, +/- 6lat temu. Teraz, powracając do niej po latach, stwierdzam, że bohaterka tej historii była albo głupia, albo po prostu słabo uświadomiona. Spała z chłopakiem bez zabezpieczenia, głupio się usprawiedliwiając, a później szok, że jest w ciąży.

Ale ogólnie książka dobra. Polecam.

Pełna recenzja na moim blogu: www.xcarpelibrum.blogspot.com

• Młodzieżowe
  • 2011